(05-06-2015, 10:18 AM)maitus Kirjutas: Kus maailmas sina Hr Võsa elad , sellest ei ole ma veel aru saanud.
...
Avalikult küsitud, avalikult ka vastan.
Elan jah Sinu muredest kaugel, 40 km kaugusel Tallinna Raekoja platsist ja suhtlen tööalaselt nii põllumeeste, sisendite müüjate kui ametnikega. Seetõttu olen üsna hästi kursis kõigi poolte muredega. Sestap ka minu äärmuslikke seisukohti vältiv tekst: erisuunaliste huvide kooseksisteerimiseks on vajalik leida tasakaal. Alati. Mis paraku tähendab ühtlasi seda, et ükski osapool ei ole täiesti rahul.
Elan väikeses vallas, kus maksumaksjate arv on vaid kolmandik valla elanike arvust. Kohalikkes ettevõtetes töötab vaid neljandik maksumaksjaid. Meie pere igakuine kütusearve ajab hambaid krigistama, kusjuures see ei ole mitte ettevõtlus, vaid valitud elustiili paratamatu osa.
Elan koos kahel kohal töötava abikaasaga, kes palgatöö kõrvalt (põllumajandusettevõtte juht, mitte "muidusööja"
) peab mikroettevõttena OÜ-d. Mitte FIE-t, kuna see pole majanduslikult mõistlik.
Kasvatan kahte, kardetavasti eluaegse diagnoosiga lasteaiaealist last, mistõttu olen üsna hästi kursis nii kehtiva meditsiini- kui haridussüsteemi eripäradega.
Julgen end pidada üsna hästi Eesti eluga kursis olevaks inimeseks
Samas olen väga teadlik, et reeglina hindab inimene end vähemalt poole võrra targemaks, kolmandiku võrra ilusamaks ja veerandi võrra saledamaks
Sa loed, kuid mõistad loetust vaid Sulle meeldivat osa...
Või vähemalt peegeldad tagasi niiviisi.
Soovimise ja tahtmise vahel on sisuline vahe. Niipaljukest võiks üks eesti keele anglitseerumise (mulle lihtsalt ei meeldi keeleinimeste pakutud sõna "ingliskeelestumine"
. See on kuidagi ... liiga leebe masendavad mõõtmed võtnud emakeeleoskamatuse kohta) üle pahandanud inimene ometi teada.
Sa soovid, et mikroettevõtjal poleks tööjõumakse. Loomulik soov, keegi ei taha makse maksta. Paraku väidavad minust oluliselt paremini valdkonda tundvad inimesed, et kui me vabastame mikroettevõtted tööjõumaksudest, siis tekib väga vähe uusi ausaid ettevõtteid. Ausad on juba praegu leidnud võimaluse oma kutsumusega tegelda - nagu Sinagi
. Küll aga reageerivad kiiresti trikimeistrid, kes tekkinud võimalust kohe ära kasutavad.
Loomulikult on võitlus seaduserikkujatega MTA rida ja seda nad jõudumööda ka teevad. Aga eelmise aasta lõpus jõustunud seadusemuudatused on teinud reaametnike elu üsna pingeliseks, mistõttu ilmselt ei rõõmusta neid järjekordne erisus... Praegu näikse neil olevat meeskond jälle koos, reeglina on 1-2 madalama taseme ametniku kohta ikka pakkumises. Tasub hoida silmad lahti:
http://www.emta.ee/index.php?id=32911
Saab kõrge palga ja kerge töö peale, nagu kõik hästi teavad. Just...
Samad inimesed on pakkunud välja, et mingil moel võiks olla vähendatud maksud neile "ettevõtetetele", mis ei tooda kasumit, kuid suudavad elatada ettevõtja enda, vabastades riigi nii vajadusest maksta sotsiaaltoetusi. Ehk sisuliselt tõstetakse toetuseraha lihtsalt ringi. Suurusjärgudki on samad
Mõju inimese enesetundele aga oluliselt prem: ühel juhul oled kerjus, teisel siiski enesega hakkama saav kodanik.
Ilma irooniata öeldud, kusjuures!
Panin sõna jutumärkidesse teadlikult! sest ettevõtluse mõte on selles, et tegevusest tõuseks kasu. Kuna täna on rehkenduse aluseks ikka raha, siis üldtunnustatud definitsiooni järgi on ettevõtluse eesmärgiks oma tegevusega sedapalju sissetulekut saada, et see kataks ära tekkinud kulud ja jääks midagi järele mustadeks päevadeks. Ettevõte, milles kuu jooksul ei teki ettevõtlustegevuse käigus 120 eurot riigimaksude maksmiseks, ei ole levinud arusaama järgi ettevõte, vaid eluviis. Loomulikult tahavad mõned mind selle ütlemise pärast verbaalselt peksta, kuid see ei muuda asja sisu. Riigi majandusele tuleb säärasest tegevusest ainult miinust, kuna kütus ja vahendid ostetakse ju sisse. Heal juhul on toore ja töötlemiseks kuluv energia kodumaine, halvemal juhul tuleb ka toore mujalt.
Riigi majanduse jaoks (millest tegelikult sõltub olulisel määral ka meie kõigi heaolu) oleks väga vaja, et ettevõtluse tulemusena riigist lahkuv kaup maksaks enam, kui selle tootmiseks sisse tulnu. Sest muidu me muudkui krutime seda sajast ringi ja päeva lõpuks võtab lahkunuv turist selle endaga ühes, kui ühte halenaljakat lugu parafraseerida.
Mis aga ettevõtlusvormi valikut puudutab, siis kogu FIEnduse suurim häda on selles, et pahatihti ajavad inimesed seda businässi oma isiklikult kontolt (suuremad ärimehed lausa mitmelt). Seega on raskused ettevõtluskulude ja -tulude eristamisel isiklikust tarbimisest vältimatud. Sellest kõigest on palju kirjutanud Olavi Kärsna. Tema kirjutisi tasub alati mõttega lugeda, kuna peale küsimuste annab ta ka vastused ette. Arusaadavalt vihje vormis, et MTA teda oksa ei tõmbaks.
Näiteks tööjõumaksude maksmise erinevuse kohta, puust ja punaseks:
http://www.palk.ee/artikkel.php?uid=2407
Elatusettevõtte jaoks vahet ei ole, lihtsalt OÜ puhul on vastutus veidi paremini piiritletud. Kuigi ka OÜ lõpetamisel vastutab juhatus kogu varaga. Kasuliku ettevõtmise puhul tuleb vahe sisse küll...