(02-05-2024, 09:48 AM)mossepower Kirjutas: (01-05-2024, 23:43 PM)xa88 Kirjutas: nõukaaegse paneelmaja köögis on mul ühe pistikupesa taga 3 juhet, 2 neist on ühendatud (seal praegu olevasse tänapäevasesse kuid ilma maanduseta) pistikupesasse ja 3ndal isoleer ümber.
Kas võib olla, et tegu on maandusega? külmkappide tarbeks vist paigaldati maandusega pistikupesi ka 70-80ndatel mõnel juhul? (nt sellist: https://old-lighting.ru/ru/content/rozetka-1 ) kuidas ma saaksin testida, kas tegu on (töötava) maandusega?
See oleks küsimus pigem KÜ juhatusele/majahaldurile, et kas korterisse tuleval elektrijuhtmestikul on nautraal (N) ja kaitsejuht (PE) eraldi või nende kahe asemel on "veneaegne" ühtne nulljuhtme (PEN) süsteem. Sellest lähtuvalt saaks esmalt teada, et kas on mõtet üldsegi eraldi kaitsejuhti sealt lisajuhtmest ja/või korteri kilbist otsima hakata või mitte.
Tere!
Jah, vähemalt 80-ndate keskel, vb ka varem, korterelamu kööki selline kaitsejuhiga 10 amprine pistikupesa paigaldati. Ja siis üldjuhul tuli kilbi null-latist pistikupessa eraldi kaablisoon, st eraldi PE soon või juhe. Teine võimalus on, et nullsoon löödi lahku neutraaliks (N) ja kaitsejuhiks (PE) pistikupesale lähimast harukarbist.
Juhatus ja majahaldur erit neid asju muidugi ei tea, levinud on arvamus, et elekter tuleb seina seest ja on sealt tulnud juba ca 1000 aastat, muidugi on erandeid ja teadlikke tegelasi ka.
Kui on võimalik, siis võiks vaadata (koridori) elektrikilpi, leida null-latt (kui pole moderniseeritud ja N ja PE juba mingil kujul lahku löödud, leida, mitu nullsoont on iga korteri jaoks ja võrrelda seda iga korteri jaoks olevate faasisoonte arvuga (korteri kaitsmete arvuga), kui need arvud on võrdsed, siis köögipistikupesa jaoks kilbist eraldi PE soont ei tule, kui üks nullsoon on rohkem, siis tulevad eraldi N ja PE soon. Seda juhul, kui ei ole tegemist elektripliitidega majaga, siis võib olla veel eraldi N ja PE ka pliidi pistikupesale.
Ja siis kui selgub, et on olemas eraldi PE soon, siis juba tuleks üle mõõta ja kontrollida nagu eelnevalt on vihjatud.
Ilus selge kirjeldus, aga ega vist suurt aru pole saada....