Probleem magneetoga. Bosch FF2A
#41

Jälgin teemat huviga aga praegu on kõik mänguasjad mis leiba lauale ei pane, teisejärgulised. Hapukurgi hooajal saab rohkem aega et nendega tegeleda.
Vasta
#42

Sama siin, jälgin ja loodan, et see utoopiline libistamine ka ükskord lahti seletatakse. Eks ole elu jooksul eksperimenteeritud ka natuke, naelad magneetusid ümberkeritud traadi abil üsna hästi lapsepõlves  Smile

PS kassi 2 pooliga asi on teoorias õige ainult siis kui mähiste suund on erinev, mudu tuleb mingi sodipodi ilmselt.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#43

Mis pagana utoopiline libistamine? Inimesed hakkavad miskipärast väga sõnasse kinni ja ei arvesta sellega, et paned pooli tööle ja pistad lihtsalt naela sisse magnetvälja ja võtad välja. Tahate sõna Torkamine või Pistmine või midagi muud kasutada? Palun väga, andke minna, tehnika sellest ei muutu. Naelaga ei pea isegi pooli tööle panema, piisab, kui sul on kaks püsimagnetit üksteisele vastu vahtimas, libistad nende vaheliselt alalt läbi ja voila, kruvikas/nael jne asjad magnetiseeritud. Lasteaias olete või?
Vasta
#44

(23-07-2024, 11:24 AM)deus Kirjutas:  Mis pagana utoopiline libistamine? Inimesed hakkavad miskipärast väga sõnasse kinni ja ei arvesta sellega, et paned pooli tööle ja pistad lihtsalt naela sisse magnetvälja ja võtad välja. Tahate sõna Torkamine või Pistmine või midagi muud kasutada? Palun väga, andke minna, tehnika sellest ei muutu. Naelaga ei pea isegi pooli tööle panema, piisab, kui sul on kaks püsimagnetit üksteisele vastu vahtimas, libistad nende vaheliselt alalt läbi ja voila, kruvikas/nael jne asjad magnetiseeritud. Lasteaias olete või?

Tere!
Võib ju öelda ka, et lasteaias, aga vb oleks täpsem - facebookis...
Siin teemas on mitu libistamist ja nende libistamiste mõistmiseks oleks kasulik teemat lugeda, mitte lihtsalt ühe silmaga üle libistada, ma julgeks arvata. Aga tihti peale on nagu seal veissbuukis, mingi mõttetu siia - sinna, tühine, sisutu asjatamine, mis kuhugi ei vii, ma ei oskagi seda kirjeldada ega ennast väljendada, no umbes nii nagu läti vanatehnika foorumis, keegi küsib midagi, keegi ei vasta, kolmas küsib vastuseks hoopis midagi teemasse mitte puutuvat (see on veel hea variant ja teema areng..)
Vasta
#45

Asi ei ole nii lihtne , kui paistab!
Miks muidu magnetiseerimisega tegelevad firmad saadavad kliendile spetsiaalse puukasti kuhu siis hooratta pealt võetud magnetid õiges järjekorras sisse pannakse ja hiljem saadetakse samamoodi tagasi kui uuesti on rauad magnetiseeritud. Meil võib ju iga mats asjaga hakkama saada, aga nii lihtne see nüüd ka pole...  et muudkui saadad kastiga naelu jne.... loobid hunnikusse ja kõik on tehtud. Raudnaela ja muid junntükke võite küll teha lihtsalt aga U Või V kujulistega on hoopis teine tera! Ja sealt see libistamise jutt alguse saigi.

Ma arvan, et siin on asi ka algmaterjalis millest see U raud tehtud on.

Libistame edasi. Big Grin
Vasta
#46

(05-06-2024, 08:58 AM)Talupoeg taluja Kirjutas:  Kõige suurema põntsa panevad sellistele magneetodele asjatundmatud "restoraatorid-puhastajad". Nimelt selle magneeto magnetiseeritud hobuseraua igakordsel mahavõtmisel läheb magnet ühe kolmandiku võrra lahjemaks (võin numbrites eksida aga see ei muuda midagi). Selle hobuseraua mahavõtmisel on oma kindlad protseduurid! Seega tehke omale asi selgeks ennem kui lammutama hakkate! Parem on mitte eemaldada hobuserauda! Kui seda on vaja teha, siis tuleb ettevaatlikult libistada õhuke plekiriba hobuseraua küljele ja välja tõmmates lühistab harud plekitükiga omavahel. Plekitükki ei tohi harude küljest ära tõmmata! Et siis mängult proovida, et kas magnetit ikka on. Big Grin  Tagasi pannes lükkate hobuseraua oma kohale ja pleki saate ka kätte. Seega ettevaatust! Võite teha heale asjale suure vea külge!!!

Kui olete juba magneeto lammutanud puhastamiseks laiali, ärge palun imestage, et miks magneetost sädet välja ei tule...
T.

Õhtust!
No nüüd sellest libistamisest siis ka lõpuks... Sain laenata digitaalse "kalakaalu" ja võtsin Boschi magneetolt FC1A (kontrollimata andmetel näiteks FN M70 kasutas millalgi) selle U - kujulise magneti küljest ära, midagi kuhugi ei libistanud, st plekitükki harude lühistamiseks ei kasutanud. Panin magnetile juhtmejupi kaela ja mõõtsin kaaluga "jõudu", mille korral magnet terasjunni (treitera keha) küljest lahti tuli, see oli ca 3,4 kg.
Lisan komponentidest näitliku pildi, puudub treitera keha, lihtsalt illustratsiooniks

   

Siis panin magneti jälle magneetole selga ja võtsin jälle ära ja nii 10 korda ja siis veel 1 kord igaks juhuks. Mõõtsin jälle kaaluga "jõudu" - tulemus oli ca 3,4 kg. Mõõtmised tegin hooletult ja vahelüli magneti ja kaalu konksu vahel oleks pidanud olema "veidi rohkemate vabadusastmetega", mingi nöör vms, et magnetit küljepeale ei sikutaks, vaid ikka otse. Aga see-eest tegin mõõtmisi hulga, nii et keskmine tuli ikkagi sinna 3,4 kg juurde. Siis käisin korra lõunal ja pärast seda jälle 10 korda "külge - ärat" võimalikult järsult. Siis mõõtsin jälle kaaluga - tulemus ca 3,4 kg. Homme hommikul mõõdan veelkord.
Moraal on selline - Toomas on küll sõber, aga tõde on kallim! (olen seda siin voorumis korra ka varem maininud, lihtsalt meeldetuletuseks).

Kuna nüüd oli kaal vabalt kasutada, siis mõõtsin üle ka need ilmselt telefoniinduktori U - kujulised magnetid, millest kirjutasin eelmisel lehel oma "magnetiseerija" 1M tööd kajastades. Nimet ühte magnetit magnetiseerisin põgusalt oma "magnetiseerijas", teist mitte. Proovisin ka neid läbi kaalu metallplaadi küljest ära tõmmata, lisan illustreeriva pildi, mis on halva kvaliteediga ja midagi olulist ei näita, lihtsalt meeleoluks.

   

Magnetiseeritud magneti puhul (punase isoleeriga) oli jõud ca 2,3 kg, teise, tehaseseades magneti puhul ca 1,3 kg.
Nii et magneti magnetjõudu annab lihtviisil koduste vahenditega suurendada, küsimus on aga selles, kui palju seda teha on vaja ja et seda ei suurendataks liiga palju. St et liiga tugev magnet magneetot (mähist) ära ei lammutaks. Vb on see alusetu kartus, vb piiri seab lihtsalt magneti materjal, mis üle mingi piiri enam tugevamaks ei lase magnetil minna, mina seda ei tea.
Toodi mulle kunagi Poolast D - tüüpi Boschi magdünole uued plaatmagnetid, nii kõvasti on koos, et naljalt lahku ei tõmba. Mis materjalist magnetid täpselt on ja kas nad pole selle D - tüübi jaoks liiga tugevad, mina jälle ei tea. Ei tea ka seda, kas originaalsed magnetid on liiga lahjad või piisavalt tugevad, eks seda saab katsetada (kunagi mingi säde ikkagi oli),  kas ta seda 30 W ja 6 V normaalsete pööretega välja annab. Kui ei anna, siis võib proovida originaale uuesti magnetiseerida ja siis võrrelda nende poola tänapäevaste supermagnetitega.
Vasta
#47

Õhtust!

Rõõm kuulda ja näha, et asjaga on tegeletud! Ma ei sea kahtluse alla Sinu poolt tehtud katseid. Ma pigem arvan seda, et Sul on lihtsalt head magnetid. Võib-olla nende puhul see asi ei juhtugi, et magneeto lahtivõtmisel läheb magnet nõrgemaks. Pigem järsku juhtub see mingite vanema aja magneeto magnetitega. Ma ei hakka ka kahtuse alla panema kadunud sõbra juttu, sest elektriteema oli tal juba varasest nooruseajast südamelähedane... ja pahatahtlikkusest ei oleks ta mulle seda asja ka rääkinud. Eks naljamehi on ennemgi olnud ja igasugust jura aetakse suust välja. See mees oli tõsine tegija. Seega ma pakuks välja proovida sama asja mõne eriti vana asja puhul. Ma vaatan oma varud üle, ehk leian mõne magneti. Kindlasti on mul olemas Ford T V-kujulisi magneteid. Kuidas neid testida, see saab paras küsimus olema. Sest need on ka juba ammu oma algsest kohast lahkunud ja magnet võib olla lahjenenud mingil põhjusel.

ps. Palun märgista oma magnetid ära, et oleks hiljem võimalik üle mõõta ja võrrelda nii "värsket" kui ka vana seisnud, ehk kas siis kuu, aasta jne. pärast. Kuupäev kirja ja kaalu näidud. Samuti tasuks katsetada seda magneti äratõmbamist ankru erinevate asendite puhul. Järsku on seal mingi iva.

T.
Vasta
#48

Pigem oli aja tõttu magnet juba väsinud, tavaline asi vanade valjuhääldite taastamisel, vahet pole, mis materjalist, üks kaotab kiiremini kui teine lihtsalt, et nullid kõige pealt ära ja siis paugutad lapikmaalaste jaoks müstilise ja mitteeksisteeriva jõu sinna issse tagasi.
Vasta
#49

Magnet kaotab oma omadused kahel põhjusel kiiresti: tugev põrutus või löök ja kuumuse mõjul. Pikka aja jooksul "väsivad" kõik magnetid ära ja neil saab ka pooluseid vahetada uuesti magneetides. Igasugused rahulikult tehtud paigaldamised ja demonteerimised ei avalda ühele ehtsale magnetile mitte mingit mõju. Ootasin Kassi loomkatsed ära, ei hakanud enne vaidlema.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#50

Tere!
Magnet kaotab oma omaduse ka "võõra" magnetväljaga mõjutamisel, antud teema kontekstis elektromagnetväljaga mõjutades. 
Tean, et Toomase väide magneeto magneti magnetjõu vähenemise kohta magneti eemaldamisel on tulnud just Ford T - ga seotult, vähemalt selline mulje on mulle jäänud. Vb on see tulnud kuidagi töötava mootori/magneeto magneti eemaldamisest, vb pöörleva ankruga magneeto korral? Ma muud varianti selle väite selgituseks ei oska pakkuda ja seegi on lihtsalt oletus...

Toomasele minu magneetolammutamise kommentaariks -
keerasin selle protsessi kestel ka omast tarkusest ankrut teise asendisse, vahet pole,
antud magneeto on ka ca 100 aastat vana, ei ole mingi moodne plastmassist magnetiga riist.
Vasta
#51

Väga hea katse! Teaduse nimel kûsiks et kas see 3,4kg tõstev Boschi magneeto muidu särinat kaa teeb? Või peaks ta rohkem/vähem tõstma.
Iseenesest oli magneeto vist hea koht kuhu vanasti koduvõtmed ja mutrivõtmed hoiule panna sõidu ajaks. Tänapäeval saaks mobiiltelefoni ehk magneeto küljes hoiustada kui pikem sõit?
Vasta
#52

(07-08-2024, 22:36 PM)Taaviw126 Kirjutas:  Väga hea katse! Teaduse nimel kûsiks et kas see 3,4kg tõstev Boschi magneeto muidu särinat kaa teeb? Või peaks ta rohkem/vähem tõstma.
Iseenesest oli magneeto vist hea koht kuhu vanasti koduvõtmed ja mutrivõtmed hoiule panna sõidu ajaks. Tänapäeval saaks mobiiltelefoni ehk magneeto küljes hoiustada kui pikem sõit?

Tere!
Kas antud katses osalenud magneeto FC1A on võimeline selle magnetiga ka sädet tootma, sellele küsimusele näljaküla leiutajad praeguse arengutaseme juures vastata ei oska, aga plaanis on seda küsimust millalgi menetleda.

Sellise U - kujulise magneetomagneti peamine magnetjõud ilmneb mabnetiharude otstes ja harudevahelisesalas harude otste piirkonnas, st seal, kus vahel ankur elab ja töötab. Sestap magnetit väljaspoolt kruvikaotsaga togides võibki jääda mulje, et magnetjõud on magnetist lahkunud. Ja sellepärast pole ka eriti võimalik komplektse magneeto magneti külge ferromagneetilisi esemeid riputada, ma arvan.
Näiteks ka eelpool nimetatud plaatmagnetitega Bosch D - seeria magdüno - väljast magnetplaatide väliskülgedel pole üldse võimet terasesemeid "külge tõmmata". kogu peamine mäng käib magnetplaatide vahel, seal, kus ankrud toimetavad.

Sellise magneetomagnetite uuesti magneetimise juures oleks muidugi ideaalne olukord, kui oleks võrdluseks teine, heas toonuses täpselt samasuguse aparaadi magnet, millega patsienti võrrelda, kas siis ka "kaalumisega" või spetsiaalse odava hiina päritoluga "magnetjõudu" mõõtva aparaadiga.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne