68. aasta Crowni tagaamortide taastamine / kust leida amordid?
#1

Tere,

oman ühte vahvat 1968. aasta RS50 Toyota Crown'i, mille varuosade leidmine on kohati küllalt huvitav väljakutse.

Üks sellistest varuosadest on tagumised amordid - KYB (Kayaba) 48531-39035, teise koodiga K2130.


Lähim koht on USA eBay, mille puhul ei ole müüja eriti hea meelega nõus kauba kahtlasesse Ida-Euroopa riiki saatma (+ lisaks on praeguses seisus USA'st asjade tellimine üldse kahtlane - märtsis tellitud pisipakk tiirleb endiselt mööda erinevaid osariike). Leidsin ka paar netipoodi, mille puhul pole ma kindel nende aususes. 

Väga suure tõenäosusega on mõnel teisel autol sarnase käigu ja kinnitustega amordid, kuid kahjuks ei ole ma suutnud ühtegi identset varianti tuvastada. Eesti Toyota esindustes ei ole kahjuks enne 1974. aastat toodetud autode varuosakatalooge säilinud.

Kas keegi on kunagi midagi sarnast kohanud - https://i.ebayimg.com/images/g/uswAAOSwe...-l1600.jpg ?

Olen kohanud ka siinsamas Automotos teemat amortide taastamise osas - kas tänapäeval keegi veel tegeleb selliste asjadega ja kas sellel on päriselt mingi mõte? Loomulikult on esmane valik uued amordid, kuid hetkeseisuga ei ole ma kindel, et kas neid üleüldse kusagil saada on (nii, et kätte ka saaks). 

Teise variandina on läbi käinud nö. hülsside ümbertõstmine - kas ja kuidas see praktilisel tasandil toimib?
Vasta
#2

Palju on tööpikkus?

Kas asendus peab olema Musta Numbri vääriline?
Vasta
#3

(04-05-2020, 22:26 PM)v6sa Kirjutas:  Palju on tööpikkus?

Kas asendus peab olema Musta Numbri vääriline?

Musta numbrit ei jahi, auto on lihtsalt suveliikur.

Tööpikkus on täpselt mis mõõt?
Vasta
#4

Copy-peistin oma kirje tqhq-st:


Siit saab mõõdud: https://www.kyb.com/knowledge-center/shock-tech-for-pros/dimensions/
Ja siit vajalikud eelteadmised:  https://www.kyb.com/resources/technical-...re-shocks/
Vajalike mõõtudega amort leitud- tuvastab KYB-i koodi järgi analoogid või margi-mudeli, ning otsib teiste butiikide vasteid (kui küüb-bränd ei sobi).
Vasta
#5

(04-05-2020, 23:03 PM)ArdoH Kirjutas:  Tööpikkus on täpselt mis mõõt?

Pane siia kõik mõõdud, mis suudad amordilt võtta nii kokkusurutud kui väljasirutunud asendis ja looda, et kellelgi on midagi ligilähedast!

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#6

Kas need tihvtid koos kummipuksidega ei ole ümber tõstetavad? Või kas neid lausa eraldi ei müüda (koos kummipuksidega) ?

Muidu silm-üleval-silm-all sobiva pikkuse,  tööpikkuse ja silmaläbimõõduga talasilla-amordi leidmine ei tohiks olla probleem. 
Kui pikkused klapivad, siis vaja ainult ühe otsa tihvt sisse istutada.

Minu lemmikbutiik AÜEs, mille usaldusväärsuses enam ei kahtle, pakub ka originaale 26€/tk, aga tarneaeg on alates 28 päeva ja saadavus 60%. Mis võib lõpuks tähendada, et üldse ei saa. Siiani on tellimused õnnestunud ainult 100% saadavusega juppidele, aga peale ühe korra ei ole neid "riskantseid" tellimusi katsetanud ka.
Vasta
#7

Kas rahvusvahelistest foorumitest ei leia vastavat infot? Kindlasti on keegi selle otsimise töö juba ära teinud ja oskab öelda, mille omad sobivad.

Paar aastat tagasi olin ise sama probleemi otsas Isuzuga, aga amordid ise olid sisuliselt letikaup (volvo 140).
Vasta
#8

Mul sarnase kinnitusega uued amordid olemas,mis on nende kinnitus kõrvade tsentrite vahe ja muidugi amirdi pikkus.

Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta
#9

(04-05-2020, 23:24 PM)Kadjakas Kirjutas:  Copy-peistin oma kirje tqhq-st:


Siit saab mõõdud: https://www.kyb.com/knowledge-center/shock-tech-for-pros/dimensions/
Ja siit vajalikud eelteadmised:  https://www.kyb.com/resources/technical-...re-shocks/
Vajalike mõõtudega amort leitud- tuvastab KYB-i koodi järgi analoogid või margi-mudeli, ning otsib teiste butiikide vasteid (kui küüb-bränd ei sobi).

Kahjuks pole ühtegi sobivat koodi (või on minu koodid valed).


(04-05-2020, 23:24 PM)Marko Kirjutas:  
(04-05-2020, 23:03 PM)ArdoH Kirjutas:  Tööpikkus on täpselt mis mõõt?

Pane siia kõik mõõdud, mis suudad amordilt võtta nii kokkusurutud kui väljasirutunud asendis ja looda, et kellelgi on midagi ligilähedast!

Kokkusurutult on hülsi otsast hülsi otsani 28cm, pikalt 44,5. Mõõtmisõpetust lugesin muidugi peale mõõtmist...

Panin pildid siia - https://drive.google.com/open?id=14dlwSE...DZQJmwn-MV

(05-05-2020, 14:16 PM)zazik Kirjutas:  Kas rahvusvahelistest foorumitest ei leia vastavat infot? Kindlasti on keegi selle otsimise töö juba ära teinud ja oskab öelda, mille omad sobivad.

Selle auto puhul kahjuks mitte. Juppe liigub alates järgmisest põlvkonnast ja konkreetselt selle RS50 puhul on ka erinevusi (nt. universaali amorte on saada, kuid need on teistsugused).


(05-05-2020, 00:12 AM)TeeTL Kirjutas:  Kas need tihvtid koos kummipuksidega ei ole ümber tõstetavad? Või kas neid lausa eraldi ei müüda (koos kummipuksidega) ?

Muidu silm-üleval-silm-all sobiva pikkuse,  tööpikkuse ja silmaläbimõõduga talasilla-amordi leidmine ei tohiks olla probleem. 
Kui pikkused klapivad, siis vaja ainult ühe otsa tihvt sisse istutada.

Minu lemmikbutiik AÜEs, mille usaldusväärsuses enam ei kahtle, pakub ka originaale 26€/tk, aga tarneaeg on alates 28 päeva ja saadavus 60%. Mis võib lõpuks tähendada, et üldse ei saa. Siiani on tellimused õnnestunud ainult 100% saadavusega juppidele, aga peale ühe korra ei ole neid "riskantseid" tellimusi katsetanud ka.

Need "kõrvad" on kummipukside sees, mis on omakorda silmusesse pressitud. Jõuga välja saaks need ilmselt küll, uuele amordile sisse tervelt enam mitte. 

Väljaspoolt EU'd on pakkide tellimine hetkel kahtlane äri. Eelmised jupid tiirlesid kuu aega mööda USA erinevaid osariike ja jõudsid otsapidi tagasi saatjale. 

Hetkel kõige pädevam lahendus tundub olevat leida sama käiguga ja identse alumise silmusega amort, millele "kõrvadega" silmus külge keevitada.
Vasta
#10

(04-05-2020, 22:11 PM)ArdoH Kirjutas:  Lähim koht on USA eBay, mille puhul ei ole müüja eriti hea meelega nõus kauba kahtlasesse Ida-Euroopa riiki saatma (+ lisaks on praeguses seisus USA'st asjade tellimine üldse kahtlane - märtsis tellitud pisipakk tiirleb endiselt mööda erinevaid osariike). Leidsin ka paar netipoodi, mille puhul pole ma kindel nende aususes.
Eestis leidub ju ometigi usaldusväärseid teenusepakkujaid, kes aitavad USA-st kaupa tuua. Justnimelt sellised juhud kus müüja ei taha välismaale saata, on nende ala.
https://estperformance.com/pages/Ameerikast.html
Vasta
#11

Proovime korra veel. 

Loeb selle läbi:

https://www.kyb.com/resources/technical-...re-shocks/
Juurde vaatab seda pilti:
[Pilt: rk-AAAg-IJPOA-960.jpg]
Kasutab neid teadmisi ja vaatab siit sobivate mõõtudega toote: 
https://www.kyb.com/knowledge-center/sho...imensions/ 
Nüüd on Küübi-kood teada ning võib tellima asuda. Või otsida Küübi koodi järgi interneedusest muude tootjate analoogid.
Vasta
#12

(08-05-2020, 02:08 AM)ArdoH Kirjutas:  
(05-05-2020, 14:16 PM)zazik Kirjutas:  Kas rahvusvahelistest foorumitest ei leia vastavat infot? Kindlasti on keegi selle otsimise töö juba ära teinud ja oskab öelda, mille omad sobivad.

Selle auto puhul kahjuks mitte. Juppe liigub alates järgmisest põlvkonnast ja konkreetselt selle RS50 puhul on ka erinevusi (nt. universaali amorte on saada, kuid need on teistsugused).


Kindel, et otsid õiget asja? Sa ei ole ju kindlasti ainus selle põlvkonna Crowni harrastaja, järelikult midagi sinna alla ju keeratakse. Asjalikke margifoorumeid peaks leiduma, vaevalt seal vastava küsimuse peale õlgu kehitatakse või öeldakse, et ei ole ja kõik.
Originaale võibolla tõesti pole, aga sobivad aseained on usutavasti kuskil olemas.
Vasta
#13

(08-05-2020, 09:04 AM)Peeter2 Kirjutas:  
(04-05-2020, 22:11 PM)ArdoH Kirjutas:  Lähim koht on USA eBay, mille puhul ei ole müüja eriti hea meelega nõus kauba kahtlasesse Ida-Euroopa riiki saatma (+ lisaks on praeguses seisus USA'st asjade tellimine üldse kahtlane - märtsis tellitud pisipakk tiirleb endiselt mööda erinevaid osariike). Leidsin ka paar netipoodi, mille puhul pole ma kindel nende aususes.
Eestis leidub ju ometigi usaldusväärseid teenusepakkujaid, kes aitavad USA-st kaupa tuua. Justnimelt sellised juhud kus müüja ei taha välismaale saata, on nende ala.
https://estperformance.com/pages/Ameerikast.html
  Saab isegi lihtsamalt. Pöördub www.eshopwedrop.ee ja tekitab endale USA, UK, mistahes landi aadressi kuhu mistahes pakid tulevad. Teenusepakkuja toimetab edasi Eestisse. Olles proovinud mitmeid USA forwarding teenuseid leian et selle (poolkohaliku) firmaga on jamasid oluliselt vähem ja odavam on ka. Ei reklaami.
Vasta
#14

(08-05-2020, 02:08 AM)ArdoH Kirjutas:  
Need "kõrvad" on kummipukside sees, mis on omakorda silmusesse pressitud. Jõuga välja saaks need ilmselt küll, uuele amordile sisse tervelt enam mitte. 

Hetkel kõige pädevam lahendus tundub olevat leida sama käiguga ja identse alumise silmusega amort, millele "kõrvadega" silmus külge keevitada.

"Kõrvadega" silmuse keevitamisel tühja silmuse asemele saaks kõrvade ümber olev kummipuks ilmselt kuumusest kahjustada.

Silmusesse uue puksi ja tihvti pressimine tundub olevat pigem tavapärane amordipraktika. Ainult et õige läbimõõduga puksi ja tihvti kooslust on vaja.
Esimene ettejuhtunud video:
Vasta
#15

Kui amordi ülemise kinnituse kohal on 5-6 cm vaba ruumi, siis saaks kasutada ka selliseid amorte, mille ülemine kinntus on vardaga. Lisaks tuleks teha uued kinnituskõrvad, tihvti asemele. 
Uuemal Crownil on selline ülakinnitus taguamortidel:
   

Uue originaali tellimine on kahtlemata kõige mugavam. Piltide järgi paistis, et neid roostes amorte ei ole varem mitte kunagi vahetatud ka Big Grin
Vasta
#16

Mul oli Centuryga sama probleem.
Juppe saada polnud. Varuosakoode pole.
Või kui leidsingi, siis jaapani turg ja meile üüberkallis.
Mõõtude ja jooniste järgi lõpuks sain "õiged asjad"
Ja eu koodide järgi koosnes mu silla ja pidurisüsteem lõpuks erinevate vanemate tojoodade osadest.



Otsi targalt..
Või kuda se nyt oligi....

Ps, kui nüüd mälu ei peta siis Centuryl olid äkki kettad sama põlve crowni omad, klotsid äkki vanalt celicalt..
Ulme kompott igatahes...
Vasta
#17

2000a Kia Riol olid samasuguse puksiga tagumised amordid mõõtude poolest ei tea, kas sobivad.

85a Crownile sobis ette Volga amort kui ma ei eksi.
Vasta
#18

Aitäh heade ideede eest!

Tellisin Eshowedrop vahendusel USA'st siiski originaalamordid - loodetavasti on kunagi kohal ka.

Õiges mõõdus amorti tabeli baasil ei leidnud (sarnaseid oli küll) Kõrvasid naljalt ümber keevitada ei olnud variant, sest puks oleks ära sulanud. Kerepoolset kinnitust ei saanud samamoodi "mudida" (see poleks olnud ka hea lahendus pikas perspektiivis), sest ruumi pole.
Vasta
#19

Kui kellegil huvi peaks olema, siis konkreetne teemaalune auto on nüüd ka auto24 müüki tulnud: https://www.auto24.ee/used/3401122

[Pilt: 138840504.jpg]

[Pilt: 138840489.jpg]
Vasta
#20

Otsisin ise hiljuti amorte mida auto järgi tellida ei saa. Aitas mõõtude tuvastamine ja siis mõõtude + kinnitusviisi järgi amorditootjate kataloogidest otsimine. Lõpuks tellisin kohalikust varuosapoest ja olid veel imeodavad võrreldes ebay "originaalidega". Aga otsimine oli tõesti aeganõudev.

Do'nt panic
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne