10-03-2023, 18:24 PM
Kuskilt nagu lugesin äsja,et kui registris taotled ehitusluba siis nõutakse vist kohe ka järelvalve teostaja andmeid.Hetkel lihtsalt uurin seadusandlust ja kõike sellega seonduvat,et mis ja kuidas.
(10-03-2023, 19:24 PM)tcumen Kirjutas: Endale ja ise eraisikuna ehitad, paned omanikujärelevalvena kirja iseenda.
Aga see järelevalve värk vajaks nüüd teemaalgataja vahelesegamist, et asi lappama ei läheks.
Kuidas see osa valla asjapulkadega kooskõlastatud sai, või kas see iseehitaja puhul oli teemaks?
(10-03-2023, 15:21 PM)maaks Kirjutas:(10-03-2023, 12:09 PM)Janka Kirjutas:Kõrvaloleva "täisploki" lühemaks lõikamise teel näiteks saaks seda "lõputüki" horisontaalset mõõtu suurendada. Aga nagu ütlesin, et endale ma nii ei teeks ja võib-olla see ongi uus normaalsus. Võiks eeldada, et tootja juhendis võiksid sellised juhtumid kuidagi kajastatud olla ...(10-03-2023, 10:26 AM)maaks Kirjutas: Tubli töö tehtud, mõned asjad oleks mina endale ehitades teistmoodi lahendanud, aga võib-olla see ongi tänapäeval uus normaalsusAga seletab äkki siis oma piltide najal härra siinsamas, kuidas see seina ots viisakamalt vormistada? Mul sai samuti umbes sarnaselt tehtud. Tõsi, lõpuklotsid rihtisin tunduvalt suuremaks, kui siin paistab.
(09-03-2023, 22:47 PM)Lauri_L Kirjutas: 3m ukseavade sildamistehnoloogia oli suures plaanis sama, mis eelneval kahel aknal. Ehk valmis tuli see teha U-plokkidest. Baurocil olid küll sobiva sildega sillused olemas, kuid kõrgusega oleks läinud kitsaks. Minu puhul oli planeeritud 3m uste kohale 40cm ruumi (2 kihti kive) ja sinna peale juba müürlatt. Kõrge valmissilluse kasutamisel ei oleks jäänud enam ruumi hoone ülemise sidumisvöö valamiseks. Seega mõeldud-tehtid.
Nende uste sildamises sai aga tehtud väike improvisatsioon. Kahe ukse vahel olev müüri osa oli laiusega 2,5 meetrit. Bauroc näeb sildamisel ette, et sillus peab ulatuma kõrvalolevale kivile ülekattega 250mm. Mis on minu jaoks arusaamatult väike number. Juba akende-uste juures sai mindud kuni 2 korda suurema ülekatteni. Kuna aga siin oli tegemist väga suure sildega, siis sai kambas otsustatud, et teeb hoopis uhe pika silluse. Ehk siis üle kahe 3,0m laia ukseava, üle 2,5m vaheseina ning mõlemalt poolt veel meetrise ülekattega müüritisele. Kokkuvõttes pikkust 10,5 meetrit (21 U-plokki). Vähemalt sisetunne ütles, et peaks olema kuulikindel ja turvaline lahendus. Ja jällegi ei olnud mahti teha fotosid armeerimisest. Kuid saan kinnitada, et jällegi läksid käiku varasemalt üle jäänud rangi otsadest lõigatud U-kujuliste elementidega, mis sai omavahel seotud nelja 12mm armatuuri vardaga. Tulemus pärast valamist allpool.
Selle valamise tulemusena kukkus taas üks suur kivi südamelt. Päris pikalt oli mõeldud ja planeeritud, et kuidas uste ava tugevaks ja turvaliseks saada ilma kõrguses "lõhki" minemata. Siinkohal soovitus kõigile tulevastele ehitushuvilistele, et proovige projekti koostamise faasis läbi käika kõik sõlmed ning arvestada ehitusmaterjalide omaduste ja võimalustega. Minul läks siinkohal "üle noatera". Sellega on hoone avadel silluste ring peal ning pärast väikest ladumistööd saab hakata hoone ülemisele sidumisvööle mõtlema.
(11-03-2023, 02:54 AM)Lauri_L Kirjutas: Tere robi. Väga hea ja sisukas postitus. Pisut paneb mõtlema kuid kõhutunne ütleb, et asi ikkagi nii hull pole kui kõige mustemas stsenaariumis olla võiks. Väga palju muutujaid on selles võrrandis veel tegelikult puudu ja tegemist on pelgalt esialgse võimaliku hinnangu ning mõningate oletustega.
Ehk oleks võimalik tuttavalt konstruktorilt veelkord arvamust küsida...? Oleksin tänulik.
Tekkis jätkuvtala, sellega nõus.
1m tugipind + 3m ukseava + 2,5m tugipind+ 3m ukseava + 1m tugipind valatud Bauroc 375mm U-ploki sisse (tootja esindaja kiitis heaks 3m silde koos U-ploki lahendusega, jätkuvtalast teadlik polnud). Tootja enda sillust ei olnud paraku võimalik kasutada - liialt kõrge.
Sarrus (armatuur?) 4x12mm kogu pikkuses - kaks varrast ülaosas, kaks varrast alaosas + U-ploki põhi, toetub rangidele. Kaine mõistus ütleb, et seda on päris palju.
Pealmist müüritist sinna peale üldse ei tule. Järgmine rida on U-plokkidest hoone ülemine sidumisvöö ning ladumisega kõik. Samamoodi 4x12mm armatuur kogu pikkuses koos rangidega. Sisuliselt kahes kihis korralik monoliit.
Sõber mainis, et tala võib praguneda mitmeks lihttalaks. Kuidas võib mõjutada asjaolu, et peal pole mitte müüritis, vaid hoone sidumisvöö? Bauroc väga pehme materjal. Ega siis betoon ploki sees pragunema hakka? Halvemal juhul ikka annab järgi mõni kivi kuskilt? Nö vahetab asendit ja vajub paika sinna kus tal parem? Mida (sülitan kolm korda üle õla) tänaseni juhtunud ei ole. Ka pragusid pole tänaseks kuhugi tekkinud.
Tänud ette!
(11-03-2023, 11:19 AM)Raivo Kirjutas: Tundub, et eksperdil jäi arvamus, et armatuur sai ainult valatud silluse alumisse ossa, mistõttu ülemine osa teistpidi jõududele on nõrgem.See on antud juhul kahetine teema (teooria vs praktika). Mees ehitab omale koju garaaži, siin ei tasu asja nii tohutult keeruliseks (idealistlikuks) ajada (mis muidugi ei tähenda, et konstruktsioon ei pea olema püsiv). Insener, kes igapäevalt projekteerib ei anna antud juhul absoluutset vastust "Jah" või "Ei" küsimusele, kas asi on lahendatud korrektselt, sest selleks oleks vaja kindlat lähteülesannet, millest lähtuvalt tugevusarvutused teostada. Armatuuri paigutus, kogus ja suurus arvutatakse täpselt välja. See kas ja kui palju antud juhul ristlõikes on "üleval" või "all" on inseneri poolt täpse vastuse andmiseks väga ebamäärane ja ebapiisav info.
Nüüd teame, et armatuur on nii all kui ülal.
(11-03-2023, 11:58 AM)ert Kirjutas: See on antud juhul kahetine teema (teooria vs praktika). Mees ehitab omale koju garaaži, siin ei tasu asja nii tohutult keeruliseks (idealistlikuks) ajada (mis muidugi ei tähenda, et konstruktsioon ei pea olema püsiv). Insener, kes igapäevalt projekteerib ei anna antud juhul absoluutset vastust "Jah" või "Ei" küsimusele, kas asi on lahendatud korrektselt, sest selleks oleks vaja kindlat lähteülesannet, millest lähtuvalt tugevusarvutused teostada. Armatuuri paigutus, kogus ja suurus arvutatakse täpselt välja. See kas ja kui palju antud juhul ristlõikes on "üleval" või "all" on inseneri poolt täpse vastuse andmiseks väga ebamäärane ja ebapiisav info.
Selle pärast ma ka oma eelmise postituse tegin, et võimalikud vastused on hetkel ainult hinnangulised. Kirjutasin tegelikult eile õhtul ka samal teemal juba oma kommentaari kokku, kuid ei hakanud postitama, sest mis sest tühjast targutamisest ikka kasu on.
(11-03-2023, 00:25 AM)robi Kirjutas:(09-03-2023, 22:47 PM)Lauri_L Kirjutas: 3m ukseavade sildamistehnoloogia
"Kuna aga siin oli tegemist väga suure sildega, siis sai kambas otsustatud, et teeb hoopis uhe pika silluse. Ehk siis üle kahe 3,0m laia ukseava, üle 2,5m vaheseina ning mõlemalt poolt veel meetrise ülekattega müüritisele."
(11-03-2023, 18:53 PM)heiti Kirjutas: Ma pole mitu ööd korralikult magada saanud ja mõelnud selle pika silluse peale . Aga mis seda U- plokki üleval kinni hoiab? Silluseks jääb ju armatuur betooniga. Enda ajus oleks teinud saalungid, armatuur ja betoon selga.