Teema on suletud

Ikka ja jälle seda automaksu!

(27-11-2024, 19:07 PM)MeelisV Kirjutas:  Aga et elamule rakenduks veel N kategooria piirnorm erivõimsuse järgi vot seda ei osanud küll välja lugeda.

Kuna ma ei ole jurist vaid programmeerija, siis mul jäi neid punkte lugedes ammu silma, et tegu on lõpmatu tsükliga (i.k infinite loop):
Tsitaat: § 12 (9) M1-kategooria mootorsõiduk, mis on liiklusregistri andmetel kerenimetusega „elamu”, maksustatakse N1-kategooria mootorsõiduki maksumääraga.
 ehk suunatakse sinna:
Tsitaat:§ 13  (10) N1-kategooria mootorsõiduk, mille erivõimsus ületab liiklusregistri andmetel 0,20 kilovatti kandevõime ühe kilogrammi kohta, maksustatakse M1-kategooria mootorsõiduki maksumääraga.
ehk suunatakse tagasi § 12 (9) Smile

Pole imestada, et kohtuveskid aeglaselt jahvatavad - arvuti ei jõuaks ka omadega kunagi kuhugi, kui sellised naljad programmis sees on Smile

200kW Transit-maja oleks muidugi päris lõbus rakett, peab tunnistama. Voodilinad peab takjaribadega kinni panema, et õhtuks tagaluugi ette ei kuhjuks.

(27-11-2024, 21:07 PM)Jesper Kirjutas:  200kW Transit-maja oleks muidugi päris lõbus rakett, peab tunnistama. Voodilinad peab takjaribadega kinni panema, et õhtuks tagaluugi ette ei kuhjuks.

Sry, lasen teemast kaugemale, aga kui on ka sama korralikud pidurid saad öömajale jõudes linad sirgu tagasi.

https://forte.delfi.ee/artikkel/12033980...e-kellelgi

(28-11-2024, 17:50 PM)peedu. Kirjutas:  https://forte.delfi.ee/artikkel/12033980...e-kellelgi

Lisan kaks tsitaati tasulisest artiklist:

Probleem juba vastu võetud mootorsõidukimaksu seaduse seisneb selles, et maksu alt oleksid kuni 2026. aasta lõpuni jäänud välja autod, mis ei ole 1. jaanuari 2025 seisuga registris

Rahandusministeerium tahab aga, et sõiduki ajutise kustutamise lõpetamisel või registrikande taastamisel maksustamisperioodi keskel tuleks mootorsõidukimaksu hakata tasuma alates sellele päevale järgnevast päevast, mitte aga üleminekuperioodi lõppedes 2027. aasta 1. jaanuarist.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.

Ehk siis sama jutt, mida kodanik Sirk postituses #968 kirjutas: https://forum.automoto.ee/showthread.php...67&page=49

(27-11-2024, 17:00 PM)Jesper Kirjutas:  Ma olen 99% kindel, et 10x erinev aastamaks N1/M1 ei ole reaalne. N1-l on ka vanusekoefitsent.

Tõenäoliselt kasutasid vigast kalkulaatorit, igaks juhuks tasub muidugi kõik täpsemad andmed saladuses hoida Smile

Nii, juhtusine jälle foorumisse.
Kalkulaator siin: https://avalik.emta.ee/mootorsoidukimaks/calc
Kui valida, et sõiduk on kasutuses elamuna, siis nähtub, et aastamaks erineb 10x.
Sõiduki esmasne registreerimine 26.04.2017, täismass 3080 kg ,ainult sisepõlemismootor, NEDC 155g/km.
Kas see kalkulaator on vigane?

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 

Ei kõik õige, alla 205g on kaubikul tõepoolest ainult baasosa ja CO2 põhist lisa ei ole.

Elamuks ümbervormistamine on pikalt lahti seletatud siin: https://forum.automoto.ee/showthread.php...#pid559239

Krt, vaatasin oma masinaid ka tehn. andmete alusel ja tuleb välja, et ilmaasjata on andmetes kirjas heitenäit. Ilma selleta tuleks arvestusliku näiduga pea poole väiksem maks (nt 131 vs 80)

"Peatatud kandega sõiduk. Sõiduk kantakse registrisse pärast tehnoülevaatuse läbimist ja kindlustuslepingu sõlmimist "

Ehk keegi rohkem kursis olev teab vastust seaduses näpuga järge ajamata?
Kas ülaltoodud kirjega sõiduki eest tuleb nõutud protseduuride läbimise järel tasuda vaid aastamaks või aastamaks + registreerimistasu?
Auto Eesti registris,  eesti numbriga. Läks registrist maha selle suve lõpus.

Ilma seadus(t)es näpuga järge ajamata ei saagi ju vastust anda.
Igaljuhul mina saan aru niimoodi:

Hetkel vastuvõetud seaduse versiooni järgi kuulub ülalnimetatud juhtumil tasumisele vaid aastamaks. Eeldusel, et käesoleva aasta jooksul registrikanne taastub. Kui taastub 2025 või -6 siis rakendub aastamaks alates 01.01.2027 igal juhul. Kas nii jääb? Vast mõne järelejäänud nädalaga seda erisust seaduses enam tühistada ei jõuta. Aga, no näinud, kui ülejala ja räpakalt see keemia kokku segati siis võib kõike oodata.

Kui meie kõigi poolt valitud või valimata jäänud poliitikutel kõik plaanikohaselt läheb, siis muudetakse veel sel aastal mootorsõidukimaksuseadust. 

Ma soovitan olla kriitiline igasuguste allikate suhtes, mis ei tugine seadusele endale. Ning eriti kriitiline tuleb olla selliste allikate suhtes, mis on mõnest nädalast vanemad. Seda seetõttu, et selles teemas asjad muutuvadki kogu aeg. Vahel on segi plaanid ja tegelikult vastu võetud otsused. Mõnikord on tegemist lihtsalt trollimisega ja mõnikord jagatakse uudise ja fakti pähe seda, mis kunagi oli plaanis, kuid kunagi seadusesse ei jõudnud. 

Aare vastus ei ole täpne, aga sellega ei ole mõtet vaielda, kuna segamini on praegu vastuvõetud seadus ja planeeritavad muudatused ja veidi on ka lisatud oma fantaasiat juurde. 

Vastuseks ak75 - täpselt küsimusele vastates ei ole hetkel avaldatud seaduse kohaselt 2025 või 2026 aastal peatatud kande taastumisel vaja sellel jooksval aastal maksta midagi, kuid planeeritavate muudatuste kohaselt tuleb siiski aastamaks proportsionaalselt aasta lõpuni tasuda juhul, kui registrikanne taastub 2025 või 2026 aastal. Praeguse seaduse ja ka planeeritavate muudatuste valguses on peatatud kandega sõidukid alates 2027. aastast samuti mootorsõidukimaksu objektid. Küll aga on tulevikus võimalik peatatud kandega sõiduk lisaks kadunuks kuulutamisele või jäätmekäitlejale üleandmisele ka vormistada ajutiselt kustutatud sõidukiks, mille osas võib-olla loobutakse aastamaksust, kui sõiduk terve kalendriaasta jooksul ei ole registreeritud. 

Registreerimistasu tuleb tasuda selle konkreetse küsimuses viidatud sõiduki puhul üksnes juhul, kui vormistatakse omanikuvahetus. Registrikande taastumine või peatatud kandega sõiduki staatuse muutmine ajutiselt kustutatud sõidukiks seda ei ole. 

Vastus küsimusele registreerimistasu kohta on alates 01.01.2025 jõustuva liiklusseaduse § 190.18 lõikes 2:

(2) Registreerimistasu tasumise kohustus tekib:
1) sõiduki liiklusregistris registreerimisel või
2) sõiduki esmakordsel omanikuvahetusel, kui sõiduki eest ei ole tasutud registreerimistasu käesoleva lõike punkti 1 kohaselt.

Mootorsõidukimaksuseaduses ja sellega seotud muude seaduste muutmise seaduses saab näpuga järge ajada siin - https://www.riigiteataja.ee/akt/117082024001

Hiljuti oli postimehes artikkel sellest, kuidas MTA soovib palgata inimesi, maksuteadete kojukande eesmärgil. Kahjuks üles ei leia enam seda Sad artiklit.

Olles kokkupuutunud, teemaga maksude kätte toimetamine võin öelda, et on mitmeid probleemseid kohti. Toon välja mõned seltskonnad, kes on mulle siis töö praktikas ja muul viisil silma hakanud. 

Automaksu kontekstist lähtudes on täiesti olemas isikuid (küll mitte väga palju), kelle nimel võibolla registreeritud auto(d) aga kellele puudub alaline elukoht või isegi sissekirjutus 
rahvastiku registris. Teine teema on kodanikud, kes on välisriigis alaliselt aga pole oma elukohta kuskil märkinud. Ka väga marginaalne grupp aga nendele mis tahes maksuteadete toimetamine on korraik kadalipp. Mõnele ei saa isegi dokumente allkirjastamisek saata, sest kodaniku viibimise asukohta ei saa kindlaks teha. 
Nende isikute tagaotsimine, kellel pole ametlikku elukohta on omaette fenomen ja võtab lihtsalt kõvasti aega. 

Teine grupp on välismaalased, kellel on eestis viibimise ja elamise õigus, kuid kes elavad kord siin kord seal. Autosid on nad saanud oma nimele teha. Eesti riik siiski kontrollib andmete õigsust aga kuna välismaalasi on palju siis raskemad juhused on nendega, kes on kuskil eksootilisest riigist siia tulnud. 

Kolmas grupp: vene passiga/kodakondusega kodanikud. Osad neist ei ela enam üldse eestis(või vähemalt nii nad on oma elukoha märkinud) aga nad on saanud auto  osta ja omada. Kas ka oma nimele teha, seda ma kommenteerida ei oska. Ning venemaale maksuteate saatmine ja sealt lootus midagi saada on nulli lähedane. Juba enne sõda oli nendega probleeme, küll mitte palju aga nii mõnigi leidis, et ta pole kohustatud midagi eesti riigile tasuda. Üks tuntumaid näiteid oli Ida-Virumaal kortereid kokku ostnud vene kodanikud, kes aastaid ei tasunud ei kommunaale ega maamaksu.

Maksuamet ei hakka sul kedagi taga otsima ega midagi koju kandma, ega kalamees ka ju ei hakka kalal järel jooksma, vaid ootab kuni too ise asja vastu huvi tunneb ning välja tõmbamise soovist märku annab. Võlgu olev summa lihtsalt tiksub isiku maksukontole, kui ta enam surmani Eestiga mingit pistmist ei tee, siis nii jääbki, kui mingi hetk ikka kodumaa armsaks muutub, siis peab enne pangakontode jms sisse seadmist oma võlad ära klaarima. See "kättetoimetamine" tähendab lihtsalt mingi kirja postitamist või ametlikes teadaannetes avaldamist või ma ka täpselt ei tea, mis see hetke norm täpselt on, aga sisuliselt on see formaalsus, "kätte toimetamata" seaduse mõttes ei jää kunagi miski.

Kui maks maksmata kas siis sõidukeeldu ei rakendata või ei saa kindlustada ning ülevaatust teha?

(05-12-2024, 15:23 PM)hobiautod Kirjutas:  Kui maks maksmata kas siis sõidukeeldu ei rakendata või ei saa kindlustada ning ülevaatust teha?

Kõva häälega on välja öeldud, et võõrandada ei saa, kui obrok maksmata. Muid sanktsioone pole ilmselt veel jõutud säädustesse sisse kirjutada.

Maksuvõlg on ikka ühesugune asi, ükskõik millise maksu sa maksmata jätsid - esimene ja enamasti kõige tõhusam sanktsioon on see, et tööandjale tehakse korraldus võlg su palgast kinni pidada (miinimumpalga saad siiski kätte, päris nälga ei jäeta). Kui sellest mööda nihverdad, siis tulevad alles registripandid sõidukitele, pangakontode arestid jms väiksem ja vähemtõhusam kraam.

Väga kahtlen, et MTA laseb neil võlgnikel lõppematult tiksuda. Muidugi eks esimene aasta näitab, paljudel tuleb probleeme seoses tasumata automaksuga.

Maksu teadete kättesaamisega on alati olnud probleemid. Seega soovitan kaasfoorumlastel eesti.ee kaudu kontrollida kuhu neile maksuteated suunatakse. Pange toimiv email ja selline, mis kohe kõike rämpsposti ei saada. 
Kõige hullem seis on olnud nendega, kellel pole emaili vaid ainult telefon või kirjakast. Kui maksuteade saadetakse smsga siis võib juhtuda, et need kohale ei jõua. Maamaksude puhul oli ja on see väga tavaline nähtus. Viimast ei väljastata juba ammu aega paberkandjal.

Kindlasti jääb väike protsent mootorsõiduki omanikke, kellele ei saa teateid kätte või neid ei saa toimetada, eks nende otsimisega tegelevad siis ametnikud nii hästi kui oskavad.

18 sajandi Rootsis pidas Anders Chydenius visa võitlust bürokraatia ja kõrgete maksude vastu. Rootsi stagneerus, kuna aristokraatia ülemäärased regulatsioonid lämmatasid innovatsiooni, majandust ja rahva meelsust. Chydenius algatas reforme, tuli välja muuhulgas täiesti ootamatu ideega, et mitte rahvas pole sellepärast vaene, et ta on loll, vaid vastupidi, rahvas on vaene, sest kogu nende jõud, aeg ja leidlikkus läheb bürokraatiaga hakkama saamisele, samas kui nad on vaeseks maksustatud. Mõned geopoliitiliselt rasked hetked hiljem läks sealmaal paremaks.

Mõte läheb viimasel ajal millegipärast paralleelide tõmbamise peale. Selle asemel, et suunata oma energia ehitamisse, loomisse ja arenemisse, tuleb tegeleda regulatsioonide, maksude ja trahvide labürindis navigeerimisega. Leidlikkus läheb valesse kohta - muutub kaitsemehhanismiks. Tõusvate maksude ja trahvide korral ma tean vähemalt ühte sõpra, kes viimasel ajal mõtleb vähem majandusse panustamisele ja rohkem viiside leidmisele, kuidas regulatsioonid kõige vähem elu segaks. Nagu siinsetest aktiivsetest teemadest näha, panustame viimasel ajal eriti tugevalt aega maksusüsteemi nõrkuste leidmisele mitte võimaluste loomisele.

Tahaks positiivselt mõelda ja arvata, et kogu see lisaressurss mis välja läheb on millekski hea, aga pole veel välja mõelnud. Eleringi juht äsja mingis artiklis ütles, et elektri hinna vahet Põhjamaadega järgmise 10–15 aastaga ei lahenda. Elektri tarbimine on otseselt seotud elatustasemega ja sellega on siis ka asi nüüd selge. Tuleb veiniklaas ette võtta ja strateegiliselt mõtlema hakata :-)

Tänud Indrek ja Aare. Sain oma vastuse.

Veel automaksuga seonduvalt. Siin-seal on aeg-ajalt olnud juttu fantoomautode kustutamise vajadusest ja kuidas see asi registri korrastamise huvides lihtsamaks tehakse (töötatakse välja lahendused) jne.
Minu nimel on siiani üks Audi, mis nullindate alguses varastati ja mis jäigi (ametlikult) kadunuks. On meeles, et mingil hetkel millalgi mõni aasta hiljem laekus LKF-ilt (võin eksida, aga mingi asutus see oli) sundkindlustuse nõue. Tookord lahenes asi kuidagi mingit politseist saadud dokumenti aluseks võttes, mis kinnitas, et sõiduk oli jätkuvalt varastatud. Veel on meeles, et toda sundkindlustuse teemat lahendades soovisin sõidukit oma nimelt kustutada. Tollane ARK tahtis Politseist toimingu aluseks dokumenti, politsei seisukoht oli, et kuniks nad pole sõidukit või selle olulisi osasid, mis kinnitavad sõiduki identiteeti, leidnud, jääb sõiduk registrisse. Nii ka jäi. (Asjast on veidi üle kahekümne aasta möödas ja võin loo kirjelduses pisidetailides eksida).
Selgelt on tookordne kuritegu tänaseks mitmekordselt aegunud, mistõttu pädevad asutused on lõpetanud ka igasugused nn paberil tehtavad uurimisega seotud toimingud. Tõenäoliselt on metalliveski või rooste ka hävitanud kogu sõiduki materiaalosa.
Kas üldse on mõtet taaskord üritada see auto kustutada?
Et ta sõidukite loendist vastu ei vaataks kui maanteeametisse sisse login/maksuhaldurile tööd ei pakuks/riigi statistikat ei moonutaks jne..

Olin Saue büroos järjekorras kus üks vanapaar oli sama murega. Nende aastaid tagasi  ärandatud sõiduk kustutati. Alguses küll sooviti Politsei tõendit aga mingil põhjusel sai vanapaar paberile allkirja andes vaevast priiks.
Teema on suletud




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: tamar99, 6 külali(st)ne