(29-06-2019, 18:49 PM)Daff Kirjutas: (29-06-2019, 16:59 PM)muska71 Kirjutas: kevadel vara sai kasvuhoonesse värske hobusesõnnik veetud ja mullaga segi kaevatud ja kartul maha ja õndsalt muudkui kastetud ja kasvatatud.täna siis 3-4 pesakonda maast üles ja pettumus missugune,all mitte sittagi,10 3-4 cm jämedat pabulat mis ka lõhki kasvanud ja kogu lugu ja enamusel all mitte midagi peale vana kartula.seeme sai toas ette idandatud ja suur korralik söögikartul oli seemneks.pealsed muidugi kasvasid võimsad ja polegi varem nii suuri pealseid näinud.mis võiks põhjus olla,et ei kasva?noorel kuul maha pandud ja kasvatas pealseid?pettumus korralik
Ilmselt üleväetamise süü. S...a sai palju. Sõnnik hakkab lagunema ja tekitab temperatuuri tõusu see aga ei pruukinud meeldida idudele. Lagunemisel tekkinud liigne ammoniaak pärssis protsessi. Kuna maa alla pole vaja midagi kasvatada ja toiteaineid jagub püribki taim kõrgustesse.
Lämmastikuga üleväetamise tunnus on hästi sinkjastumedad lehed.
Samas loodusliku tekkega lämmastikuga pole võimalik taime üle väetada, küll aga kunstväetisega.
Kevadine sõnnikupanek on üldiselt varuvariant. See tuleb ikka sügisel ära teha siis on kevadeks maa sada prossa valmis andma endast parimat. Toitained on juba mulda jõudnud.
Hobusesõnnikust hakkab lämmastik eralduma umbes kaks nädalat peale niiskumist. Ehk kastmist, kasvuhoone mõttes. Kuiv pabul sisuliselt ei lagune. Eraldub umbes kuus aastat, siis on materjal mineraliseerunud. Või noh, nii väidavad pealesõjajärgsed artiklid. Peale mineraalväetiste kasutuseevõttu pole keegi raatsinud seda teemat enam tudeerida, kuigi vajadust on.
Ehk toitaineliiga Sul kevadise väetamisega ei tekkinud, küll võis käest minna mulla happesus ehk pH. Eriti siis, kui enne oli seal olnud sõber tomat, kes ka väga sama vurfi on.
Palju Sa sõnnikut panid? Kasvuhoonesse kiputakse panema liiga suuri koguseid. 100 kilo 10 ruutmeetrile teeb hektarinormiks 100 tonni. Normaalne ja põllumehele täna lubatud kogus on kuni 80 tonni ja see ka vaid siis, kui fosforikogus viie aasta jooksul ei lähe üle 27 (Veeseadus). Igaastane kogus jääb 30 kanti. Ehk 3 kilo ruutmeetrile ehk 36 kilo "klassikalisele 12ruudusele kasvumajale".
Lisaks pärsib mugulate moodustumist veepuudus õitsemise algfaasis, mida omakorda halvendab parajasti viis-kuus nädalat mullas olnud hobusesõnnikut aktiivselt lammutava mullaelustiku veetarve. Ehk oled kindel, et vett oli piisavalt? Lõhkised muulad viitavad ebaühtlasele veesaadavusele.
Ja kolmandaks on kartul kaunikesti temperatuuriõrn. Kasvuhoones on ennegi kartuleid "üle küpsetatud". Ehk temperatuurid üle 35 on meie sortidele liiast. 20-24 on väga OK.