LED valgustid ehk saagu valgus!
#1

Võtsin ennast kokku ja avasin raffa tungival nõudmisel teema, kus räägitakse ainult LED valgustitest nende igasugusel kujul. Teretulnud on kogemusi jagama kõik, kellel on olnud õnn või õnnetus osta omale led pirn/paneel/riba ning seda kasutama asuda.
Miks õnn või õnnetus? Sest led-e on väga erinevaid, lausa seinast seina nii võimsuse, ereduse kui muude näitajate poolest. Ka on led valgustina viimastel aastatel läbi teinud tohutu arenguhüppe. Mõni Eestiski tegutsev kauplusekett (nimesid ei nimeta) püüab kaubelda 5a tagusel tehnoloogial põhineva kaubaga ja seda kirvehinna eest.
Alustaksingi täna erinevate ledide tutvustamisega ning liiguksin siis sujuvalt pirnide ja muukujuliste valgustiteni.
    Harilik 5mm ümara korpusega led. Kasutusel vanemates valgustites ja taskulampides. Valgus suhteliselt nõrk. Korralikus valgustis peaks olema vähemalt 100 tk. Alla 50tk on nagu kuupaiste. On olemas ka tömbiotsalised ledid, mis on laia nurgaga. Enamasti siiski sellised nagu pildil ja mis tekitavad terava valguslaigu, mille ümber on pimedus.
Head omadused: ökonoomne, suundvalgusti jaoks ei ole vaja reflektorit, ei vaja jahutust. Ideaalne taskulambi jaoks...ja ainult.
    PowerLed. Võimas led, mis vajab jahutust. On olemas ka juba mitmesajavatiseid hardcore led-telliseid. Pildil nähtav on siiski vaid levinuim 1W led, mida kasutatakse hõõglambipirni imitatsioonides.
    SMD led 3528. Väike ja ökonoomne. Ei vaja jahutust. Laiema nurgaga kui 5mm ja neid mahub paneelile palju. Paraku ei kompenseeri suurem tihedus võimsamate ledide eredust. Nendel ledidel põhinevad lambid/paneelid sobivad rohkem pisiruumidesse ja ntx kaubikusse. Pole paha, aga 5050 lediga võrreldes jääb alla.
    SMD led 5050. Ei vaja jahutust, annab eredamat valgust kui 3528. Mõõtudelt küll temast suurem, kuid 3 x eredam. Minu arvates parim jahutust mittevajav led hetkel. Olen enamus lampe ja kõik ribad selle lediga muretsenud ja suht rahul.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#2

Lambid:
        Pisut primitiivne pirn, kuid töötab edukalt ning on odav. Koridori või esikusse täiesti piisav. Valgustab nagu 60W hõõglamp, voolutarve 4-5W. Kasutatav led on 5050. Jahutust ei vaja, valgust näitab otsast. Sobib valgustitesse, kus pirn ripub sokkel ülespidi ja näitab valgust põhiliselt ühes suunas.
           
"Tõlviku" tüüpi pirn. Saadaval nii 5050 kui 3528 ledidel, esimestega siiski erksam. Põhierinevuseks on 360 kraadi valgustus. Kolmel esimesel pildil on 60 lediga tõlvik. Toodetakse ka 44 lediga ning 86 lediga. Sokkel E27 või E14. Pikkus sama, trumli jämedus on erinev. Kuna valgus on 360* hajutatud, siis kipub mõnesse ruumi väheks jääma. Võrdub umbes 60W lambiga. Jahutust ei vaja.
44 lediga versioon mahub veneaegsesse niiskuskindlasse lampi.    
Hädapärast peaks mahtuma ka 60 lediga kui lambipesa kõvasti painutada.
        Kuue PowerLediga 6W pirn. Valgust annab kübe rohkem kui 5050 ledidega sarnase kujuga pirn, kuid vajab jahutust. Ehk siis kasutada saab vaid lahtistes valgustites. Pildil nähtavas lastetoas ajab asja ära, kuid võiks erksam olla. Lapsed mängida näevad, abikaasa näputööd teha eriti mitte, viriseb.
            4 x 1W PowerLediga halogeenlambi asendused. Heleduselt vastavad umbes 35W halogeenile. 50W-sest jäävad veidi maha, aga 20W-sest on ergemad. Hea lugemislamp ja kõlbab ka toa valgustamiseks, kui pisut ebaühtlane valgustus ei häiri. Vajab jahutust, seega saab kasutada vaid lahtistes valgustites. Saadaval soklitega E27, E14, GU10 ja 12V versioon MR16.
           
