Vanatehnikarallid - Ford Sierra ehk kas saab rajale või ei saa

(01-09-2010, 02:05 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Seega need, kes tahavad teha "sporti", sellega peaaegu 6 kuud enne võistlust ka arvestada!!!

Aitäh! Smile Väärt info, mul nüüd kohe palju selgem, milline auto talveralliks elule turgutada Wink
Vasta

NUUKS! Big Grin Ja mina ostsin veel omale rallitamiseks 21013 ne mis vaid 60K on läbinud, tahtsin ka metsast välja hüpata ja rallitama tulla Big Grin

Muideks, milliseid üritusi on tulemas enne lume tulekut?
Ei tahaks teha seda mõttetust et meie supersoola sisse hästi säilinud vanakest lagundama tulla.
Team Nostalgia tahaks natuke enne lund veel seigelda!

tegelt on Plyval il head ideed ja kui asi reaalsuses samuti toimib siis müts maha!

http://www.motoristiklubi.eu  : pidevas sisu lisamises tegemistest.
Auto on vaid tagaveoline, ülejäänud on ostukärud!
Vasta

Ryblik, rallitama ju saab tulla, igati tavapärane Talveralli on ju ikkagi peasündmus. Igasuguseid sulelisi ja karvased tuleb kokku kõikmõeldaval tehnikal.

Kuid aeg on sealmaal, et historic-võidusõidu huviliste ringi asuda tõsisemalt laiendama aga mina pole seda kunagi teinud idiootsel EAL'i mistahes alakomitee kombel. Iga asi omal ajal, algatuseks päris pullitegemisest natuke tõsisemaks, siis vaikselt FIA homologeeringud ja vastavad autod ja alles siis tõsisem sport koos vastavate keeldude-käskude-korraldusega. Kuna juba aastat-paar on teatud meeste puhul märgata tõsisemat suhtumist pealtnäha puhtasse FUNi, siis miks mitte juubelirallil asi ära teha? Egas Mättik ja Hermanson vajavad ju lisatuge ja ka noort verd tagalasse, pole kumbki enam poisike. Lihtsalt esmane pilguheit võiks käia läbi regularity-rally versiooni, mitte läbi sportralli-laadse tõsise spordi.

Deville, mis sel P3'l siis häda peaks olema? Istmed? Ei, turvavarustus on ka kõige autentsematel historic-autodel ülimalt kaasaegne. Seega rool, istmed, sõiduvarustus, installitud traksid etc on kõik lubatud ehk suisa tungivalt soovituslik. Sama käib ka puuri/turvakaare kohta, mis paljudel lääne masinatel on tehtud polditavaks ehk väljaspool regularity-sõite ei ole neil seda sees. Osad vahetavad välja ka korvistmed originaalide vastu ja eemaldavad traksid. Samas pean ma elementaarseks, et automees saab ütlematagi aru, et materjalivalik on rahvusvaheliselt paigas ja ei hakata vihmaveetorust seda tegema. Mina eeldan, et juhtimisõiguse saanud inimene on täiearuline ega hakka kõike ette läbi nämmutama.

Historicu "headest tavadest" oleme ka erinevates teemades palju rääkinud aga üldjoontes on need üli lihtsad: auto peab vastama ajastu vaimule oma tehniliste lahenduste poolelt v.a. turva ja rehvid. Ei mingeid ksenoone või moodsaid ulme lisatulesid, mingeid moodsaid valuvelgi, üldiselt ainult õliamordid aga seda eranditega kunagiste superautode pealt jne.
Samas võiks teha vähemalt esimestel kordadel erandi nõukatehnikale: autentne vana Vihuri puur ja Karksi istmed Ladasse sobivad meile, kui silmaauku. Neid peaks Eestis kuhjaga alles olema. See siis mitte-nõuetekohase peakaare toru pärast.
Vasta

