28-06-2018, 09:40 AM
(Seda postitust muudeti viimati: 28-06-2018, 09:41 AM ja muutjaks oli mossepower.)
(27-06-2018, 12:39 PM)qwerty009 Kirjutas: Aegajalt on vaja olnud mõned terasdetailid nii visuaalse poole, kui ka korrosioonikaitse tõttu katta õli hoidva kaitsekihiga ning kuna Eestis kaubanduses mingit valmis lahust selleks ei müüda, siis olen hiljuti ise fosfaatimisega katseid teinud.Soovitaksin lahtikirjutada, et mis valmistatud detailide nr. 1 ja 2 puhul ei rahulda või parendamist sooviks? Hetkel ju tundub, et süsteem põhimõtteliselt töötab, aga on tekkinud mure ning selle sisu/point on jäänud kirjeldamata.
Kuskile olen hakanud juba jõudma, kuid oleks vaja veel hulk katsetusi teha koostisosade konsentratsiooni osas lahuses ning kuidas üks või teine täpsel tulemust mõjutab.
On keegi foorumis ka keemias tugev? Ei pea silmas, et keskoolis oli keemia 5 ning meeldib netis tatti pritsida, vaid keegi kes antud alal igapäevaselt leiba teenib.
https://imgur.com/NhrYXGm foto test detailidest (erinevad lahused).
Kui peaks huvi pakkuma võin siia ka pikema õpetuse kirjutada, kui keegi peaks tahtma omalkäel proovida. Rahaliselt kulub alustuseks ca 50€ ning Tallinnas saab kõik komponendid kohapealt osta peamiselt Keemiakaubandus.ee'st.
Kas antud fosfaatimine põhineb lihtsalt vahetusreaktsioonil, kus moodustub raua pinnale raudfosfaadi kiht kuna viimane on vees vähelahustuv ning mangaanfosfaat on hästilahustuv?
Või on ka mangaanil tähtis roll korrosioonikaitsekihis (nt. kompleksühendite moodustamisel)?
Kas protsess toimub spontaanselt või elektrivoolu ja/või katalüsaatori toimel?
Niipalju oskaks juba praegu öelda, et antud keemilise reaktsiooni kiirust mõjutab rohkem lahuse temperatuur kui kontsentratsioon nii et mina varieeriks ennem temperatuuri.
Ja (vee)korrosioonikindla kihi valmistamiseks mina prooviks antud protsessi läbi viia hoopis mõnes teises lahustis (etanool, atsetoon vms. kättesaadav solvent). Muidugi enne uurida kasutatavate ainete lahustumist konkreetses solvendis.