(16-10-2021, 19:15 PM)M.R. Kirjutas: Süsinikku võime ise Narvas korstna otsast püüda, ei ole meil vaja olla selle kaubanduses osalised.
See on klassikaline Suure ja Väikese Peetri moonakoti värk...
Süsiniku kogumine korstna otsast oleks süsiniku neutraalne energiatootmine, aga tuleviku eesmärk on süsinikuvaba energiatootmine: tuul, vesi, päike ja tuumaenergia.
Ka transpordi sektoris plaanitakse 2050 aastaks süsiniku vaba kergeliiklust, autod, bussid, veokad jne. Küll aga rasketransport nt. laevad, lennukid on planeeritud süsiniku neutraalseks sünteetiliste kütusega.
Narvas metsa ja põlevkivi põletamise asemel tuleks need toorained kallimaks kaubaks töödelda ja maha müüa. Lisaks süsiniku neutraalsus kinnipüüdmisega las jääda sinna kus seda kuidagi vältida ei saa, nt. tsemenditootmine ja prügi põletamine soojuselektrijaamas (nt. Iru).
Eelpool toodi välja, et mis siis elektrituulikutega juhtub kui rahaline toetus läheb tuumajaamadele. Reaalsus on pigem selline, et meil on vaja kõiki energiatootmisviise toetada ja ka kasutada (tuul, päike, tuumaenergia). See on nii kuna energiavajadus järjest kasvab ning hetkel tegeleme pigem uue nõudluse kompenseerimisega rohemeetoditega. Senine tootmine töötab täisvõimsusel ja jääb puudugi (sh. Narva). Vb. tulevikus kui roheenergiat juba palju on, siis võib mõelda ka vanade mustade jaamade ja tootmise sulgemisele. Praegu üritab maailm lihtsalt kasvavat nõudlust eelistatult rohelisel suunal kompenseerida.
Vähem tarbida pole ka jälle turumajandusliku maailma korralduse ja majanduskasvu ootuses vastuvõetav. Seega peame tarbimise kasvu võimalikult roheliselt kompenseerima.