Turvapuuride ja muu erivarustuse osas soovitaks konsulteerida EALi, mujal historicut sõitmas käinud meeste, sportautode ehitajatega ja ka ametivõimudega. Ebapädevalt paigaldatud, valest materjalist või vanadusest kahjustatud puur võib olla sõitjale ohtlikum, kui standardsed ohutusvarustused. Ja üldjuhul ei ole sportautoks ümberehitatud ja puuridega varustatud autod väljaspool ametlikke võistlusi ja treeninguid tänavalegaalsed. Vaevalt et keegi pärast Lustisõitude ja niisama tänaval mõnulemise pärast autot pidevalt ümber ehitama hakkab. Aga see on mõtteaineks siinkohal. On tervitatav, et laiapõhjaline Historic rally tänavasõidulisem pool vanatehnikaliikumiste sees arenema hakkab. Historic'u sportlikku poolt oli võimalik mööduval suvel Mad Croq Rally Estonial näha.
Vasta

(01-09-2010, 14:12 PM)emsa Kirjutas:  Vaevalt et keegi pärast Lustisõitude ja niisama tänaval mõnulemise pärast autot pidevalt ümber ehitama hakkab. Aga see on mõtteaineks siinkohal. On tervitatav, et laiapõhjaline Historic rally tänavasõidulisem pool vanatehnikaliikumiste sees arenema hakkab. Historic'u sportlikku poolt oli võimalik mööduval suvel Mad Croq Rally Estonial näha.

See vast asja mõte ongi, et need masinad on ehitatud selleks ürituseks, mitte igapäevaselt tööl käia.
Vasta

«Tähelepanu! Tegemist on Talveralliga. Enne osalemist lugege tähelepanelikult automotos olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või talveralli järgsete kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või Priit Veskiga.

Allikas: Talveralliseadus §84
Vasta

(01-09-2010, 14:12 PM)emsa Kirjutas:  Ja üldjuhul ei ole sportautoks ümberehitatud ja puuridega varustatud autod väljaspool ametlikke võistlusi ja treeninguid tänavalegaalsed. Vaevalt et keegi pärast Lustisõitude ja niisama tänaval mõnulemise pärast autot pidevalt ümber ehitama hakkab. Aga see on mõtteaineks siinkohal.

Suures piires ei erine vana auto puur uue auto puurist ja ma siiralt usun, et vanaautomehed ei ole idioodid. Elu on seda lihtsalt näidanud läbi aastate. Seega mingit jama ma isiklikult ei karda näha, kui midagi tehakse, siis korralikult.

Mis aga puudutab seda viitsimise osa, siis ka mina plaanin oma ralli-oopelile iseenda ja järeltulija pärast installida vähemalt 4-punkti kaare aga võibolla ka uksediagonaalid. Aga seda nii, et asja väljavõtmine koos kiirkinnitusega trakside eemaldamisega ei kulutaks kokku üle 30 minuti. Reagulaarsusrallil ei ole mingit täispuuri vaja, sõidetakse seda maailmas enamjaolt üldse täiesti tavaliste autodega. Lihtsalt serpentiini kiviseina või mardikamängu kaitseks pannakse neid sisse. Muul ajal on kaared/traksid/korvid väljas. See on samasugune varustus, nagu kiivri kaasa võtmine ja pähe panemine. Nagu igapäevaselt kiivriga, on ju ka puuriga väga fekaal sõita. Ja seoses sellega tehti ju mõned ajad tagasi jälle möönduseid vähemalt historic-masinatele poltpuuride osas, vahepeal oli ju absoluutne keevispuuri nõue. Samas pidi täna olema keelatud kaare kinnitamine tehasevöö ülemistesse aukudesse aga ma pole selles 100% kindel. Mina isiklikult lubaks seda juhul, kui kinnitus ei ole liigutatav.

4-punkti kaare kinnitamine on ju sigalihtne: 4 4-poldilist tugevdusplaati, kokku seega 16 polti/mutrit + 2 tagadiagonaali ühendust kinni keerata. Kui panna ka uste diagonaalid, lisandub 2 plaati ja 8+2 keeramist. Lisaks kaare risttala 2 polti istmete taga, mis kaitseb just serpentiiniseinades. Tagaistme põhi käib enamikul niisama välja, esiistmed pole ka rohkema, kui 4 poldiga kinni. Lisaks pole ma kindel, et selline kaar illegaalne on, sest neid on tehase poolt sees paljudel autodel. Lihtsalt peab selline kaar olema Jeep Wrangleri kombel täielikult pehmendatud ja seda mitte nipukatega toruisaolatsiooniga vaid korralikult, näiteks lukkudega nahkkattega pehmendustega. Igale vähegi naise nime omada tahtvale tütarlapsele lihtne kodune näputöö õmblusmasinaga.

See ongi minu soovitus ka EALile üldiselt: kasutage ajusid, vaadake reaalset olukorda ja tehke sellest järeldusi. Fundamentalismiga kaugele ei jõua, nagu on Eesti autospordi totaalses sopas siplemisest näha. Seda ka rahvaralli pealt: need tehnilised ei kõlba karupeesse ka! Selge, et täispuur ei käi rahvaspordiga üldiselt kokku aga ohutuse jaoks peab lubama polditavat turvakaart, mis on vajalik ohutuks korvistme paigaldamiseks (katus ei vaju pähe), mis siis hoiab koos trakside ja kiivriga ära rasked näo- ja kaelavigastused. Kes sõidab oma hobivahendiga ka igapäevaselt, peab need muul ajal eemaldama. Täpselt nii lihtne see asi ongi, sest rahva- ja regulaarsusrallil ei saa katse olla ohtlikum, kui maksimaalselt kerge "katuse" panemine igal juhul alla riigis maksimaalselt lubatud asulavälise tee kiiruselt. See on teatavasti ka kõige kitsamal metsateel 90 km/h. Pigem nii, et see "katus" võib tulla kurvis 40-50 km/h. Latvala kuristikurullitamised ei käi nende aladega kokku ega ka lisakatsel otse täiskiiruselt külg ees remmelgasse sõitmine. Kes seda teeb AVALIKUL teel, sellega tegeleb ju Politsei ja see ei ole ei minu kui Korraldaja ega EALi asi. OK, mul on ses suhtes kergem, et turvapatjadega autosid aastast 1980 ei leia....

Edit: lihtsalt kõige esimene näppu sattunud bolt-on/bolt-in 6-punkti puur uuele autole selle sisu rikkumata. Koos vöödega täpselt plaanitav lahendus ehk tehaseistmed jäävad alles.
[Pilt: mustang-roll-bar.jpg]

Ja teine pilt kõige klassikalisemast bolt-in süsteemist, mida maailmas kasutatakse. See on Porsche 996/997 hobirinka puur. Ülemised heledad jublakad onpeakaare alumised kinnitused, mis käivad turvavööde alumise kinnituse alla ja lisaks siis poldiga läbi põhja. Ainult need on siis statsionaarsemalt autos, muu käib lupsti välja. Näha on ka trakside "silmad" risttala peal.
[Pilt: porsche_996_roll_bar.jpg]
Vasta

Tegelt võiks selline legendaarne üritus nagu "Uunikute Talveralli" olla foorumis eraldi kategooria ja seal all teema kes plaanivad ehitada sport klassi autot. Siis kohtuniku onud saavad öelda kas läheb piiridest välja.

No mul on näiteks sama probleem mis Villul

Plaanisin ehitada ZAZ965-e endale ja nagu rallis ikka kasutada küll sama tootja mootorit aga uuemat.
ZAZ 965-l on ametlikult mootorivalikus MEMZ965 ja MEMZ966
Plaanis oli kasutada MEMZ245 (või kas MEMZ968 oleks lubatud?) mis on aga vesijahutusega juba, saaksin sooja tuppa jne.
Lisaks oli plaanis pidurid kahekontuurseks ehitada ja effektiivsemaks.
Kas MEMZ968 oleks lubatud?

Küsimus, kas saan sport klassi?
Hetkel tundub, et pean nühkima sellise komplektiga TURISTI.

Oma müüdud LADAGA http://www.muhuklubi.ee/autorent/images/011replica.jpg oleksin SPORT klassis (aga kas oleksin? 011 ametlikult ei olnud 1600cc mootorit)

Küsimusi on palju kindlasti ka teistel.
Vasta

(01-09-2010, 02:05 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Meeskond:
2-liikmeline

Saan aru, et sport ja värki, kuid... Nüüd mitu päeva seda mõtet seedides - talveralli on meie kambale alati olnud seltskonnaüritus, kuhu neljakesi sõpradega koos tulla. Nüüd on siis niimoodi, et seltskond tuleb vist kaheks lüüa ning rallist tuleks osa võtta kahe autoga, millest üks oleks sunnitud turistiklassis sõitma. Või teine variant - jätkata vanaviisi, neljakesi autos ja mitte teha välja, et on olemas ka sportklass.
Arvan et selline dilemma on päris mitmel huvilisel, mitte ainult minul Smile
Vasta

Las see tehniline teema hetkel veel olla siin, sest pealkirigi ütleb, et üldiselt vanatehnikaRALLID.

Eks selliseid dilemmasid on nii osalejatel kui korraldajatel. Kuid nagu teate, siis mina olen kiire otsustaja Big Grin Ma olen ju aastaid "hoiatanud", et kunagi saab historic-reeglistik kehtima. Selleks olen viidanud FIA asjadele, linkinud, jahunud homologeeringust etc.

Juubeliralli on algus, kus teeme sportklassi. Ja me isegi ei püüa vigurdada üleilmselt aksepteeritava mõistega meeskonnaliikmete arvu ja autode tehnilise ehituse kohalt. Lihtsalt mingist hetkest tuleb see järsk sabaraiumine teha. Ma saan inimlikult just Nymmiku murest aru (sest Wax käis algselt Capryga ikka kahekesti naisterahvaga metsavahel rallimas Wink ) aga vastasel juhul peaks me välja mõtlema lisaklassi või pistma seuhkse massina kuhugi mujale.

Mingit pidi puhta loogika põhjal võiks ju vanal autol olla vahel vähe teistsugune vana mootor a'la Mati Kitse kunagi ehitatud Steyr Lada tehnikal või klassikaline Teearu Mersu Volga tehnikal kuid vesijahutusega Tauria pada või Scorpa pada ei mahu mitte kuidagi siia alla. Nagu ka turbotatud Länkarid tegelikult. Turbo-Corvair, turbo-OldF85, turbo-Saab, turbo-Volvo, turbo-bemm, turbo-Porsche, rohkem turboga sõiduautosid enne aastat 1980 ma ei tea.

Aga Wax'il on ju eriti lihtne: spordimeestel on ju vaja ka mehhaanikuid ja masinat, mis vajadusel peenhäälestatud sõiduvahendi lagunemisel selle metsavahelt ka ära toob. See on nagu Dakar, kus enamus krusasid ja meeskondade kolmandad autod sõidavad küll "võidu" aga on tegelikult tehnitskad ja "veekandjad". Jaapani tiim lüüakse lihtsalt kaheks ja teistele pead leidma vana Hiace Wink Kastiga oleks eriti ðeff (ma muuseas tean ühe päris kabeda asukohta!).

Edit: mis ennist jäi vastuseta, on see tsitaat.
(01-09-2010, 14:12 PM)emsa Kirjutas:  On tervitatav, et laiapõhjaline Historic rally tänavasõidulisem pool vanatehnikaliikumiste sees arenema hakkab. Historic'u sportlikku poolt oli võimalik mööduval suvel Mad Croq Rally Estonial näha.

See ei hakka arenema, seda on teadlikult arendatud aastast 2004 alates ja on teadliku tegevuse tõttu jõudnud siia, kus ta hetkel on. Need on siis legendiraamatu järgi toimunud 7 Talverallit ja 4 Tähesõitu, ehk 12. toimuv sõit alles annab lootust mingile sportlikumale asjale. EMSA, see ongi vahe EALi poolsel teadlikul autospordi väljasuretamisel ja uuniklaste teadlikul vanatehnikaspordi arendamisel. Võid minupoolsed "tervitused" edasi anda nimekaimule ja teistele asjapulkadele Big Grin Me ju teame, et oleme "pinnuks silmas" ja mitte kõige tagasihoidlikumate väljaütlemistega. Aga Sa pead tunnistama, et siiani on meil olnud õigus ja valitud tee arenev.

8 tõsist sportlast demoralli stardis on tervitatav nähe aga siiski liiga lahja, et sellest palju rääkida. Mina isiklikult oleks "leidnud" niipalju vahendeid, et vanakestega rallijate rahakotti esmajärjekorras 5400 eeguga mitte mõrvata.
Samas esimene Talveralli oli just samapalju massinaid hommikul Lauluväljaku ülemises parklas, seega lootust on! Kõik Narva-Jõesuusse ei jõudnud aga tühja sellest Wink Teine raks Hiiumaale ei mahtunud me enam hästi ööbimiskohta ära. Kumbagi sõidu puhul ei olnud osalustasu...
Vasta

Priit, aga üks minu küsimus jäi õhku.
01 ja 011 LADAD 1600se mootoriga on lubatud?

ja enda masina komplekt:
zaz965+MEMZ968 ladakarbussiga, veermik kohandatud turvalisemaks, kahekontuurne pidurisüsteem? JAH või EI?

Ja kas SPORT klass jaguneb ka veel aastatega kuidagi ära? -50; 50-60; 70-80?

Kas enne starti tuleb tehniline, et mitte pärast medaleid ära tirida, kuna auto ei vastanud klassidele Smile

Loen ise ka ja tundub et ma olen päris ära hirmutatud Smile
Vasta

(03-09-2010, 16:11 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Me ju teame, et oleme "pinnuks silmas" ja mitte kõige tagasihoidlikumate väljaütlemistega. Aga Sa pead tunnistama, et siiani on meil olnud õigus ja valitud tee arenev.

Arutelu ja vaidlused viivad üldjuhul tõe ja arenguni välja. Kuna igaühel kipub oma tõde olema, siis on selle eest ka suuri sõdasid peetud. EAL on ikka häid ettepanekuid kuulanud ja ka arvesse võtnud. Neid on üldise möla sees aga kahetsusväärselt vähe tulnud. Sad Loodame, et nii ei lähe historic-rally arengutega, ei leiutata jalgrattaid, vaid võetakse arvesse arenenud ühiskondades toimuvat, kehtivaid üldisi reeglistikke ning õpitakse ka teiste vigadest. Nagu siin teemas juba välja tulnud, hakkab varsti valikute tegemise aeg - kas teha mõnusat vanatehnikaväljasõitu või sporti. Kui mõlemad historicu pooled arenevad, on positiivne. Spordiürituse korraldamisel tuleb aga paraku EALi kontorisse tee üles leida Wink Seega mõelge veel! Smile
Vasta

olgu kuidas on aga kas ma pean sport klassi sõita tahtes installima korvid, vööd ja puuri ning kas kiiver peab olema nn templiga, või sobib ka standartne masin kus kõik tuled ja viled kinni
väga meeldib see sport klass, kuid paraku pole nagu päris autot ja ka ralli kogemust eriti
Vasta

Sm.Supp, ei pea. See on võimalus, mitte veel kohustus. Kuid me oleme sinnapoole teel, ehk tasapisi tasub hakata vastavat varustust soetama. Samas võib olla kindel, et vähemalt Talveralli ja Tähesõidu kontekstis veel lähiaastatel ei hakata mingeid lauslolle templeid ja tähtaegasid vaatama. Tõsimeelne tipptasemel rallisport vanal tehnikal on pisut teine teema ja see ei kuulu siia teema alla.

Kui on plaan kasvõi natukenegi tõsisemalt asja harrastada, siis lihtsalt tasub kohe teatud püsivad lahendused õigesti ehitada, mitte keret ja tehnikat rikkuda. Puur kuulub siia alla. Aga ei tasu ka juba visuaalselt ohtlikke või katkiseid asju endale soetada.
Näiteks kiivrid: kõige odavam igati ontlik autospordikiiver, millega hobiga tegeleda, on OMP Star hinnaga 1050 krooni, pisut kangem maksab 1800. Sparco Club ehk spets klubikiiver, mille ka oma poisile täisealiseks saamiseks kinkisin, 1995 eeku. Sellega julgeks peaga klaasi küll purustada. Ei ole kohe vaja Loebi kevlarkiivrit ja HANSu, kuigi just selle lahenduse peale tasub tegelikult tõsiselt mõelda. HANSu hinnad algavad 7500 juurest ja klipsidega kiivritel umbes samas kohas. 15K on küll üüratu raha aga see on küll asi, mis päästab palju elusid.

RRS'i 3-tollised 4-punkti traksid 1800 eeku jne, jne. Need siis uued hinnad, kasutatuid saab odavamalt ja trakse näiteks isegi uuena veel kordi odavamalt. Näiteks Sparco kiirkinnitusega "tuuningu"traksid maksavad vaid 1100 eeku ja poltkinnitusega 900. Algatuseks on seegi abiks, kui juhtub näiteks üldse vöövaba vanake olema.
Istmed on pisut kallimad aga kasutatuid võib päris hea hinnaga leida. Kuid odavaim uus võiks olla Sabelti Racer Duo letihinnaga 2950 krooni. Aga see on juba FIA paberiga, mis kestab legaalsena mitu aastat. No lisame igasuguse tulekindla stuffi päris karmi numbriga ja muidugi kokku lüües tuleb hirmuäratav rahanumber aga sestap ka varane ettehoiatamine.

Tasapisi mõtlema/varuma hakates ei pruugi tõsisema suhtumise korral asi lootusetu olla. Sest tuleb lihtsalt niisamagi mõte minna "paugutama" ehk treenima (ja mul vahetevahel tuleb selline asi peale), siis on ju igal juhul targem iseenda ohutuses pisutki kindlam olla. Või tekib "loll" mõte oma väärikal tehnikal mõnda muu ilma sarnast sõitu külastada, kus võib olla mõni nendest kohustuslik varustus, on see juba olemas.
Vasta

(03-09-2010, 18:04 PM)nymmik Kirjutas:  Kas enne starti tuleb tehniline, et mitte pärast medaleid ära tirida, kuna auto ei vastanud klassidele Smile

Jah, mõte on, et Sportklassile teeme kiirkontrolli enne starti. Ja kui peakski ilmnema asjaolusid, mida Korraldaja/Kohtunik Sportklassis heaks ei kiida, siis saab sujuvalt üritusest osa võtta tavapärases ristsõna-rallis Smile

Käesolev teemaarendus on puhtalt seetõttu, et Teid (osalejaid) julgustada pikemalt ja ehk veidi põhjalikumalt ettevalmistama/planeerima, mitte mingil juhul tehniliste nõudmistega hirmutamiseks. Selle viimase tegevuse jätame tavapäraselt ülevaatuse templit lööva härra asjaks.

Teisalt on piisavalt aega, et ka Talveralli põhiosast osavõtjatel võiks juba sügisel silm lahti olla ning vajadusel mutrivõti või keevitus varem käes ning seeläbi jõuaks rajale aina vanemaid/huvitavamaid liikureid. Mitte ainult need, mis lumehangest väljakaevatuna esimesena eluvaimu näitavad. Ideaalis võiks olla ka üks aasta nii, et mitte kellelgi ei tekiks küsimust - kas minu auto on liiga "uus"? Kui see küsimus juba täna mõttesse tuleb, siis järelikult on vastus JAH ning tuleks leida muid lahendusi. Aega on.
Vasta

Üks asi tuli veel meelde eelmisest aastast tingituna: sportklassile kohustuslik, teistele soovitatav - märgistatud pukseerimise kinnitus! OK, taga kärukonksu vast märgistada pole vaja aga eesotsas kindlasti. Peab olema ju näha, kuskohas kasvõi kaevata Big Grin
Vasta

Sport klass on huvitav edasiaendust antud ürituse formaadile. See tagab vast arengu konkreetsemas suunas. Mine sa tea, võibolla tulevikus saab ka ise mõne "uue" masinaga rajale teiega sõitma. Arvatavalt selleks talveralliks ei jõua, kuid suveks küll. Kui paigas on mida masinalt nõutakse seda lihtsam ka ettevalmistusi teha.
Vasta

Nii, üks näide osalejatele aga ka EALile, keda siin esindab EMSA: Ðveitsi vanatehnika talveralli juhend, on meist paari aastaga maas Big Grin Asi käib maailmas ikka "väga lõdvalt" ehk Uunikute Talveralli on lausa täpselt samasugune üritus nii ülesehituselt kui suhteliselt vabavormiliselt Juhendilt, kus Korraldaja otsustab.

See on asi, mida ma olen kõik need aastad rääkinud - EAL peab pisut maailmas ringi vaatama, et mitte ise lolliks jääda. Lisaks vaadake ka pildigaleriisid: üks on puuriga, teine täisoriginaal ja kõigele lisaks ei ole meil mitte midagi oma masinapargi kohalt häbeneda! Kui veel 2010 ilm ka juurde panna, siis oleme raudselt maailma kõige kõvemad vanatehnikal talverallitajad! Ütleme nii, et olen "natuke" neid asju ju uurinud ja mõne teise Korraldajaga põgusalt ka suhelnud. Meie eelis: kui Alpides maksad 35 840 krooni stardimaksu, siis meil....
Vasta

Loomulikult on üritusel, nagu Ðveitsi talvereid võimalik osaleda autodel, mis on varustatud puuriga kui ka ilma selleta. Ka Eestis pole probleemi. Lihtsalt permanentselt sisseehitatud puuriga auto muutub uue liiklusseaduse järgi võistlussõidukiks, mis saab endale eristamiseks ilusa punase numbrimärgi ja on kasutatav avalikus liikluses vaid registreeritud võistluste ja treeningutega seoses. Ma tahan siin öelda, et ei ole mõtet kiirustada oma hobiautode võistlussõidukiteks muutmisel. Kihutamiseks ei pidavat minema, või sain valesti aru? Wink
Vasta

Mul on ka mingi umbes sarnane küsimus juba tükk aega peas vasardanud nagu Nymmikul - kas põhimõtteliselt auto mis tehasest on välja veerenud näiteks 1.3 mootoriga, samas osavate meistrimeeste näputöö tulemusena vastab tehnilistelt lahendustelt ja kasutatud juppidelt:
- sama mudeli 2.0 mootoriga versiooni homologeeringule (homologeering on tohutult üldsõnaline, stiilis et "kardaan on rauast")
- sama mudeli 2.0 mootoriga versiooni varuosakataloogile "rallikomplektsuse" osas (st et kõik jupid mis küljes on õiged, aga kõiki tänavaauto juppe pole küljes)
- omaaegsete ralliautode ehitamise töökultuurile/tavadele (väga suhteline, kes hindab?)
- FIA Appendix J-le turva osas

on oma klassikuuluvuselt:
- ametlik historic auto, st FIA Historic mitte "külahistoric"?
- EAL-i tehnilise kaardi alla kuuluv võistlussõiduk?
- musta numbri kandidaat?

Ma olen seda FIA Historicu reeglistikku alates eelmisest Talverallist regulaarselt edaspidi ja tagurpidi lugenud ning ei leia sealt justkui viidet sellele, et auto kerenumber peab algpäritolult kuuluma "homologatsiooniseeriasse", piisab kui ta on kõiges identne. Samas noh paljugi mis seal kirjas on või ei ole, lõpuks ikka mingi komisjon otsustab ja kohtunikega mingi omatehtud voki kõrval vaidlemine ei ole mu meelistegevus.

Kui neist kolmest mõne punkti saavutamine on põhimõtteliselt võimatu, siis ma peksaks lihtsalt Escortilt kuvaldaga mõned suuremad muhud välja, paneks karpad peale ja mingi torukõveriku sisse, korjaks autopargist mingid vööd ja istmed kokku ning kandideeriks lihtsalt selle pärast sportklassi et mitte mingeid jahikantsleid vms kokku veerida Smile, aga kui nii ei ole, siis võiks ju teoorias ikka kõrgemale-kaugemale sihtida. Group 1 homologeeringust on juba u 30% läbi töötatud, et mis Fordi mudelilt millist vajaminevat juppi täpselt saab, see muidugi on õnneks suht originaalilähedane grupp, ei pea mingit kallist spetstehnikat ostma.
Mis puudutab tehnilist kaarti, siis minul isiklikult on vihane siiber sellest iga-aastasest Talverallile eelnevast kuninglikust ajun***ist ÜV punktis, kus peab härra ülevaatajal piltlikult öeldes ***** *****, et ta tunnistaks korvistmete jms tuuningute ja puuduvate tagurdustulede jms ajastu omapärade kombinatsiooni legaalseks tänavaautoks - võistlussõidukiga on ikka palju lihtsam, kui ta põhimõtteliselt omal jõul suudab väravast sisse veereda siis passis on ka tempel kohe käes ja probleem puudub.

Jah, nüüd "uuest aastast on kõik uus", ausalt öeldes oleks huvitav teada, kelle huvides või eestvedamisel see uuendus täpselt vastu võeti? Ja kuna ma pean selle huvigrupi tõttu 40k klotsi käru ostmiseks nüüd millaski enne kevadet nagunii välja köhima, siis võib sellega ju sama hästi ka "historicu" Talveralli starti lohistada.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne