Tilganäppija ja iroonia - mis need on?
#1

On tekkinud mõned küsimused, paluks (nagu siin kombeks on) targemate asjatundjate selgitusi ja kommentaare!
Alustaks irooniast, kuna sellest on justkui mingi ebamäärane ettekujutus olemas, samas ei pruugi see olla adekvaatne ning foorumi arvamusliidrite obligatoorse tõlgenusega kattuv. Muidugi nii loll ma ka pole, et poleks mõistet "iroona" googeldanud. Paraku on see mõiste või sõna veel defineerimata, vb oleks just Automoto vabateema ja rasketehnika foorumil uhke see asi paika panna ja ära teha!?
http://slang.ee/iroonia
Tilganäppijaga/tilganäppimisega on olukord veelgi keerulisem. Saan aru, et olen ise  ka ilmselt "tilganäppija", mõistan ka, et see ei ole kindlasti mingi positiivne hinnang, et ei ole mõttekas kusagil uhkustada, et olen AM foorumis tilganäppija vms...
Iseenesest virtuaalmaailmas tilganäppimisele viiteid ja teemasid tuleb hulga, see aga pole ka hea, ajab asja segaseks ja hulga materjali tuleks läbi töötada
https://www.google.ee/search?q=tilgan%C3...l&oq=&gs_l=
Jäi silma, et paljudes foorumites on tilganäppimise asja  ja teemat kajastatud. Õnneks on ka siinses foorumis seda mõistet veidi asjalikemate foorumlaste tasemel kasutatud, aga kas ikka piisavalt, kasvõi näiteks Eesti Rolleriklubi tegemistega võrreldes? Vb on Automoto foorumi tilganäppija midagi hoopis teistsugust kui Streetrace või Orkuti tilganäppija, midagi spetsiifilist?
Kas keegi oskab selgust tuua? (asjaga on kiire!)
 
Vasta
#2

Tilganäppija ehk vanade eestlaste uskumuste kohaselt kõige tavalisem põhulõug, kisa palju - villa vähe.  Toungue

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#3

Tilganäppijal on tema jutu järgi garaazis renoveerimisel näiteks Eleanor ja peab end ülimaks autoproffessoriks, reaalsuses sõidab ringi 20 aastat vana Escordiga ja tegelikuses on ka küünalde vahetus tema jaoks liigne peavalu ja kosmoseteadus.  

Oehhh... mida kõike head see Nõukogude võim inimkonnale on andnud!!! Alla Pugatšova, Linnahalli, Baikonuri kosmodroomi, Moskvitši... sinu, minu...
Vasta
#4

Irooniat kirjast välja lugeda on raske. Otsest viidet sellele tuua on veelgi raskem. See on tunde küsimus ja kui selline tunne tuleb, pole midagi teha. Kindlasti on erinevatel foorumlastel see tunne erinevas kohas.
Mina näiteks tunnen kasutaja Kass teemades tihti irooniat. Iga kord mõtlen, milline see vend tegelikus elus on. Midagi on mulle teadmata, mida teised teavad.
Tilganäppimise seletas juba eelmine post kenasti ära. Vähemasti on mul selline tunne. Kindlasti pole foorumites tilga näppimise all mõeldud veepiiskade püüdmist tilkuva kraani otsast. Küll siin on laias laastus tegu eneserahuldamisega ilma viljadeta - mehed ühtemoodi ja naised teistmoodi.
Oli näiteks siin kunagi üks tilgapüüdja, kes üritas kõik MB tilkuvad kohad ära likvideerida ja sellega siis mööda muruplatse liiklema hakata.
Selles postis on irooniat kui ka tilkade püüdmist. Aaaaaahhhhhhhhhh.
Vasta
#5

Guugli pildiotsing annab tinganäppimiseks ka näiteks selle:
[Pilt: sahkokytkenta.jpg]
Vasta
#6

poisid püüavad auhinda.....Darwini auhinda Big Grin
Vasta
#7

Tuleb välja et seos nende sõnade vahel on täiesti tundmatu. 
Googelmoogeli arvates on neid sõnu läbi ajaloo koos (ühel lehel) kasutatud kolmel juhul, neist üks on seesama teema.
Slängisõnastikus puuduvad mõlemad.
Siiski saab kahe tundmatu kaudu defineerida mõlemat: tilganäppija ei mõista kunagi irooniat ja iroonia ei seostu kunagi tilganäppimisega.
Vasta
#8

tilganäppija pole mingi släng.
aastakümneid vast juba kasutusel olnud sõna.
ja ikka ja alati tähendanud seukest wannabe venda, kelle kohta see suure linna ja kärbsepesa jutt käib.
see koogelmoogel on vist pimedusega löödud.
Vasta
#9

Tänan vastajaid! Tilganäppimisest mingi ettekujutuse juba sain, kergendusega võin tõdeda, et mina selle ala tegijaks ikkagi ei kvalifitseeru. Nagu selgus, tegu on ikkagi peamiselt autoala huviliste spetsiifilise alaliigitusega, mina aga autodest ja muruniidukitest suurt ei pea ega tea, kunagi, tõsi küll, Moskvitšil küünlaid olen vahetanud, Eleanor aga seostub minu jaoks ainult Roosveldiga.
Ise arvasin, et iroonia mõiste lahti seletamine on palju lihtsam, kui tilga teema. Paraku selgus, et selle mõistmine on ebamärane tunnetuslik protsess, midagi Virtsu Tommi teema sarnast.
Aga mehena, kes oma "lollist mölast" koosnevate postituste tegemisse suhtub ülima tõsidusega (loen vastavat kirjandust paberkandjailt, internetist, suhtlen ja arutan teiste inimeste ja loomadega), leidsin väikese viite kirjastuse "Valgus" 1978 aasta "Võõrsõnade leksikonist". Seal väidetakse järgmist : Iroonia (algselt kreeka keelest) - PEEN varjatud pilge; väljendusviis, kus teesklevalt väidetakse vastupidist sellele, mida tõeliselt mõeldakse, ning sõna kasutatakse vastupidises tähenduses.
Ilmselt küll juba vananenud ning küllaltki segane definitsioon.

Tegelikult ootasin ma salamahti hoopis  tilganäppijate moderaatori (või tilganäppija-moderaatori?) lgp. ksf! Dadi õpetlikku ja iroonilist selgitust mind vaevavale ebaselgusele eelpool mainitud mõistete olemuse ja kasutamise kohta, paraku seda seni pole veel tulnud...
Omalt poolt pakuks tilganäppimise asemel siin foorumis kasutamiseks uudissõna "piisklemine".

Ksf! Motomehele lohutuseks, Kassi ei tea ega tunne enamik siinseid piisklejaid ja ta ei ole tegelikus, nn. tavaelus, millegi poolest silmapaistev ega ere isiksus, tavaline hall loom.
Vasta
#10

(29-01-2015, 21:00 PM)diesel Kirjutas:  tilganäppija pole mingi släng.
aastakümneid vast juba kasutusel olnud sõna.
ja ikka ja alati tähendanud seukest wannabe venda, kelle kohta see suure linna ja kärbsepesa jutt käib.
see koogelmoogel on vist pimedusega löödud.
 Iroonia minu meelest on siis: kui lause mõte ja sõnastus või teo mõte ja tulem ei lange kokku. Ehk kõige klassikalisem  lause irooniast: "Tahtsime parimat aga välja kukkus nagu alati". Siis selle järgi võiks võtta et tilganäppija on kõndiv iroonia.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#11

Korraks tekkis mõte korraldada foorumis Mr. Iroonia valimised, aga lgp. Kass paneks selle ürituse niikuinii üksipäini kinni, seega mõtet pole...  Big Grin

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#12

(30-01-2015, 15:18 PM)Basilio Kirjutas:  Korraks tekkis mõte korraldada foorumis Mr. Iroonia valimised koos trikoovooruga, aga lgp. Kass paneks selle ürituse niikuinii üksipäini kinni, seega mõtet pole...  Big Grin

Ei - ei, miks mitte, seda enam võiks korraldada! Cool   Ja ega mitmekesi ei saakski seda üritust kinni panna, see on ikka midagi olümpiavõitja taolist.  Samas, kui see iroonia on sedavõrd tunnetuslik ja peen asi, siis pole tulemus sugugi nii kindel. Pealegi nagu jällegi on väitnud üks staar-administraator-ironisaator ksf! : " ...iroonia - enamus ei saa sellest ka vist aru!" 
Vasta
#13

(30-01-2015, 13:41 PM)Tegelane5 Kirjutas:   Iroonia minu meelest on siis: kui lause mõte ja sõnastus või teo mõte ja tulem ei lange kokku. Ehk kõige klassikalisem  lause irooniast: "Tahtsime parimat aga välja kukkus nagu alati". Siis selle järgi võiks võtta et tilganäppija on kõndiv iroonia.

Hea näide sellest, et irooniast saadakse erinevat moodi aru.
Minu meelest on Tegelane5 põhjendanud hästi irooniat, aga näide on vale. Selle lausega öeldakse ju otse välja et läks sinnasamusesse.
Tavaelus on irooniat kerge väljendada hääletooniga. Kirjatükis peaks natuke sõnade asetust muutma.
Küsimus: Kas Kass püüab hiiri? Vastus: Jah püüab hiiri.
Irooniline vastus oleks: Jaajahh püüab hiiri. Või: Püüab ta jahhhh hiiri.

Meie foorumi kontekstis peaks vastus olema hoopis: Ei püüa, köögis tegeleb tilkuva kraaniga.  Toungue
Vasta
#14

(30-01-2015, 15:59 PM)Veskioja Kirjutas:  Jessas kus ikka viitsitakse jahuda  muidu kirutakse eitesid ja FB  et lollus jne. Ütleks siin enamus kes ME oleme ühed suured eputised kes paneb tarka teadmistega kes tegudega ja tulemus pm siin näha. Smile Kõige parem teema mu arust NL aegsed lood

Jaahhh, pidin küsima, et kus Sa kulla mees siia maani olid,  või et kas alles nüüd ärkasid, aga sellega on asi selge. Mina iseenesest suur eputis ei ole, eriline jahuja ka mitte. Ja tõesti, kõige parem ja ainus mõistlik teema on siin "NL aegsed lood", muu kõik on mõttetu ballast, "loll möla", nagu klassikud on öelnud. Minu arvates veelgi enam, NL aeg oli ka ise kõige parem, vähemalt sama hea, kui see lugude teema siin foorumis.
Vasta
#15

(30-01-2015, 15:53 PM)motamees Kirjutas:  
(30-01-2015, 13:41 PM)Tegelane5 Kirjutas:   Iroonia minu meelest on siis: kui lause mõte ja sõnastus või teo mõte ja tulem ei lange kokku. Ehk kõige klassikalisem  lause irooniast: "Tahtsime parimat aga välja kukkus nagu alati". Siis selle järgi võiks võtta et tilganäppija on kõndiv iroonia.

Hea näide sellest, et irooniast saadakse erinevat moodi aru.
Minu meelest on Tegelane5 põhjendanud hästi irooniat, aga näide on vale. Selle lausega öeldakse ju otse välja et läks sinnasamusesse.
Tavaelus on irooniat kerge väljendada hääletooniga. Kirjatükis peaks natuke sõnade asetust muutma.
Küsimus: Kas Kass püüab hiiri? Vastus: Jah püüab hiiri.
Irooniline vastus oleks: Jaajahh püüab hiiri. Või: Püüab ta jahhhh hiiri.
  Toungue
 Ja kui kass oma "kiitusest" aru saab, siis on iroonia juba sarkasmiks muutunud.
Tsitaat:John Haiman writes: "There is an extremely close connection between sarcasm and irony, and literary theorists in particular often treat sarcasm as simply the crudest and least interesting form of irony." Also, he adds:

Tsitaat:First, situations may be ironic, but only people can be sarcastic. Second, people may be unintentionally ironic, but sarcasm requires intention. What is essential to sarcasm is that it is overt irony intentionally used by the speaker as a form of verbal aggression.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#16

Thanks, got it!
Et siis niimoodi - kui juba kassgi oma arunatukesega taipab, et teda tögatakse, siis järelikult on nii kange prooviga iroonia, et tegelikut on juba sarkasmus.
Teine järeldus ameerika keelsest jtutst - Dad ei kasuta irooniat, vaid sarkasmi, aga ise ta sellest aru ei saa või luiskab niisama, et tema jutt on iroonia? Samas jälleg, kui i osa anglo-ameerika  teoreetikuid peavad sarkasmi lihtsalt iroonia jõhkramaks ja vähem huvitavaks vormiks, siis on ksf! Dadil ikkagi õigus, vähemalt, kui lisada juurde "eriti" jõhkraks ja kurjaks...
What an interesting discussion we have here!  Cool
Vasta
#17

Iroonia ja sarkasm ei ole tingimata halvad. Tooksin näiteks sellise toreda saate nagu Top Gear, teinekord on pihtasaanul vesi silmas (ei saa aru kas naerust või solvumisest) aga vaatamata sellele on saade ülipopulaarne ja tüübid suurimad sõbrad. Iseasi, kas meiesugused maamatsid siin suudavad vajalikul tasemel Inglise huumorit viljeleda.
Tilganäppimisest ei tea ma kahjuks midagi, õnneks tundub siin selle teema asjatundjaid piisavalt olevat...

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#18

(30-01-2015, 19:02 PM)Marko Kirjutas:  Iseasi, kas meiesugused maamatsid siin suudavad vajalikul tasemel Inglise huumorit viljeleda.

Meiesugused maamatsid suudavad inglise huumori peent kunsti viljeleda kõige kõrgemal tasemel, see on siililegi selge!!! Paraku on seltskonnas alati keegi, kes asju hirmtõsiselt ja -isiklikult võtab. Sellel hetkel jooksevad eided tarest välja ja röögivad, et põleb ja tapetakse!!!
Vasta
#19

Tubli, Kadari, just seda ma silmas pidasin, sõnaseadjaid on meil piisavalt.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#20

(30-01-2015, 10:17 AM)kass Kirjutas:   Paraku selgus, et selle mõistmine on ebamärane tunnetuslik protsess, midagi Virtsu Tommi teema sarnast.

Kas selline teema on ka siin foorumis või ? Cool

Tekstid ja sisuloome sinu kodulehele, e-poele, blogile!
info.pantertrade@gmail.com
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne