19-05-2020, 10:35 AM
(18-05-2020, 21:25 PM)Roomik Kirjutas: Äkki aluseline vesi pistab tsingi nahka? Lusikatäis sidrunhapet vette?
Hea mõte! eespool juba kirjutati tõde tsingist konservikarpide plekil. Enne moodsaid aegu. mil need lakikihiga karbid tulid, kasutati tinatatud plekki.
Aga sidrunhappe mõte on hea. Kasutatakse ju seda terasdetailide musta oksiidikihiga katmiseks, ka näiteks coca-cola jms sidrunhapet sisaldavate jookida abil saab sead teha, kate jääb küll selline tumehallikas. Peaks saama terast mustata ka sibula abil, anagu nõukogude partisanid tavatsesid sõja ajal teha. Siis saaks ühtlaselt tumeda oksiidikihiga karbid, kui eelnevalt lakk korralikult eemaldada.
Veelgi parema tulemuse annab vedelas leelises keetmine, oksiidikiht tuleb tugevam, läikivam ja tumedam, ilmselt ka sellele vihjas ksf! Roomik oma postituses. Kõige parema tulemuse saab aga meetodiga, mille puhul terasdetail (konservikarp) kaetakse eelmevalt valmistatud raudoksiisi (rauarooste) ollusega ja keedetakse seejärel destilleeritud vees, kareda vee kasutamise puhul võivad jääda karpidele heledad laigud, täpid jms defeltid. (Korraliku katte saamiseks tuleb protseduuri korrata mitu korda!) Igasugused happed (ka sidrunhape) muidugi reageerivad tsingiga sama hästi ja veel paremini, kui alused.Mangaananoodi asemel oleks vast õigem nimetada seda junni magneesiumanoodiks.
Edasi ilmselt läheb arutelu test-pilootteemas (iduteemas?) "Kassiliiva kast" või "Kassi liivakast" vms? (see seal on ka isetegijate teema, moderaator ise tegi!
