Soojenduseks väike väljavõte keskkonnaministeeriumi KKK'st
Millised nõuded peavad olema täidetud romusõidukite vastuvõtu- ja kogumiskohal?
Vastuvõtu- ja kogumiskoht peab olema
1) ümbritsetud taraga,
2) varustatud valveseadmete või ööpäevaringse valvega,
3) vedelikukindla pinnakattega (näiteks betoon, asfalt),
4) kui sõidukeid või nende osi hoitakse väljas, siis hoiukohad peavad olema varustatud
sademevee kogumisseadmete ja õlipüüduritega.
Kas romusõidukite kogumiskohal peab olema ohtlike jäätmete käitluslitsents ja jäätmeluba?
Jah, peavad olema mõlemad, välja arvatud esmasel kogumiskohal tootja (näiteks kauplus) juures.
Kas romusõidukeid võib üle anda ka teistele ettevõtjatele peale spetsiaalsesse kogumiskohta viimise või autode maaletoojale?
Kui romusõidukit ei tagastata kas maaletoojale (nt nende autode müügisalongi), kohaliku omavalitsuse, tootja või tootjate ühenduse loodud spetsiaalsesse kogumiskohta ja tootja ei ole
pakkunud ka muid alternatiive, võib romusõiduki üle anda ainult ohtlike jäätmete käitluslitsentsi ja jäätmeluba omavale autode lammutuskojale. Enamus romusõidukeid, mis soovitakse üle anda, sisaldavad erinevaid õlisid jms, mis kuuluvad ohtlike jäätmete hulka ning seetõttu loetakse terve auto ohtlikuks jäätmeks.
Väikesed väljavõtted sinna juurde jäätmeseadusest:
§ 25. Probleemtoode
(1) Probleemtoode on toode, mille jäätmed põhjustavad või võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, keskkonnahäiringuid või keskkonna ülemäärast risustamist.
... 3) mootorsõidukid ja nende osad, sealhulgas rehvid;
(mootorsõiduk – neljarattaline mootorsõiduk liiklusseaduse (RT I 2001, 3, 6; 2002, 92, 531; 90, 521; 105, 613; 110, 654 ja 655; 2003, 26, 156; 32, õiend; 78, 522) tähenduses ning kolmerattaline mootorsõiduk, välja arvatud kolmerattaline mootorratas ja kolmerattaline mopeed
§ 28. Kontrollitud jäätmekäitlus
(1) Jäätmevaldaja on kohustatud käitlema tema valduses olevaid jäätmeid vastavalt kehtestatud nõuetele või andma need käitlemiseks üle selleks õigust omavale isikule.
(2) Jäätmeid üleandev isik peab olema, arvestades asjaolusid, veendunud, et vastuvõtjal on jäätmeluba või saastuse kompleksse vältimise ja kontrollimise seaduse alusel antud keskkonnakompleksluba (edaspidi kompleksluba), mis annab õiguse üleantud jäätmete käitlemiseks.
(3) Kui jäätmed antakse üle selliseks käitlemiseks, milleks jäätmeluba või kompleksluba vaja ei ole, peab jäätmeid üleandev isik olema, arvestades asjaolusid, veendunud, et vastuvõtja on pädev jäätmeid käitlema ning tal on asjakohased tehnilised ja keskkonnakaitsevahendid.
jne jne jne
Kõik on lihtsalt tõlgendamise küsimus, kas kollektsioon/varjupaik/ muuseum jne on probleemsete jäätmete käitlemine või mitte. Kuna põhimõtteliselt loetakse kogu sõiduk ohtlikuks jäätmeks ja kuna need sõidukid enam sõidukiks ei defineeru ja sellena autoregistris arvel ei ole....
P.S.
Jäätmeseaduse järgi, kui sa viid oma kasutusest kõrvale jäänud sõiduki jäätmete kogumispunkti (näiteks emexisse, autolammutusse), peab sõiduk olema täielikult komplektne!!! Seaduses näpuga järge ajades on jäätmekäitlejal õigus puuduvate strateegiliste detailidega sõiduki puhul, puuduvate detailidega proportsionaalselt, nõuda sult sõiduki nõuetekohalise hävitamise eest tasumist. Ametlikult seda emex ka teeb - sõiduki kilodest tulenevast hinnast arvestatakse sult maha puuduva aku, mootori, radiaatori jne korral päris suur protsent a'la iga asi -10%