Zaz 968 1973\'
#1

Käisin mõni aeg tagasi maal. Teadsin küll, et naabrimehel on Zaz garaažis ja varem sõitis ta sellega ise tihti ringi. Nüüd aga polnud kaua midagi kuulda olnud. Tuili välja, et papil keelati sõitmine ära laste poolt. Vanust on tal juba 92 aastat ja esimesed terviserikked hakkasid välja lööma. Nüüd siis auto seisis garaazis niisama. Otsustati maha müüa ja kevadest juba naabrid teadsid, et selline masin müügiks. Mina sain sellest äsja teada ja kahe päevaga oli raha üle antud ja dokumendid ja allkirjad vastu saadud. Papi andis infot nii palju, et talvel on ühe hooaja sõitnud ja ülejäänud käigud on olnud põhiliselt pühapäeviti kirikusse ja tagasi.

Tegemist siis 73 aasta Zaziga. 40hj mootor. Välimus on nagu 966\'l. Ees kena kroomist iluvõre, taga ümmargused tuled \"hõbetaldrikul\". Aga sees silt, et 968. Passis ka ainult Zaz kirjas. Võta nüüd kinni. Täpselt ei tea ise neid asju. Igatahes on masin eksportvariant ja nüüd siis juba üleelmine omanik oli võitnud selle loteriiga (30 kop.) Ja mõne aja pärast võitis ta teise sapaka veel ja siis müüs selle ühe maha. Eelmise omaniku käes oli ta vist 16 aastat ja nüüd jõudis minu kätte.

Kuna ma teadisn, et masin tegelikult ka sõitis kenasti ja mootori tegususe üle ma ei kahelnud ning välimust nägin oma silmaga, siis ostsin masina nii ära, et ei pannud käimagi. Lootused olid õigustatud. Tõstes laetud aku masinale, võttis käima saamine minuti-paar aega ja Põrr (uue nimega Helga) võttis duurid üles. Esmasel vaatlusel ei töötanud lähituled (täistuled töötasid), suunatuled ning sidur. Pidurid võtsid suhteliselt kehvasti. Mootor siiski on korralik ja aus. Helga ainus viga on see väline pool. Kere on rattakoopa ja ukse vahelisel alal päris auguline ning eelmise omaniku kõrge ea tõttu on ka paar aeda saanud Helga kumerusi tunda. Midagi eriti hullu pole. Suurim mure on rooste.

Siduri sain naabrimeeste abiga tööle ja esimesed ringidki tehtud. Siis ilmnes uus viga. See jubin, mis hoiab juhet aku küljes - see oli katki ja üks juhe aku küljest tuli lahti. Nüüdseks olen selle traadiga kinni sidunud ja sõita saab. Ja uksed on ära vajunud. Et kinni panna uksi, peab neid tsipa tõstma. Muidu kinni ei lähe.

Tulevikuplaanidest.
Jäärajasõitu Helga ei hakka kunagi tegema. Põldu ka ei künna. Püüan hoopis iluravi teha ja igasugused kotermannid välja ajada (suunatuled jne). Ja nii, kuis rahaline olukord võimaldab, püüan ka kere kallal vaeva näha. Et oleks väljast kena vaadata ja endal ka hea tunne masinaga liikuda. Siia püüan ka masina olukorrast märkmeid teha, et endal huvitav jälgida oleks.

Abi:
kuna ma tean autodest ausalt öeldes ikka väga minimaalselt ja varem pole autotki olnud, siis mis ma peaksin enne ülevaatusele sõitmist üle kontrollima, et ülevaatuselt läbi saada? Tuledega pole vast probleemi ja pidurid saan ka korda, kuid rohkem nagu ei oska ise midagi mõelda, mida nad seal kontrollida võivad. vanur ju ja pole turvavöösid ega midagi. Igasugused soovitused on muidugi teretulnud.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Zaz 968 1973\' - Autor: Bobik - 03-08-2005, 19:34 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne