Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

(20-03-2019, 18:24 PM)Xtreme Kirjutas:  ...

Põhimõtteliselt eksperimenteerisin natuke teritamisega ja käisin siis metsas proovimas ja kui juba seal olin siis lasin ühe väikse junni ka maha.
https://youtu.be/QTPZ-blSjX8

Vahelduseks on kena vaadata videot, kus tehakse kõik reeglite kohaselt Cool
Vasta

(21-03-2019, 12:03 PM)v6sa Kirjutas:  
(20-03-2019, 18:24 PM)Xtreme Kirjutas:  ...

Põhimõtteliselt eksperimenteerisin natuke teritamisega ja käisin siis metsas proovimas ja kui juba seal olin siis lasin ühe väikse junni ka maha.
https://youtu.be/QTPZ-blSjX8

Vahelduseks on kena vaadata videot, kus tehakse kõik reeglite kohaselt Cool

Sellist langetamist näen esimest korda.  Kõik asjad alustades hammasraidest olid pahupidi.

Aquila captas non muscas.
Vasta

(21-03-2019, 12:42 PM)Daff Kirjutas:  
(21-03-2019, 12:03 PM)v6sa Kirjutas:  Vahelduseks on kena vaadata videot, kus tehakse kõik reeglite kohaselt Cool

Sellist langetamist näen esimest korda.  Kõik asjad alustades hammasraidest olid pahupidi.

Mismõttes tagurpidi?

Langetusälk tehakse ju nii väikestel puudel ikka sedapidi: esmalt ülalt alla ja siis horisontaalselt läbi. Suurtel puudel tehtav kõrge lõige on iseasi.

Mäda puu korral soovitataksegi teha lõige seest välja, et ei murduks. Sama teema ka väga kaldse puuga.
Vasta

No vot on kõva puu.
https://youtu.be/eS66YWtodN0
Vasta

Ainus mis valesti tehti oli langeva puu juurest eemaldumine...
Ma ei saa aru kas seda saagi langetussälku topitakse peale sälgu lõiget poosetamiseks või ei teata mis suunas sälk lõigati? Big Grin
Ma pole sellest veel aru saanud... või olen juba liiga pikalt langetanud ja tean ilma selle liigutuseta kus suunas puu kukub Rolleyes
Mina näiteks suured kiiluga langetatavad puud lõikan tagant nii läbi, et tagant keskelt lükkan plaadi sisse ja lõikan sektori lahti nii, et küljed jäävad hoidma, siis peksan kiilu sisse ning vabastan küljed. Ja kui tarvis löön hiljem külgedele veel kiilusid juurde.
Vasta

(21-03-2019, 15:15 PM)maisalup Kirjutas:  Ainus mis valesti tehti oli langeva puu juurest eemaldumine...
Ma ei saa aru kas seda saagi langetussälku topitakse peale sälgu lõiget poosetamiseks või ei teata mis suunas sälk lõigati? Big Grin
...

Et oleks pidanud jääma puu juurde lükkama, mitte eemale taganema?

Eks kusagiltmaalt tekib ülbus mitte kontrollida, kas sälgu põhi on täpselt selles suunas, kuhu vaja. Lagedal pole tegelikult vahet, aga kahe ellujääva puu vahele langetada tahtes tasub kontrollida. see viis sekundit ei tapa. Ning kui alumine lõige läks pikaks, näeb selle ka kohe ära.
Vasta

Ei pea jääma puu juurde. Tuleb taganeda selg ees ja jälgida, et puu ikka kukub sinna kus arvate. Ei tohi joosta seljaga puu poole nagu hirmunud plika. Tuuleiil võib tugevamalt vastu puhuda ja hakkab puu kukkuma hoopis saemehe poole.
Elus on olnud üks juhus kus suure kasega läks nii, et teadsime kus peaks kukkuma, aga tuul mängis vingerbussi, tegi ladvas ühe keeru ning murdis lahti pideriba ja mitte keegi enam ei teadnud kuhu poole kukub. Kõik põgenesid nii kuis jalad võtsid.
Vasta

Määmäämää, blääblääblää ja kõik muu nutt, hala ja ving, mis siin foorumis automaatselt igale postitusele järgneb... 

Sügavalt pohhui, mispidi esimene või teine lõige tehakse, kui puu kukub õiges suunas siis 10 punkti ja jutul lõpp. Kõik muu arutelu "oleks, peaks, võiks" teemal on навоз.

Töö kiire ja korralik. Nii peabki. Kellele ei meeldi siis see on juba enda mure.

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

(21-03-2019, 16:28 PM)maisalup Kirjutas:  Tuuleiil võib tugevamalt vastu puhuda ja hakkab puu kukkuma hoopis saemehe poole.
Elus on olnud üks juhus kus suure kasega läks nii, et teadsime kus peaks kukkuma, aga tuul mängis vingerpussi, tegi ladvas ühe keeru ning murdis lahti pideriba ja mitte keegi enam ei teadnud kuhu poole kukub. 
Selle vastu aitab alati üks korralik ots ja lõka-lõka vints! Või lihtsam - koormarihm, seal lihtsalt väike tõmbepikkus. Kui on võimalik muidugi, mingi ideaalse sileda tüve ümber pole mõtet ronimisega vaeva näha. Aga kui ikkagi on oht, eks siis tuleks ronida... Nii saab garanteerida jämedalt 90-kraadise kukkumise sektori. 
Korra läks vaja, kui järgmisel sõber-naabril sauna terassile ette jäävat mändi langetada tuli. Kuhu poole mereäärsed männid ikka kaldu on - maa poole ehk maja poole aga vaja oli teisele poole. Puhas vintsitöö aga vintsi polnud käepärast, küll on meremehel-purjetajal mõni nöörikera nurgas ja mõned soodi varuplokid  Big Grin Jonnis küll aga jõu vastu ei saanud ja kukkus lõpuks ikka õnneks sinna, kuhu plaanitud. Aga tuli ka täpselt viimase sendi läbi saagimisel tuuleiil ja juba päris kõhedaks võttis aga pingeall nõksatus annab suuna ning ots ei lase eriti kalduda. Pideriba pidas ka. Aga ega see maja kõrvalt langetamine mingi tore tegevus pole.
Vasta

(21-03-2019, 16:50 PM)mlsluik Kirjutas:  ...
Sügavalt pohhui, mispidi esimene või teine lõige tehakse, 
...


Seni on pohhui, kui esimest korda peitlõike tõttu olematuks jäänud pideribast viltu kukkudes kallale tuleb.

Sel on põhjus, miks altpoolt saagides tuleb teha enne kaldlõige ülalt alla ja siis horisontallõige. Wägga Suurte Puudega, kus langetussälk tehakse pooleteise meetri kõrgusele, on jutt sama, aga peegelpildis: enne kaldlõige alt üles ja siis horisontaalsega kiil välja.

Aga eks tööohutus ongi nõrkadele ja argadele. Tursad kantakse otse tööpostilt ära.
Vasta

(21-03-2019, 16:28 PM)maisalup Kirjutas:  Ei pea jääma puu juurde. Tuleb taganeda selg ees ja jälgida, et puu ikka kukub sinna kus arvate.
...

Ütle nüüd päris ausalt, kas sa ise alati taganed selg ees? Ma julgen küll öelda, et peale puu langemahakkamist, kui enam midagi teha ei ole vaja, teen mõned sammud samamoodi eemale nina suunas ja siis jään eemalt olukorda hindama.

Joosta pole mõtet, vajadusel tuleb kõrvale hüpata. Aga seda pole vaja teha lauskmaal, vaid mägedes või kivide vahel. Kahekümne meetri kaugusele taanduda pole ka mõtet. Viiest-seitsmest meetrist piisab täiesti.

Samas video üles pannud Meister ju ei jooksunud. Millest siis jooksujutt?
Vasta

ma kõike läbi ei lugenud aga langetamisel on esmatähtis langetaja ohutus. olen näinud küll vendi kes haa mis see ära ei ole kui ise siplevad jalgu pidi võsas ja okstes. Metsanduskoolis Luual öeldi et ohutu nurk on langetus suunas 45 kraadi. kes viitsib see otsib ülesse https://www.puulangetamine.ee/ohtliku-pu...innas.html

Veel pole maha löödud
Vasta

See 45kraadi oli ka Helmes. Kunagii oli mul papist tunnistuski olemas, et võin töötada raietöölisena. Peale seaduse muudatust pole uut luba teinud.
See on elementaarne, et ennem langetamise algust tuleb puhastada taganemis tee. 
Ma ise astun paar sammu tagasi ja kõrvale ning jälgin seda ilu kui puu langeb. Eriti hea on vaadata hästi suurte puude langemist. Õhus on tunda puu vihisemist ja maapinnal tunned maha prantsatamist Big Grin
Mingit vahet pole mis pidi lõikad. Oluline et välja tuleva sektori lõiked ühtiks ühes kohas kõik muu on maitseasi, nii kuis endale meeldib. Ma ise panen puusalt, ei sihi enam tükk aega, nii käes on, et ühe hooga sektor välja ja kohe tagant lahti sama hooga kui puu kukkumis suund selge on, pole seal mõõta midagi kui sul langemis suunas on 10 meetrit vaba maad. Oleks pidanud tegema video kuidas langetasin 5 harulist suurt haaba 2 kase vahele nii, et võra oli laiem kui oli kaskede vahe.
Tükk aega kahtlesin, et mu arvestus paika peab, sest kased tahtsin alles jätta. Sihtisin ühe võra poolega suurema kase latva, lootsin, et kask ei murdu ja keerab haava võra lapiti ning haab langeb ilusti 2 puu vahele. Kui haab langes vastu kaske lõikasin kiirelt pool pideriba läbi, et haab saaks pöörduda kännul. Lõpp tuöemus oligi täpselt see, et keeras võra lapiti ja langes ilusti 1 puu vahele.
Ka selliseid langetusi tuleb ette
Üks pilt ka saksa täpsusest
http://nagi.ee/photos/maisalup/25386059/
See pole siis see haab, tegu hoopis saarega...
Vasta

Esimese saemehe tunnistuze sain vist 87 aastal. Pärast oli mingi muutus seoses raamita saagede tulekuga ja käisime veel korra uusi tegemas ning siis sai venemaa otsa. 
Kui nüüd kuulad neid uusi euroseadusi ja -nõudeid  ja eurotehnikat siis ise enam vist puud ei julgegi langetada.
Aga nendele pohhuistidele: mingi ohutustehnika peab ikkagi säilima. Metsas on 10cm lepaga surma saadud.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Langetamisel ei lahkuta puu juurest kõndides tagurpidi. Niimoodi ei õpetata mitte kusagil ega nii ole ka korrektne. 
See on puhtalt sinu eelistus, mitte spetsialistide poolt soovitatud ega õpetatud teguviis.


Langetus suuna üle kontrollimine on elementaarne tegevus.
Vasta

Kui ma metsas puu maha saen, siis puu taganeb minust 45 kraadi all. Eemaldudes langetab hirmust oksad ise maha. Pärast on tükk tegemist hirmunud palke mööda metsa taga ajada. Saemehe paberid anti paldiski maanteelt.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

(21-03-2019, 18:23 PM)Xtreme Kirjutas:  Langetamisel ei lahkuta puu juurest kõndides tagurpidi. Niimoodi ei õpetata mitte kusagil ega nii ole ka korrektne. 
See on puhtalt sinu eelistus, mitte spetsialistide poolt soovitatud ega õpetatud teguviis.


Langetus suuna üle kontrollimine on elementaarne tegevus.

Sa tee nii nagu su autotüüüüniga õige on ma ei viitsi tuulega võidu joosta. See on sama mõttetu nagu seinaga rääkida
Kuhu sa kõnnid? Naisega pargis? Piisab paarist sammust õiges suunas...
Õli ka tulle- mtronic on parem ja vastupidavam 500i on hoopis teine tase.
Vasta

(21-03-2019, 22:45 PM):Dviplala Kirjutas:  Kui ma metsas puu maha saen, siis puu taganeb minust 45 kraadi all. Eemaldudes langetab hirmust oksad ise maha. Pärast on tükk tegemist hirmunud palke mööda metsa taga ajada. Saemehe paberid anti paldiski maanteelt.
Sa oled vist tshakk norris Big Grin
Vasta

(22-03-2019, 07:29 AM)maisalup Kirjutas:  
(21-03-2019, 18:23 PM)Xtreme Kirjutas:  Langetamisel ei lahkuta puu juurest kõndides tagurpidi. Niimoodi ei õpetata mitte kusagil ega nii ole ka korrektne. 
See on puhtalt sinu eelistus, mitte spetsialistide poolt soovitatud ega õpetatud teguviis.


Langetus suuna üle kontrollimine on elementaarne tegevus.

Sa tee nii nagu su autotüüüüniga õige on ma ei viitsi tuulega võidu joosta. See on sama mõttetu nagu seinaga rääkida
Kuhu sa kõnnid? Naisega pargis? Piisab paarist sammust õiges suunas...
Õli ka tulle- mtronic on parem ja vastupidavam 500i on hoopis teine tase.
Mina ju teengi nii nagu on ettenähtud, milles probleem? 
M-tronic ei ole mitte midagi muud kui kõige algelisem versioon husqvarna autotunest. Stihl maksab siiani husqvarnale kasutusmaksu ,et m-tronicut kasutada.
Oma kategoorias on kindlasti 500i ainulaadne ja minu arust igati vägev aparaat.

No ei tea, üldse ei taha see õli põleda...
Vasta

Ta võib ju olla algelisem, aga nad on selle tunduvalt paremini tööle pannud ja ei pea hoolduse vahet koguaeg jooksma, aga selles suhtes oleme ühel meelel, et 500i on tase. Huvitav millal tulevad 30 ja 40 kuubised pritsungiga masinad Big Grin 500i on tsipa liiga vänge kodukasutajale
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 5 külali(st)ne