04-01-2014, 15:41 PM
(04-01-2014, 15:16 PM)umm Kirjutas: 4. Kuidas on reguleeritud masinaga üle eelneva maakinnistu sõit. Pääsemaks enda kinnistule. Kas on ainult maaomaniku nõusolek või ka mingi seadus et ta sellest keelduda saa?
Ainus vast, millest keelduda ei saa, on kui servituut määratud. Kui seda pole, siis aitab ainult kokkuleppele jõuda. Tõsi naaberkinnistule servituudi seadmist saab ka kohtu kaudu taodelda, nood veskimehed jahavatavad aga teadupärast aeglaselt ja peenemini sellele, kel rohkemb pappi.
*****Asjaõigusseaduse §156 annab juurdepääsu vajava maatüki omanikule õiguse nõuda juurdepääsu avaliku teeni üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Juurdepääsu kokkuleppimisel on oluline aluseks võtta juba kehtestatud planeering, kui kinnistud asuvad planeerimiskohustusega alal. Riigikohtu otsuste kohaselt ei anna samas detailplaneering veel õigust võõrast maad juurdepääsuna kasutada, vaid üksnes tugeva nõudeõiguse omaniku vastu teeservituudi seadmiseks. Kokkulepe maaomanikuga võib seisneda ka vaikimisi senise väljakujunenud tava järgimises, kuid võib olla ka suuline, kirjalik või ka notariaalset tõestatud kokkulepe. Sõltumata vormist tuleb kokkulepet mõlemal poolel täita. Notariaalselt sõlmitud kokkulepe koos plaaniga tuleks kanda ka kinnistusraamatusse teeservituudina ja sel juhul on tagatud kokkulepitud tingimustel juurdepääsu kasutamine ka järgmiste omanike poolt viimaste vahetumisel. Kui aga maaomanikuga kokkuleppele ei saa, siis tuleb pöörduda maakohtu poole, kes juurdepääsu tingimused määrab ja kinnistusraamatusse ka vastava kande teeb. Ühelgi teisel asutusel pädevust tee asukohta ühepoolselt paika panna ei ole. Kui kohtumõistmisega kaasnevad ülejõukäivad advokaadikulud, siis Riigi õigusabi seaduse alusel saab nõuda ka riigi kulul juristi palkamist.******
loll on loll olla.