Jätkan esimese aktiivse ehitushooaja lõpetustöödega, mille eesmärgiks oli garaaži karp kinni saada. Puudu veel avatäited. Esimesena said valmis umbes kuu aega varasemalt tellitud garaažiuksed. Tellitud said ülestõstetavad soojustatud sektsioonuksed. Kaks ust mõõtudega 3x3 meetrit, kogupind 18m2 kokku. Soojustuseks 40mm vahtpolüuretaan, sektsioonid valmistatud 0,5mm kuumtsingitud terasest ning kaetud polüestervärviga. Pruun väljast, valge seest. Tellitud koos kohaletoomise ja paigaldusega. Peaks mäletamist mööda olema esimene töö objektil, kus ise kättpidi kallal ei olnud. Vaadates pakutud paigalduse hinda, loobusin vabatahtlikult soovist seda ise õppima ning seejärel tegema hakata.
Tegelikult olin ülestõstetavatest garaažiustest unistanud vist sama kaua kui küttega garaažipõrandast. Ja mitte lihtsalt ülestõstetavatest garaažiustest, vaid sellistest, mis liiguvad lisaks kondiaurule ka elektriga ning on puldist aktiveeritavad. Et kui sügisõhtul autoga tuled, siis eemalt juba puldiga uks lahti ja sõidad valge inimese kombel garaaži. Ning vastupidi - sõidad talvel soojast garaažist välja ning paned uksed enda järelt kinni nii, et jalgu lumiseks ei tee
. Tellitud komplekti kuulusid seega mõlemad uksed, tõstesüsteem järgimaks katusekallet 20 kraadise nurga all, mootorid mõlemale uksele koos juhtimissüsteemiga, seinanupud ajamile, mõlemale uksele neli komplekti pulte, mehaanilised ukseriivid, fotosilmad ning muu pudi-padi mis paigalduseks ja uste toimimiseks vajalikud olid. Ühe 3x3m ukse hind koos kogu juurdekuuluva automaatika, lisavarustuse ning paigaldusega tuli krõbe 1847€.
Aga panen pisut pilte sekka - on huvitavam ja ehk keegi saab omale mõtteid ning ideid. Allpool on näha, et ukse tõstevedru pakett on osaliselt paika kruvitud. Taga tumepruun ala on pruss, millest oli minu eelmises postituses juttu. Pruss, mis on kinnitatud müürlati külge eesmärgiga vastu võtta suurem osa selle ukse massist, kui see kas parasjagu liigub või ei ole täielikult suletud/avatud asendis. Peitsisin selle enne vedru paigaldamist tumepruuniks, et ruumile natuke kontrasti anda. Valgust on ruumis vähe, sest elektritoidet veel ei ole. Sellepärast on ka fotod häirivalt udused ja hallid.
Ning paar lähivõtet kinnitustest.
Keskmised kandurid veel kinnitatud ei ole, sest uksed ei ole paigas ning süsteem ei saa eelpingestada.
Uste juhtsiinid (loodetavasti nimetan õigesti) või siis profiil, kus vahel uste juhtrullikud jooksevad, tuli paika panna arvestades tulevase põranda kõrgust. Sellepärast tegin enne siinide paigaldamist vastava koha peale kodukootud kõrgendused. Kokku neli tükki kahe ukse peale kokku ning kenasti samal tasapinnal.
Siinide ja seina vahele läks tihend ning siinid läksid seina pikkade kergploki kruvidega. Kruvid seina nurga all, et pehmest plokist tükke välja ei murraks. Alla ja üles kruvi ühe ploikirea kohta, keskel üks kruvi üle kahe plokirea.
Siin on katuse kaldtoed, kuhu vahele uks jookseb, kui see on avatud asendis. Otstes on näha nurgad, mis on 110 kraadise nurga all. Ehk siis 90 kaadi + 20 kraadi katuse kalde kompenseerimiseks.
Uste sektsioonid markeeritud vastavalt tellimuse numbrile 1455-1 (esimene uks) ja 1455-2 (teine uks). Üks uks koosnes kokku viiest sektsioonist. Kõige alumine ja kõige ülemine sektsioon on varustatud tihenditega, mis tihendavad vastavalt ukse alaosa ning ülaosa kinnises asendis olles.
Ning on osa täiendavast kolast, mis ustega kaasa tuli - ajamid, lülitid, fotosilmad, siinide riputus- ja fikseerimisprofiilid.
Paigaldamise ajal ei hakanud töömehi segama ning välguga pimestama. Aga selline sai lõpptulemus praeguseks. Uksed paigas, vedru eelpingestatud ning liiguvad üles-alla kergelt lükates-tõmmates. Uks peab käsitsi liikuma nii, et kui alt riivist lahti annad, siis enne paigast ei liigu kui seda ei lükka. Kui kerge jõuga ülespoole tõmbad, siis peaks inertsiga edasi liikuma sisuliselt üles välja. Ning alla samamoodi.
Siinid fikseeriti lakke nurkprofiilidega, mis omakorda kinnitati läbi laevineeri otse sarikataladesse.
Statsionaarset elektritoidet hoones veel ei ole, sellepärast jäi toitesüsteem koos lülititega paigaldamata ning fotosilmad ustele panemata. Paigaldaja lubas need tööd ära teha siis, kui hoone elektritööd tehtud ning kaablid valmis veetud.
Väljast vaadates päris kena juba. Välisuks ning aknad peaksid samuti kohe-kohe ahjust tulema...