Vanatehnikarallid - Ford Sierra ehk kas saab rajale või ei saa

Tõstataks siin eelmise postitajaga analoogse küsimuse - kuhu alla nimetatud jaotustest läheb Lada VFTS vana polt- või alumiiniumpuuriga, Karksi istmete ja 4-punkti turvavöödega? Tegemist ei ole replica, vaid 1986.a. Vilniuse Transpordivahendite Tehases valmistatud originaaliga. Ja millises klassis sellega vanatehnika talverallil peale võiks saada? Ikkagi elus ajalugu.
Vasta

VFTS läheb samasse seltskonda viidatud Manta400, R5Turbote, Audide, Austinite ja veel kangemate 80'te B-rühma maisnatega. Ehk lõunapool Euroopas, kus sedasorti tehnikat on palju aga nendega enam tõsist sporti hinnalisuse pärast ei tehta, on see youngtimerite asi väga popp. 2 ja 4WD koos, sõidavad regulaarsusõite koos vanakestega aga omavahel oma auhindadele.

Kuid Jesperile: FIA homologeering tähendab seda, et võtad auto ja ehitad selle homologeeringu järgi. Selge, et selelks saad kasutada ikkagi homologeeringu aluseks olevat isendit ehk ajastu on igal juhul õige. Kuid vastavalt homologeeringu ajale/ajastule on ka erinevad kasutatud detailid jne.

Kuhu nüüd näiteks FIA passi omav vanatehnika läheb? Põhimõtteliselt kunagi sai asja nii mõeldud, et selline auto käib ka Musta Numbri alla ja tegelikult ta ju nii ongi. Et seda passi saada, peab masin vägagi täpselt vastama ajastule, seda suisa väga eriliste lisadetailide poolelt. Seda kontrollivad oma ala tõsised asjatundjad ja nende pädevuses pole mõtet kahelda. See oli "muudetud otstarbega auto". Kuna ma enam aktiivselt ei tegele, oskab sellele vastat äkki mõni ekspert?

FIA historoic-passiga on Eestis seadusandluses veel ka see lugu, et uuendatud määrus nr.50 ei tunnista ikka veel mitte mingist otsast EAL'i tehnilist kaarti, see on seaduse silmis suvaline paber ja mitte üksainsam uuem sporditegemise auto ei tohiks saada ülevaatust. Määrus ei kehti vaid kaitsejõudude masinatele ja Musta Numbri autodele kehtivad vaid mõned teatud koodid.

Kuid FIA ajalooline pass, mis tugineb täies mahus autotootja poolt Rahvusvahelisele Autoliidule esitatud dokumentidel konkreetse auto ehitusest ja detailidest, on igal juhul kõvem dokument.
Tsitaat:Nimetatud sõidukid peavad vastama nõuetele, mis on kehtestatud olenevalt sõiduki valmistamise aastast või esmakordse kasutuselevõtu kuupäevast
Samas, selle punase numbri pakkusin mina MKMis mingil kokkusaamisel välja palju-palju aastaid tagasi, hästi toimetavad vanad! Kiirus on uskumatu.

Aga siis on veel selline tore punkt kirjas:
Tsitaat:Lisades 1 ja 2 toodud nõuetes käsitlemata juhtudel tuleb lähtuda ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni Viini 1968. a «Teeliikluse konventsioonist» või autoehituse üldpraktikast.

FIA historic-pass (ja ka ASNi tehniline kaart) võiks kuuluda just selle mõiste alla - käsitlemata juhtum. Viini konventsioon peaks seda igati soosima (niipalju kui ma olen seda uurinud) ja kes veel teeb autoehituse ja ka turvalisuse üldpraktikat, kui autotehas koos FIAga??? Einoh, muidugi, meie omajagu debiilikutest ülevaatajad (üliharvade eranditega) on loomulikult veel kõvemad autoehituse asjatundjad aga see selleks.

Ah et kes selle vastu võttis: ikka seesama näpp-sõbra-persses ringkaisteline töllmokk-bebiilikute seltskond kooseisus ARK-ülevaatuspunkt-ment-mõttetu ajudeta ametnik. Viimane söötis absurdi ministrile ette. Ja klakööridena kisendas kaasa veel vähem ajusid omav osa elanikkonnast sõltumata tööst, haridusest etc. Nii tunduski tehnikas lollile ministrile, et kõik ongi imeilus. Kui ikka miilits ütleb, et asi on paha-paha...

PS: mõiste debiilik Wikist, mis suunab lohisevale mõistele kerge vaimne alaareng (see on suisa minu lemmik, mis kirjeldab suurt enamust riigikogust, kus kvalifikatsiooni pole üldse vaja ja riiklike struktuuride töötajaskonnast, sest eraettevõtluses selliseid palgal ei hoita):
Tsitaat:Igapäevases elus see tähendab seda, et inimene on võimeline rahuldaval tasemel oma elu iseseisvalt korraldama. Juhendamise vajadus ei ole igapäevane. Kerge vaimse alaarengu puhul on inimene võimeline isegi kõrghariduse omandama, kuid saadud teadmisi loovalt rakendada ei suuda. Nähtuste olemuse mõistmise võime on sedavõrd häiritud, et ühiskonna korraldust kirjeldavaid pealismõisteid kerge vaimse alaarenguga inimene ei suuda tõlgendada, mistõttu võib raskendatuks osutada näiteks kultuuritraditsioonide järgimine, laste kasvatamine. Kerge vaimse alaarenguga inimene ei suuda keerulisemates olukordades adekvaatseid otsuseid vastu võtta. Kerge vaimse alaarenguga inimene suudab töötada regulaarselt lihtsamat kvalifikatsiooni nõudvatel erialadel.
Vasta

Nojah, siin ongi selline isiklik traagika et valet autot fännan - kui osad tootjad homologeerisid stiilis 1,3-d ja 1,1-d ka ära siis pühendunumad tootsid 5000-se eriseeria, mille originaalkere hankimine käib mul üle jõu.

Anoh mis seal ikka, eks ehitame siis lihtsalt "stiilset külahistoricu" edasi ja ei muretse nii palju bürokraatia pärast Smile
Vasta

Et Priit jt siin liigselt moodsusesse ei 'kalduks' ja ka vanemaid tõldu rajale laseks, siis värske ja innustav viide kohalikku müügikanalisse Toungue

http://www.auto24.ee/kasutatud/auto.php?id=760986

No kilovatte on vähe napilt, a selle eest milline vaade, nii sisse kui seest välja. Viimasel rallil oleks ilmselt lumi ka eest ise ära läinud, kui seetsinane ime oleks kohale suvatsenud tulla.
Imelikul kombel müüb seda BRC, kasutatud autode äri, mitte eraisik, mistõttu on ehk hind ka vähe radikaalsem kui pildi man viidatu /juhul kui see on neile nö muu tehingu tõttu kätte jäänud/.

Nii et edasi, vähe(m)homologeeritud kentucky poisid ! ToungueToungue

[quote='Jesper' pid='252939' dateline='1283849172']
Anoh mis seal ikka, eks ehitame siis lihtsalt "stiilset külahistoricu" edasi j...
Vasta

Kui juba vabas teemas linkide jagamiseks läks:

Vauxhall rally-replika -65 5.500SEK
Googel tõlgib: Help me to clear the courtyard of an old vintage car, a Vauxhall Viva from -65. The car is on me so I can sell it, despite my husband's loud protests. Vivan is actually in very good condition (absolutely no rust, refurbished brakes, etc.). Some tidtypisk rally equipment (map browser lamp, taksökare, Recaro seat, 2 "exhaust, battery moved to trunk, relieved from all unnecessary interior ....) included. Inspected until 2011-03. Now, if we must talk about the car's credentials as the once or twice been featured in Classics, where it also passed in as reportagebil 5 / 2009th
[Pilt: 5130032718.jpg]

Volvo 142 7.500SEK
Google tõlgib: Now 12an sold a car that is tuned decal in true rally spirit. However, quite original in the engine. Nybesiktad no remarks are in need of a new relationship is a little rust but no big deal. Point on two of the decks where the ugly bakfälgarna but the rims are of course left. Engine and kupeuttag lacks, however, snow tires.
[Pilt: 5864241051.jpg]
Vasta

Just, Jesper.
Mis või miks mind Eesti tehniliste reguleeringute ja ülevaatuse poolelt "essa keema ajab" on see, et kogu värgi on kokku kirjutanud autodest absoluutselt mitte midagi teadvad võhikud. Just ohutuse poolelt, mida siin on korduvalt hoiatatud ja millega on vist ka Sul tulnud tegeleda. Kui teed asja ohutumaks, oled kurjategija.

Nimelt tolereeritakse igati üliohtlikke vanu lahendusi nagu seda on vanad peatugedeta istmed, kildu eraldavad roolirattad etc. Kasõi minu vana Valiant: auto, millel ei olnud esistme seljatoed fikseeritavad, reguleeritavad ega ka peatugedega, lisaks polnud turvavöösid. Ja ka rool oli stiilne, kuid... ning armatuur 100% ulatuses katmata raudplekk. OK, mina tegin originaalilähedase lahenduse aga 64'Valiant kõigi kolme mootoriga (170, 225 ja 273 V8) on homologeeritud ja 60'te keskpaiga ralliauto, sõitnud ka Montet. Igati mõistlik oleks sellise auto puhul, kui too ei ole Musta Numbri masin, vaid plaan oleks sõita regulaarsusrallisid ja natuke rohkem ka igapäevaselt, visata too õudne pink ja ülipeenike "baranka" kus kurat ning installida sinna korralikud korvtoolid ja mõistliku jämedusega rool. Ja muidugi traksid, mida siis võiks kasutada maanteesõidul, kus ei ole vaja liiga palju ennast roolitaga väänata. Traks ei pea ju olema jõuga kinni tõmmatud, ta peab takistama esiaknasse lendamist. Aga igaüks kujutab ette, mis ülevaatuspunktis võiks juhtuma hakata...

Nii on see väga-väga paljude autode puhul, kus mõtlemisvõimeline inimene ja automees ehk mitteametnik saab aru E-serdiga või FIA homologeeringuga reaalselt turvaliste lahenduste vajalikkusest. Ja tegelikult käib sama asi ka puuri kohta: igapäevaselt sõidetava Gaz 69 puhul (kuhu on legaalselt pandud näiteks sierra diisel ja roolivõim) oleks ju ka normaalne ilge iste ja rool vahetada poest ostetava turvaserdiga moodsa mugava istme ja rooli vastu ja lisaks ei keela mitte üks vägi presendi kandureid tegemast autospordireeglitele vastavast tõmmatud torust. Ongi kohe ka turvapuur/kaar olemas. Kuna originaal ei ole polsterdatud, ei pea olema ka jämedam toru seda. Selliseid autosid on ju tegelikult veel palju rohkem. Minu arust peaks olema pigem keelatud suvalise romulast toodud ja teadmata avarii-ajalooga suvaistme paigaldamine kui reaalselt turvalise istme kasutamine.

Mis vahet on nüüd presentkatusega "villisel" ja mõnel kõvakatusega vanakesel, kuhu tahetakse ka sisse kaar/poolpuur panna? Kas "villis" on muutunud sportautoks? 70'te teisest poolest muutusid autode esiistmed enamuses juba piisavalt headeks, et nende vahetamise vajadus on pigem väike aga 60'te masinatel ja enamused NLiidu tehnikal oleks vaja puhtalt turvalisuse jaoks need välja vahetada. Just need peatugedeta istmed, milelde seljatoe enda ehituski on sitemast sitem.

Ja kui keegi tahab oma vana auto turvalisust tõsta lisaks ka statsionaarse 4- või 6-punkti turvakaarega, siis mida kuradit selles halba on! Nõus, konkreetne lisatingimus võiks siis olla see, et tagaiste peab olema eemaldatud ja auto muudetakse 2-kohaliseks või on passis märge, et tagadiagonaalide autos olemisel on sõitjate arv 2. See siis poltsüsteemi puhul, kus peakaart pole üldse vaja välja võtta. Näiteks täiesti täpselt sellised on ju pisipakikad a'la Punto Van, Clio Van etc, kus edeistmete taga on tegelikult ka turvakaar koos risttala ja raud- või plastvõrguga. See, kui jämedast raudtorust see väänatud on ja kui kõvasti ta kuhugi kinnipolditud on, ei mängi mitte mingit rolli. Polsterdamata raudtoru on ikka sama asi. Tingimuseks peab olema turvasüsteemi korrektne polsterdamine ja see, et tehase turvavöödega autol ei tohi see takistada vööde toimimist. Tööasendis turavöö ei tohi näiteks turvasüsteemiga kokku puutuda vms.
Kõik, see on imelihtne ja üliloogiline aga Eesti debiilikutele käib see üle mõistuse. Mujal maailmas on asjad üldjoontes nii seatud, sest seal pääseb riigitööle vaid aju omav tegelane.
Vasta

Nojah, selles suhtes et mina isiklikult ei poolda seda argumentatsiooni et "puur muudab vana auto ohutumaks", sest sealt edasi on poliitikutel ja muudel asjapulkadel väga kerge jõuda umbes järgneva tuletuskäiguni:
- tahavad puure, et ei oleks ohtlik
- järelikult ilma puurita on ohtlik
- mille pärast keegi üldse peaks vanade autodega sõita tahtma?
- ahjaa, ajaloo säilitamine, aga no võtku siis must number
- ülejäänud vanad autod keelame ära, kuna on ohtlik (sama seadusega keelame ka kööginoad, sest inimesed võivad näppu lõigata, käigu parem restoranis)

Ok, võimalikud on variandid, maksustamine jms, aga minuarust oleks vaja kuidagi tugevamalt lahti kirjutada või fikseerida musta numbrita ja 30+ aastat vana auto staatus - nimetagem seda näiteks halliks numbriks või retrosõidukiks või romusõidukiks või milleks iganes. Teoreetiliselt peab "vastama tootmise ajal olnud nõuetele", aga neid nõudeid ei ole ju mitte kuskil autoriteetses allikas olemas ja lõpuks on ikkagi autoomaniku ülesanne TÜV-i härrale seletada, et tegelikult olid tagurdustuled lisavarustus ja ohutulede jaoks pole elektriskeemis üldse kohta olemaski.

Ma olen enam kui kindel et kui keegi need nõuded aastakäikude kaupa kuskilt välja kaevab ja notariaalselt vms algupärasuse ära kinnitab, siis saame me kõik oma vokid hirmsateks rallipüssideks ära tuunida ja keegi ei kobise - tõenäoliselt näiteks 71. a. TÜV nõuded olid stiilis et "neli ratast, esteetilise välimusega, suudab liikuda omal jõul", kui siis üldse mingi TÜV olemas oli.

Võtame äkki ette? Igaüks otsib arhiivist enda auto aastakäigu järgsed nõuded ja pärast koondame teatmikuks kokku?

Alternatiivne variant oleks ikka lugeda seda tegevust kuskilt otsast autospordiks ja siis võta kaart ja tee mis tahad. Lihtsalt kaardi võtmiseks peab auto vastama mingitele nõuetele, tänapäevased puurinõuded on regulaarsusralli kontekstis meeletu overkill, samas Historicu nõuded on jälle originaalsuse osas karmid, seega vaja jälle nuputada mingi "rahvahistoricu" regulatsioon.
Ja tegelikult see puur ei ole üldse oluline asi minuarust, see on suhteliselt uus leiutis ja paljudes vanades rallikates seda pole. Minu jaoks oleks oluline enda jaoks sõnastada mingi lõppeesmärk või nõuete komplekt, millest alates "tuunitud põllurallikas" muutub "vanasõidukiks", kaua ma ikka käin vanatehnikaüritustel silmad maas, stiilis et "ei ole jah üldse originaali moodi..." Smile

Lõppkokkuvõttes ehitati tõenäoliselt ka eelmisel sajandil võidusõiduautosid sedasi, et lihtsalt osteti romulast võrrimootoriga kere, kraabiti polster välja, paigaldati suurem mootor, näpuotsaga varustust ja tormati rajale, mitte ei tellitud tehasetiimilt erikeret või aetud näpuga homologatsioonis järge. Aastal 2008 igatahes asjad nii veel käisid, omal käel läbi proovitud Smile Noh ja kui mu põlve otsas kokku pekstud bemm on täieõiguslik võidusõiduautode pere liige, siis ma ei näe põhjust, miks Ford ei võiks olla, lihtsalt vaja õige raamistik või regulatsioon leida.
Vasta

Jesper, selle asjaga on nii, et Viini teelikluse konventsioon ütleb suhteliselt selgesõnaliselt:

Tsitaat:Kõik rahvusvahelises liikluses osalevad sõidukid peavad vastama oma registreerimisriigis nende esmasel kasutuselevõtul kehtinud tehnilistele nõuetele.

Lisa 5 ehk tehnilised nõuded kohta käib aga see:
Tsitaat:62. Käesolevat lisa ei kohaldata esmakordselt registreeritud mootorveokite ja niisuguste haagiste suhtes, mis on osalisriigi territooriumil kasutusele võetud enne käesoleva konventsiooni jõustumist või kahe aasta jooksul pärast selle jõustumist, tingimusel et need sõidukid vastavad I, II ja III osa nõuetele 1949. aasta teeliikluse konventsiooni lisas 6.

Üks on kindel: Eesti Vabariik ühines sellega 1991 ja lisadega 1993 ehk kõik enne seda regatud asjad ei käi kohe üldse selle alla. Teine asi on siis vanatehnika poolelt näiteks vanad Nõukaaegsed autod, näituseks minu mosse paberites on esmane regamine 01.01.1966 ehk kõnealust konventsiooni polnud ja vaadata saab vaid 1949 aasta oma lisa 6. Big Grin Seega 99% julgusega võib väita, et varustades oma vana Mosse puuride/toolide/trakside ja kõige muuga, võib ülevaatuspunktile, arklasele ja mendile kanistri ja tikud ulatada. Suunatuled pole kohustuslikud, taga 1 punane + 2 helkurit, 1 mehaaniline klaasipühkija (ei tohi olla vaid juhi liigutatav), signaal jne, ehk vanakool. Rool, rattad, mingisugune sumpa, asi peab olema töökorras ja enam-vähem terve. Rohkem nõudeid ei ole.

Omaette küsimus on tänases riigi mõistes ja öiroseadustes: kas mitte kogu öiroLiitu ei loeta peale ühinemist "Üheks riigiks" ehk kui miski masin on arvele võetud Rootsis või Soomes näiteks 1964, siis on ta ka Eesti jaoks 1964 sõltumata sellest, mille ark regtunnistuse väljastamisel esmase regamise ajaks paneb. Seda võiks mõni jurist ju kommenteerida, kes neis euroasjades rohkem kodus. See käib siis äsjatoodud vanakeste kohta.

Põhimõtteliselt jagunevad autod siis nii:
kuni 1926 toodetud, tõldautod ja parajad vankrid pea olematute nõudmistega.
1926-1949 autod, Pariisi 1926 aasta konventsioon, pisut juba moodsamad nõuded aga siiski suhteliselt algelised 21.sajandi kontekstis
1949-1968 autod, Genfi 1949 konventsioon, näiteks üle 750 kg haagiste pidurid jne, veel tiba kangemad tehnilised nõuded tuledele etc
1968-edasi, Viini konventsioon, vastavalt tehnikaarengule on siin tehtud ajapikku täiendusi ja Eesti jaoks on veel üks tärmin:
1991-edasi, sellega liitumise aeg. Määrusega 50 on veel seda jagatud enne ja pärast 1997 arvele võetud masinad, ehk siis 1991-1997 autod, mis käivad 1949 aasta tehniliste alla on hetkel suhteliselt hall ala, rääkimata peale 1997 toodud samasugustest.

On veel üks tärmin: 1958 Genfi kokkulepe, mis hakkas reguleerima-ühtlustama erinevate maad ehitajate lahendusi ehk kurikuulus E-reegel ja vastav tähis.
Ja veel on üks "pull lugu" ka selle 1949 aasta konventsiooniga: nimelt ei ole Saksamaa suure autotootjamaana sellega mitte kunagi ühinenud ja NLiit ühines 1959 (ehk ka EestiNSV). Isegi siit tulevad veel autode ehituses vahed sisse. See on ka aeg, kuskohast hakati Venemaal äkitselt nõudma miilitsa poolt "almade" jms ümbertegemist tulede kohalt jne. Tegija-riik on Kirgiisia - neile jõudis aasta 1949 kohale aastaks 1994 Rolleyes Kuid kõige kuumemad mehed on ikka rätipead: Emiraadid võtsid selle vastu 2007Toungue

Igasuguse loogika põhjal rahvusvahelistest kokkulepetest peaks Eesti liikuvtehnika tehnilised nõuded just täpselt nii peenelt lahti olemagi kirjutatud. Tegelikult pole see üldse ju raske ja kõik, mis polnud keelatud, oli lubatud. Ja mis oli kohustuslik, peab olema pluss kustuti/kolmnurk jms sõidukisse lihtsalt sisse pandav varustus ja moodne motokiiver.
Vasta

Ei no minu soov ei ole kellelegi tikke ja bensiini viia ja mingite konvensioonide teemal end vigaseks vaielda, vaid ikka tsiviliseeritud dþentelmeni kombel tegutseda Smile

Ma siis rõhutan veelkord analoogiat:
2008. a. väljalaskega FIA PWRC Mitsubishi näiteks = homologatsioon, õiged jupid, vastavus sellele jne, tehniline kaart, saab ülevaatuse.
2008. a. väljalaskega originaal-Mitsu = täisoriginaal, kõik nõuded täidetud, saab ÜV
2008. a. väljalaskega Eestis käepäraste vahenditega tuunitud ralli-Mitsu = homologatsioonile ei vasta aga rahvusliku klassi nõuetele küll, tehniline kaart, saab ÜV

Nüüd samad kategooriad peaks olema ju vanurite maailmas ka olemas:
1968. a. väljalaskega Historic Opel = vastab homologatsioonile, jnejnejne, saab ÜV
1968. a. väljalaskega täisoriginaal Opel = saab musta numbri, saab ÜV
1968. a. väljalaskega Eestis käepäraste vahenditega ajastutruult tuunitud ralli-Opel = põllurallikas põhimõtteliselt, nagu ülevaltpoolt selgus

Selles suhtes et netis võib põristada lõputult kuidas erinevad kolmetähelised organisatsioonid on lollid, ei jaga matsu jne, aga reaalselt selleks et hakata mingit ala arendama ja tehnikasse märkimisväärseid töötunde ning summasid investeerima on vajalik siiski mingi veidi kindlam ja konkreetsem raamistik kui "äge ja stiilne on". Stiiliauhinna me juba korra võitsime, paar obadust haamriga, paar meetrit teipi ja oligi olemas, nüüd peaks nagu midagi muud tegema.
Vasta

(07-09-2010, 05:59 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Kuid Jesperile: FIA homologeering tähendab seda, et võtad auto ja ehitad selle homologeeringu järgi. Selge, et selelks saad kasutada ikkagi homologeeringu aluseks olevat isendit ehk ajastu on igal juhul õige. Kuid vastavalt homologeeringu ajale/ajastule on ka erinevad kasutatud detailid jne.

Kuhu nüüd näiteks FIA passi omav vanatehnika läheb? Põhimõtteliselt kunagi sai asja nii mõeldud, et selline auto käib ka Musta Numbri alla ja tegelikult ta ju nii ongi. Et seda passi saada, peab masin vägagi täpselt vastama ajastule, seda suisa väga eriliste lisadetailide poolelt. Seda kontrollivad oma ala tõsised asjatundjad ja nende pädevuses pole mõtet kahelda. See oli "muudetud otstarbega auto". Kuna ma enam aktiivselt ei tegele, oskab sellele vastat äkki mõni ekspert?
[/b][/quote]
[/quote]

Varavamehaanik kirjutas kunagi yhes teemas

"Musta numbri" registrisse kandmisel peab komisjonile muidugi suutma ära tõestada, et ralli replika on ikka originaalist lähtuv. Kuid ralli replikate mingi kokkulepitud ajastu originaali viimine on oluliselt odavam ja lihtsam, kui tehase mudelite taastamine, sest polster ja muud viimistlusmaterjalid olid rallikatel oluliselt käepärasemates vormides. Seni jääb arusaamatuks, miks tuhanded noored sellega juba ei tegele. Miks tehakse suvalisi teibituuninguid, kui võiks kleepsude asukoha pisut lahti mõtestada, polstri seest välja visata ja diagonaalrehvide vile saatel "musta numbri" komisjoni ette sõita. Vähemalt esimene etapivõit oleks kindel.
Vasta

Üks kiire küsimus, et mitu eur i siis stardimaksuks planeeritakse kas on oodata ümardamist 16:1 Toungue Nali!
Vasta

Hoiame teema soojas, sest juubeliralli orgunn käib. 99% tõenäosusega on paigas ka Uunikute 10. Talveralli toimumise aeg: see on 26.-27. veebruar 2011. Miks? Esiteks 24 on vaba päev ja kindlasti saavad paljud endale vabastada ka reedese päeva. Näiteks Peakorraldajad ja äkki ka osad Kohtunikud, nii jääb puhast aega viimaseid ettevalmistusi teha. Sama kehtib ju ka Võiduajajatele - äkki ei pea viimsel ööl Jõuvankrit ehitma??? Teiseks ei kattu see hetkel teadaolevalt ei Tartu maratoni ega muude analoogsete suurüritustega. Samas, piisavalt pikalt oleme me asja Eesti mootorispordi kalenderplaani pannud (seda kaudselt, isand EMSA loeb ja salaja ka palju ka teisi mootorispordiga tegelejaid), saame hääde inimestega tahtmisel põnevaid asju äkki natuke ka ühildada. Plaan on ikkagi sport-klassile ka sporti pakkuda.

Mis veel: "karta" võib, et oodatavat (ja miks peaks teisiti minema kui siiani ehk tõusvas joones?) suurt massi inimesi majutada suutvad asutised on Eestis otsakorral ja meil tuleb siirduda tavapärasest oluliselt lõunasse. Mingid esmased diilid on juba käsil aga nii, et mingit väga olulist osalustasu kallinemist ei toimuks. Ikkagi on see puhas hobi nii Teie kui meie poolt ja Lollidemaad pole me keegi veel avastanud. Aga see tähendab, et ürituse kogupikkus koduuksest-koduukseni läheb ka omajagu suuremaks. See kajastub raudselt ka bensuliitrite koguhulgas aga midagi pole teha - tuleb hakata juba praegu "koguma". Karta võib, et kilulinlastel, k.a. meil orgunnides, tuleb kokku 750-800 km.

Et teha hästi, ohutult, huvitavalt ja nii pika distantsi peale, peab kahjuks ka osalustasu pisut tõusma. Eelmine aasta jätsime samaks ja ilmataat tegi kohe ka mõnusa vingerpussi. Oli napp pääsemine... Kuna olen juba aastaid ka hoiatanud, et pikem eesmärk on jõuda tõsiseltvõetava historic-regulaarsusrallini, siis hästi pisut ja kaudselt "maksavad" vanatehnikaspordile peale niisama vanemal tehnikal elu nautijad. Sest tegelikult jääb ju ikka nii, et üritust naudivad kõik, sõltumata oled masina omanik, roolis või üldse viiendas pingireas "mahtuniversaalis". Teisalt jälle ei taha "sportlaseid" karistada ulmenumbritega, kuigi ainult nende jaoks tehtav võib olla oluline lisakulu.

Seega paneme osalustasu rahanumbri paika (kolme (seekord ka Alwaro algusest peale) Korraldaja konsensus): sportklass 60 eurot (aastavahetuseni näiteks 930 eek) jõuvanker (2X30); niisama elunautijad-tavatalverallitajad 30 eurot (460 eek kuni 31.12) per nägu! Ja nagu ikka, siis see sisaldab absoluutselt kõike (numbrist peoni) v.a. ööbimine ja hommikusöök. Viimase kohta olen pannud piiriks max. 20 eurot/inimene, siiski oleme me kõik koos arvestatav mass ja rahahulk mistahes maanurgas asuvale asutisele ning räägime kergelt jõupositsioonilt. Võta või Jäta, elad käibelt või ei ela üldse...

Mis veel: sportklassis ei ole mõttemuutusi ette tulnud ja Sierra saab rajale promoklassina vaid siis, kui ta on ikka räigelt korralikult selge tagamõttega ehitatud. ning selliseid youngtimereid on kokku vähemalt 5 masinat. Ja eks peab hakkama mõtlema, kuidas sport-klass kuidagi kehtivate EALi reeglite alla saada ehk lihtsalt pootstaak paberinurgale. Lauslollakad "rahva"spordi asjad ei istu üldse kohe ning FIA on veel selgelt liigkauge unistus. Hakka või ise mingit üldjuhendit kokku kirjutama...
Vasta

Tere.
Sai Priiduga nädalavahetusel vanglas asja arutatud...ja mis selgus turvapuuriga toestatud,korvistmete ja koopalaienditega tuunitud RAF-ikuga ikkagi rallit sõitma ei pääse. Priit lihtsalt ei luba. Nii,et universaalid, mahtuniversaalid, krusad, kastikad, kaubikud, bussid, trammid, trollid, mopeedid jne. seiklevad ikka turismiklassis ja õige ka. Ärge siis selliste sõidukite omanikud nähke vaeva oma liikurite ümberehitusega FIA või Historicu nõuetele. Ralliklassi me ei pääse niikuinii. Aga õnneks turistina, niisama elunautijatena-tavatalverallitajatena saame veel ikka kimada.
Tänud.

Tel. +372 56477273. e-mail. metall73@hot.ee
Vasta

Tekkis puhtpõhimõtteline küsimus.. Nimelt jäi mõni nädal tagasi mobile.de-s silma üks 02-seeria BMW, vist oli 1973. aastast. Bolt-on turvapuur ja korvistmed sees, aga mootoriks oli e30 pealt võetud m10. Kas selline läheks sportklassis läbi? Mootor ju ei ole põhimõtteliselt vale, lihtsalt plokikaas ja sissepritse on uuemalt mudelilt, mille tootmine lõppes vist 1988.

Praegu seda masinat enam müügis ei näe, seepärast ei oska ka veermiku kohta täpsustada. Vist olid e30 pidurid ja mingid coilid ka all.

Huvitabki just see, et kui 70-date autot on tuunitud 80-date juppidega, kas see siis sobiks?
Vasta

(28-09-2010, 23:52 PM)zazik Kirjutas:  Tekkis puhtpõhimõtteline küsimus.. Nimelt jäi mõni nädal tagasi mobile.de-s silma üks 02-seeria BMW, vist oli 1973. aastast. Bolt-on turvapuur ja korvistmed sees, aga mootoriks oli e30 pealt võetud m10. Kas selline läheks sportklassis läbi? Mootor ju ei ole põhimõtteliselt vale, lihtsalt plokikaas ja sissepritse on uuemalt mudelilt, mille tootmine lõppes vist 1988.

Praegu seda masinat enam müügis ei näe, seepärast ei oska ka veermiku kohta täpsustada. Vist olid e30 pidurid ja mingid coilid ka all.

Huvitabki just see, et kui 70-date autot on tuunitud 80-date juppidega, kas see siis sobiks?

Ei pääse, ma oleks ka tahtnud muhku teise südamega rajale aga auto peab ikka ajastule vastama.

Nymmik seikleb ka "turismis"
Vasta

(28-09-2010, 23:52 PM)zazik Kirjutas:  Huvitabki just see, et kui 70-date autot on tuunitud 80-date juppidega, kas see siis sobiks?

Noh põhjusmõtteliselt ütles isand Nymmik ilusti ära: ei sobi. Nende asjadega on nii, et põhimõtteliselt võiks ju igasuguseid imeaparaate vanade kerede pealer ehitada ja siis seda historicuks kutsuda. Jah, seda viljeletakse rohkem ringrajasarjades ja seal on moodsad pidurid, vedrud jms absoluutselt õigustatud. Aga ka seal on täisoriginaalidele omad klassid. Kuid kõik, mis mahub mõiste alla "ralli" ehk sõitmine avatud teedel ja sinna vahele lisakatsetel, käib asi täies mahus õigel vanal tehnikal.

Teine teema on näiteks 60'te auto tuunimine 70'te juppidega. FIA-asjade järgi pole see ka üldiselt lubatud (homologeering on jube konkreetne asi) aga see on siiski aksepteeritav. Aretad Muhule kõrvadega seebika mootori, ei muutu see ju Tauriaks. Pistad vanale opelile/fordile mikromootori asemel aiste vahele konkreetse 70'te suure mootori ja viilid selle veel ka ära - ka on aksepteeritav. Näiteks Kadett B või Talverallil käinud GT, kus oli suurim küll juba CIH aga 1900 mahuga. Kui seal aistevahel on nüüd CIH stoker-2,4 topeltkarpade ja torukollega aga veermik, kere etc ikka õige, siis ta ju on ikka ettenähtud ajastutesse mahtuv masin oma sisult. Kuid viimasel Lustisõidul presenteeritud turboga Volvo P1800, mis sellest, et seal on B18/B20 pada, ei päde. Volvo sai turbo esimest korda 1981 ja seda B21 plokile ning 200-keresse.

Omaette teema on veel pidurid ja siin olen mina raudselt tolerant. Esiteks ei anna moodsamad pidurid talvel suurt eelist ja pidurid kuuluvad minu jaoks ohutusvarustuse hulka. Kuna 70'tel oli juba masstoodangus palju 4Xketaspidur autosid, siis isegi see lahendus oma põhimõttelt ei välju ajastu raamidest. 4Xventketas, rääkimata süsinikust vms pole õige aga ees vent-, taga täisketas, mõistlik. Kui ülejäänud veermik on õige, siis pole vist põhjust vinguda. Jne.

Ehk autol ei tohiks olla kasutusel mitte ühtegi sellist lahendust, mida konkreetsel tootjal sel ajal veel olemas ei olnud. Sellepärast on ka need homologeeringud olulised, sest tootjad tegid ju võistlusautodele pabereid ikka moodsaima tehnoloogiaga ja nii on seal tihti kirjas sel ajal uudsel lahendused, mis teoorias erinesid tavamudelist oluliselt. Kindlasti leiab sealt algseid coilovereid, reguleeritavaid amorte, ka needsinased pidurid jne. Seda, mida täna ostad poest aga mis oli siis tavainimesele veel kättesaamatu.
Vasta

Nii nüüd siis küsimus mis möne mehe nagu vihaseks ajab.
Tahaks siis sellist asja teada et kas 89a saab 900c-ga saab rajale talverallil vöi mitte?
Tegu siis klassikalise kerega saabiga
Tänan tähelepanu eest.
Vasta

(02-10-2010, 17:55 PM)lamp Kirjutas:  Nii nüüd siis küsimus mis möne mehe nagu vihaseks ajab.
Tahaks siis sellist asja teada et kas 89a saab 900c-ga saab rajale talverallil vöi mitte?
Tegu siis klassikalise kerega saabiga
Tänan tähelepanu eest.

Iga aasta enne rallit sama teemaBig Grin Seda teemat on lahatut .. Lahkamise alla kuulusid ladad, 200 volvod, saabid ja Suur murelaps G mersu mida toodetakse siiani .

Vastus on olnud alati, et kui osalejaid on rohkem kui kohti saab (saab saab saab ykskord ikka saab) oluliseks auto vanus.
Vasta

jälle jama....ehk siis kui saabiga ei saa siis vast e28 bemm ikka saab Big Grin
Vasta

Vahelduseks midagi, millega peale mõningast plekitööd saaks edukalt ja stiilselt sporti teha ehk rohkem vanu jaapanlasi ralliradadele!

Datsuni keretüüp B210 oli 70'tel maailmas väga levinud ralliauto, mis on tänaseks peaaegu täies mahu maamunalt ära roostetanud. Peamiselt küll pikematel rasketel rallidel Aafrikas, Austraalias jne aga ka Euroopas.
Mõni stiilisoovitus:
[Pilt: rallydubandama120y2.bmp]

No ja lumi ning Datsun sovivad küll kokku:
[Pilt: 77%20Datsun%20B210%20ice%20proof_21.jpg]

Ahjah, kui leidub tõsine ehitaja, siis soovitan Talveralli ühe kohtunikuga nime all Jutulind pisut diili teha. Tal samasugune 3D wagon + Bluebird 1800 SSS Coupe supertehnikaks. Kes teab, see teab, millega tegu.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne