5 X TALUPOJA iseliikuv šassiitraktor ДВСШ -16 1959 a.
#21

Mul on vanast ajast tutikas druzba kolb ja rõngad, kui oled huvitatud.
Vasta
#22

(06-04-2011, 21:54 PM)bonx Kirjutas:  Mul on vanast ajast tutikas druzba kolb ja rõngad, kui oled huvitatud.
Tore on. Ei oska öeldagi,kas enam vaja ongi. Mul Drusbasid juba kokku veetud pea üle paarikümmne...ja osi ka kastide viisi... Igal juhul hoia ikka alles,mine tea,vast läheb vaja.
Muideks Druzbade remondi olen selgeks saaanud ise,kuid abi on olnud ka sellest,et isa vanasti Viljandi Metsakombinaadis neid parandas.....Praegugi veel meeles,et nende osade saamine oli hirmus raske. Võrreldes sellega,et praegusel hetkel neist keegi pea-aegu lugu ei pea. Oli olnud isegi selline asi,et pooleldi läbi saeosad hävitati,et keegi ei saaks. Praegu sellist asja rääkides keegi ei usugi.
Vasta
#23

Kõige lõbusamalt läheb alati lammutamine ja lõhkumine. Viimasega eriti ei tegele,kuna vaja edaspidi traktoriga tööd teha. Kõige ladusamalt läheb töö siis,kui ilm on sompus ja ülevaltpoolt vett kraevahele sajab. Täna oligi just selline ilm. Väike ülevaade lammutustöödest:


[Pilt: 18043865688e38_l.jpg]


[Pilt: 1804386763798f_l.jpg]


[Pilt: 18043869b55ba5_l.jpg]


[Pilt: 18043871112fef_l.jpg]


[Pilt: 18043875ea87b2_l.jpg]


Hüdrosüsteem on sellel traktoril teistmoodu kui uuematel mudelitel. Asi töötab sellise kolb-pumbaga,millel ka jagaja külges:


[Pilt: 180438977c6338_l.jpg]


[Pilt: 1804389925f116_l.jpg]

Kunagi sai see täiesti ära remonditud,kuid tööle ei saanud. Asi nimelt selles,et keegi eelmistest omanikest oli teinud väikese täienduse. Nimelt oli pandud eraldi kaheliitrine väike õlipaak (T-28 bensiinipaak). Panin täis,korra tõstis ja oligi kõik...
Nüüd aastaid hiljem sain aru,miks nii tehti. Nimelt oli sellel pumbal puudu õlivõtte toru koos sõelaga. Nii et ei olnudki muudmoodu võimalik,et kast tõstaks. Sellepärast oligi tehtud selline ajutine asi.....mis ei toiminud. Ma ei viitsinud sellega enam jännata ja ehitasin otse väntvõlli otsa 10 se pumba.
Selline kolbpump töötab lausa käigukasti õliga. On kahesektsiooniline ja pidevalt järel. Välja lülitada ei saa. Mul õnnestus ka selline täiesti uus leida. Hoian tulevikuks. Kui aus olla,siis selline pump,mis töötab käigukasti õliga,ei ole minu silmis eriti usaldusväärne. Mõelge ise,milline sodi ja rauapuru käib mööda käigukasti sisu. Huvitav oleks kuulata mõne asjaliku mehe juttu,kes vanasti selle pumbaga tegemist tegi. Järsku on keegi?
Mul on palve,et kui kellegil peaks vedelema sellele kolbpump-jagajale kangid,siis olen huvitatud . Need mul veel puudu.
Vasta
#24

Mel666- sama T-16m mõeldud tõstuki PG.02 variant T-25 taha riputamiseks. Aisad maha ja kruvid põkale külge. Meil vähemlevinud, sest pani ühe heinatööks ja mujale vajaliku traktori selle alla kinni.
Vasta
#25

Räägi sellest ka miks lammutamise ette võtsid, mis masinal viga?
Jälgin huviga.
Mis toru see ümber kollektori on?

Vasta
#26

(07-04-2011, 19:34 PM)koosamafia Kirjutas:  Räägi sellest ka miks lammutamise ette võtsid, mis masinal viga?
Jälgin huviga.
Mis toru see ümber kollektori on?

Masinal pole häda veel midagi,oleks rahulikult edasi võinud kökerdada. Põhihäda oli see,et parempoolse külgülekande kinnituspoldid ära murdunud. Poldid murdusid sellepärast,et panin uuema külgülekande korpuse 96 aastal,millel stopperpoldi augud teise koha peal. Nüüd selle suure loksumise pärast murdusidki poldid ära. Pidurdamise ajal liikus juba poritiib kaasa. Veel on mure pidurite pärast(pidurid on üldse minu lemmikteema Wink ).Ühel poolel oli trummel ära liikunud,kuna stopperseibid murdunud. Veel on kulunud siduri survelaagri korpus. Difriluku kahvli võll kõver,laagrid lõtkuga vähemalt 3mm....Võllid kulunud(kui lahti harutan,panen tõestuse) ,hammasrattad ka osad tuleks välja vahetada,kuigi pole brobleemi. Kõik toimis. Olen sellel traktoril ka igal aastal ülevaatuse teinud,kuid eelmisel aastal enam ei teinud,sellepärast et palju vigu ja üldse sõitsin mööda nukataguseid....Big Grin
Veel on kulunud käigukahvlite võllid,kuulide kohalt. Kallakute peal kippus käiku vahetades kaks korraga sisse minema. SK tihendid ka juba vanad ja kulunud. Õlirada kippus juba maha jääma. Kuna mulle selline reostamine üldse ei istu,tahan asja paremaks saada. Igal pool on nii meeletud lõtkud,et kõhutunne ütleb iseenesest,tuleb remont ette võtta. Eelmisel aastal sai selle traktoriga 140 ha,heina niidetud. Võttis ikka vanakese nii läbi. Hooratas lendas isegi otsast minema. Põhjus oli kulunud ja kõver väntvõll. Nimelt avastasin peale vigade otsimist,et üks kolb oli ülesse surnud seisu jõudnud,teine aga polnud veel alla jõudnudki.....Sad.
Väntvõll on sellel terasest ja järelikult on aastate jooksul kõveraks läinud. See mootor on olnud algusest saati praak. Nimelt sõi lühikese aja jooksul klappe. Käik oli imelik. Ebaühtlane. Üks silinder tagus pidevalt ja mootor ei kannatanud üldse õhupuhastajat. Niipea,kui pöörded põhja sai pandud,tõmbas karterist ka õli kaasa.... Käima läks imeheasti. Suvel lükkasin õlaga ja prauh,käis. Niipea,kui õhupuhastaja külge panin,hakkas tossama. Proovisin kunagi külida suure vene külvikuga ja 200m. pealt oli karter õlist puhas. Samuti kuumenes üle. Lõpuks leidsin ka vea üles-nokkvõlli hammasrattal oli märgid valesti peale löödud! Ja peale suvist väntvõlli vahetust hakkas mootor imemahedalt tööle. Küll ma piinasin vanasti neid küttepumpade remontijaid. Otsisime vigu nii pihustitest,kui pumbast. Miskit ei leidnud. Nüüd lõpuks on asjad selged ja võin teistele nõu anda....
See vasktoru oli mõeldud toiduõli soojendamiseks. Olen selle traktori mootorist ka toiduõli läbi lasknud....Toungue Praelõhn oli taga,kui heina niitsin...

Vasta
#27

See tähendab siis seda, et tuleb suurem osa käigukastist välja vahetada. Naabrimees vahetas enda 16-l käigukastis eelmisel aastal põhimõtteliselt kõik jubinad ära ja juppide kogumaksumus oli ca6500 vana raha. Nüüd käiguvahetus lausa lust. Enne ragisesid ja alatihti kaks käiku korraga sees. Kahju tõdeda, et eelmisel aastal sai enda 1965.aasta mtz7 käigukasti rikke tõttu vanarauda. Oli ka veiz aega müügis, aga huvi oli kesine. Praegu mõtlen, et oleks võinud ikka remondi ette võtta.
Vasta
#28

Mul endal ka käigukasti remont pooleli. Vahetan terve sisu. Kahe võllipealt oli ainult üks hammasratas mis kõlbas uuesti kasutada. Ülejäänud hammasrattad olid juba varem kulunud ja peale keevitatud, kuid keevitamine muudab materjali pehmeks. Tagurpidikäigu hammasrattal olid hambad kaldu mistõttu käik ei püsinud sees. Seepärast sai ka remont ette võetud. Vahetan ka kõik laagrid ja sk tihendid. Nüüd kõik varuosad olemas ja läks u 8000 kr. Muidugi oleneb kus varuosad osta. Ise soovitan võru traktori varuosade poodi kus hinnad võrreldes teiste poodidega odavamad ja on ka rikkalik varuosade valik.
Vasta
#29

(07-04-2011, 21:27 PM)bonx Kirjutas:  See tähendab siis seda, et tuleb suurem osa käigukastist välja vahetada. Naabrimees vahetas enda 16-l käigukastis eelmisel aastal põhimõtteliselt kõik jubinad ära ja juppide kogumaksumus oli ca6500 vana raha. Nüüd käiguvahetus lausa lust. Enne ragisesid ja alatihti kaks käiku korraga sees. Kahju tõdeda, et eelmisel aastal sai enda 1965.aasta mtz7 käigukasti rikke tõttu vanarauda. Oli ka veiz aega müügis, aga huvi oli kesine. Praegu mõtlen, et oleks võinud ikka remondi ette võtta.
No need jupid oleksid mulle marjaks ära kulunud...Sad

(07-04-2011, 22:07 PM)koosamafia Kirjutas:  Mul endal ka käigukasti remont pooleli. Vahetan terve sisu. Kahe võllipealt oli ainult üks hammasratas mis kõlbas uuesti kasutada. Ülejäänud hammasrattad olid juba varem kulunud ja peale keevitatud, kuid keevitamine muudab materjali pehmeks. Tagurpidikäigu hammasrattal olid hambad kaldu mistõttu käik ei püsinud sees. Seepärast sai ka remont ette võetud. Vahetan ka kõik laagrid ja sk tihendid. Nüüd kõik varuosad olemas ja läks u 8000 kr. Muidugi oleneb kus varuosad osta. Ise soovitan võru traktori varuosade poodi kus hinnad võrreldes teiste poodidega odavamad ja on ka rikkalik varuosade valik.

Minu traktorile kahjuks ei istu ükski hammasratas uuemate mudelite küljest. Olen varunud juba ammu omale juppe. Käigukasti jookse peaks olema vähemalt kolm. Minu mudeli hammasrattad on hoopis suuremate hammastega. Nagu pea-aegu linttraktori hammakad... Nendega pole muret olnud. Ei ole õnnestunud kuidagi hambaid maha saada,isegi mitte siis,kui hambad murenenud ja tükid väljas.


[Pilt: 180467674b5119_l.jpg]


[Pilt: 18046763391dae_l.jpg]


Viimase pildi peal on kenasti näha,kuidas hammas...see oli juba 94 aastal samasugune ja käinud siiamaani.


[Pilt: 18046785f5a735_l.jpg]


Sellised tugevad hammasrattad siis sellel mudelil. Sama käigukast on ka esimesel mudelil,millel vesijahutusega mootor . Ehk siis esimesel vene iseliikuval raamil....

Vasta
#30

(07-04-2011, 15:53 PM)meli666 Kirjutas:  
(05-04-2011, 10:41 AM)iisak Kirjutas:  Algul olla kasti asemel veel mingi viskarsi moodi monstrum olnud.

Loodan, et Talupoeg väga ei pahanda, et natuke risustan teemat teises suunas.
Seisab üks kopp, mis on nagu T16 kopa sarnane ja ei ole ka. Kuigi vist rohkem nagu ei ole, kuna T16 käib see kopa majandus kasti asemele, aga piltidel oleva birka järgi käiks see kopp hoopiski nagu traktori järel. Samas võrreldes Jumz kopaga on ta tunduvalt õblukesem. Millisele traktorile sellist järgi pandi. Asi aastast 1974.

Mnjah,on ka minu õues selline seisnud. Sai kunagi maha müüdud. Oli küll uus,kuid lastud ära roostetada ja ka rüüstatud.
Vasta
#31

(05-04-2011, 10:55 AM)saarrand Kirjutas:  Mis selle fiskarsi moodi asjaga tegite? Vedeleb niisama?
Pikalt vedeles, aga enam pole...
Vasta
#32

Talupoeg, kuidas remont edeneb?
Vasta
#33

(06-04-2011, 10:46 AM)aavu Kirjutas:  Seda tõstukit mõtlete? 60-ndate keskel sai sellega tööd tehtud.
Sama ikka.
Vasta
#34

(09-04-2011, 11:44 AM)bonx Kirjutas:  Talupoeg, kuidas remont edeneb?

No ikka kirbu sammu võrra ...

Täna sai näiteks eemaldatud hüdrosüsteem. Hüdropump oli mul pandud otse väntvõlli külge:


[Pilt: 18052254ebf30d_l.jpg]


[Pilt: 1805225672d98a_l.jpg]


[Pilt: 18052260d0a75d_l.jpg]


Kahvel oli pärit DT-75 pealt,õlipaak aga metsaveo TDT-55 oma. See sai pisut madalamaks tehtud.


[Pilt: 180522622678d0_l.jpg]


Väntvõlli otsa polt,mis hoiab hooratast kinni,sai ära fikseeritud,et lahti ei keriks. Pean tunnistama,et selline süsteem on siiani kõige kauem pidanud. Kahjuks ei ole võimalik asju nii täpselt teha,et võlli otsad jookseks otse. Nende omaehitatud asjadega on juba kord nii läinud. Proovisin nende kahvlite asemele panna ka 36 padruni,mille teises otsas nuudid. Kahjuks see süsteem ei kestnud üldse. Soovitan seda teistel mitte proovida,lihtsalt ajaraiskamine. Ega selle hüdropumba vedu päris naljaasi pole. Olen ühe rihmaseibi juba välja vahetanud,kuna läks kiilu juurest lõhki ja loperdas hirmsasti. Pidasin targemaks välja vahetada. Olen kuulnud,et mõned mehed tegid sinna väntvõlli otsa ka miski kinnituse,et elektrimootoriga käivitada. Kunagi käis mul selline mees isegi rihmaseibi otsimas. Nii et ei saa ikka päris tehasega võistelda.

Veel panen pildid haakerauast.


[Pilt: 180522645d34a5_l.jpg]


[Pilt: 180522662787c1_l.jpg]


Seda on ka aastate jooksul täiendatud ja tugevdatud. Mul ei ole kahjuks selle mudeli kohta üldse kirjandust. On olemas 62 aasta raamat,kuid sellel mudelil palju teistmoodi. Kui kellegil oleks mingeid pilte,raamatuid või muud pakkuda,siis palun ärge häbenege ja võtke kindlasti ühendust.


Siis on näidata ka haakeraua kinnitusest pilt.


[Pilt: 18052272ccf0e0_l.jpg]


See on siis originull. Teise poole oma on puruks tõmmatud ja meie sepad on teinud miskit sarnast asemele. Viimane osa ehk viimistlus on jäetud tegematta.


[Pilt: 1805227013a22d_l.jpg]


Sellest pole aga midagi,sest asi toimib. Selline originull osa oleks siis vaja välja otsida. Kas kellegil juhtub järsku selline asi vedelema,või on lihtsalt üle?
Vasta
#35

Rihmaseibi otsa tegi ka mu naabrimees mingi julla. Nüüd käivitab traktorit talviti suure el. mootori abil. Ehitas vägeva riistapuu selle tarbeks valmis. Kahjuks ei oska sind kirjanduse asjus aidata, aga edu otsimisel!
Muide, kas sa ei ole mõelnud rs09 rippsüsteemi külge aretada või ei ole selle järele vajadust?
Vasta
#36

(09-04-2011, 14:57 PM)bonx Kirjutas:  Rihmaseibi otsa tegi ka mu naabrimees mingi julla. Nüüd käivitab traktorit talviti suure el. mootori abil. Ehitas vägeva riistapuu selle tarbeks valmis. Kahjuks ei oska sind kirjanduse asjus aidata, aga edu otsimisel!
Muide, kas sa ei ole mõelnud rs09 rippsüsteemi külge aretada või ei ole selle järele vajadust?
Ma vist ei hakka sellele rippsüsteemi paigaldama,sest mul ka HTZ-7,mille tahaks kunagi korda sätti ja sellega saab siis osa teisi töid teha. Päris kõiki ülesandeid ei taha ka ühe masina peale panna.
Vasta
#37

Eks ta õige ole jah. HTZ-7 on see bensiinimootoriga põka jah? Äkki saad sellest ka pilte teha?
Vasta
#38

(09-04-2011, 15:05 PM)bonx Kirjutas:  Eks ta õige ole jah. HTZ-7 on see bensiinimootoriga põka jah? Äkki saad sellest ka pilte teha?
Katsume ikka ühe traktori ennem korda teha......Rolleyes
Vasta
#39

Mul pakkuda dt-14 käigukast ülekande arv on xtz7 sama väga heas korras käike välja ei loobi.

Vasta
#40

Käigukahvlid ja võllid näevad sellel mudelil välja sellised:


[Pilt: 18056293cb36d3_l.jpg]


[Pilt: 18056295e1ab8d_l.jpg]


Käigukasti hammasrattad aga selliselt võllide peal:


[Pilt: 1805629743b9d0_l.jpg]


Difriluku hoob ja kaan selline:


[Pilt: 18056299798b62_l.jpg]


Uuemal mudelil T-16 -l ei käi asi enam hoovaga,vaid on pedaal,kuhu siis vajadusel vajutada. Ei oskagi öelda,kumb variant lollikindlam on. Pole endal uuemat mudelit olnud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne