Led-lambi valguse värvusest veel niipalju, et üks neid ise ehitanud sõber pani valgete hulka ka kollaseid. Täpselt ei mäleta, aga vist iga viies või midagi sinnapoole. Lampi vaadates on naljakalt kirju, aga valgus on mõnusalt pehme nagu päikesevalgus.
Kuna täna oli pilvedele vaatamata üsnagi päikeseline päev, siis tõin paneeli õue ja sättisin lauajupi najale üles.
Et mis ta niisama toas vedeleb, tehku tööd! Arvasin et kui 7 Ah upsi aku täis saan laetud, siis kõva küll. See sai täis kahe tunniga. Edasi laadisin kõiki akusid, mis kätte sain, kaasa arvatud 2 poolpidust autoakut. Kuigi tehas lubab maksimaalselt 2,85 A ja lühisevooluks 3 A, siis tegelikkus üllatas. Lõunase päikesega:
Kollane multimeeter näitab siis ampreid ja vana hea TL4 pingeks 15 V.
Sellega peaks olema kummuli lükatud müüt, et Eestis ei ole päikest ja see on nii lahja, et elektrit peaaegu ei saa.
3A voolu sai kl 11:30-15:30. Ligikaudu 1,5 A sai alates kl 9-st ja veel kuni 18-ni. Sügise edenedes saab seda muidugi järjest vähem olema.
Paneeli käisin käsitsi pööramas. Kes paneeli niisama jäigalt seinale või katusele kruvib, kaotab poole energiast! Üheks põhjuseks, miks paneel andis lubatust rohkemgi voolu, pean madalat temperatuuri, mis tõstab paneeli efektiivsust. Tehaseandmed on toodud +25* juures. Ilm oli jahe ja väga tuuline. Tihedalt katusele või seinale kruvitud paneel kuumeneb üle ja kaotab võimsust. Võimsatele paneelidele olevat mõned nupumehed isegi ventikad jahutuseks külge pannud. Ju siis tasub ära. Mina kavatsen paigaldada küll katusele, kuid posti otsa. Seal tuuldub ise, ei jää lume alla ja puud-majad ei varja madalat päikest ära.
Päikesekiirgust näikse tugevdavat ka pilved. Kui päike piilub kahe valge pilve vahelt, annab peegeldus mõningat lisa. Paneel väheke ergem kui täiesti selge taevaga. Vahe pole küll suur, aga paar-kolmsada mA ikka.