100W ööpäeva ringselt mulle tuppa suriseks, siis ma varsti ei peaks enam üldse EE-d kasutama
.
Veski võimsus sõltus veskist.
Kui seal oli käsikivi suurune jahvati ja kõik muu käis mõnel muul jõul, siis 100W on täitsa piisav. Kui mõni suurem hingeline, siis 30kW ei olnud probleemiks ära kasutada.
Üldselt saab vee liikumiskiiruse, võimaliku sügavuse ja laiuse järgi juba enamvähem välja rehkendada lõpptulemuse.
Vees kehtib sammuti piir, nagu õhus, kui palju saab vett pidurdada, et see veel kasulik oleks. Limiidi nimi on Betz´i limiit. See ei kehti kui kasutusel on kukkuv vesi. Vee kasutamisel voolavana nagu tuult, siis kehtib
Samamoodi on ka vees vahe tõuke ratastel ja hüdrodünaamilistel ratastel. Viimane on efektiivsem, aga on kindlasti keerulisem ehitada.
Kuna oma oja ei ole teab mis väärtusega enamus aastaajast ja pisu kaugel, siis ei ole kindlaid arvutusi, aga kui õieti arvutasin, siis 0,5m sügav ja 1m lai laba peaks koos ülekande kadudega 60w välja andma kui vee kiirus on 1m/s. Ülekande kaoks panin 40% sest vesi on aeglane ja palju kiirendamist vaja, et asi toimima saaks. Elektrilise osa kadu veel ei pannud sisse, aga Betz´i limiit on sees.
Meetrise läbimõõduga ratas teeb ümmarguselt 19 pööret minutis kui ta on koormamatta. 10p/min oleks koormatult piisav. Kui nüüd leida sinna gene mis võimalukult madala pöörde juures annaks 100W välja siis oleks ülekande kadu ka piisavalt väike, et see 100W sealt saada.