Tööriistade teemast poolitatud momentvõtmete kasutamise arutelu
#61

(03-07-2024, 12:49 PM)margus61 Kirjutas:  
(28-11-2021, 19:26 PM)margus61 Kirjutas:  Just oli vaja kaant kinni tõmmata 3 Kgm. 1/2" momentvõti jäi parasjagu suureks ja 1/4" väikeseks ja avastasin alist digiajastu. Eks näeb, kas ja mis sihuke väärt on, kui kohale jõuab.

Ei võtnudki palju aega, kui akf! M.R. (kelle toimetamiste sisukaid kajastusi väga taga igatsen) eeskujul ladusin asja Metroserdis leti peale. Momentvõtme kalibreerimise hind paistis talutav, aga üllatusena kvalifitseerus väändemomendi mõõturiks ja see enam ilus polnud. Noh ei tundunud mehele kohane selg ees jalga ka lasta ja ära sai tehtud. Mul soojem ja kindlam tunne asju teha ja ehk on kellelegi otsustamisel abiks:
Seda et...
kas kalibreeriti( = reguleeriti aparaadi näit reaalsetele jõududele vastavaks) või taadeldi (= nenditi, et aparaat toimib täpselt ega vaja kalibreerimist)?
Vasta
#62

Haa! Ma olin ka terminoloogiast samal arusaamisel, aga õnneks jõudsin enne haridust omandada:
https://metrosert.ee/teenused/kalibreeri...aatlemine/
Ja hoopis justeerimine on see, kui paika krutitakse:
https://et.wikipedia.org/wiki/M%C3%B5%C3%B5tevahend
Vasta
#63

1. Kas saaks viidet sellele digiriistale mudeli vms järgi kuna link muidugi enam ei tööta!
2. Huvitav terminoloogiline probleem, padruneid/hülsse kalibreeritakse elik aetakse läbi kalibraatori mõõtu. Kas laadimisseadmete tootjad nimetavad oma tooteid valesti?
Vasta
#64

(04-07-2024, 07:47 AM)honkomees Kirjutas:  1. Kas saaks viidet sellele digiriistale mudeli vms järgi kuna link muidugi enam ei tööta!
2. Huvitav terminoloogiline probleem, padruneid/hülsse kalibreeritakse elik aetakse läbi kalibraatori mõõtu. Kas laadimisseadmete tootjad nimetavad oma tooteid valesti?
1. Mu arvutis link töötab, aga viide lisaks: momentvõti. Kui õigesti mäletan, oli ta tookord ostes pea poole odavam, miskit 40+€.
2. Ma jään vastuse võlgu, Metrosert on mu silmis igati usaldusväärne asutus. ÕS 2018 on samal arvamusel ja 2013 vaatasin riiulist - ka sama käsitlus. Kui keskkooli ajal laskesporti sai tehtud, siis suurest karbist vene õhupüssikuulid oli kombeks enne laskmist metallklotsi sisse kindlas mõõdus auku toppida, et kõik ühesugused oleksid. Ei nimetanud keegi justeerimiseks, ikka kalibreerimine oli, kuigi füüsiliselt kallale mindi ja väiksemaks tehti. (Võistlusteks anti Anschütz ja väljamaa kuulid restiga karbist, hulga paremini sai pihta.) Vene keelest pärit 'kalibrovka' vist ka on kindlamas mõõdus ümarterase tähistamiseks.
Vasta
#65

Õigekeelsussõnaraamat annab kalibreerimisele sellise vaste:
"mõõtevahendite näitu kontrollima ja reguleerima"

EKI ütleb justeerimise kohta:
"mõõte-, kontroll- v. optikaseadet täpselt välja reguleerima"

Tegemist on sünonüümidega, Metrosert tahab lihtsalt tark välja paista?
Venekeelse toorlaenu pealepressimine head muljet küll ei jäta.

https://arhiiv.eki.ee/dict/ves/index.cgi...F=V&C06=en

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#66

(04-07-2024, 09:30 AM)margus61 Kirjutas:  ... Kui keskkooli ajal laskesporti sai tehtud, siis suurest karbist vene õhupüssikuulid oli kombeks enne laskmist metallklotsi sisse kindlas mõõdus auku toppida, et kõik ühesugused oleksid. Ei nimetanud keegi justeerimiseks, ikka kalibreerimine oli, kuigi füüsiliselt kallale mindi ja väiksemaks tehti. ...
OT küll aga seda klotsi auguga nimetatakse калибровочная оправка, jahipüssi (papp)padrunitele oli selline rauatükk müügil, keskel 2 auku 16 ja 12 kaliibri jaoks ning mõlemas otsas samuti kahes kaliibris haaratsid padruni rauast väljatõmbamiseks kui padrunipesa oli kaliibrist suurem ja hülss peale pauku laiemaks venis.
ja ka vana eki sõnaraamat annab sellised tähendused (boldiks tegin mina) ...
Tsitaat:kalibreerima (mõõduparandeid määrama; kaliibrikohaseks tegema; mõõdu järgi sortima; kaliibrit määrama)
Ehk äkki on terminoloogia jälle kaasajastunud ...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne