[poolitus] emotsionaalselt ja teemaväliselt automaksust

(18-10-2024, 14:40 PM)ivo86 Kirjutas:  
(18-10-2024, 14:20 PM)13piisab Kirjutas:  
(18-10-2024, 13:57 PM)ivo86 Kirjutas:  Kas siis on masin automaatselt arvel ja saan ise ajutiselt kustutada?
Või on ikkagi arvele saamiseks vajalik ülevaatus JA kindlustus, mõlemad?

Ise küsid, ise vastad. Sõna "ja" tähendabki "ja".

Ma sain sellest "JA" aru küll, aga mõtlesin, et äkki praktikas toimib see minu vimka ka. Kui ei toimi, siis on loll küsimus jah, ja võib täies koosseisus ära kustuada või mujale tõsta. Tegelikult automaksu teemast natuke väljas ta on. Kasutasin lihtsalt võimalust.
Tegelikult on Transpordiameti kodulehel olev tekst siiski eksitav. 

Registrikande peatamine on Transpordiameti poolt tehtav toiming, mille tegemiseks peab olema möödunud kaks aastat viimase tehnoülevaatuse kehtivuse lõpust JA viimase kindlustuspoliisi kehtivuse lõppemisest. Ehk siis mõlemast. Kui on juhtumisi ülevaatuseta sõidukile tehtud näiteks 1 päevaks kindlustus, siis läheb see kaks aastat uuesti käima ning kui kindlustuseta sõidukile on tehtud TÜV, siis samuti tuleb oodata kahe aasta möödumist TÜV lõppemisest. See on kirjas LS § 77 lõigetes 8.1 ja 8.2. 

Seevastu registrikande taastumine ei ole üldse seotud kindlustusega - registrikanne taastub LS § 77 lg 8.3 alusel siis kui sõiduk läbib tehnonõuetele vastavuse kontrolli. Kui ei läbi, siis registrikanne ei taastu. Kui kindlustus on tegemata, siis ikkagi taastub. Ainult kindlustuse tegemisel ka registrikanne ei taastu. Ja lihtsalt omal algatusel ei ole ka võimalik peatatud registrikannet taastada - ainult TÜV läbimisega. Kui registrikanne on taastunud, siis tekib aga kohe vajadus sõlmida liikluskindlustus. Kui ise seda ei tee, siis rakendub sundkindlustus. Sundkindlustuse vältimiseks tuleb sõiduk ise ajutiselt registrist kustutada. 

Ma ei tea, miks Transpordiamet oma kodulehel üldse viitab kindlustusele kui registrikande taastumise alusele, kuid tõele see ei vasta. 

Traktorist - kui sellega ei ole plaani liikluses osaleda, siis traktori saab liiklusregistrist kustutada ka lihtsalt omaniku avalduse alusel (LS § 77 lg 6 p 4). Ja kui on soov kunagi uuesti registreerida, siis saab seda ka uuesti teha. Dokumendid jäävad alles, kuid seda käsitletakse siis nn esmase registreerimisena. Uuesti registreerida ei saa neid sõidukeid, millele on väljastatud lammutustõend.
Vasta

(18-10-2024, 11:52 AM)Peeter2 Kirjutas:  Mul omalgi neid 2tk ripakil, ühe müüsin romulasse, teine ilmselt seisab kusagil aia ääres. 
Müügilepingud vist on isegi kusagil alles, aga kui ilma saab, siis ma ei hakkaks nende pärast siblima.

Hingerahu annab müügilepingu fotokoopia saatmine ARK lehele sisseloginuna. Lihtne protseduur, valmisolev vorm täita ja pilt juurde.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Teisipäeval sai veedetud igavad tunnid Saue büroos. Tuli vanapaar murega oma 20 aastat tagasi ärandatud sõiduk registrist eemaldada. Kuigi alguses nõuti politseist tõendit saadi see auto täpselt 1 minutiga kustutatud. Rõõmus vanapaar lahkus büroost kergendava ohkega ja omavahel arutledes: Äkki nüüd siis saime sellest autost lõplikult lahti.
Vasta

Need bürood tõlgendavad kõik erinevalt seadusi ja panevad natuke oma loomingut ka juurde tihti.Meelde tuletades ja R.T. -st uurides ja neile siis see nina alla pista ,siis saab hakkama.
Hetkel seda virvarri veel rohkem...
Aastaid tagasi oli esmane arvele võtmine x büroos mingite tüübikinnituste taga igal teisel autol,y büroos läks alati läbi,autoärikad juba teadsid ,et sõidavad kohe 100km eemale y büroosse jääb igasugune tõestamine ära Big Grin

Kasutatud ja uued jupid enamus uutele ja vanadele  ka väga vanadele husqvarna,stihli,jonsered ja partner saagidele.Saagide ja võsalõikajate remont/hooldus.5297816
Vasta

Kas ettevõttele ja eraisikule on automaks sama summa? 
Algsete netti tekkinud kalkulaatorite kohaselt oli ettevõttel vana auto märksa kallim pidada kui eraisikul.
Aga siis kadus see erisus kalkulaatoritest üldse ära.
Vasta

Ei ole vahet omandivormil. 
Fie, OÜ, AS, tädi Maali, onu Albert, vallavanem, linnapea, ...
Erisus on ainult alarmsõidukites nt. Nagu siin ka varem viidatud.
Vasta

(18-10-2024, 13:55 PM)Talupoeg taluja Kirjutas:  Ma ise sain kirja Õiguskantsleri büroost ja seal mainiti, et:

Liiklusregistrist ajutiselt kustutatud, samuti peatatud registrikandega sõidukitelt hakatakse
mootorsõidukimaksu võtma alates 2027. aasta 1. jaanuarist.

Kui Teil peaks olema sõidukeid, mis on
liiklusregistris registreeritud, kuid mida Te liikluses ei kasuta, kaaluge selliste sõidukite registrist
ajutise kustutamise taotluse esitamist (esitage taotlus kindlasti enne 1. jaanuari 2025). 

See tundub liiga hea, et olla tõsi.
Siin peab olema mingi konks või on mingi info puudu ajutise kustutamise min-max perioodi kohta.

Sest selle kirja tekstist saab välja lugeda, et kui sõiduk on 01.01.2025 seisuga, maksu arvutamishetkel, registrist ajutiselt kustutatud, siis maksu ei pea maksma. (Sest pärast 01.01 kuupäeva ei arvutata jooksva aasta vältel maksu uuesti ning ka omanikuvahetusel ei toimu ümberarvutusi - vähemalt pole selliseid variante automaksuseaduses kirjeldatud)

See lahendaks (kuni 2026a lõpuni) ju kõigi suvehobikate maksuprobleemid ja palju muudki.
Ajutise registrist kustutamise periood on ju omaniku poolt juhitav, kustutamist lõpetada saab igal ajal (va esimene kuu, mis on lühim võimalik kustutamise periood)
Vasta

Vastuvõetud mootorsõidukimaksu seaduse kohaselt arvutatakse tõepoolest aastamaks vaid neile sõidukitele, mis on registreeritud 1. jaanuari seisuga. Kui jooksva aasta jooksul teostatakse mõnele sõidukile esmane registreerimine, siis arvutatakse aastamaksu proportsionaalselt aasta lõpuni jääva ajaga. Esimesed kaks aastat ehk 2025 ja 2026 aga peatatud registrikandega ning ajutiselt registrist kustutatud sõidukitel aastamaksu ei ole. Kuna sellise sõiduki registrisse tagasi toomine ei ole esmane registreerimine, siis hetkel vastuvõetud seaduse kohaselt tõepoolest esimesel kahel aastal jäänud aastamaksust priiks kõik need sõidukid, mis 1. jaanuaril olid kas peatatud registrikandega või ajutiselt registrist kustutatud. 

Mootorsõidukimaksu seadus on aga taas avatud ehk sellele hakatakse tegema muudatusi. Nii nagu poliitikud selle vastuvõtmisel suvel ka lubasid. Läbirääkimised on tulised ning positsioonid on väga erinevad. On mõistlikke argumente ja arrogantsust nii poliitikute ja huvigruppide poolt. Seetõttu ei ole veel midagi kindlat. Mis puudutab aga seda, et kui sõiduk on 1. jaanuari seisuga ajutiselt registrist kustutatud ja jooksva aasta jooksul siiski registrikanne taastatakse, siis selle olukorra lahendamiseks on Rahandusministeerium juba esitanud Riigikogule oma ettepanekud - sellisel juhul tuleb aastamaksu maksta proportsionaalselt aasta lõpuni jääva perioodi eest. 

Avalikustatud seisukohad ja positsioonid on nähtavad seaduseelnõu 461SE juures -  https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud...se-seadus/
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 11 külali(st)ne