Sama sokli- ja pingevalikuga nagu eelmine lamp, kuid 5050 ledidel põhinev ja seega jahutust mittevajav. Saab kasutada kinnistes valgustites. Valgus eelmisega võrreldes pisut tuhmim ja hästi hajutatud. Sobib üldvalgustuseks kuid mitte eriti lugemiseks. Võimsus umbes 3W.

Mõni teine päev, kui on aega, räägin led ribadest ja paneelidest. Praegu aga - head ööd!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#3

(28-11-2012, 23:16 PM)Basilio Kirjutas:  Lambid:
Pisut primitiivne pirn, kuid töötab edukalt ning on odav. Koridori või esikusse täiesti piisav. Valgustab nagu 60W hõõglamp, voolutarve 4-5W. Kasutatav led on 5050. Jahutust ei vaja, valgust näitab otsast. Sobib valgustitesse, kus pirn ripub sokkel ülespidi ja näitab valgust põhiliselt ühes suunas.
Nonii, kena kaeda - ise ei tea pirnidest (ega muustki) kuigi palju aga kuna ots on lahti tehtud, "reklaam" mõjus, ning oletame, et tekkis huvi näiteks ülalmainitud pirni vastu, siis kustkohast säänset (ja neid teisigi) võhikul leida? S.t. - kuidas oskan ma teada, et pirnis kasutatav led on just näiteks "5050" (miskipärast ei usu, et suvalise poe müüja sellistele küsimustele vastata osab)?
Vasta
#4

kahju küll, aga eestis pole normaalse hinnaga edasimüüjaid. Hiinast saab kõige parema hinnaga asju. Muidugi seal on kahtlane kvaliteet. Olen ostnud vist ülalmainituid pirnide kõiki variante, peale väikeste smd ledidega variandid. Eestis on üks 4 powerlediga pirni hind umbes 20-30 euro kanti, hiinast sain 30 euro eest 10 tükki. Üks hakkas küll kohe vilkuma, pole veel lahti võtnud, aga ülejäänud töötavad, valguse räigus on paigas, valgusviljakus on ka hea. 5050 puhul meeldib eriti see, et ta suudab ühtlaselt hajutada, kuigi olenevalt soklist, aegajalt läheks vaja rohkem ledisid, et oleks valgusviljakus parem.

ebayst otsimiseks tasub kasutada märksõnu LED (5050 või powerled võib ka panna) ja sokkel (e27, gu10 vms), ja hakkab neid pakkumisi tuhandeid kohe tulema.
Vasta
#5

(29-11-2012, 01:01 AM)Tom Kirjutas:  ...oletame, et tekkis huvi näiteks ülalmainitud pirni vastu, siis kustkohast säänset (ja neid teisigi) võhikul leida? S.t. - kuidas oskan ma teada, et pirnis kasutatav led on just näiteks "5050" (miskipärast ei usu, et suvalise poe müüja sellistele küsimustele vastata osab)?
Suvaline pood ei müügi neid. Mõned siiski juba müüvad. Pärnus oskaksin soovitada elektripoodi, kus müüakse kaasaegseid asju. Teistele on pakkuda 2 varianti: kellel väljamaalt tellimine käpas, otsige ja andke tuld!
Kellel mitte, pöörduge sõbra poole, kes oskab... või pöörduge Basilio poole. Olenevalt pirnist saan hankida hinnaga 5-15 euri. Põhiliselt 8-12 euri. Kellel huvi, suhtleme privas.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#6

Kusjuures kuna nende lampide sees pole teab mis tarkust, siis mõningase jootekolvi kasutamise oskuse ja elementaarse arusaamisega elektroonikast on võimalik neid ka parandada. Hiina lambid käivad ilusti lahti ka, kas nagadega või kruvidega. Ei mingit kinni valamist Smile

Muide, lisaks tubasele kasutusele ei maksa unustada LEDide kasutamist autos, kus nende väiksem voolutarve ja väiksem soojuseraldus on isegi rohkem kasulikud kui toas.
Autos välispidiseks kasutamiseks on enamus hiina ledlambid illegaalsed, kuna neil puuduvad nõutavad tähised, aga näiteks salongi valgustamiseks on nad igati omal kohal.
Esimene asi, mis salongis silma torkab on see, et kuna ereda ledi valgus on "külm", siis näiteks läbi rohelise valgusfiltri paistes jääb asi paistma pigem sinine. Ehk siis hõõglampe ja lede läbisegi kasutada ei sünni.

Ei taha basilio bisnisit häirida, aga lihtsam koht hiina ledide hankimiseks on google ja ebay. Maksmiseks üldlevinuim võimalus on paypal, tarneks post ja tarneajaks hiina-eesti suunal ca 3 nädalat. Kui kiiremini tahad ja natuke kallimat hinda ei pelga, siis ebay.de ja ebay.co.uk saitidel osadel kauplejatel on ladu euroopas. Tellimisel ei maksa ahneks minna ja tuleb arvestada väljaspoolt EU-d tellides maksuvabaduse piire. Muidu, kui satud tolli huviorbiiti, pead hakkama tasuma impordimaksu ja käibemaksu. Kui ma ei eksi, siis maksuvaba oli kuni 22EUR pakk ja seda arvestatakse koos saatmistasuga. Kui tollil tekib kahtlus, siis 22EURi piirist alla jäämist pead meie banaanivabariigis tõestama sina, mitte toll ei pea tõestama vastupidist.
Vasta
#7

(29-11-2012, 09:31 AM)taavi Kirjutas:  ... hakkab neid pakkumisi tuhandeid kohe tulema.
See on üks põhjus, miks ma selle teema tegin. Need tuhanded pakkumised on seinast seina ja minu piltidel näidatud lambid on välja otsitud ühed erksaimad. Sama välimusega ning odavamaid pirne on igasuguse väiksema ledide arvuga. Asja tundmata ostad ära ja siis avastad, et liiga pime on!
Laias laastus on nii: 5050 lede peab otsast näitaval pirnil olema vähemalt 24, parem kui 29-30tk. Power lede otsast näitaval lambil vähemalt 4W jagu. 360 kraadisel "tõlvik" lambil 5050 lede vähemalt 44tk.
3528 ja 5mm ledidega pirne väga osta ei tasu, kui just pole vaja 24h hädavalgustuseks, et päris ninali ei käiks. See on rohkem selline "kuupaiste".

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#8

nuh, sõber Basilio, jagasid matsu lahti - mõtlesingi, et sa võiks neist laiemalt pajatada.
Mina ehitasin kodus mõned seinalambid tasakesi ringi - olid sees halogeenid, asendasin GU10 sokliga pirnidega. Õigus on, et tuli asju pisut ringi ehitada.


Vasta
#9

(29-11-2012, 10:56 AM)Mahno Kirjutas:  Kusjuures kuna nende lampide sees pole teab mis tarkust, siis mõningase jootekolvi kasutamise oskuse ja elementaarse arusaamisega elektroonikast on võimalik neid ka parandada. Hiina lambid käivad ilusti lahti ka, kas nagadega või kruvidega. Ei mingit kinni valamist Smile
...
Esimene asi, mis salongis silma torkab on see, et kuna ereda ledi valgus on "külm", siis näiteks läbi rohelise valgusfiltri paistes jääb asi paistma pigem sinine. Ehk siis hõõglampe ja lede läbisegi kasutada ei sünni.
Esimene väide õige, neid lampe saab tõesti parandada! Ei pea ära viskama.
Teine väide vale, eredad ledid on juba ammu ka sooja valgusega. Alguses olid sooja valgusega lambid kõvasti kallimad kui külmad, nüüd pole enam erilist vahet. Külma valgusega lampe müüvad mõned siinsed konservatiivsed müüjad, kellel ladu omal ajal täis ahmitud.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#10

Basilio, tubaste lampidega on jah saada nii sooja kui külma. Kuigi kuna valgustemperatuurid on vahemikkudes ja määrab neid hiinlane vist silma järgi, siis soojal ja soojal on teinekord ikka päris suur vahe.

Mina rääkisin autosoklitega pirnidest, millede puhul ei pakuta erilist valikut ja sageli müüja paneb kirjelduseks lihtsalt ultra bright led vms. Muidugi, kui sa tehastega suhtled, siis neil on kindlasti ka täpsem speks pakkuda.

Basilio, räägi midagi 5630 LEDidest ka. 5050 ja 3528 ledide puhul olen Sinu seisukohtadega üldjoontes nõus.
Vasta
#11

Autopirne pakutakse ka juba SMD ledidega. Kuna endal kogemus puudub, siis ei oska kahjuks kommenteerida. Võibolla tõesti katsuvad tootjad kaela jäänud külmi lede autopirnides meile maha parseldada.
Enda kogemus piirdub ümarate 3mm ja 5mm ledidega autopirnidega, mis ma kärule ostsin.
Eesmistesse gabariitidesse läksid sellised valged pirnid:    
Samasuguse ehitusega punaste ledidega pirnid läksid tagumistesse gabariitidesse. Kuna nad näitavad valgust vaid otsast ei sobi nad lampidesse, kus pirnilt oodatakse küljega valguse näitamist. Reflektor ei aita.
Minu kärule sobisid. Ka ülevaatusel ei kobisetud, kuigi valged olid silmnähtavalt külma valgusega.
Sellised kollase valgusega pirnid suunatuledeks aga EI SOBINUD! ÄRGE OSTKE!    
Oli plaanis osta ka samasugused punased     pidurituledeks, aga nüüd nad ostmata jäidki. Häda - nõrgad, lausa 2 x nõrgemad kui 21W hõõglamp. Päevavalguses praktiliselt nähtamatud!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#12

Ma räägingi smd ledidest. Silindrilisi lede saab valgustemperatuuri järgi valida kasvõi oomipoes ja takistiga neist 12v sobilikud teha. Muide, oled sa uurinud, kuidas 12V GU5.3 LEDid voolukõikumisse suhtuvad. 9W sellisest halogeeniasendajast saaks päris hea valgusti näiteks bussi-kaubiku lakke.

220v lambid peaks olema üsna tundetud, kuna inverter peaks suutma voolu kõikumist väga eduliselt kompenseerida.
Vasta
#13

(29-11-2012, 11:13 AM)Mahno Kirjutas:  Muide, oled sa uurinud, kuidas 12V GU5.3 LEDid voolukõikumisse suhtuvad. 9W sellisest halogeeniasendajast saaks päris hea valgusti näiteks bussi-kaubiku lakke.
Kaubiku lakke paneksin mina kas led ribad või asendaksin plafooni sees oleva pirni sellise komplektiga:    
Kleebitav paneel, millel kaasas pirnipessa sobivad adapterid. Pildil on suurim paneel, mille leidnud olen. On ka igasugu väiksemaid Antud paneel on pisikeses ruumis ikka väga valge! On nii külma kui sooja valgusega. See on koht, kus 3528 ledid ennast õigustavad. Jahutust ei vaja ning valgus on väga hajuv. Kasutan ise selliseid paneele puurpingi ja kruviriiuli juures kohtvalgustina ja väga rahul!
Pingekõikumise kohta ei oska kahjuks midagi öelda. Lühiajalisele peavad ledid tavaliselt vastu kui väga üle võlli ei lähe. Pikemat aega ülepinget tapab suht ruttu. Oleneb kõik stabilisaatori olemasolust, aga autopirnide soklid on kinni valatud. Mine sa kurja tea, mis seal sees on või ei ole!

Ja nüüd minu lemmikutest, led ribadest.
See on juba innovatiivne lähenemine valgustile! Riba müüakse lintmaki ketastele sarnanevatel poolidel:
           
Ise kasutan 5050 ledidega ribasid. On olemas ka 3528 ledidega ribasid, aga need on nõrgema valgusega ja sama kallid, seega pole mõtet leidnud.
Eelnevatel piltidel tihedad ribad 60 ledi/m. Voolutarve on 12V, 1,2A meetri kohta ja vastab 60-75W hõõglambile. Hea kohtvalgustiks. Tagab ruumi parema valgustuse kui sama ledide arvuga pirn. Mõõtsin just üle, et pikal päevavalguslambil saab läbipõlenud toru minema visata ja 1m sellist riba korpusele peale kleepida. Valgust peaks andma umbes sama palju. Koridorides kasutan riba hõredamat, 30 ledi/m versiooni         , mis tagab ühtlasema valgustuse. 2m hõredat annab sama arvu ledide juures veidi parema valgustuse kui 1m tihedat.
Riba on painduv ja iga 5cm tagant kääridega parajaks lõigatav. Iga selline vähemalt 5cm jupp on kasutatav kui vastavatesse kohtadesse juhtmed külge joota. On olemas "paljast" kui ka silikooni valatud veekindlat riba. Pakutakse ka värvilist RGB riba ning väikese võimsusega n.n. dekoratiivset riba. Selline on kena kaeda, aga valgust suurt ei anna.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#14

Ma siin ka tasapisi eksperimenteerin LEDidega eesmärgiga saada ise targemaks ja leida miski kompaktne kuid võimas valgustuseks sobiv led toalakke, garaazi ja välisvalgustuseks.
Plaan on sobivate asjade leidmisel kõik valgustuse kaablid ühendada pisut võimsama 12V toiteblokiga ehk loobuda valgustuses 220V pingest.

Tellisin hiinast sooja valgusega (3000K) ledi, mis kirjade järgi peaks valgust andma 800 luumeni jagu. Võimsuseks 10W, toitepinge 12V, valgustuse nurk 160 kraadi. Suurus 2x2cm.
Hind tuli 1,7EUR/tk
Vajab omajagu jahutust, vana arvuti protsessori u. 5x5cm radiaator jahutas ära ainult ventilaatoriga. Kuna suurt radikat ei soovinud, sai hiljem tellitud ka mõned ventikaga ledi radikad 2,7EUR/tk. Katsetades tundus, et sinna ventikasse on lisatud ka juba termoandur, mida soemaks läks seda rohkem ventikas pöördeid arendas.
Kohalikust oomipoest ostsin 4x4cm soojustjuhtiva kahepoolse kleepsu, millega sai 1 led juba radika külge kleebitud (kleepsu hind u.30 senti ledi kohta).

Siis oli vaja leida veel mingi hajuti, mis kaitseks ledi ka tolmu eest. Pole seni leidnud või õigemini pole aega olnud asjaga tegeleda.
Vahepeal tekkis mõte panna garaazi miski päevavalguslambi sarnane toru, kus LEDid hakkaks mõlemast otsast valgust sisse puhuma. Otsisin sobivaid asju ning hakkasid silma ka juba päevavalguslambi torud, milles on ledid juba sees ja millega saab lihtsalt olemasolevad torud asendada - otsad samad, kasutab olemasolevat toidet, vaja ainult leida sobiv pikkus.
Krt. kui saan hetkel garaazi valgustavad päevavalguslambid lihtsalt LED torudega varustada, siis vist pole vaja ise ehitadagi....

Tellisin ka paar komplektset välisvalgustit ära, kus on sees ilmselt sama 10W LED nagu ülal kirjeldatud, 220V->12V toiteblokk ja korpus on ühtlasi ka radiaator. Asjad pole kohale veel jõudnud, kuid hinnaks tuli närune 12EUR/tk. Kui kohale jõuavad, siis eks paistab, kas tasub välisvalguse teemal ise aretada või osta juba valmis tükk. Kui hindu võrrelda, siis tundub ise tehes sama kallis.


Manustatud failid Pilt (pildid)
           

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta
#15

(29-11-2012, 11:11 AM)Basilio Kirjutas:  ...
Minu kärule sobisid.
...

LEDlampe auto tagatuledes kasutajatele on kätte jõudnud üks tülikas aeg - kui hõõglambi soojus veel õhema lumekihi maha sulatab, siis LEDidega tuled kattuvad kiiresti valge korraga.

Seega, kui teie tegemisi tagapoolt valju signaalitamisega kirtiseerima hakatakse, siis ärge kohe tormake liiklushuligaanideks sõimama, vaid käige enne kaemas, kas teie vihjed ikka näha ka on...

Haagisetuledes müüakse lausa selliseid variante, kus tuledele on lisatud kütteelement. Kas see köeb kogu aeg või ainult miinuskraadidel, ei oska isegi arvata...

Aga pange edasi, maru huvitav on lugeda.Cool
Vasta
#16

Oma elamist hakkasin LED-pirnide peale eelmise aasta suvel üle viima. Tõin Rootsist, kuna seal oluliselt odavamad olid kui siin. Tänase päeva seisuga märgatavat vahe enam pole. Nüüdseks on kõik pidevalt kasutatavad valgusallikad LED'id.

Valearvestuse tõttu ostsin ka kaks noname ehk hiinlast, millest üks on täiesti surnud ja teisest täpselt pool ei 'põle'.

Eluruumides on sooja valgusega, töötoas ja esikus sinised. Väljas liikumisanduriga proze ka sinine.

Nagu öeldud, alustasin eelmisel aastal. Esimene pääsuke oli köök, kuhu sai 2x Biltema nimelised 8,5W pirnid (100-240V 50/60Hz). Enne oli 100W + 75W hõõglambid. Valgust on rohkem kui enne, kõik rahul. Hinnaskaala oli Rootsis midagi €20 kanti.

Samal ajal sai ka äsjavalminud 'pool maja' LED valgustuse. Tea, kuidas nimetada täpselt aga lakke uputatud valgustid. Umbes 40 ruutu 'suur tuba' omab 8 valgustit, pirnid 2, 2.5 ja 3W. Valgus piisav igapäevasteks toimetusteks ja ka pidulauas istumiseks. Vaatamata eelpoolmainitud hiinlaste probleemile. Näputööks napib.

Töötoas ja esikus on Osrami 6W, sinised. Valgus on 'teravam'. Ostetud eestist 'elektripoest' möödunud kuul. Vist oli €11 kui õieti mäletan.

Lisaks veel erinevates ruumides/tubades erinevaid LED pirne. Õue panin paar päeva tagasi LED proze liikumisanduriga. Paraku karbi viskasin ära, mingi saksa tootja oli. Asendab kahte 'tavalist'. Sinine valgus, koosneb suurest hulgast tava(valgus)dioodi välimusega elemendist aga äärmiselt ere on, otse peale ei saa mitte vaadata, ka päevaajal.

Kokkuvõte: minu kogemus on siiani väga positiivne. Nii-öelda 'nimega' pirnid on ennast siiani 100% õigustanud. Ei saa mina ega keegi teine aru et valgus oleks 'teistmoodi'. Sinised välja arvatud loomulikult.

Edit: paranud ja täiendus.
Vasta
#17

Ega ise väga enam aretada ei tasu, Isandpauk. Mina natuke siiski aretasin, kuna sai ühele inimesele eksikombel vale valgusega paneelid tellitud. Tellisin talle õiged, sooja valgusega ja siis jäi 2 tk "pure white" valgusega paneeli mulle kätte. Avastasin, et need 2tk mahuvad ilusti kandilise õueprožektori sisse. Vot nii:        
Kuuma liimiga mätsimine kukkus koledasti välja, aga lohutan ennast, et kiire eksperimendi käigus juhtub mõndagi. Smile
Siinkohal seletaks lahti erinevad valge valguse värvused.
1) "cool white" ehk külm valgus, 6000-6500K. Sinakas. Inimsilmale suht sobimatu, pimestab rohkem kui valgustab. Valgusviljakus pisut suurem kui soojal ledil ning hind veidi odavam. Kõlbab õue ja hädapärast garaaži või puukuuri.
2) "pure white" ei liha ega kala. Umbes 5000K Külmale valgusele iseloomulikku sinise ülekaalu ei ole, aga soe ka mitte. Lihtsalt erkvalge.
3) "warm white" ehk soe valgus, 2800-3500K. Rohkem või vähem kollaka tooniga, millest võib läbi kumada rohekat tooni. Toon võib partii kaupa erineda.
Üldse pidid kõik valged ledid olema tegelikult sinised. Värvust muudetakse luminofoori abil ja kogu tants käibki selle ümber, kes parema luminofoori teeb. Teadmata on, kas led kogu oma eeldatava eluaja, umbes 50 000 tundi ka oma värvuse säilitab. Need viimased luminofoorid on ikka väga uued asjad...

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#18

(29-11-2012, 12:00 PM)pen.skar Kirjutas:  Pärnus Lepa kaubamaja müüs 29.-€ 10 w välisvalgustit. Ostsin, väga meeldiv valgus on. Küsimus nüüd- võib seda trei- või puurpingi kohtvalguseks panna? Vana inimene, nagu ma olen, vajan töötegemisel head valgust. Kas LED valgus on ka vilkuv valgus, nagu lumnestsentslambis?
Ei vilgu seal midagi, kui toide on OK. Kui aga toites esineb imelühikesi pinge kõikumisi või katkestusi, siis olenevalt kondeka suurusest ja olemasolust led valgusti sisikonnas võib led vägagi erksalt muutustele reageerida s.t. väreleda. Ledil puudub hõõglambi inerts. Kõik on kinni toites. Sooja valgusega led on hea kohtvalgusti. Võtab vähe voolu ega lähe kuumaks(v.a. PowerLed) nagu hõõglamp, millega võid end ära kõrvetada või midagi põlema ajada. Led lambi kiirgus ei sisalda praktiliselt üldse soojust. Halogeenprožektoriga saab aga kergestisüttiva materjali põlema küll, kui liiga lähedale satub. Kindlasti ei soovita kohtvalgustis kasutada külma(sinaka) valgusega led pirni. See hakkab küll pikapeale silmadele(oleneb muidugi inimesest) ka ilma värelemata.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#19

Oleneb, kuidas on LED toiteblokk ehitatud. Näiteks audide LED tuled (millest väga paljud inspitratsiooni saanud on Big Grin) põlevad 100khz sagedusega, et pikendada LED-i eluiga. see 100khz ei hakka silma peale minuarust kuidagi. Odavam ja minuarust lihtsam on teha ikka pinge alaldamise teel, egk mitte mingisugust värelust läbi lastes. On ka muidugi lihtsalt pooleperioodalaldina LED-i kasutatud (2 ledi, millest üks võtab ühe perioodi "sirgeks" ja teine võtab teise, aga seal see 25Hz vilkumine on räigelt silmapeale hakkav. Olen nii teinud indikaatorite valgustust (oma igapäeva töös kohtan palju 24V vahelduvpinget, millega põletatakse valgusfoori taolisi lampe). Nende pirnide asemele olen pannud 2 LED-i paare, mis käivad senimaani, kui näiteks pirn oleks juba läbi põlenud. aga see ei ole valgusti, see on indikaator.

Muidu, Basilio, sinu laual paistis olema Vigon EFM, sellega on päris hea LED-id igaks petteks puhtaks pesta, kui hiinlased mingit solki sinna peale ajand on Big Grin
Vasta
#20

On väga kena, et jutt juba peensustesse läheb, watid ja luumenid ja muud terminid tulevad nagu varrukast. Aga...enamus tegelasi ei hooma ja mõista sest stuffist muhvigi! Mille järgi otsustada missuguse pirni kasuks? Tootajtega võib asi nagu selge olla - mida ülbem nimi, seda kallim, reeglina ka vastupidavam toode. Aga edasi? Oleks tarvis nagu väikest võrdlust või .. kui leian poest või netist või põõsast pirni, millel on peal terminid, millest arusaamine nõuab vähest ettevalmistust, siis..kuidas ja mille järgi peaks tavaline inimene otsustama, vot see kõlbab puukuuri 60w asemele, see magamistuppa 75 wati asemele, too aga jällegi 100 w asemele...
Olen aru saanud, et tavalisse elamisse tasub siis vaadata ikkagi sooja (warm) valgusega pirne. Õue ja vahest puukuuri külma (cool) või valge (white) valgusega pirne. LED-pirnide (bulb-tavaline pirnikujuline) tähistuses on mitut juttu - valgusvihu kraadid, punktvalgus, valgustugevus jne. Tavaline Juss läheb poes sassi, ma ütlen..Smile .


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne