Lume lükkamine

Oo, ma saan ka siia täna tänitada, jess Big Grin.

Muidu on meil siin külavahel sahamees nagu on.
Mina teda ealeski näinud pole. Käib tavaliselt päevasel ajal salaja rajakesi nühkimas.
Mitu päeva polnud käinud. Hoolimata sellest, et ennem suuri pühasid olid tuisused ilmad. Päämaantee, mis külakesest läbi lippab, oli puhtaks lükkanud, majadevahelise rajakese puutumata jätnud. "Nohh, ju siis polnud veel nii umbe tuisanud, et vallaametnik käsu oleks pida'nd andma", arvasin siiani.
Täna oli käinud! Sulasita ilmaga. Jess, mul meel kohe nii hää... Smile
...nähes neid suuri sulalumepalle, mis kõiki käsitsi sisseaetud radade otsi blokeerisid.
Kusjuures varem, kui külma lund lükkas, polnud iialgi probleeme. Suutis vanainimeste vaeva austada. Täna küll mitte. (ma oma neläkümne kate eluaastaga olõ iks üits külä noorimpid).

Äkets oll võeras lontu roolin? Toungue

Vaat selline lugu siis.
Vasta

issanda loomaaed on kirju. lollakaid peab ka olema, muidu normaalsetel pole kellegi kallal ilkuda. mina olen ilmselgelt paduloll. igasugu kulukaid ja ajamahukaid aitamisi on saand tehtud, nii et vähe pole. põhimõtteliselt mingit tasu ei võta. pigem on nii, et kui keegi ikka miskit pakkuda üritab, siis edaspidi teda enam ei aita. mõni abivajaja küll pöördub regulaarselt minu manu ja ei üritagi mujalt teenust osta. siis vahel s*tt keeb küll aga ikka läen. ju siis olen selle karistuse ää teeninud.
Vasta

Lume lükkamisest on teema ikka väga kaugele liikunud aga kui juba jutuks tuli siis ise aitan küll tee ääres hädas olevaid inimesi ja ei soovi muud kui seesamane aitähh! kahjuks tänapäeval unustavad paljud sellegi... ja ärge nüüd tugevasti lööge aga mida uhkem ja kallim liikur, seda visamalt see aitähh tuleb. hea veel,et sõimata ei saa... siiski-aitan lootuses,et kui endal abi vaja siis ehk leidub ka mõni hea inimene.
Vasta

Teema on küll väga kõrvale kaldunud, kuid enda kogemusest võin öelda, et neid kes abi pakuvad on ikka jube vähe - enamus inimesi on lihtsalt nii rumalad/ebakompententsed, et abi üldse pakkuda. Kui endal midagi juhtub siis on enda käed ja jalad tööd täis, heal päeval tuleb sõber ikka appi aga võõrad tulevad väga harva.

Ise võõrale ka ei paku abi enam aitähhi eest, kui pean ise rabelema rohkem kui asi väärt oleks. Kui mõni ull/kaskadöör on suutnud kodu lähedal kraavi sõita siis tõmban veel kraavist välja aga kõik muud mured aitan juba eurode eest lahendada.

Kui inimene suudab lollusi rooli taga teha siis tuleb oma lollused ka kinni tampida - muidu ei õpi inimene...

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta

Kui ma näen et keegi on talvel kraavis ja külmetab linnariietes olen alati abi pakkunud, Olen siis Cr-v või Grand Cherokeega, vahet pole.
Veniva köiega olen siani kõik teele tagasi saanud, see 10-30min ei tapa mind kui mul aja peale pole minekut.
Olen ise ka silmini kinni istunud ja samuti abi saanud.
4 aastat tagasi kui Novembri lumetorm oli, sai ka linnas käidud ja abi antud kuni rekkade liigutamisele. Vahest polegi palju vaja kui väikest nõksu ainult.

2011 vana-aasta õhtul oli selline juhus, et kruisisin oma linnakaga ringi ja Türisalu pangale läks üks vana papi Mazda 6-e ja kahe daamiga vaadet nautima. Teelt maha keerates kohe kõhu peal kinni. Pakkusin abi aga vana-härral daamid autos ja no kuidas sa ikka abi vastu võtad. Proovis ise kaevata ja juristas oma 20 min.
Ma seisin ja vaatasin lihtsalt pealt parklas. Siis tuli juurde, et ikka vist on abi vaja Smile Võtsin oma veniva köie, sidusin Mazda oma CR-V-le sappa, VSA lülitasin maha, tõmbasin nööri pingule, lükkasin pedaali põhja ja sekundiga oli MazdaKuus teel. Daamidel oli hea meel et saab nüüd laua äärde tagasi praadi sööma Smile
Vasta

Ma võtsi küll Pärnus keset Siimu silda seisva naesterahva Fordikõsõ peaaegu vägis paelaotsa ja vedisin ta sinne Tln. Mnt. risti parklasse. Kogu läänepoolne linnasõit olnuks ummuksis..!
Eks on noid teisigi trehvand, keegi põle küsind aga ma olen nad vägis tee peat minema viind!

loll on loll olla.
Vasta

(27-12-2012, 22:11 PM)Janka Kirjutas:  ...
nähes neid suuri sulalumepalle, mis kõiki käsitsi sisseaetud radade otsi blokeerisid.
...

Teades Su oskust sõnadega muhedast ümber käia, provotseerin natukeBig Grin

Sulalund lükates kipuvad pallid tulema juhi tahtest sõltumatult. Ning lumi on tark - kui sel on võimalus lumevalli otsa ronimise asemel hoopis lahtilükat teeotsa maanuda, siis seda ka teeb.

Külmunud sõmerast lumest enamus sahamehi palle teha ei oskaToungue

Ehk mille vastu Sa nüüd protestid:
sulalume lükkamise?
teeotstesse jäänud vallide (pallide) vastu?
sulailma vastu?
lumelükkamise vastu?
oma nooruse vastu?

Rolleyes
Vasta

Selle väravaaluse täislükkamise vastu aitab hästi, kui võtta labidas kõvasti pihku ja vaadata üksisilmi traktori pooleSmile Proovitud, töötab. Pärast on vallid ära kadunud ja austame traktoristiga
teineteise tööd.
Vasta

Janka ja mativs, te poel ise vist kunagi suurema masinaga lund lükanud?
Selleks, et teeotsa vaalu-valli ei tekiks on vaja Liblik sahka, et teeotsas ta "kulpi" keerata. (Või igas teeotsas tava sahaga lolliks nikerdada.)
Paljudel üldse on libliksahad, et seda teha.
Kui lund ei jaksa rookida, tuleb soojemasse piirkonda kolida Wink
Vasta

(28-12-2012, 13:48 PM)nymmik Kirjutas:  Janka ja mativs, te poel ise vist kunagi suurema masinaga lund lükanud?
Selleks, et teeotsa vaalu-valli ei tekiks on vaja Liblik sahka, et teeotsas ta "kulpi" keerata. (Või igas teeotsas tava sahaga lolliks nikerdada.)
Paljudel üldse on libliksahad, et seda teha.
Kui lund ei jaksa rookida, tuleb soojemasse piirkonda kolida Wink

Ei pea liblikas olema. Aga see teeks muidugi asja lihtsamaks.

Tavasahale saab paigaldada piirde ehk hüdrauliliselt ettelükatava/keeratava laba, mis mõnda aega lund saha ees hoiab. Tõsi, see maksab raha ja seda peab pruukima mõistusega juht, sest see läheb muidu täitsa katki ära. Isenenesest...Sad

Kui sahk risti keerata, saab kah meetri-paar (sõltuvalt lumest) ilma olulise vallita. Tõsi, umbes poole meetri järel hakkab lumi ka vasakult maha (teele) jooksma, kuhu tekkinud vall omakorda raevupurskeid (ja liiklusõnnetusi) põhjustama hakkab. Meil põhjustavad ju õnnetusi ootamatu libedus ja liigne sõidukiirus..., lumisel ajal ootamatult teelolev 7cm kõrgune ja 2 meetri pikkune vallike on suisa massimõrvar.Toungue

Õige sahamees ikka sõidab peale teeotsa teraga kraavi (et mõni juhmjuht end poolelijäänud kohta vahepeal hange kinni ei sõidaks), seejärel tagurdab, lastes mööda kõik end tema rattasse möödasõiduvõimalust ootama saabunud juhid, lükkab teeotsa tekkinud valli minema, kordab eelmainitud protseduure n korda (sõltuvalt soovitud tulemusest n=3kuni7), naaseb poolelijäänud kohale ja üritab jätkata tee sahkamist ilma astet tekitamata.

Järgmine teeots paistab 320 m kauguselt...Rolleyes

Proovige järele mõlemad saapad ja uskuge - maailm saab paremaks.
Vasta

(28-12-2012, 13:59 PM)v6sa Kirjutas:  Tavasahale saab paigaldada piirde ehk hüdrauliliselt ettelükatava/keeratava laba, mis mõnda aega lund saha ees hoiab. Tõsi, see maksab raha ja seda peab pruukima mõistusega juht, sest see läheb muidu täitsa katki ära. Isenenesest...Sad

Seda laba olen kohanud seni ainult maanteeameti autodel, ühelgi traktoril pole kohanud, vähemalt harjumaal.
Aga väikefirmad, kes valdades teenust pakuvad üldjuhul ei oma kõrgtehnoloogilist rasketehnikat.
Vasta

Lund jaksan rookida küll. Aga ega inimene massina vastu ei saa... Selle asja nimi on töökultuur, härrased eelkirjutajad. Kui töö on võetud, tuleb teha nii ,et teised ei peaks ümber tegema. Täislükatud väravaalused aga just nõavad ümbertegemist. Ja huvi pärast vaatasin ükskord, selleks, et vall ei tekiks , on vaja pisut muuta saha asendit( libliksahk tõepoolest), vähendada kiirust ja veidike keerata rooli. Kõik. Ajakadu 10 sekundit. See pole ju maailmalõpp, eksole!
Vasta

(28-12-2012, 14:13 PM)nymmik Kirjutas:  
(28-12-2012, 13:59 PM)v6sa Kirjutas:  Tavasahale saab paigaldada piirde ehk hüdrauliliselt ettelükatava/keeratava laba, mis mõnda aega lund saha ees hoiab. Tõsi, see maksab raha ja seda peab pruukima mõistusega juht, sest see läheb muidu täitsa katki ära. Isenenesest...Sad

Seda laba olen kohanud seni ainult maanteeameti autodel, ühelgi traktoril pole kohanud, vähemalt harjumaal.
Aga väikefirmad, kes valdades teenust pakuvad üldjuhul ei oma kõrgtehnoloogilist rasketehnikat.

http://www.grader.ee/et/toodang/kataloog viimasel lehel eraldi tellitav jubin olemas. Asi ikka rohkem tahtmises (ja rahalugemises elik kasumis) kinni.
Vasta

(28-12-2012, 13:59 PM)v6sa Kirjutas:  Järgmine teeots paistab 320 m kauguselt...Rolleyes
Maameestel on see mure ikka olematu mure! Linna sahameestel on neid auke iga 32 meetri tagant ja sinna vahele veel lugematult laiskade inimeste autosid, mille vahel manööverdada.
See võib kõlada küll jube julmalt ja kesiklikult (aga hetkel pole vahet, mis või KES võimul on!!!), siis mina paneks küll KOGU Tallinna ka ööseks tasuliseks parkimisalaks. Ja tasuta jääks need parkimsikohad, kellede haldaja võtab ISE kohustuse parkimiskohad ja sellega külgneva ala k.a. vajadusel autotee lumest puhtana hoida.Ning iga selline parkimiskoht avalikul maatükil oleks mingi lepingu ja märgistusega reguleeritud. Saan Nõmme LOV'ist ilusa spetssildi a'la "antud aadressi kahe auto eraparkla", panen selle värava külge ja ei mind ega minu külalisi koerasitamiilits ei kiusa.

Elupõlise nõmmekana ajab mind isegi jalakäijana omajagu närvi lokkav laiskus. Rääkimata autoga sõites. Kõik tänavate ääred on üdini laiskade ja kätetute käulasid täis! Muudest linnajagudest parem ärme üldse räägi, eelkõige Kalamaja ja Kesklinn. Aga ka magalad... Kuidas peaks see sahamees tänavat hooldama ja kuhu selle lume lükkama, kui traktor ei mahu junnide vahelt läbigi? Samas on meil kõigil omad hoovid aga inimesed on nii kuratlikult laisad, et lume rookimine on ju täiesti vastuvõetamatu tegevus! Paljud lihtsalt ei viitsi ega taha OMA väravavahet ja hoovikest rookida, rääkimata lisa"tööst" värav lahti teha ja pärast jälle kinni panna autot OMA erapinnal hoides. Nii mugav on ju oma käulasid avalikul teel hoida ja takistada sellega kaaskodanike liikumist ning sahameeste ja suvel koristusmasinate tööd.

Ma ei saa tõesti aru, MIKS peaks saama keegi oma käulat TASUTA kusagil võõral maal parkida? Tänav ON võõras maalapp. Ainult siis, kui inimene on ise endale teinud parkimiskoha, hooldab seda vabast tahtest ja see ei sega ei jalakäijaid ega liiklejaid, ainult siis on õigustatud tasuta seisimine. Kuna igal pool ja igal tänaval pole see võimalik - shit happens! Kui ei meeldi, vaheta elukohta...
Selliseid asju võtan ma väga isiklikult, sest olen ise (ja ka eelnevad põlevd) teinud maja ette nii haljasala kui kahe auto asfalteeritud parkla. Suvel niidan, rehitsen ja pühin, talvel roogin, ostan muruseemet, kastan oma veega etc. Ajalooliselt lihtsalt on meie uulitsapoolel see võimalus. Samas talvel me püüame autosid tänaval mitte hoida isegi lühikest aega mitte. Harjumus: tuled koju, teed värava lahti ja tagurdad hoovi. samas on "parkla" tehtud mul nii, et kõnniteelt mahub läbi vabalt lapsevanker ja sahamees ei pea väikestki kaarekest tegema. Ise roogime, lükkame ka tänava puhtaks, eraldi viskan sahavalli lumevalli otsa, et uulitsa puhastatud laius oleks enam-vähem sama mis afalt.

Tehti nüüd kodualuse maamaksu vabastus - täitsa saaks aru, kui vastukaaluks seataks sisse "tänavamaks". Inimesed on lihtsalt ehe loomastunud bande ja neid saab koolitada vaid ja ainult suure raha ära võtmisega. Või tööle "sundimisega".
Aga vaat seda pole ma maateedel sõites kohanud, et talumees oma autosid ja muud tehnikat avaliku tee servas hoiaks nii, et see takistaks teiste liiklemist! Ja ootaks, et kohalik sahamees talle tasuta elik KOVi raha eest parklagi lahti lükkaks... aga miks linnavurled arvavad, et see ongi normaalne???
Vasta

(28-12-2012, 14:32 PM)mativs Kirjutas:  Lund jaksan rookida küll. Aga ega inimene massina vastu ei saa... Selle asja nimi on töökultuur, härrased eelkirjutajad. Kui töö on võetud, tuleb teha nii ,et teised ei peaks ümber tegema. Täislükatud väravaalused aga just nõavad ümbertegemist. Ja huvi pärast vaatasin ükskord, selleks, et vall ei tekiks , on vaja pisut muuta saha asendit( libliksahk tõepoolest), vähendada kiirust ja veidike keerata rooli. Kõik. Ajakadu 10 sekundit. See pole ju maailmalõpp, eksole!

Kiiruse vähendamine muudab valli kõrgemaks ja "lühemaks" (lumi ei veere nii kaugele). Vall tekib igal kiirusel.
Saha nurga muutmine töötab, kuid vaid piiratud ulatuses. Liblikat V-ks väänates küll päris pikaltWink
Roolinõks ei muuda mahajäetud valli suurust, ainult asukohta.

Aga töökultuuri ja tahtmise küsimus on see tõepoolest, siin ei vaidle vastu. Siinkohal tasub meeles pdiada, et vallad ei telli mitte vallideta teeotsi, vaid sõimalikult odavat teede talihoolet...Rolleyes
Vasta

Meite küla teelükkajal on tänapäevane tehnika olemas, JCB koos libliksaha ja muude pudinatega. (jutt antud juhul kõnniteest) Kui tahab, siis teeotsa valli üldse ei teki. Selleks on tarvis putkas korra kangi liigutada. Aga vot EI TAHA, kui just ei PEA!
Tahtmine tekib siis, kui mina väravas seisan ja kurja pilguga jõllitan. Muidu mitte.
Paar maja edasi elab kõva kaebaja. Tema teeots on talvel 2 x laiemalt lahti lükatud kui see suvel üldse ongi! Big Grin Sinna saaks lahedalt lõõtsbussiga sisse keerata.
Peab vist ka hakkama vallamaja uksehingi kulutama ja igasse ilmakaarde helistama ning vinguma. Aga vot ei ole seda sorti inimene, ei taha ega viitsi...
Äkki peaks teeotsa iga lumesaju ajal viinapudeli panema? Nähtavale kohale. Vaataks, kas sõidab sahaga üle või ei? Toungue
Paraku käib siin nii palju rafast mööda, et see pudel kaoks poole tunni jooksul.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

(28-12-2012, 16:19 PM)Basilio Kirjutas:  ...
Aga vot EI TAHA, kui just ei PEA!
Tahtmine tekib siis, kui mina väravas seisan ja kurja pilguga jõllitan. Muidu mitte.
...

Tüüpiline eestlaste suhtlemine: üks viibutab väravas malakat ja teine põrnitseb klaasi tagant vastu. Kumbki ei tee esimest sammu...
Vasta

Ärge tehke nalja et sahamees peab teie aiavärava augu puhtana hoidma.Ei tea kust see raha võetaks?
Vasta

(28-12-2012, 18:59 PM)Rapsijuurikas Kirjutas:  Ärge tehke nalja et sahamees peab teie aiavärava augu puhtana hoidma.Ei tea kust see raha võetaks?
See oli vist(täpselt ei mäleta)seadusega paika pandud,et iga maja juures peab suur päästeauto olema võimeline ümber keerama.Lisaks korraldatud prügivedu ja ka prügiauto peab saama ümber keerata end,korra kinni jääb siis rohkem ei tulda.Lisaks ka postivedu tänapäeval tavalise sõiduautoga ja külateed kitsad ja kaks autot üksteisest mööda ei mahu,nii või teisiti vaja ajada kohad kus üksteisest ohutult mööda saab.Pole vahet kas ümberkeeramiskoht maja juures või külgtasku kuskil.
Ka meie sahamees arvas,et pohui kui sahk õhus tee läbi sõita-see ju normaalne.Kõne abivallavanemale ja täna oskas küll tee puhtaks lükata.Lund pole veel ollagi,aga teeääres juba meetrised vallid.
Vasta

(28-12-2012, 18:59 PM)Rapsijuurikas Kirjutas:  Ärge tehke nalja et sahamees peab teie aiavärava augu puhtana hoidma.Ei tea kust see raha võetaks?
Ei saagi nüüd aru, kumb seda teed siis lükkab? Kas raha (vähempakkumine) või siis sahamees Big Grin

(28-12-2012, 18:48 PM)meli666 Kirjutas:  
(28-12-2012, 17:37 PM)v6sa Kirjutas:  Tüüpiline eestlaste suhtlemine: üks viibutab väravas malakat ja teine põrnitseb klaasi tagant vastu. Kumbki ei tee esimest sammu...
Noh jah. Siiski klaasi taga istuv tegelinski ilmselt niipalju telepaatia võimet ikka omab, et saab aru, mida malakas, kuri nägu tähendab.
Isiklikult küll ei leia, et iga teeotsa omanik peaks eraldi sahameest passima ja paluma, et no ole hea mees... Või lisaks pakkuma meelehead pudeli, raha näol lisaks.
Kui ikka oled töö teha võtnud, siis tee korralikut.

Siinkohal meenub üks telekast kuuldud lugu: Mis vahe on eesti vorstimüüjal ja ameerika vorstimüüjal?
Tahad osta näiteks 400g vorsti. Eesti vorstimüüja venitab sellepeale vorstilati letile, nüsib sealt otsast ühe jupi ning paneb selle kaalule. Kaal näitab, ütleme 470grammi. Sellepeale küsib müüja: Kas 470g võib ollavää?
Ameerikas aga, küsides 400g vorsti, võtab turske lihamüüja vorstilati, paneb selle lõikelauale ja lõikab sealt naksti ühe jupi ja tõstab selle kaalule. Kaal näitab täpselt 400g, müüjal pilgust võib aga selgelt välja lugeda, et VOT, ainult mina oskan nii täpselt lõigata!

Ehk siis meil jääb vajaka enesest ja ka teistest lugupidamisest, pigem on suhtumine, et ega selle raha eest paremini ei saagi.




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 10 külali(st)ne