Katuselaastu lõikamise masin
#21

Ranno Kirjutas:Probleem ongi selles et lõuna-eestis on neid masinaid küllaga mida vaadata. Minu asukoht aga Harju ja Järvamaa piiril.

Tollest asukohast pole ehk Velisele liiga hirmpikk vahemaa.

http://www.velise.ee/muuseum

Võta Kusma Jüriga ühendust ja küsi kas neil nisike masin on. Mine uuri lähedalt.

loll on loll olla.
Vasta
#22

Kui keegi märkab harjumaal mõne tee ääres katkist veoauto vedrulehte siis palun anda mulle teada või korjata üles. Samuti huvitaks mind info kust sellist veel saada võiks.
Vasta
#23

Juhtusin kogemata lugema ja lisaksin mõned tähelepanekud:
1. Kurgjal on olemas töötav laastumasin, ajab seda ringi elektrimootor ja valimuse järgi hinnates, mitte väga võimas.
2. Teritusnurga saad katseliselt, see sõltub suurelt ka tera materjalist, 15 kraadine läheb puitu kindlasti kergemini kui 25 kraadine. Iseasi, kui kaua terav püsib.
3. Üldiselt on väntvõlli otsas ühel pool rihmaratas ja teisel pool hooratas. Masina ja tekkivate jõudude tasakaalu huvides soovitavalt võrdse massiga. Kirjeldada on halb: rihmaratas ja hooratas vajavad vastukaalusid, nii nagu väntvõllid mootoriteski. Kuna pöörlemine on aeglane, siis saab vastukaalud lihtsalt paigaldada, Kurgja masinal olid valatud betoonist raskused rataste sisse, poolkuu kujulised, kaalult nii 50 - 100 kilo.
4. Vaja oleks ka seda teada kumbast paku otsast laastu lõikama hakad. Sõltuvalt puu liigist pidavat olema vajaminev jõud erinev.
5. Vedruleht ajab asja ära, aga puidu lõikamiseks on see s*** materjal (enamiku elust olen puiduga tegelenud), liiga kalk, paremaks läheb, kui natuke lõõmutada, noolutada, vajab kerget termilist töötlemist.

Jõudu ja edu laastukatuste tegemisel.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#24

Olen seda masinat näinud päris korralik teine.Laastu hunnikud olid ka kõrval.
Vasta
#25

Mul on vedrulehti võta ühendust asun Raplas ja korra nädalas Tallinnas.
Vasta
#26

Elustaks vana teemat... Kuna endal ehitus käsil ja lähemate aastate jooksul vaja tõenäoliselt üsna mitu hoonet katuse alla saada, siis mõtlesin, et tuleks endalegi laastumasin ehitada. Kas keegi teab kedagi, kellel oleks olemas selline masin ja kes oleks piisavalt lahke, et seda huvilisele näidata ja võibolla oskaks veidi nõu ka anda ehitamise seisukohalt. Eeskätt oleks siiski soov näha mõnd masinat lähedalt, kuna ei ole sellise asjaga varem kokku puutunud.

Taivo
55624799
Vasta
#27

Endal ka plaan teha suurem garaaž aga kuna ta tuleb selline üsna "arhailise välimusega" siis laastukatus sobiks sinna paremini. Kuna siis sobib ta ülejäänud hoonete miljööga kokku.

Varasemalt teadsin laastu lõikajaid ja mõne talu nurga taga, seisis neid isegi veel 10.a tagasi. Aga nüüd on need ajad müüdas.Sad


Vasta
#28

Viljandimaa mees- sõida Abja poole (enne muidugi helista 51 nelikümmend kolm 673) ja vast lastakse kuuri alla perepoja sõnnikukraabi reduktoriga laastumasinat vaatama. Kevadeti maategemise aegu on seal ikka pakuleotus ja laastutõmbamine käinud.
Vasta
#29

(17-01-2014, 20:10 PM)MAZ Kirjutas:  Endal ka plaan teha suurem garaaž aga kuna ta tuleb selline üsna "arhailise välimusega" siis laastukatus sobiks sinna paremini. Kuna siis sobib ta ülejäänud hoonete miljööga kokku.

Varasemalt teadsin laastu lõikajaid ja mõne talu nurga taga, seisis neid isegi veel 10.a tagasi. Aga nüüd on need ajad müüdas.Sad

...jah nii kahjuks on! Kuna müügis olevad masinad on ka hirmsa hinnaga, siis tuleb ikka tõenäoliselt ise kusagilt eeskuju võtta ja valmis ehitada, odava hinnaga võib muidugi valmis masina ka osta, kui keegi pakuks. Mul liivapritsi ja suure kompressori projekt vaja ära lõpetada, siis võiks laastukat ehitama hakata.

(17-01-2014, 20:20 PM)pen.skar Kirjutas:  Viljandimaa mees- sõida Abja poole (enne muidugi helista 51 nelikümmend kolm 673) ja vast lastakse kuuri alla perepoja sõnnikukraabi reduktoriga laastumasinat vaatama. Kevadeti maategemise aegu on seal ikka töö käinud.

Tänud, hakkab tulema infot, helistan sinna siis millalgi, vast lubatakse!Smile

Taivo
55624799
Vasta
#30

Ma just andsin aastavahetusepaikku suure koormatäie laaste ära. Tegin mõned aastad tagasi naabrimehe juures, tahtsin vanale palksaunale panna aga loobusin ikka sellest laastu paneku plaanist. Naabrimees nüüdseks kahjuks parematel jahimaadel ja masinast ei tea ka enam midagi.
Kui sellest abi, siis mul peaks olema küünis paar laastumasina nn väntvõlli/ekstsentrikut.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#31

Väike ot. aga minu esimesed töötegemise meenutused seostuvad just laastumasinaga. Viljandimaal Köpus . Olles Vanaisa talus suvitamas tuli Naabrimees H. Pöder ja kutsus sulaseks.Olin vist viie aastane. Sellest on nyyd möödunud pea 30 aastat ja siiani meeles kuidas traktorilt veeti lint laastumasinale kuidas pakkudest laastu tehti jne. Minu ylesanne oli need laastud pakkidesse laduda ...muidugi sellega ma ei pääsenud. Sain ka neid sauna katusele toksida.... Tasuks oli vana roller Vjatka vöi tuula ei mäletagi enam,, önneks vöi kahjuks ma seda siiski omale koju tarida ei saanud. Ja vanaisa uus naine pärandas meie suvekodu ka sellele Pödrale hea laastutamise eest... Big Grin
Vasta
#32

(17-01-2014, 20:23 PM)kaasik Kirjutas:  ...jah nii kahjuks on! Kuna müügis olevad masinad on ka hirmsa hinnaga, siis tuleb ikka tõenäoliselt ise kusagilt eeskuju võtta ja valmis ehitada, odava hinnaga võib muidugi valmis masina ka osta, kui keegi pakuks.
...

Palju see mõistlik hind ka oleks, millega laastukiskumise preparaati soetada tasuks?

Teema ajakohane mullegi. Aga ilmselt on ühe hoone tarbeks mõistlikum oma pakkudega kohugi toimiva maina ligi minna või riist rentida, kui hakata maisnate ehitama. Kuigi siinse foorumi kontekstis on juba ehitamine ise oluline.

Kui keegi ehitama hakkab, siis jälgin huviga.

Igasuguste lühiajalise koormustipuga seadmete (mida laastumaisn on) puhul on oluline hooratas. Mida suurem ja parema inertsimomendiga see on, seda vähem tapetake ajamit ja väiksem võib olla jõuallikas.

Tasub vaadata heinapresside poole: seal on kasutusel üsna tummised hoorattad koos pea meetrise käiguga kepsusüsteemiga.Rolleyes Kirgistan ja "sakslane" on praegu vanarauas täitsa liikuv kaup.
Vasta
#33

tere,laastumasin täiesti olemas.plaanin kevadel kokku monteerida ja proovitöö ära teha,ilmselt läheb töösse zid mootori abiga,siis ei pea Eesti Energiale liinitasu maksma.Kui masin toimima hakkab siis too pakud siia ja bensukanister kaasa ja hoorattale vunk sisse..... muidugi ise hakkad lõikama.
Vasta
#34

Pisut rumal küsimus aga,mis puus on kõige otstarbekam laaste lasta teha?


Vasta
#35

pilbas tõmmati käsitsi kuusepakust,laast masina abil haavast-kuusest-männist,männil see tüve osa kus koor helepruun,kimmi ja sindel saeti valmis-üldjuhul okaspuust.
Vasta
#36

(18-01-2014, 09:01 AM)v6sa Kirjutas:  
(17-01-2014, 20:23 PM)kaasik Kirjutas:  ...jah nii kahjuks on! Kuna müügis olevad masinad on ka hirmsa hinnaga, siis tuleb ikka tõenäoliselt ise kusagilt eeskuju võtta ja valmis ehitada, odava hinnaga võib muidugi valmis masina ka osta, kui keegi pakuks.
...

Palju see mõistlik hind ka oleks, millega laastukiskumise preparaati soetada tasuks?

No mina mõtleksin masina ostmise peale, kui saaks toimiva asja alla 1000 rubla kätte...

(18-01-2014, 00:27 AM)saarrand Kirjutas:  Ma just andsin aastavahetusepaikku suure koormatäie laaste ära. Tegin mõned aastad tagasi naabrimehe juures, tahtsin vanale palksaunale panna aga loobusin ikka sellest laastu paneku plaanist. Naabrimees nüüdseks kahjuks parematel jahimaadel ja masinast ei tea ka enam midagi.
Kui sellest abi, siis mul peaks olema küünis paar laastumasina nn väntvõlli/ekstsentrikut.

Ehitamisel oleks sellest abi kindlasti, pane PS , mis vända eest soovid, siis saab seal edasi suhelda...

Taivo
55624799
Vasta
#37

(18-01-2014, 13:21 PM)kaasik Kirjutas:  No mina mõtleksin masina ostmise peale, kui saaks toimiva asja alla 1000 rubla kätte...

"Paku ise hind", juu niipalju, kui raha raatsiks välja käia.

Või siis mõned jupid iseehitamiseks.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta
#38

(18-01-2014, 17:32 PM)Wiki432 Kirjutas:  
(18-01-2014, 13:21 PM)kaasik Kirjutas:  No mina mõtleksin masina ostmise peale, kui saaks toimiva asja alla 1000 rubla kätte...

"Paku ise hind", juu niipalju, kui raha raatsiks välja käia.

Või siis mõned jupid iseehitamiseks.

Selle masina müüjale juba kirjutasin, eks paistab, mis vastus tuleb...

Taivo
55624799
Vasta
#39

Pole kerge töö, olen ise ühe toreda taadi superheal masinal enda jaoks vast nii 500 m2 lõiganud. Masina valmistegemine on üks asi, aastakest paar kulub aga algajal selleks et toormaterjali hankimine jutti saada.
Kuuse- ja männipakk, mis sirge ja osavaba, on teadagi kallis ja seepärast just haavast usinasti laastu tehakse. võlusõnaks südamikust mäda, aga muidu jäme, sirge ja oksavaba haab, mille võib saada küttepuu hinnaga. see lõhutakse siis laastuks sobiva laiusega klotsideks.
Kõlab lihtsalt aga otsimist ja leiutamist on mehemoodi.
Vasta
#40

RMK'st saab vist osta ka haaba. Kas see ära ka tasub, ei oska öelda.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne