[poolitus] emotsionaalselt ja teemaväliselt automaksust

(11-09-2024, 14:18 PM)13piisab Kirjutas:  
(11-09-2024, 11:42 AM)honkomees Kirjutas:  Kuna ilma co2 andmeteta masina kohta pole seaduses antud korrektset arvutuskäiku elik  minu poolt punaseks tehtud rida pärast teises tsitaadis (lõige 7) siniseks tehtut  siis ... maksu ei saagi arvutada Toungue . Indrek, aee ...

Enne Indreku tülitamist täpsusta palun, miks täpselt sama § järmine lõige (3) ei ole korrektne. Sätestab arvutuse juhuks, kui registris puuduvad heitmeandmed.

Loe tähelepanelikult, tõin tsitaadi ka lõige (3) , kus on antud ainult heiteandmete arvutuse käik, kuid pole maksu arvutuse käiku, maksu arvutuse kohta ilma co2 andmeteta auto puhul käib tsiteeritud lõige (7), milles esimene punkt on korrektne aga teine punkt ei anna arvutusmetoodikat (mitu eurot iga grammi kohta), samas kui NEDC-normiga autode puhul on korrektselt sõnastatud, kõigepealt heitenormi ümberarvutus ja siis maksuarvutus ("seejärel iga CO2 gramm vastavalt käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 2 sätestatule."). Arvatavasti on mõeldud, et samuti et " CO2 eriheite osa, mis leitakse WLTP-meetodi referentsväärtuse järgi." maks arvutatakse " seejärel iga CO2 gramm vastavalt käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 2 sätestatule" ( ...selliselt, et iga CO2 gramm vahemikus 205–250 grammi kilomeetri kohta korrutatakse 3 euroga, vahemikus 251–300 grammi kilomeetri kohta korrutatakse 3,5 euroga ning vahemikus 301 ja enam grammi kilomeetri kohta korrutatakse 4 euroga. ), aga kirjas seda pole.
Vasta

Vastus on § 12 lõikes 6. 

(6) Käesoleva paragrahvi lõigetes 3 ja 4 nimetatud mootorsõiduki maksumäär leitakse järgmise kolme komponendi summana:
  1) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud baasosa;
  2) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud massiosa;
  3) CO2 eriheite osa, mis leitakse WLTP-meetodi referentsväärtuse järgi.
Vasta

(11-09-2024, 16:08 PM)indreksirk Kirjutas:  Vastus on § 12 lõikes 6. 

(6) Käesoleva paragrahvi lõigetes 3 ja 4 nimetatud mootorsõiduki maksumäär leitakse järgmise kolme komponendi summana:
  1) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud baasosa;
  2) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud massiosa;
  3) CO2 eriheite osa, mis leitakse WLTP-meetodi referentsväärtuse järgi.

Ei-ei-ei ...  § 12 käib M1 kohta, jutt on N1 ja vastavalt järgmine 13  §. 
Aga mõlemas paragrahvis on samamoodi ära näidatud maksu arvutamise käik (ehk millega korrutatakse heite gramme) ainult  WLTP- ja NEDC-näitudega autode kohta ning WLTP-meetodi referentsväärtuse arvutamise kord kuid puudub seesama maksu arvutamise kord ehk millega tuleb korrutada  WLTP-meetodi referentsväärtuse  gramme.  Ehk puudub lauseosa " iga CO2 gramm vastavalt käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 2 sätestatule."
Vasta

Proovin uuesti. § 12 on M1 ja § 12 on N1 kategooria sõidukitele, kuid maksu arvutamise üldpõhimõte on sama. 

Kui puudub WLTP-metoodiga arvutatud CO2 näit, siis arvutatakse selle referentsväärtus (ehk võrreldav väärtus) välja vastavalt § 12 lg 3 või 13 lg 3 kirjeldatud valemile. Kui tulemus on kätte saadud, siis asetatakse see referentsväärtus lõikes 1 olevasse valemisse tulenevalt § 12 lg 6 ning § 13 lg 7. Veidi kohmakalt on need sätted sõnastatud, kuid mõte on selles, et kui on välja arvutatud CO2 referentsväärtus kolmandas lõikes oleva valemi alusel, siis maksustatakse saadud tulemus samamoodi nagu § 12 lg 1 p 2 ja § 13 lg 1 p 2 kohaselt arvutatakse sõidukile, millel on WLTP-metoodi alusel arvutatud CO2 emissioon juba registreerimistunnistusel olemas.
Vasta

(11-09-2024, 17:33 PM)indreksirk Kirjutas:  Proovin uuesti. § 12 on M1 ja § 12 on N1 kategooria sõidukitele, kuid maksu arvutamise üldpõhimõte on sama. 

Kui puudub WLTP-metoodiga arvutatud CO2 näit, siis arvutatakse selle referentsväärtus (ehk võrreldav väärtus) välja vastavalt § 12 lg 3 või 13 lg 3 kirjeldatud valemile. Kui tulemus on kätte saadud, siis asetatakse see referentsväärtus lõikes 1 olevasse valemisse tulenevalt § 12 lg 6 ning § 13 lg 7. Veidi kohmakalt on need sätted sõnastatud, kuid mõte on selles, et kui on välja arvutatud CO2 referentsväärtus kolmandas lõikes oleva valemi alusel, siis maksustatakse saadud tulemus samamoodi nagu § 12 lg 1 p 2 ja § 13 lg 1 p 2 kohaselt arvutatakse sõidukile, millel on WLTP-metoodi alusel arvutatud CO2 emissioon juba registreerimistunnistusel olemas.

Jah, niimoodi olen ma algusest peale aru saanud, st et sedasi on mõeldud kuid mitte kirjutatud. Seda et " siis asetatakse see referentsväärtus lõikes 1 olevasse valemisse tulenevalt § 12 lg 6 ning § 13 lg 7." ei suuda mina küll ühestki selle seaduse paragrahvist välja lugeda ...
Samas ometi NEDC-meetodil näidatud heite puhul on seaduses ümberarvutatud väärtuse järel normaalselt sõnastatud et arvutatakse vastavalt § 13 lg 1 p 2.
Vasta

2018 Mitsu Pajero, 140kW - 940,23 €
2018 Cayenne, 324kW - 740 €
2018 Ferrari 488 GTB 3.9 V8 493kW - 665,22 €

Vot sõbrad, milline tasakaal ...
Milline neist siin nüüd päriselt tööd tegev auto on ja milline niisama hobikas ja milline laste kooli tassimise masssin?
Vasta

Gazell, 3,5 tonni pika kabiiniga kaubikumõõdus kastikas.aastast 2015.  Aastamaks u. 750,  registreerimistasu 3000+.
Kes soovib, kontrollib oma kalkulaatorite kaudu. Number nelisadakümme tlz.
Annetati meile üks Ukraina viimiseks. Kui selle aasta lõpuks ära ei jõua viia, on piiks.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta

Igal ühel omad mured seoses maksuga kuid fb-s jäi silma postitus:
   

Mida teha emotsionaalselt oluliste autodega? 
On minulgi kuuris auto, mis ootab oma aega see aeg ei pruugi ka mitte kunagi saabuda, vanametalli viia ei taha, ilma tõendita arvelt maha ei saa, täiesti toimiv ilma eesmärgita 0 kütusekuluga auto...
Vasta

Teed nagu ülal - paned müüki ja tõmbad juti alla.
Arvelt maha saab küll aga siis peaks see olema auto, mida sa kunagi arvele ei võta enam. Mis sa teed emotsionaalse  mittearvel oleva masinaga, rallid põllul?

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta

Tasuta säilitamisvõimaluste seadusest väljajäämise tagant paistavad rauahaide kõrvad. Kindlasti lükkasid hoogu ka rohehullud. Siin me nüüd oleme.
Kas keegi vajab täisvarustuses Granadat või 5 kilomeetrit läbinud RAF bussikest?

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Täna 3-4 korda aastas panen käima ja sõidan mingi suletud lõigu.
Teine probleem on varuosad tulevikus kui kõik liigikaaslased rauda viidud.

Kui müügi küsimus siis... kes soovib täna osta lahja mootoriga universaalkerega Astrat aastast 95? Big Grin
Vasta

(17-10-2024, 23:43 PM)Marko Kirjutas:  ... Kas keegi vajab täisvarustuses Granadat või 5 kilomeetrit läbinud RAF bussikest?
vanatüübi RAF läheks muuseumile kaubaks küll  Wink
Vasta

Hobikaaslaste mured on arusaadavad ning Eesti Vanatehnika Klubide Liit püüab ka nende murede lahendamiseks teha koostööd asjaomaste ministeeriumide ja Riigikoguga. Siit ka üleskutse - meie hääl on kuuldavam, kui pöördumisi on rohkem. Iga inimene võib kirjutada nii ministeeriumidele, riigiasutustele kui Riigikogule märgukuirja ja saata ettepanekuid. Riik on kohustatud vastama, asjaomased Riigikogu liikmed loevad ka need läbi. Vähemalt Riigikogu kodulehel on pöördumised ka kõigile lugemiseks avaldatud. 

Praegu on selleks õige aeg. Automaksu ilmselt keegi enam tagasi pöörata ei suuda, kuid nii maksu kui ka registrist autode kustutamise osas on praegu avatud läbirääkimised ning regulatsioonid muutuvad tulevikus oluliselt. Rääkige siis kaasa, kellel mõistlikke ettepanekuid on. 

Seaduseelnõu 461SE on nähtav Riigikogu kodulehel - https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud...se-seadus/

Ja vastuseks mõnele eespool esitatud väitele. Näiteks see Ford Scorpio registreerimismärgiga 950MBO on peatatud registrikandega juba alates 01.10.2014, mis tähendab, et selleks hetkeks ei olnud sel autol olnud kindlustust ja ülevaatust juba vähemalt 2 aastat. Tänaste juba kehtestatud regulatsioonide ja hetkel planeeritavate regulatsioonide kohaselt ei ole sellel konkreetsel autol aastamaksu 2025. ja 2026. aastal, kuna peatatud registrikandega sõidukitel seda neil aastatel ei ole. Kui omanik selle auto osas mitte mingit initsiatiivi dokumentide ümbervormistamiseks üles ei näita, siis 01.11.2026 kustutatakse see sõiduk automaatselt liiklusregistrist kui kadunud sõiduk. Ja sellest tulenevalt ei ole sellel automaksu ka 2027. aastal (kuna ta ei ole liiklusregistris registreeritud). Seetõttu ei ole vaja sellist autot maksuhirmus ei müüa ega romulasse viia. Sama kehtib kõigi nende autode kohta, mille registrikanne on peatatud enne 01.07.2019. 

Sellise kadunud sõiduki saab tulevikus ka uuesti registreerida, kuid siis on tegemist nn esmase registreerimisega. Erinevalt autodest, mille kohta on väljastatud lammutustõend. Omanik peab siiski arvestama sellega, et kui ta laseb auto liiklusregistrist kustutada automaatselt kui kadunud sõiduki, siis ise uuesti seda registreerima minnes võib teda karistada rahatrahviga kuni 100 trahviühikut. Kui aga uuesti registreerijaks on keegi teine, siis uuele omanikule vana omaniku poolt oma kohustuste täitmata jätmise eest karistust määrata ei saa. Ja vanale omanikule ei saa ka karistust määrata, kui seaduse jõustumise ajaks oli tema jaoks sõiduk kadunud. 

Mure meie autoajaloo pärandi kadumise ning varuosade kättesaadavuse halvenemise osas on igati põhjendatud. Teretulnud on konkreetsed näited, kuidas planeeritavad muudatused meid ebaõiglaselt mõjutavad. Pange see kirja ja saatke Riigikogu Keskkonnakomisjonile - keskkonnakomisjon@riigikogu.ee . Pidage lihtsalt silmas, et solvanguid, alandavaid väiteid sisaldavad või lihtsalt absurdsed pöördumised on paremal juhul kasutud, kuid halvemal juhul töötavad meie üllastele eesmärkidele vastu. Kuna vanatehnikaga tegelemine on ikkagi nišitegevus, siis ei saa eeldada, et kõik inimesed meie ümber saavad täpselt aru, mis on selle eripärad ja miks me vajame teistsugust regulatsiooni võrreldes näiteks illegaalsete autolammutajatega, kes lammutavad ja müüvad varuosadeks ca 10 aastat vanu autosid jättes ebavajaliku loodust reostama. Ka mõne enda arvates tõsise vanatehnikaharrastaja "kollektsioon" jätab ametnikele, ümbritsevatele inimestele ja isegi kaasharrastajatele mulje kui lihtsalt prügimäest.
Vasta

Huvitav, mul 2 sõidukit, millel on selline seis:

" Peatatud kandega sõiduk. Sõiduk kantakse registrisse pärast tehnoülevaatuse läbimist ja kindlustuslepingu sõlmimist "

Mõlemad on mul olemas, kadunud ei ole. Ühe neist ma ühel hetkel ilmselt ajan ülevaatusele kunagi, kui soov peale tuleb, aga millal see mott tuleb, ei tea.
Tegemist tsikliga, seega maksu pole.

Teine on aga traktor T-25. Maksu jällegi pole, aga mul pole mingit kavatsust sellele ka ülevaatust teha lähiaastatel. Samas - ma ei taha, et ta päriselt registrist ära kustub. Ühel päeval äkki tahan üle tee sõita või maha müüa, siis tahan et paberid jätkuvalt alles oleks.

Milline see vahepealne tegevus siis olema saab, et need sõidukid "ära ei kustuks". Ma ei taha neid esmaregistreerida. Ma ei pea omama traktorit, millel on kehtiv tehnoülevaatus, kui mul seda vaja pole. Samas on mul õigus soovida, et ta registris püsiks selle päevani, kui ma selle teha otsustan.

Kas tuleb mingi automaatteade, et "kinnita, et sul sõiduk ikka alles on"?
Mina seda kuskilt välja lugeda ei oska, et mis siis saab 2027a.
Vasta

Nende "kadunud hingede" pärast mis on 10+ aastat tagasi maha müüdud, aga uus omanik pole vaevunud ümber registreerima, ei pea siis enam muretsema?
Nagu aru saan, siis need kustuvad automaatselt registrist mõne aja pärast. 
Mul omalgi neid 2tk ripakil, ühe müüsin romulasse, teine ilmselt seisab kusagil aia ääres. 
Müügilepingud vist on isegi kusagil alles, aga kui ilma saab, siis ma ei hakkaks nende pärast siblima.
Vasta

(18-10-2024, 10:24 AM)ivo86 Kirjutas:  Huvitav, mul 2 sõidukit, millel on selline seis:

" Peatatud kandega sõiduk. Sõiduk kantakse registrisse pärast tehnoülevaatuse läbimist ja kindlustuslepingu sõlmimist "

Mõlemad on mul olemas, kadunud ei ole. Ühe neist ma ühel hetkel ilmselt ajan ülevaatusele kunagi, kui soov peale tuleb, aga millal see mott tuleb, ei tea.
Tegemist tsikliga, seega maksu pole.

Teine on aga traktor T-25. Maksu jällegi pole, aga mul pole mingit kavatsust sellele ka ülevaatust teha lähiaastatel. Samas - ma ei taha, et ta päriselt registrist ära kustub. Ühel päeval äkki tahan üle tee sõita või maha müüa, siis tahan et paberid jätkuvalt alles oleks.

Milline see vahepealne tegevus siis olema saab, et need sõidukid "ära ei kustuks". Ma ei taha neid esmaregistreerida. Ma ei pea omama traktorit, millel on kehtiv tehnoülevaatus, kui mul seda vaja pole. Samas on mul õigus soovida, et ta registris püsiks selle päevani, kui ma selle teha otsustan.

Kas tuleb mingi automaatteade, et "kinnita, et sul sõiduk ikka alles on"?
Mina seda kuskilt välja lugeda ei oska, et mis siis saab 2027a.
Tere Ivo

Panen veelkord lingi, kus on kättesaadav seaduseelnõu ja seletuskiri - https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud...se-seadus/

Kui nüüd tõepoolest on seaduse tekst nii keeruline, et ise aru ei saa, siis olulised sätted on järgmised: 

Seaduseelnõu § 2 p 8, millega 

liiklusseaduse paragrahvi 77 täiendatakse lõigetega 8.5 ja 8.6 järgmises sõnastuses:
 
„(8.5) Kui mootorsõiduki omaniku või vastutava kasutaja valduses on sõiduk, mille registrikanne on olnud peatatud kauem kui seitse aastat[IS1] , peab ta:
1) sõiduki registrikande taastama käesoleva seaduse § 264.4 lõike 2 kohaselt;
2) taotlema sõiduki ajutist registrist kustutamist käesoleva seaduse § 264.4 lõike 3 kohaselt või
3) andma sõiduki üle jäätmeseaduse § 263 lõike 1 nõuetele vastavale jäätmekäitlejale.

See tähendab seda, et kui Sinu sõidukil on olnud registrikanne peatatud rohkem kui 7 aastat, siis pead tegema ühest neist valikutest. Kui tahad alles hoida, siis vastavalt alternatiivile nr 1 või 2. 

Kuidas lugeda 7 aastat, on kirjas selles sättes, millega täiendatakse liiklusseadust paragrahviga 264.5 (seaduseelnõu § 2 p 18)

§ 264.5. Toimingud peatatud registrikandega sõidukiga 
Käesoleva seaduse § 77 lõikes 8.5 sätestatud toiming tuleb teha sõidukiga, mille registrikanne on 2026. aasta 1. juuli seisuga olnud peatatud kauem kui seitse aastat. Toiming tuleb teha hiljemalt 2026. aasta 31. oktoobriks.“;

Järgmiseks tuleb teada seaduseelnõu § 2 p 19, millega 

liiklusseaduse paragrahvi 264.4 täiendatakse lõigetega 3–5 järgmises sõnastuses:

 (3) Mootorsõiduki või selle haagise omanik või vastutav kasutaja võib taotleda sõiduki registrikande peatamise asendamist sõiduki ajutise registrist kustutamisega.

See säte kehtib sõidukitele, mille registrikanne on peatatud mistahes ajal. Nii rohkem kui 7 aastat tagasi kui vähem kui 7 aastat tagasi peatatud registrikandega sõidukid. Kui registrikanne on peatatud alates 01.07.2019, siis automaatset registrist kustutamist ei toimu. Sõiduk jääbki peatatud registrikandega sõidukiks. Tõsi, seaduseelnõu menetlemise käigus on arutatud, et see 7 aastat võiks libisevalt edasi liikuda, et 7 aasta jooksul kaoksid kõik peatatud registrikandega sõidukid liiklusregistrist. Seaduse jõustumisel (eeldatavasti alates 01.01.2025) enam rohkem registrikandeid automaatselt ei peatata. 

Kui lugeda seaduseelnõu seletuskirja, siis seal on kirjas, et teavitustöö on samuti planeeritud. Iseasi, kas inimeste ajakohased kontaktandmed on riigil olemas. 

Ma loodan, et said vastuse oma küsimusele.  
Vasta

Ahoi!

Ma ise sain kirja Õiguskantsleri büroost ja seal mainiti, et:

Liiklusregistrist ajutiselt kustutatud, samuti peatatud registrikandega sõidukitelt hakatakse
mootorsõidukimaksu võtma alates 2027. aasta 1. jaanuarist. Kui Teil peaks olema sõidukeid, mis on
liiklusregistris registreeritud, kuid mida Te liikluses ei kasuta, kaaluge selliste sõidukite registrist
ajutise kustutamise taotluse esitamist (esitage taotlus kindlasti enne 1. jaanuari 2025). Seega
vähemalt veel kaks aastat liikluses mittekasutatavaid sõidukeid ei maksustata.

Ehk on abiks. Muidugi on see meiesugustele "prügimäe" kollektsionääridele ajutine lahendus hetkel.
Vasta

(18-10-2024, 12:28 PM)indreksirk Kirjutas:  
(18-10-2024, 10:24 AM)ivo86 Kirjutas:  ...
...
Ma loodan, et said vastuse oma küsimusele.  

Jah, enda arust vist sain. Ja olen ühtlasi väga tänulik

Ma oleks seda väga pikalt sedalt välja otsinud ja lugenud ning võib-olla poleks samadele järeldustelegi jõudnud.
Nüüd enda arust sain asja palju selgemaks.


Plaanin siis oma peatatud registrikandega sõidukitele 2026a teises pooles taodelda sõiduki registrikande peatamise asendamist sõiduki ajutise registrist kustutamisega(, mida saan ilmselt muudkui vajadusel pikendada e-teeniduses.) Nii ma saan vähemalt aru, et on minu jaoks sobiv lahendus.
Või siis noh - jäävadki registrisse ainult ajutiselt peatatud sõidukid ja ise pead siis pidevalt pikendama seda. Nii saan aru.
Ilmselt tekib selline võimalus sinna.
Elame-näeme.

Ma usun, et ma pole ainuke, kel ilma ülevaatuseta, aga paberitega, vana traktor seisab, aga on õue peal siiski kastutuses.
Ma kavatsen vb 20a seda nii kasutada. Aga äkki siis tahan ülevaatust teha ja rongkäigul minna.
Võiks ju olla võimalik, siiski pabereid säilitada ilma ülevaatuseta.

Tegelikult on üks dt-14 ka, aga sellega ei oska enam midagi peale hakata. Hetkel seisab ja on uunikum. Aga paberid peaks olemas olema.



Kas keegi teab, et kui sõiduk on selle peatatud registrikandega ja vastav tekst on juures:
"Sõiduk kantakse registrisse pärast tehnoülevaatuse läbimist ja kindlustuslepingu sõlmimist "
Ja ma teeks 1 kuuks vms kindlustuse peale ja paar päeva hiljem katkestaks ära. Aga ülevaatust ei teeks mitte.
Kas siis on masin automaatselt arvel ja saan ise ajutiselt kustutada?
Või on ikkagi arvele saamiseks vajalik ülevaatus JA kindlustus, mõlemad?
Vasta

(18-10-2024, 13:57 PM)ivo86 Kirjutas:  Kas siis on masin automaatselt arvel ja saan ise ajutiselt kustutada?
Või on ikkagi arvele saamiseks vajalik ülevaatus JA kindlustus, mõlemad?

Ise küsid, ise vastad. Sõna "ja" tähendabki "ja".

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

(18-10-2024, 14:20 PM)13piisab Kirjutas:  
(18-10-2024, 13:57 PM)ivo86 Kirjutas:  Kas siis on masin automaatselt arvel ja saan ise ajutiselt kustutada?
Või on ikkagi arvele saamiseks vajalik ülevaatus JA kindlustus, mõlemad?

Ise küsid, ise vastad. Sõna "ja" tähendabki "ja".

Ma sain sellest "JA" aru küll, aga mõtlesin, et äkki praktikas toimib see minu vimka ka. Kui ei toimi, siis on loll küsimus jah, ja võib täies koosseisus ära kustuada või mujale tõsta. Tegelikult automaksu teemast natuke väljas ta on. Kasutasin lihtsalt võimalust.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 11 külali(st)ne