30-01-2019, 18:53 PM
(30-01-2019, 13:54 PM)viplala Kirjutas: Siinkohal oleks mõistlik välja jätta ka 10 ruumi vajadus vaid võiks juba vaadata alates 100 tihu aastas. Sellisega lähed metsa ja teed selle 100 tihu paari päevaga valmis. Saega käsitsi langetaksid, laasiksid, tükeldaksid, tõstaksid vähemalt oma kuu aega. Tahad oma 100 tihu välja vedada, peab sul ikka tõstuk olema. Kui on tõstuk , siis peab ka haarats olema. Kui on juba need kaks olemas, siis mille kuradi pärast ei võiks see rippuda traktori taga juba koos harvesteriga, mis teeks töö nii kuradi lihtsaks ja kergeks, et suisa lust oleks teha? Seda enam, et metsas on nagunii vaja nii haaratsit kui tõstukit ja neid kahte palju väiksemate koguste juures kui 100 tihu. Jääb ainult kasutatud pea koos süsteemiga, mida suure tõenäosusega peaks veidike kõpitsema enne kasutuselevõttu ja korralikku ka hoolega otsima. Aga nii ehk naa, see pea maksab kasutatuna max 5000.
Müüd selle 100 tihu küttepuuks maha, on sul pea raha tagasi.
Ühesõnaga...traktorit on nagunii kõigil vaja, samuti ka tõstukit ja haaratsit. Traktor ja tõstuk peaksid küll olema vähe asisemad kui suvalised pisikesed jupstükid, kuid kui need juba on (talus näiteks) või vaja muretseda, siis miks mitte ka pea vaadata juurde või kohe alguses sinna poole suunduda oma ostuga.
Ka murutraktor on traktor...
100 tihu: kui tood iga päev 1 tihu, teeb seegi kõigest 3,5 kuud! Kas Eestis on hiidsekvoiad, baobabid, iga päev langetad hiidjämedat tamme, 2-meetrise rinnasläbimõõduga vahtraid jne? Need on puud, kus on toorest jõudu ja palju vaja.
Tüüpiline Eesti eramets ja üldse lõigatav mets on selline paras hambaorgimets eelmistega võrreldes, vast kuusikud on keskmiselt vähe tummisema tüvega. Sellist "3-4 palgi" männimetsa (puhastüvi 21-24 meetrit) enamasti keegi niisama maha ei võta vaid sealt tehaksegi valikraiet. Selline 6-meetrine männipalk ladvadiameetris 30 cm on jämedalt poole tihune, 45 senti peenemast otsas on tihune palk, seda siis prof! Artur Nilsoni arvutusvalemiga. Selle välja toomiseks normaaloludes ei ole mingit ulmetehnikat vaja. Kui korduste arv on suur, võiks masin juba pisut kangem olla. Kellel on vabalt saagida aastas ja nii mitmed aastad järjest a'la 50 sellist mändi või kuuske? Ja siis teed ka vaid ja ainult 8-12 meetrist aampalgimaterjali või käsitöö-palkmajatehasele kallist toorainet??? Kui on, siis on tegu ikka kolesuurte metsaomanikega, kus põlismetsa hektareid palju kümneid ja ei ole küsimust ka vägeva metsatehnika hädavajalikkusest.
Enamasti on mõiste "hobiks erametsas metsategu" oluliselt peenema ja väiksema mahu/kaaluga palkidega seotud, kus mingit ulmelist jõudu vaja pole. Seljas ei tassi ja käsitsi väga ei tõsta aga tonnidest me ka ei räägi. Nikerdatakse puude vahel ja püütakse kamarat võimalikult vähe rikkuda. Ilma tagamõtteta, lihtsalt on eile õhtul hilja müüki paisatud reaalne lahe mikrohaarats - 8K€. Mingi 10+ aastat on toimetatud sellega. Tegelikult teevad paljudel "salaja" hambad lõka-lõka, tahaks omale sellist, aga ei julge ei tunnistada ja eelarve ka ei kannata. Sellega tõstadki sellesinase tihuse palgi palgiotsa ratastele, teise otsa võtad turja ja tuled. Kui just K-J Petersoni kombel jala Riiga ei pea palkide järgi käima, toodki oma 8-10 tihu päevaga välja.
Küll tegelikult alles toimetaks ja kus leiaks rakendust muuski, kui vaid oleks - on ju nii? Ma saan aru, et terve plejaad ei taha enam kuidagi tunnistada, et midagi sellist oleks ju omalgi vaja, et see teeks elu kordi lihtsamaks. Küll on tuhat häda sellel... ja sellise toote loojad ning kasutajad on ka peast põrunud. Vaatad peale ja saadkohe aru - kasutu ja mõttetu asi! Aga vaat kus russ ja jumz alles... 725euri juurde, ksf!Donni kogemustest abi ja tööd jagub kauemaks. Jah, odav pole see ikka kuigi kraana ja haarats ise maksavad ka omajagu. Isegi kasutatuna. Pluss hüdropakk peal. Isesõitva aluse eest jääb vähe maksta