Audi 920 - 1939

(29-01-2021, 20:58 PM)Sidorov Kirjutas:  Kinnituskaela läbimõõt on 10mm ja nupu kinnituse ots 3,5 mm. Lüliti küljel on markeering SMK 71.Kui sobib, on tore, minule on ta kasutu.
Avalikuks teadmiseks, et kaela läbimõõt peab olema 8mm. Kuna aga keskmise pulga mõõdud on sobivad, siis jätkame privas - ehk saab ühe katkise lüliti remonditud,
Vasta

Tagaosa hakkab väliselt kujusse saama. Veidi veel ning saab pagasiruumi luugi sisemise ja välimise poole kokku tagasi panna. Nüüd on ka õige tagavararatta alus paigaldatud. 

   
   
   
Vasta

Saksa autotööstus kasutas puitosade valmistamiseks üldiselt pööki. Tamm on liiga raske ning sellesse naelte tagumine või kruvide keeramine üsna raske. Pehmemad puud ei olnud nii vastupidavad. Pöök oli sakslasele ka muudest valikutest lihtsamini kättesaadav. Pööki oleme varunud juba DKW autode ehitamise ajast ning hoidnud kuivas. Ka mitukümmend aastat seisnud plangud ja pakud mängivad endiselt. Esmalt tuleb lõigata välja vajalikust veidi suuremad tükid ning siis jätta mõneks kuuks seisma. Ja ikka on veidi kõveraks kiskunud.

Must materjal teel puidumasinate juurde.

   

Peatun veidi lähemalt tagaosa ühel puittalal. Oleme enda jaoks selgeks saanud, et tapp-jätkudest tugevam ja meie jaoks lihtsam on nö isetehtud liimpuit. Tavaliselt teeme kolmekihilise. Keskel paadivineer, mis on veekindlam (mitte segi ajada nö veekindla pruuni pealiskihiga vineeriga) ning mõlemale poole jätkatud pöök. Enamus puitdetailidest on kõverad ning meie tehniline võimekus ei küündi puidu painutamiseni ning ega seda materjali ka niisuguses mõõdus ei ole, et terve kaares detaili saaks ühes tükis välja lõigata. Vineer annab aluskuju ja suurema jäikuse. Juurdeliimitud pöögilipid aga õige välimuse ja tugeva aluse naelte või kruvide kinnitamiseks. Samuti on nii lihtsam saada õige kuju ning teha erinevatele kihtidele erinevatesse kohtadesse jätke pöörates detaile selliselt, et puidu pikikiud jookseksid ikka piki detaili. See on on üks paras nikerdamine. Antud detaili puhul oli positiivseks poole see, et kihtide kaupa tehes oli võimalik vastu pleki minev pool voolida üsna pleki kuju järgi. Absoluutne liibuvus ei ole olnud eesmärk ka tehases, kuid mitte täpsemalt puu pleki sees on, seda suurema jäikus saavutatakse. 

   

Kui kihid on valmis, siis tuleb nad kokku liimida. 

   

Kihtide kokkusurumiseks kasutame kruve (osa neist hiljem eemaldame ning pitskruve). Lauaplaat tagab, et detail ei oleks kõver. 

   

Kokkuliimitud detaili saab veel viimistleda ning valmis ta ongi. 

       

Sellel puitdetailil on mitu funktsiooni
1. Raudvinkliga on ta ühendatud koopa puidust kaartega ning nii toetavad nad teineteist andes tagaosale jäikust juurde
2. Tala peale toetub pagasiruumi põhja tagaosa plekk
3. Allosa külge kinnitatakse naeltega tagaluugist allapoole jääva pleki alumine äär
4. Tala sisekülge kinnitub põhjapleki serv ning tagaluugi lukkude vastuste tugevdused

Väike osa sellest talast jääb lõpuks ka nähtav, mistõttu selle detaili näiteks metallkarbiga asendamine ei ole originaalsuse vaatenurgast mõeldav. Küll aga on nähtud seda taastatud autode peal, et puu on asendatud plekk-karpidega.

   

Jääb veel pinnatöötlus. Oleme seni nähtavad puitosad värvinud, sest nii meie teadmiste kohaselt tehti ka tehases. Kui puitdetail oli otse ilmastiku meeltevalles, siis ega sellel ka pikka kestmist ei olnud. Konkreetset detaili oleme originaalsena näinud pildi peal, kuid see auto on ka vähesõitnud originaalvärvis masin. On vähemalt, kust malli võtta. Salongis ja otsese vee eest kaitstud pöök peab aga vastu aastakümneid ning näiteks rohelisel DKW-l on enamus ukse puitsõrestikust originaalsena säilinud ja kasutatav ka praegu. 

Oleme kuulnud ka legende sellest, et puitkeredega autosid tuleks niisutada ja sõita veevannist läbi kriuksumise ja puidu lõhkikuivamise vältimiseks. Senine kogemus DKW autode ning pöögiga ei ole nende paikapidavust kinnitanud. Aga võib-olla muud puud või ehituslikud viisid seda siiski nõuavad. DKW autod seisavad ikka kuivas ruumis - kuid tuleb tunnistada, et vihmasadu ei ole meid liiklusest peletanud. Seetõttu on nad küll põhiosa oma elust kuivas ja soojas toas, kuid saavad siiski aeg-ajalt ka vett.
Vasta

Kriuksumise jutt tuleneb kodumaisest toodangust, millel nimeks TA-6 aga ennekõike peab arvatavasti silmas pidama kere mahu ning konstruktsiooni erinevust ja sellest tulenevalt suuremat mängimist, ma usun. Edu puidu- ja keretöödel!
Vasta

Jätkame ekskursiooni armatuurlaual. 

Tuledelülitit ei ole originaali leidnud. Oli lootus, et Wanderer sobib, aga kuigi samasuguse kinnitusega, siis nupp veidi teistsuguse kujuga. Sai originaalide pilte uuritud ning läbi tuhlatud DKW ehitamise ajal kogutud tuledelülitid. DKW-l nimelt on tulede lüliti keskel süütelukk, kuid muidu on lüliti sama korpusega. Täpsemal uurimisel selgus, et kui süütelukk asendada võtme asemel nupuga (sellest nupust lülitatakse sisse kogu muu elekter (va mootor ja tuled) ja lisada korpusele sobivad kinnitusjalad, siis sobib DKW lüliti täpselt. Suur park- ja peatulede nupp on pärit DKW F8-lt ja täpselt samasugune. Üks AutoUnion kontsern, vastastikust sobivust on mujalgi. 

Vanad varud ühel pildil - üleval vasakul DKW F7 süütelukk-tuledelüliti, millel nupp teistsugune. 

   

Ja valmis sai selline

           

Võrdluseks ka pilt originaalist

   
Vasta

Armatuurlaual edasi liikudes on veidi edulugu jagada. Armatuurlaua näidikuid oli eelmine peremees kogunud ja osaliselt ka juba taastada jõudnud. Need on küll väga sarnased Wanderer W23 (ja osaliselt ka W24) näidikutega, kuid eks ole siingi tehtud väiksemaid muudatusi. Räägime temperatuurinäidikutest. Neid on 2 - jahutusvedelik ja õli. Mõlemad on kapillaaridega vedelikandurid, mis tähendab, et näidiku eemaldamisel või mootori mahavõtmisel on väga suur oht need peenikesed torud lõhkuda. Enamasti nii ongi juhtunud ning isegi kui näidiku korpus on säilinud, siis sisu on vahetatud juba elektrilise vastu. Üks versioon vahetatud sisust on identifitseerimise teemas tuvastamiseks ja äraandmiseks. 

Igatahes on aastatepikkuse kogumisega õnnestunud leida korpus, skaala plaat ning ka numbritega klaas. Puudu oli vaid näidik ise. Õnn naeratas ca kuu aega tagasi, kui üks Hollandi harrastaja sorteeris oma vana kola ja leidis hoolikalt pakitult oma kunagise Wanderer W23 temperatuurinäidikute sisu. Sama hoolikalt pakitult jõudsid need Tallinna ning osutusid täiesti töötavateks. Nüüd sai veidi süvenetud sellesse, mis siis varem kogutud on. Näidiku saab kenasti kokku ja tööle, aga nagu ikka - midagi on erinevat. Tuleb nimelt välja, et klaasi peal oleval tekstil on erinevatel aegadel ja mudelitel kasutatud erineva kujuga teksti. Meile on kätte sattunud selline

   

Peaks aga olema selline. Kataloog selgitab, et mingist hetkest kadus keskmine pulk ära. Täpne aeg ei ole teada, aga võib olla umbes samal ajal, kui need nupudki vahetati (ehk umbes 700. sõiduki juures)

   

Erinevatel Audi 920-tel olen näinud väga erinevaid näidikuid, kuid tõenäoliselt kasutas tehas sama auto peal ikka sama shrifti. Kuna juba olemasoleval spidomeetril, kellal ja õlirõhunäidikul on samasugune shrift ning ka tehase reklaampildid kinnitavad sama, siis tuleb nüüd otsida edasi klaasi või teha see uus. Igav juba ei hakka. 

Sisemine skaala koosneb kahest osast ning vajab vee korrastamist. Teiste sisude paigaldamisel on nii korpusesse kui skaala plaadile vajalikke auke juurde ja suuremaks uuristatud. 

   

Näidiku sisu näeb välja selline. Eks siingi on veel mõtlemist ja pusimist, kuna Wandereril paigaldati andurid mootori tagumisele osale ehk armatuurlaua lähedale, kuid Audil otsustati temperatuuriandur viia radiaatorile, mis on ca 1 meetri kaugemal. 

   
Vasta

Kuigivarem sai deklareeritud, et esituled on valmis, siis originaali ihaldav hing ei andnud asu. Erinevatel aegadel õnnestus hankida õiged Riemanni pirnipesad ning toorik reflektori jaoks. Selgituseks, et eelmise esitule reflektor sai tehtud ümber Volkswagen põrnika reflektorist. Erinevus seisnes selles, et need olid valmistatud Hella poolt ning seetõttu ka pirnipesa oli Hella. Väljast ei paista midagi ning valgustab ilmselt samamoodi, aga ise ikkagi teame, et päris õige ei ole. 

Igatahes on meistrid nüüd reflektori serva ümber truginud, pirnipesa auk on ka õigesse läbiõõtu trugitud ning Steyri taastaja Raimsi abiga tehtud ka abivahend ja pressitud sisse pirnihoidiku pesad. Reguleerimiskruvide kõrvad said eekord külge joodetud. Nüüd veel nikeldada ning saab grammikese originaalile lähemale.

           
Vasta

Katus kinnitub esiosas klambritega esiakna raami külge. Need kere külge kinnituvad detailid on õnnestunud ühe auto jagu koguda ning saab ka korda teha.

   

Katuse küljes olevad vastused on aga õrnemad ning kergemini kaduma läinud. Välja näevad sellised neljakandilise alusega ning vedruga haagiga. 

   

Kokku läheb neid vaja kolm. Kaks on olemas, aga kasutusel ühel meie DKW autodest. Sinna nad muidugi ei sobi, aga originaalkinnitusi ei ole veel lõpuni korda saanud teha. Katuse külge kinnitatavad detailid on valatud uued ning kroomitud, aga kere külge kinnituv osa laagerdub juba mitu aastat. Kui kellelgi juhtub olema 4 või 5 mm paksust valgevasest plaati, siis saaks asjaga edasi liikuda. Mõõdud 40x130mm. Põhikronstein on valatud uus, aga talla jaoks materjali ei ole veel leidnud. 

   
Vasta

Plekimeistril sai plekiväänamisest ja -keevitamisest küll. Hakkas tina panema. 

   

Ja pärast viilima ...

   
Vasta

Võtab kuju! Tiben-toben!
Vasta

Kas sellise projekti puhul on teil olemas ka tehase varuosa kataloogid kust saab näpuga järge ajada mis jupp, polt, seib, mutter kuhu läheb või puhtalt piltide jms info järgi käib kokku ladumine? 

Imestan alati selliste projektide ( ja eriti veel veel vanemate) puhul et kust teatakse kuidas ja millistest pisidetailidest masin kokku laoti tehases....
Vasta

(07-03-2021, 23:38 PM)Peeter80 Kirjutas:  Kas sellise projekti puhul on teil olemas ka tehase varuosa kataloogid kust saab näpuga järge ajada mis jupp, polt, seib, mutter kuhu läheb või puhtalt piltide jms info järgi käib kokku ladumine? 

Imestan alati selliste projektide ( ja eriti veel veel vanemate) puhul et kust teatakse kuidas ja millistest pisidetailidest masin kokku laoti tehases....
Antud projekti puhul on kahjuks ametliku kirjanduse maht üsna väike. Tehased koos arhiividega pommitati puruks 1945. aastal. Mis järgi jäi, sellest viidi suur osa Nõukogude Liitu. Seetõttu on Audi Tradition kui Audi ajaloo kogumisega tegelev organisatsioon saanud materjale vaid sisuliselt inimeste käest koguda. Audi Traditionil on veidi reklaamfotosid ja buklette, kuid sellega kirjanduse poolelt ka muuseumi ja Audi arhiivi tugi piirdus. 

Reklaami eesmärgil tehtud pildid on sageli detailsed ja huvitavad, kuid neisse tuleb suhtuda kriitiliselt. Tegelik tootmine ei käinud näituse jaoks tehtud näidisautodest (prototüüpidest) tehtud piltide järgi - näiteks ei ole ma reaalses elus ega vanade piltide peal (autodest, mis müüdi inimestele, mitte näitusemudelitest) näinud Audit, millel oleks esimestel poritiibadel õhuvõtuavasid, isegi mitte jälgi nende kinnikeevitamisest. Küll on neid osaliselt kasutatud Wandereril. 

Iga mudeli kohta trükiti varuosakataloog ning kasutajaraamat. Varuosakataloogid ei olnud igas autos kaasas, kuid need olid olemas igas teenindusjaamas ning seetõttu neid ikka liigub ka originaalina. Kasutusjuhendist taastamiseks väga palju infot ei saa, kuid midagi ikka. Loomulikult tehti tootmise käigus muudatusi - osaliselt leiab neile viiteid ka varuosakataloogist, kuid mitte alati. Terve mõistus ja loogika peab alati olema abiks. Eelmisel nädalavahetusel sai näiteks imestatud, miks käigukasti tagumise kaane poldid on nii pikad, et peaaegu ulatuvad hammasratasteni. Kataloog andis neile teise pikkuse, kuid see oli täpselt kaane paksus, et polt ei oleks ulatunud üldse korpuse sees oleva keermeni. Tuli välja arvutada sobilik pikkus ja poldid teha sobivaks. 

Audi 3,2 Liter Ersatzteileliste katab enam-vähem mootori, käigukasti, sillad ja armatuurlaua. Kerest sisaldab väga vähe. Õnneks on kere Gläseri tehases valmistatud Wanderer W23 koopia ning Wanderer W23 ja W24 kerede kohta on oma varuosakataloog. Sealt saab palju abi, kuigi tuleb taas olla ettevaatlik olla teadaolevate muudatuste osas. Natuke infot saab ka Audi Traditioni poolt välja antud raamatust Audi Automobile 1909-1940. 

Ülaltooduga kirjanduse  osa piirdub. Meister Vahur on Saksa ennesõjaagsete autodega tegelenud juba üle 40 aasta. Mina ei ole ka enda arusaamu rikkunud NL, Ameerika või inglise autodega. Seetõttu on tekkinud arusaam, mida ja kuidas saksa insener teha võis ja suutis. Tehniliste võimaluste nimekiri oli ka sel ajal oluliselt piiratum. On mitmed reeglid, mis ka vahel eranditega. Näiteks kruvid on üldjuhul ikka -peaga, igasugu moodsaid torkse ja +päid saab kasutada vaid peidetud kohtades või ajutiselt. 13-mutrivõtmega üldiselt midagi teha ei ole ning M7 poldid on üsna levinud. Tihendikomplekte poes ei müüda, kuid tol ajal oli kasutusel kas õliga enne kokkupanekut niisutatud vatman või õlivärv.

Tuleb loomulikult tunnistada, et sellist tehasenõuetele vastavust nagu aetakse taga 70- ja 80-ndate autodel, ei ole võimalik meil oma piiratud teadmiste ja vahenditega saavutada. Musta numbri hindamise akte vormistades paneb mõnikord ikka kukalt kratsima, kui põhjalikult vaadatakse mõne VAZ küünajuhtme kummirõngaid, akuraami kinnituspolte või seibide-poldipeade kuju. 

Seni on õpitud DKW autode pealt, mis on sama kontsern ning tsehhidki olid kõrvuti Zwickaus. Juppe lahti võttes saab alati pilte tehtud, kuid alati ei ole kindel, kas eelmise remondi käigus on midagi muudetud. Just seetõttu ongi erinevaid autosid pildistatud ning uuritud, et saada aru sellest, mis on säilinud tehasest siiani ja mida remontide käigus muudetud. Üldiselt ikka remondi käigus pannakse asi enam-vähem samamoodi kokku, kuna nii on mugavam. Kui aga mõni detail on purunenud või kadunud, siis on loomingulisust palju. Mõned detailid on kõigil puudu, mõned kõigil autodel olemas. Selliste autode taastamine, eriti sellisest algmaterjalist, on tegelikult loominguline tegevus ning võtab palju aega. Mõned asjad laagerduvad aastaid, et leida sobilik detail või lahendus või lihtsalt õige info. On ka ümbertegemisi ning tuleb teha kompromisse. Tähtaegasid ei tohi endale seada. Eelarve koostamine on võimatu ning mõnikord tuleb lihtsalt nautida protsessi. 

Puhaste raamatute riiul on selline. Auto kõrval on koopiad, mida saab lapatud iga päev korduvalt.

   
Vasta

Tagasilla amordid on sorteeritud ja defeteeritud. Ühtekokku 5 toorikust sai ühe paari vaevaga kokku. Küll on malmkorpusel kinnituskõrv murdunud, keermed rikutud või võll (või korpus võlli kohalt) kulunud. Aeg on oma töö teinud ka sisemise ventiilide-vedrude süsteemiga - juppe jääb ikka vähemaks, mitte ei teki juurde. Kui leiab veel doonoreid, siis ehk saab ka teise komplekti tagavaraks kokku. 

Originaalpildi peal näeb välja selline. Parem ja vasak pool on korpuse poolest erinevad. 

   

Varuosakataloogist leiab sellise kirjelduse. 

   

Algmaterjal ja lõpptulemus. Amortide markeering F&S Komet, Mono-30S

                   
Vasta

No on ikka süsteem tehtud, tagatelg liigub külgepidi sõltuvalt vedrustuse koormusest?
Vasta

(12-03-2021, 12:21 PM)Raivo Kirjutas:  No on ikka süsteem tehtud, tagatelg liigub külgepidi sõltuvalt vedrustuse koormusest?
Ei usu, et palju rohkem kui igal teisel Panhardi vardaga tagasillal.
Vasta

(12-03-2021, 12:21 PM)Raivo Kirjutas:  No on ikka süsteem tehtud, tagatelg liigub külgepidi sõltuvalt vedrustuse koormusest?
Schwebeachse - maakeeli hõljuv- ehk ujuvsild. 

Oli kasutusel paljudel esiveolistel masinatel (DKW Front autodel näiteks), aga ka tagaveolistel, millel ristvedru. 

Sild liigub mitme sentimeetri ulatuses külgsuunas sõltuvalt auto koormatusest. 

Omaaegne reklaampilt toimemehhanismi iseloomustamiseks - sellisel viisil on rattad kogu aeg vastu maad. 

   

Väldib sellist olukorda vähemekstreemsetes oludes.

   
Vasta

Isegi 2101 liikus külgepidi kuigi vähem võibolla.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta

See kulunud võlliavaga korpus võiks olla ravitav.
Kui indreksirk tooks ühe inspekteerimiseks siis oskan täpsemalt arvata.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

Roolisüsteemiga on tegeldud mitu aastat. Roolihoovastiku ning varraste osas kajastame tulevikus, aga on edusamme roolikarbi taastamisel. 

Välja näeb roolikarp ja -sammas originaalpildil sellisena.

   

Õnneks sai komplekteerimist ja remonti alustada kahest asjast, mille seisukord oli selline.

   

Enam-väham kasutatava korraliku kokkupanemiseks oli vaja kombineerida kahest kokku. Lisatud sai ka kaelustihend, mis analoogsetel roolikarpidel on kasutusel, kuid sellel puudus. Seejuures väljub roolikarbist võll otse allapoole ning ilmselt ei saanud see kuigi õlipidav olla.

       

Rooliratas vajab veel tööd. Originaalis näeb välja selline.

       

Enda teada olime kogunud kolm rooli, kuid selgus, et üks neist on hoopis Opel. Läbimõõt 44cm ja enamvähem on ka keskmise osa kuju sarnane, kuid kinnitus erinev - Audil kiiluga, Opelil nuutidega. Ka varraste pingutusdetailid on Audil lamedad, kuid Opelil ümmargused. Audi on sisi alumine. 

       

Plastikust osa tuleb uus teha, kuid saatuse irooninana Tsehhi roolimeistrid ei tee 44 cm läbimõõduga roolidele uusi katteid. Tehakse 42 cm ja veidi teise vormiga. Soovitati leida veel 4 huvilist, et hind mõistlikumaks saada. Õnneks veel aega on. Viimase aastaga on tee meieni jõudnud veel kaks rooli, millest üks osutus taas Opeliks ning teine oli äravahetamiseni sarnane, kuni sai roolisamba otsa pandud. Kuigi ka koonuse ja kiiluga, on selle siseläbimõõt ca 2 mm võrra väiksem ja seetõttu võlli otsa ei istu. Ju siis oli veel mingil autol täpselt sama rool veidi peenema võlli otsas.
Vasta

(16-03-2021, 20:37 PM)indreksirk Kirjutas:   Kuigi ka koonuse ja kiiluga, on selle siseläbimõõt ca 2 mm võrra väiksem ja seetõttu võlli otsa ei istu.
Kui rool ise sama (ja korralikult säilinud) siis kannatab selle ava ju parajaks teha?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne