Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid

Lume lükkamisel ning pehmel või lumisel/jäisel pinnasel käru vedamisel on korralik ATV T-25'st kordades kiirem, tootlikum ning mugavam. Omades mõlemat on reaalne võrdlusmoment. T-25 kerkib esile siis, kui koduses potipõllumajanduses on vaja mingi haakeseade taha panna ning midagi teha.
Vasta

T25 on omal ka olemas, kasutanud pole aga aastaid. Poisikesena oli täitsa vahva haltuurasid teha, vagusid ajada ja heina niita, hetkel aga muu tehnika olemasolul ei vaata mitte sinnapoolegi. Atv on selline universaalne asi, universaalsed asja mis sobivad kõigeks ei kõlba tegelikult millekski 100% ideaalselt. Mulle isiklikult väikses koguses täitsa meeldib aga atv-ga toimetada, lõikad 4-5 puud, viskad koorma peale ja aidaa. Küttepuid majale teha aga nii ei viitsiks. Suitsusauna puud toon küll välja.  Palki vedasin eelmine nädal jumziga. Palgikäruga metsarusse pole mitu aastat käima pannud, esiteks töö hinnad on nii mõtetult madalad et nende tihudejuures mis russ välja veab ei ole mõtet seda tööd teha ja kui aus olla, siis küttepuid on odavam osta kui ise teha. Teen mõne päeva rohkem põhitööd ja selle raha eest saab terve talve küttevaru osta lõhutud kujul. Ise teeks seda kogust terve nädala. Eks igal kodanikul need olud erinevad ja siit mingit järeldust teha ei saa. Mul ümberringi sood ja rabad kust kütte tegemine on omaette ooper ja mõnikord paras tsirkus. 
Neid diiseldumpereid olen tegelikult juurde soetanud, ei ole julgenud seda varem tunnistada muidu hakatakse päris imelikuks pidama, aga jutupaunikuid pole ikka näha kes nendega suured tihud pidid metsast välja vedama...
Ma jätkan siiski kilplase kombel... 
   

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

(29-01-2022, 23:17 PM)ak75 Kirjutas:   
Nelikvedu vist samuti T25 ei oma? Mis teeb lume lükkamise problemaatilisemaks.
25 nelivedu pole,aga miks peaks lund lükkama?Mul siin hetkeseis valla traktor lükanud lund ja meetrised vallid,järgmine tuisk on teepeal meetrine tuisulumi...Mis kütus  ja aeg kulub seda lumemassi lükkamiseks?Korra juba lükati teed laiemaks.Vaalude vahel meetrine lumi ja põllul pole lund ollagi...puhuriga puhudes lendab lumi eemale ja ühtlase kihina ja peale järgmist tuisku on tee peal kõigest lumekihi paksus...Just lõpetasin koduõuel lume tõrjumise.Sulalumi sigaraske ja labidaga loopida ei jõua...Puhuriga oli 45 min ja töö tehtud,pinda ca 200 ruutu ja bensukulu  heal juhul mõni liiter mitte rohkem.Olen ise ka kunagi lund nüginud uaz-ga ja sulalund eriti fekaal lükata ja enam ei vaata saha poolegi...puhuriga pole mingit vahet on sula või mitte minu norlett sööb kõik ära protestimata ja elu on lill...
Vasta

(29-01-2022, 23:17 PM)ak75 Kirjutas:  Kui oled olukorras, kus pead traktorit kaubiku kõhus vedama linna- ja maakodu vahet (sest maale jättes ta ilmselt varastataks ruttu ära), siis jääb T25 suureks. Kõlava nimega toodangut jällegi ei raatsi ihne inimene osta (mina nende hulgas!), siis jääbki Korea või Hiina toode nagu juba eelpool tõdeti.

Suurus ja kaal panebki enamusele masinatele piirid. Kui piir panna O1 haagisega veetav masin, ongi asi otsustatud. ATV mahub napilt sisse, et siis sama haagisega metsas toimetada. Aga midagi pole teha, sellise pilli vast ei saa ja sa võid vihata kõike moodsat ja ihaldada vana saadsta, siis on igaüks SUNNITUD tunnistama - vaesus on meie enda probleem ja tegelikult tahaks me kõik sellist omada! Rögiseva pasa võib vanarauda viia...ERITI soode-rabade vahel elades!!! 

Vasta

Tõsi. Räägi seda kaasfoorumlasele, kellel Jumzid rabas rögisemas käivad. Vaesuse rõhutamine on ka arusaamatu. Loomulikult enamusel siinsest rahvast ei ole sularaha kottidega pööningul, aga kui seesinane roomik "raha sisse-raha välja-kiirus-mugavus" skaalal maanduks plusspoolel siis ei käiks see üle jõu. Kasvõi pärast rögisejate kaalulesaatmist.
Vasta

(30-01-2022, 14:07 PM)PlyVal64 Kirjutas:   Aga midagi pole teha, sellise pilli vast ei saa ja sa võid vihata kõike moodsat ja ihaldada vana saasta, siis on igaüks SUNNITUD tunnistama - vaesus on meie enda probleem ja tegelikult tahaks me kõik sellist omada! Rögiseva pasa võib vanarauda viia...ERITI soode-rabade vahel elades!!! 


See vanade rögisejate teema on juba kõiki ära tüüdanud, selle probleemiga peaksid psühhiaatriakliinikusse pöörduma, siin foorumirahvas kahjuks aidata ei saa ja sellel pikemalt peatuma ei hakkaks. Lihtsalt mainin ära et russ koos korraliku vedava käruga maksab ca 30 000€ ja mina küll ei hakka seda mingi hullikese jutu peale utiili viima, eriti veel kui pole tuhandet töötundigi masinal...  Toungue

Siit edasi minnes, olen võtnud selle võimaluse et peituda vaesuse või mistahes muu vabanduse taha ning muretsenud ise mõned roomikdumperid et saaksid inimkonda lõplikult ümber kasvatada ning metsanduses revolutsiooni luua, oleksid siis justkui meie eesti oma Che Guevara või Giuseppe Garibaldi. Eks taandareng on ka areng. Kui vanasti hobesega vedasid 10 tihu välja, siis nüüd nikud oma raudhobesega kolme palki terve päev samas kui naabrimees russiga on sama ajaga 50 tihu välja vedanud, saunas käinud, enda ja sinu naise läbi tõmmanud ja foorumis kõik rootsi roomikute videod ka mõnusa muigega läbi vaadanud.

Ei ole meil kellegil midagi selle vastu et on erinevaid viise kuidas metsa majandamisele läheneda, aga see mis siin toimub on juba parem kui mistahes teatrietendus.  Comedy Estonia poisid jäävad pikalt alla siinsetele koomikutele.  Et see sooja auru suust väljaajamine ükskord lõppeks siis eelpool mainutud minidumperile on lisandunud Yanmar C 10 kummiroomikutega dumper, tule ja näita kuidas siis nendega metsategu käib.
[Pilt: 15450_1729278593129.jpg]
Mina olen nii vanamoodne et eelistan ikka ratasliikureid, aga uuendusmeelse revolutsionäärina Priit tuleb ja veenab meid kõiki ümber. Kuna talveralli jääb ära siis teen ettepaneku hoopis metsaralli teha, saab iga mees oma tõde kuulutada ja omi tehnoloogiad tutvustada. Tegelikult me saame ju kenasti läbi, väike lõõpimine käib ikka asja juurde. Saame proovida erinevaid kütuseid, bensiini vs aspenit, erinevaid saage, erinevat metsatehnikat, suitsusauna, grilli ja süüa saab ka. 

Siis on valikus veel kunagi siit läbi käinud tõstukiga roomikmasin mida saaks ka prooviga. Kraana ja hüdrovints on ka sellel olemas. 




Mina praktikuna ei viitsi pikalt mämmutada ega arvuti taga vesistada, las nüüd teoreetikud tulevad ja näitavad matsirahvale kuidas asi käib, omaltpoolt olen kõik eeldused loonud. Võibolla olemegi terve elu valesti elanud...  Big Grin

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Räägi kui palju see mastiga masin tõstab ja kui kõrgele/kaugele? Mul kuluks üks pioneerkraana ära,metsa sellega ei roniks Big Grin
Vasta

Meeter käib mast pikemaks hüdroga ja teine meeter mehaaniliselt. Kõrvalt tõstab paberi järgi tonni, järgi proovitud aga 1.5 tonni polnud probleemiks ehk bigbag liivakoti tõstab endale peale küll.

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Ehk siis ca 4meetri kõrgusele vinnab ära?
Vasta

(30-01-2022, 14:07 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Suurus ja kaal panebki enamusele masinatele piirid. Kui piir panna O1 haagisega veetav masin, ongi asi otsustatud. ATV mahub napilt sisse, et siis sama haagisega metsas toimetada. Aga midagi pole teha, sellise pilli vast ei saa ja sa võid vihata kõike moodsat ja ihaldada vana saadsta, siis on igaüks SUNNITUD tunnistama - vaesus on meie enda probleem ja tegelikult tahaks me kõik sellist omada! Rögiseva pasa võib vanarauda viia...ERITI soode-rabade vahel elades!!! 

Et härral see tõde mida kuulutada ka ükskord läbi ära ei kulu...
Nii vaevalist viisi metsatööks teist nagu ei leidnudki aga paremat küll ja mitmeid mitmeid...
Näiteks haaratsiga väiksem traktor T-25 mõõtu aga nelivedu ja roolivõimendiga ning päeva lõpuks on näha ka et midagi sai tehtud.

Kunagi tahtsin isegi omale 25 soetada aga õnneks käisin enne maal asja proovimas ning isu läks üle ära.
Kahtlemata on ta oma suuruse kohta väga halva veovõimega ning käigud, eriti tagurpidi ikka metsa ei sobi.
Ainus kord kui ta hea tundus oli siis, kui oli vaja jäärada lükata aga ATV jaoks oli lumi liiast ning suurema traktoriga ei julgenud peale minna.
Niitmisel on veel eriline nuhtlus kui niiduk seisma jääb kui sidurdad.
Varuosadega on ka kehvasti ning hämmastaval moel maksavad nad pea samapalju kui neliveolised välismaa traktorid, kuid tehniliselt on asi külameestel läbi ratsutatud.
Vasta

[Pilt: IMG_20190109_133129.jpg][Pilt: IMG_20190221_111415.jpg][Pilt: IMG_20190412_115127.jpg]
Tihu täpsusega arvestust ei pea aga metsast välja on see toonud 700+
Aastas korra,kaks viskab ka pikali Smile
Vasta

On ketid juba teravaks viilitud, kuna saed laulma paneme ja dumperid põrisema? 

   

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Metsapäevad kõlavad hästi. Aga HETKE reaalne elu: teen tööd elik aitan Must Ralli-Põrnikas nr.66 tiimi uues kodus Muhu saarel suremas rägastikust parki kujundada. Ja MIS on mul puudu - VÄIKE ROOMIK-dumper, mis mahuks B-kati masinasse ja mille saaks igale poole kaasa võtta. Täna linnas aga homme peaks sinna tagasi minema. Ma ei tea, on kohalikud tükeldatu omale kütteks ära viinud... Ma olen seal nüüd seda jama kõvasti tükeldanud ja jämeda pärna või saare või kase pakud ei ole ei kerged ega käes tassitavad! Sa ei viitsi oksapurustajat ju ka SELJAS objektile tassida. OMALE võid ju käsikäruga ka paku haaval vedada aga tööna see nusserdamien ei toidaks. Ja ei toidaks ka arutute kolakate a'laATV jms kaasa vedamine. See on pool hektarit ja lõpuks on 40-50 meetrit käes tassida palju! Isegi lõkkesse kokku vedamisega ma väsin kõndimisest ära, mul juba 4 lõkkekohta ja 1 tuleb veel teha. See praegu on PUHAS mikrodumperi tööpõld!!! Tükeldad ka oksad pudimaks, loobid kasti ja sealt lõkkesse VÕI vead pudisti kohale ja lased metsaalla multšiks. REAALNE ELU! 

Natuke suurem maastaabis a'la 2-3 Ha ja tahaks ka 3-meetrist müügiks teha, siis on juba RaudHobu teema Ja IKKA VEEL MITTE ATV jms, mis ei keera ei peast ega peest kusagil ringi. Siis oleks juba see teema, see komplekt koos trosskraanaga mahub ka kaubikusse. See kaalub u.500 kilo kokku. Aga selle hind on juba venekeelne - kahjuks! Samamoodi on kaubikusse mahtuja see apastraat. Kõik ennegi siit läbi käinud. Ja ma olen päris veendunud, et elektrihinna tõusuga hakatakse seda teenust üha rohkem vajatama Wink Ega neid hukas rägastikke on palju ja küttepuu on JUBA hinnas! IH on kahjuks nii arutult kallis aga muu väikeroomik mitte. VÄIKE! 

[Pilt: 8266msYTlc9kUJtWSNuJ6rLwTrTlmdhVeVhjaLVB...authuser=0]
Vasta

Tsitaat:mis mahuks B-kati masinasse ja mille saaks igale poole kaasa võtta
Möh? Veits kõvem käru, millel tulepaneel ei ole samal ajal sahk, on siiamaani mahutanud atv iga konksuga B-kati sõiduka sappa. Metsas  sõidab atekas käru pealt maha ja võtab käru sappa. Mõistuspärase pruukimise juures on päeva lõpus käru elus ja ATV käru peal tagasi.


Tsitaat: tööna see nusserdamien ei toidaks. Ja ei toidaks ka arutute kolakate a'laATV jms kaasa vedamine. See on pool hektarit ja lõpuks on 40-50 meetrit käes tassida palju! Isegi lõkkesse kokku vedamisega ma väsin kõndimisest ära, mul juba 4 lõkkekohta ja 1 tuleb veel teha
Pool hektarit ja viis lõket ei tee ühestki punktist 40m kui ei ole just 2,5*2000m sihi raadamine. Ja sihi peale tee neid lõkkeid või 50.


Jaksamisest ja töötegemisest - teenuse ostjana ma võtaks palgale pigem paar turjakamat paarikümneaastast, kes jaksavad ja teevad. See on päris mitmes valdkonnas, ka metsas korduvalt läbi arvutatud teema, mitme meetri pealt eritehnika annab võidu kiiruses, mitme meetri pealt rahas. Töömehed on esimesed, kes tükitöö vaates ütlevad, et käsitsi ja toore jõuga saab kiiremini.

Konkreetne näide nõlv 400m pikk, 70 lai(kallaku suund). Pinnas sõidetav, männik piisavalt hõre, et mahuks liikuma. Poisid leidsid pärast esimest koormat, et kiirem on koondada kogu kraam (3m küttepuud) käsihaaratsitega mäest alla koorma mõõdus hunnikuteks, mitte tüve juurest tüve juurde törtsutada.
Vasta

Teismelisena, kui isa hakkas metsaga tegelema, olin suvistel koolivaheaegadel isegi oksapoiss ja kõik, millest jõud üle käis, sai hunnikusse, russimees oli igatahes väga rahul. Oks muidugi kõik vaalu. Ja hiljem, kui juba veduka peal olin ja isal oma saemehed, tegid nood vahel sellised hunnikud, et koorma said ühest hunnikust peale tõsta.
Vasta

Kõlab täpselt nagu 4x4 kastikale paras töö, ei ole peale sae midagi vaja kaasa võtta  Smile
Vasta

(01-02-2022, 16:47 PM)Mart Laanelepp Kirjutas:  Kõlab täpselt nagu 4x4 kastikale paras töö, ei ole peale sae midagi vaja kaasa võtta  Smile

Eks reaalses elus tehakse see 2-3ha ära sellega jah mis parasjagu võtta on. Linnamehed saavad raudhobusest vesistada ja YT videoid vaadata, aga kel päriselt vaja tuba soojaks saada, siis nii ATV, russ kui kastikas kõik toimivad. Ja ma senimaani pole kuigi veendunud et raudhobu kuidagi parem on. Minikallurist rääkimata.
Vasta

Milleks seda vaeva näha, et  mingi mära ees astuda ja sellega võidelda, üks haaval kaikaid peale vintsida.Kas metsatöö peab võimalikult raske olema?

Nädalakese käid ainult saega metsas lõikad teed sisse ja koondad enamvähem parajad kaikad ühte kohta ja lähed mingi rögisejaga järele, teed päevakese või paar vedu, kas siis haaratsi või väikse metsatõstuki ja käru komboga, olgu seal ees kasvõi atv ja asi on unustatud. Milleks peab päevast päeva sumpama lumes ja selga nikastama?
Vasta

Mina tegin metsa sellise spetsiifilise kooslusega:
Mets sai veetud ja selg jäi terveks.


Manustatud failid Pilt (pildid)
   
Vasta

Täitsa huvitav loomake. Millest see ehitatud on? Balkancar?

Mast originaal?

Difrilukk sillas?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne