Sisuliselt kuuendal müüri ladumise päeval sai jõutud sinnamaani, et sai hakata esimesi avasid sildama. Sama kõrguse peal (2,20m põrandapinnast) lõpevad mul kõigi kolme hoone akna, kahe siseukse ning ühe välisukse avad. Garaaži sissesõidu ukseavad on 3,00m kõrguse peal, seega sinna on veel minna.
Kuna ehitusploki varud, mis olid enne ehitamist hoonesse sisse tõstetud olid ennast kohe-kohe ammendamas, oli aegsasti ette ära tellitud uus partii vajaminevaid plokke. Nii nagu müüja oli lubanud, nii need ka saabusid. Esmane üllatus oli aga endalgi suur, sest auto koormast vaatasid vastu hoopis rohelistes kilepakendites kivid. Omateada olin tellinud "oranži", mitte "rohelist". Autojuht seletas kohe ka ära, et tegemist ikkagi õige tootega. Lihtsalt Eesti laost meie turule mõeldud toode oli otsa saanud ning klientidele hakati välja saatma Soome turule mõeldud kivi. Kivi ise sama, kuid Bauroc on Soomes hoopiski Jämerä kaubamärgi all. Kõik aus.
Üldiselt olen igati korraarmastaja inimene. Iga päeva õhtul, mis garaaži ehitusel toimetatud sai, käisin kogu ehitusplatsi läbi ning koristasin ära. Kiled ja pakendid kokku, puitjäätmed kokku, tühjad alused eemale virna, tööriistad varju alla ja nii päevast päeva. Kunagi midagi vedelema ei jätnud. Nüüd, kus tulid uued alusetäied ehitusplokke ning neid enam hoonesse tõsta ei olnud võimalik, hakkas õue peal ruumiga kitsaks minema. Väga raske oli endist korda hoida.
Valmissillused saabusid väiksematele avatäidetele juba ammu, esimese koorma kividega. Need sai tõstetud oma aega ootama ja kuni tänaseni ma neile suuremat tähelepanu ei pööranud. Ootasid kenasti aluse peal kile all. Kui aga uste-akende sildamiseks läks avastasin, et olin välisakende sillused liiga lühikesed tellinud. Kontrollisin veel paberitest üle ning oligi nii. Oma viga. Õige pikkusega silluseid jagus ühele aknale (ava laius 1,2m; läks 2,0m sillus) ning neljale uksele (ava laiused 1x1m ja 2x1,5m; läksid vastavalt 2m ja 2,4m sillused). Kaks otsaseina aknaava olid aga laiusega 1,8m ning selle jaoks olid üle vaid 2m pikkused sillused. Ja nendega polnud seal mitte midagi teha. Sillused panin kõrvale, et ehk läheb hiljem kuskil mujal tarvis ning läksin alternatiivset teed pidi. Kuna U-plokke oli tellitud väikese varuga, siis sai nendest sillused ehitatud. Tegemist ei olnud kodukootud lahendusega, vaid täitsa tootja poolt ette nähtud lahendusega.
Allolev foto on pisut kehv, kuid jutt siis kahest vasakpoolsest aknast. Aknaavad on laiusega 1,8 meetrit. Bauroc U-plokk on pikkusega 500mm. Aknaavadesse sai ehitatud toetavad raamid (50x250 pruss) ning peale laotud U-plokid. Ülekatteks jäi ühele aknale mõlemale poole 60cm, teisele aknale ligikaudu 75/45cm. Kahjuks armeerimisest jäid fotod tegemata. Armeeringuks sai kasutatud 150mm kõrgusega range, mille ümarad otsad sai U-tähe kujuliselt maha lõigatud. Need U-d läksid püsti U-ploki sisse umbes 40cm vahedega ning said omavahel pikisuunas seotud 4x12mm armatuurvarrastega. Peaks olema hea küll. Seejärel betoonivalu sisse.
Siin lahendatud valmissillustega
Kui kaheksas tööpäev Bauroc'iga oli täis, sai hakata suureks silluseks valmistuma. Ehk siis sillus kahe 3m laiuse sissesõiduukse kohale. Seinad olid väljast vaadates selleks hetkeks juba päris muljetavaldavad ning hoone kuju täitsa olemas. Võis juba aru saada, et tegemist sama ehitisega, mis projektis.
3m ukseavade sildamistehnoloogia oli suures plaanis sama, mis eelneval kahel aknal. Ehk valmis tuli see teha U-plokkidest. Baurocil olid küll sobiva sildega sillused olemas, kuid kõrgusega oleks läinud kitsaks. Minu puhul oli planeeritud 3m uste kohale 40cm ruumi (2 kihti kive) ja sinna peale juba müürlatt. Kõrge valmissilluse kasutamisel ei oleks jäänud enam ruumi hoone ülemise sidumisvöö valamiseks. Seega mõeldud-tehtid.
Vasakpoolne ukseava
Parempoolne ukseava
Nende uste sildamises sai aga tehtud väike improvisatsioon. Kahe ukse vahel olev müüri osa oli laiusega 2,5 meetrit. Bauroc näeb sildamisel ette, et sillus peab ulatuma kõrvalolevale kivile ülekattega 250mm. Mis on minu jaoks arusaamatult väike number. Juba akende-uste juures sai mindud kuni 2 korda suurema ülekatteni. Kuna aga siin oli tegemist väga suure sildega, siis sai kambas otsustatud, et teeb hoopis uhe pika silluse. Ehk siis üle kahe 3,0m laia ukseava, üle 2,5m vaheseina ning mõlemalt poolt veel meetrise ülekattega müüritisele. Kokkuvõttes pikkust 10,5 meetrit (21 U-plokki). Vähemalt sisetunne ütles, et peaks olema kuulikindel ja turvaline lahendus. Ja jällegi ei olnud mahti teha fotosid armeerimisest. Kuid saan kinnitada, et jällegi läksid käiku varasemalt üle jäänud rangi otsadest lõigatud U-kujuliste elementidega, mis sai omavahel seotud nelja 12mm armatuuri vardaga. Tulemus pärast valamist allpool.
Selle valamise tulemusena kukkus taas üks suur kivi südamelt. Päris pikalt oli mõeldud ja planeeritud, et kuidas uste ava tugevaks ja turvaliseks saada ilma kõrguses "lõhki" minemata. Siinkohal soovitus kõigile tulevastele ehitushuvilistele, et proovige projekti koostamise faasis läbi käika kõik sõlmed ning arvestada ehitusmaterjalide omaduste ja võimalustega. Minul läks siinkohal "üle noatera". Sellega on hoone avadel silluste ring peal ning pärast väikest ladumistööd saab hakata hoone ülemisele sidumisvööle mõtlema.