19-11-2022, 10:46 AM
(19-11-2022, 09:33 AM)alfredo Kirjutas: Katlasüsteemi puhul keeb õhk veest välja ja koguneb kõrgemasse punkti. Vee lisamine süsteemi täiesti tavaline asi sellisel juhul. Igaüks saab kodus veekeetjaga selle katse teha, kui ei usu. Õnneks survestatud süsteemis nii palju korraga välja ei kee kui potis, aga midagi ikka.
Kinnises süsteemis ei kao vesi küll kusagile kui keegi kõrvaline selleks põhjust või võimalust ei anna. Peale uue süsteemi täitmist mingi paari nädala jooksul ehk tuleb lisada veits vett.
Oma katla põhjal võin näite tuua. 19 aastat sai katlal nurgas täis. Kui süsteem käima pandi siis paari nädala jooksul aeg ajalt süsteemi rõhk langes alla ühe ati. Paigaldaja kohe rõhutas, et jälgiksin kuna kogu süsteemist ühku korraga kätte ei saa. See on pikem protsess. Pluss veepehmendaja pidi ka toimima mingil kummalisel moel sellele veele. Rõhu langedes lasin maja veevärgist surve üles uuesti umbes 1,5 ati peale külmalt kui rõhk liiga alla langesja viimaks jäi pidama. Nüüd on kogu aeg külmalt rõhk nõks üle ühe. Oleneb hetketemperatuurist. Ja 19 aastat pole enam vett lisanud.
Mul on süsteem küll tehtud nii, et veevärk on ühendatud keskkütte süsteemiga. Kraan lahti ja lased vett juurde kui vaja. Ja üks tingimus on, et ka külmalt peab olema süsteemis oma kindel rõhk. Mul spets katla manomeetril on 1,1 ati kohal punane joon millest allapoole rõhk ei tohi langeda. Ülemine on kusagil 4 ati juures. Selleni jooneni pole kunagi rõhk tõusnud. Isegi kui vool ära on läinud ja katel ennast avariikorras kinni paneb ning katla enda termomeeter näitab 100 ja nõks rohkem kraadi.
Kui näiteks kinnist süsteemi täita ämbriga vabavoolu teel siis me ei saagi seda süsteemi toimima. See mõttetera jäi meelde kui paigaldaja mulle katlasüsteemi tutvustas ja õppetussõnu jagas.
Aquila captas non muscas.