Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

(19-02-2019, 23:37 PM)maisalup Kirjutas:  Kui võsa ka soovid jõristada, siis mina olen dolmari usku. Oman kõige võimsamat 45ccm 2.3kw võsakat ja kõik saeb maha kui ketas vähegi läbi ulatab lõikama. 
Järgmisena ostaks aga dolmari 4taktilise 43ccm võsaka. Karterisse paned õli ja paaki puhas bensiin. Kütust tarbib tunduvalt vähem kui 2 taktilised lisaks vaiksem vähem vibra ja vingu.

Siis oleks võimsuse langus päris suur. See 43 cm3 omab 1,5 kW ja ilmselt sama libedalt võsa ei hammusta.
Vasta

(20-02-2019, 00:14 AM)diesel Kirjutas:  aga mainiks seda, et võimust tegelikult piisab küll. võib-olla võiks võll sutsukese jämmum olla. randmejämedusi väga ei raatsi hooga raiuda, asi paindub ikka lüües selgelt läbi. ilmselt õige oleks lasta pehmelt pihta ja saagida, aga kes siis ketast teritada viitsib.
Sa lased kolmnurgaga? Peenem võll/vars ja lahjem mootor pidid sellega tööks piisav olema ehk siis ka parema otsa heinaniiduki nime kandvad asjad.  
Seal klassis see "odav" lihtsalt laguneb mingi ajaga ära, tavaliselt esimesena starter (too halb traadikestega on tavaliselt) ja siis reduktor, määri palju tahad. Sisi on poldid pehmed ja toru õhuke jne... Samas jällegi see 100-rahane riistamarketi Espina tegi ikak koletu töö ära kõigi nende veadega koos ja juppe võtsin oma seljakott-Partneri küljest, kus lihtsalt ei kannata seda paind"võlle" osta.  Näiteks hooratta ja hea starteri. Kümneid  aastaid niitmata loopealne tiheda rohu, roo ja mingite mätastega elik puhas uudismaa tegu tappis hooajaga ära. Lihtsalt rohtu niitis enne äkki veel ühe hooaja. See oli ka miski 1,3iinakw aga pöördeid oli mehemoodi.

Aga tahad saeketta ja 3+cm puitunud asju pidevalt ja palju niita, siis vist ikka võsasae nime all müüdavast pääsu pole. Kui on tõsisemat rohtu palju ehk kolm,nurga-saeketta töö, siis see "käigukast" võlli otsas ehk momendikordistajast reduktor on omal kohal ja Echo parima hinna-omaduste suhtega  kohe päris kindlasti. Siin on natuke võimu ja vähe kaalu. Väikesest töömahust on välja aetud suured pöörded, kuskohast saadakse võimsus aga jõud tekitatakse läbi ülekande. Kuna seda loetakse juba profiriistaks, peaks väga asi olema. 
Soomlaste arvamus Dolmari pikast võllist ja/või 4-taktilisest on "tagaaia heinaniiduk", mitte võsasaag metsatööks Big Grin Ehk jälle puhas kompromissi koht, sest puhas sirgema reduktoriga võsasaag ei sobi hästi heinateoks...
Vasta

(20-02-2019, 11:43 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Sa lased kolmnurgaga? ...
4mm jõhviga sama aasta rohelist.
neljalabalisega palju aastaid läbi kasvanud "heina" ja mõne aastaseid puuvõsusid.
saekettaga üle pea noorendikku.
muid terasid mul pole.
sellest üks koma natuke kilovatti võimsusest piisab küsitud tegevuste ja mahu jaoks küll.
võimsam-tummisem-mugavam asi teeb lihtsalt kõike proportsionaalselt paremini.
kui kunagi omale uut peaksin ostma, siis esimene eelistus oleks 4 taktiline.
Vasta

(20-02-2019, 12:33 PM)diesel Kirjutas:  
(20-02-2019, 11:43 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Sa lased kolmnurgaga? ...
4mm jõhviga sama aasta rohelist.
neljalabalisega palju aastaid läbi kasvanud "heina" ja mõne aastaseid puuvõsusid.
saekettaga üle pea noorendikku. 
Sa ju saekettaga küttepuud ei tee? See ongi vast suurim vahe, sest profi-võsakaga saavat väga hästi saunale-pliidile kaske ja leppa "teha". Seda, mis enam paberisse ladvamõõdus ei mahu, pidi olema sigakiire haluks tükeldada, kui masin hea ja kogemus olemas. Jälle, "riigitööna" ei tasu asi ära aga omast metsast selline maha jätta on ju rumalus. Meie võtame sellise saagimiseks juba kettsae, sest mõnesajane trimmer sureb sinna otsa kiiresti.
Vasta

(20-02-2019, 13:30 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Sa ju saekettaga küttepuud ei tee?
niimoodi saagida ma olen mõned korrad hädaga proovinud.
traksidega seljas olev asi selleks ei sobi üldse.
saekettaga ikka raiun või niidan või ma ei teagi, kuis õige oleks nimetada.
igatahes hooga. ühe matsuga peab läbi minema. mitu korda löömine on juba riista rikkumine ja parem jätta asi ketisae jaoks.
Vasta

(20-02-2019, 13:48 PM)diesel Kirjutas:  
(20-02-2019, 13:30 PM)PlyVal64 Kirjutas:  Sa ju saekettaga küttepuud ei tee?
niimoodi saagida ma olen mõned korrad hädaga proovinud.
...
igatahes hooga. ühe matsuga peab läbi minema. mitu korda löömine on juba riista rikkumine ja parem jätta asi ketisae jaoks.
Eks see ongi üllatus  paljudele (mina olin k.a. vaatsin-imestasin), et need kanged ikka saevad ja väga jämedaid puid. Reaalselt pidid isegi 15-20 cm juurelt laskma, seda ütles siis naisterahvas, kes just ja vaid ainult seda võsasae tööd RMKle teebki. Kange võsakas pidi selliseks asjaks ikka kolepalju kiirem olema! Endal ei tuleks pähegi alustassi mõõtu puid "trimmerdada", desserditaldrikust rääkimata. Aga need "tuhandesed" lõikavad ka 225 kettaga. Reaalselt pidavat tehtama langetussälk ja siis langetuslõige - nagu kettsaegagi! Sa ju ei lähe metsaserva kettsae järele, kui on vajadus 1-2 "jämedamat" ka maha lasta? Aga see on kõik sellele puule, mida jõuad käega ümber lükata ja selline langetus pole ikkagi eesmärk. Aga kuni 15 senti pidi "elementaarne" olema, see ongi tavatöö. 
Kui võtta sälgule 20% ja pideriba 10% diameetrist, saadki päris jämedat langetada. Kerge puu, pideriba pole vaja, kildu-pragu küte/võsa ei "karda", vaid saed sälguga pool-ja-pool... 
Lihtsalt kettsaag on niipalju odavam isegi profiriistana ostes. Aga võsa teha kohutav vaev seljale.
Vasta

Valgustusraieks on sellel dolmaril jah liiga pikk võll, ei mäleta kas oli võimalik tellida lühema võlliga ka. Lenksu saab küll profi varianti tellida. Aga heina ja muru niitmiseks on võll täpselt paras 1.8 pikkusel mehel. Mina langetan sellega kuni 15cm jämedaid puid ja teen oma metsas valgustust ka. 
Küsige metsameestelt miks kõik kiirelt hurraaga ostetud echo võsalõikurid vahetasid uuesti husqvarna või stihl vastu. Ma olen kuulnud igasugusein naised saunas rääkisid stiilis jutte...
Millegi pärast need soomlased pole echot võrdlusessegi vaevunud võtma
Vasta

(20-02-2019, 15:53 PM)maisalup Kirjutas:  Millegi pärast need soomlased pole echot võrdlusessegi vaevunud võtma

Ma panin sedasama ka tähele. 
Hobiks Sõber ostis eelmine kevad mingi 500-rahalises hinnaklassis Echo trimmer-võsaka ja on küll rahul. Õigemini olen ise ka sellega nii mõnegi tunni teinud ja ei oska nagu midagi paha välja tuua. Parajalt jõuline, kiire, tundlik. Aga pole ka ju puhas võsasaag vaid ikka pigem trimmer kergema võsavõimekusega. Traksid on jube head! 
Naljaga: sommidel pole ju ka selliseid iinlaseid testis, täitsa kogemata jäi riistamarketis silma. Robustne värk aga sang tundus vähemalt roostevaba toru olevat ja võll oli ka jämme. Teistel suisa ju sangad alumiinium vms, mis kohe pooleks on. Selliste kõrval on tšehhide toodang ikka suisa imeilus ja esteetiline, lisaks veel parema hinnaga.
Vasta

Võsas ikka lühike võll spets võsa sang ja õiged traksid.Trimmeritega võsa teha on ikka väga ebamugav.Husqvarna Balance XT on head traksid ja nüüd uued stihli xtreemid.Viimaseid pisut pelgan.Ja madala profiiliga kiiver.
Kui toru kõver siis reduktoril ka pikka pidu ei ole.Husqvarna reduktoriga ei lõika sarapuud ega jämedaid puid lihtsalt ei kesta.Emavõll reduktoris malmisegust ja koos käbiga ühes tk.valatud.Kolmnurgaga mõne kännu jupi taha suurelt kiiruselt kinni lased on plaks ka läind tükid järel.Nonsens 160eur vidin.
Uuemad stihli hooldevabad reduktorid kohe lahti, hiina laagrid minema c3 Fag sisse ja teed määritavaks siis kestab aga käbi on ka tal jäigalt vedav.Kui vedav võll on 4 kanti 8mm siis vahepeal peab sidurikorvi poolt just kontrollima, et korvis ei oleks lõtku.Kui on keera siduri poolne ots reduktorisse või kui lõtk suur siis korv vahetada.
Mida võimsam saag on seda rohkem ta kaalub ja reeglina suurtel saagidel on väiksema kubatuuriga saagidega 1:1 reduktor veovõll aga jõud mis mõjuvvad on ka suuremad ehk plaks ja plaks asju läheb veovõlli otsi eriti.
Vasta

[Pilt: Emavoll.jpg]
Vasta

Pildil parempoolne on 12a vana ja hetkel tuli mulle hooldusesse.Iga 3a tagant vahetab laagrid ära terve ringi.Koja pesu ja uus määre koos pisividinatega.
Reduktori saab korda 30eur eest versus husqvarna 2 tk aastas ehk siis 320eur x 3 on kui palju ?
Husqvarna FR ja 5 seotud võsasaage ei taha ka 50eur eest endale mitte.
Vasta

Mis puudutab 4 taktilist võsasaagi ootaks tõestust mingil kujul, et 4 takti vähem kütet võtab.4 takti võtab oluliselt rohkem kütet!Tööks vajalikku joonkiirust puhta õhuga ei saavuta!
Vasta

(24-02-2019, 00:56 AM)Ants80 Kirjutas:  ...
Reduktori saab korda 30eur eest versus husqvarna 2 tk aastas ehk siis 320eur x 3 on kui palju ?
Husqvarna FR ja 5 seotud võsasaage ei taha ka 50eur eest endale mitte.

Ahaa, mul töö juures hooldajatel kasutusel ka mingi Husqvarna profivõsakad ja mitu korda olen kuulnud, et kuivanud kännust lõi korpuse katki ... omal muidugi mitteprofi stihli võsakas, st väiksem-nõrgem ja 4-mix ning oma tosina aasta jooksul pole mingeid probleeme reduktoriga olnud, ainult karpaga. Aga kütet võtab see 4-mix mu teisest 2-t stihli trimmerist oluliselt rohkem VÄHEM ja töötab madalamatel pööretel, seletada ei oska.
edit: näpukas oli krt, 4-mix võtab vähem kütet.
Vasta

4mix mootoril pole midagi ühist 4 taktilise mootoriga sisuliselt. Ainuke tooja kes neid võsakale teeb on minu teada dolmar. Seal ongi päriselt õli karteris ja puhas bensiin paagis. Mul äial on 25kuubine trimmer, tema jutu järgi kulub vähem kütet sama pindala üle niitmisel kui kulus 40 kuubise partner võsakaga.
Kw on mootoril vähem aga madalal pöördel on rohken njuutonit. Kuid jah võsasaele 1.5kw on ilmselgelt vähe. Minu 2.3kw on selline piiripealne. 10cm langetab veel lõbusalt, aga sellised 20cm puudega tuleb rahulikult saagida. 200ne ketas on vahetatud 225 vastu ja vastav kaitsegi saksast tellitud. Kui kellegi dolmaril puudu, siis võin ära anda 200ketta kaitse mis mul jalus
Vasta

2.3kW on piisav võsas.Ketta kaitse viska sealt üldse miema.225mm ketas on hea ja reegel on lihtne.Kui puu on jämedam sae esimese veerandiga ja kui on viiitud pool hammast ära sellega tee, peenemat võsa pehmemaid puid sobib.Hammaste vahekaugus loeb palju.Viimast veerandit mina isiklikut ei kasuta üldse.
Isiklikut ei ole näinud mitte ühtegi ära murtud 22mm sanga nagu ksf PlyVal kirjutas.Töövõtted peavad olema õiged.Jalad koos ei saeta ikka juhtjalg eespool ja saagi ei tõmmata tagasi endale lähemale.
Kui ketas on valesti viilitud ilma raamita kulliküüned kisub see puusse kinni ja siis hakkab sangade ja toruga murdmine pihta.

Võsasang pildil reguleeritav.
[Pilt: Untitled.jpg]
Vasta

Mootorsaega võiks võsa ka teha aga mei ei lubata kõrglõikust teha soovitakse 10cm kände.Kõrglõikusega on see asi kui lõikad võtab puu põdema kui võtad juurikast tuleb 247 tk asemele ja kõrglõikusesse ei lähe ka põder sisse.
Vasta

(24-02-2019, 00:26 AM)Ants80 Kirjutas:  ...
Husqvarna reduktoriga ei lõika sarapuud ega jämedaid puid lihtsalt ei kesta.Emavõll reduktoris malmisegust ja koos käbiga ühes tk.valatud.Kolmnurgaga mõne kännu jupi taha suurelt kiiruselt kinni lased on plaks ka läind tükid järel.Nonsens 160eur vidin.
...

On ikka sigadus küll, et valmsitaja polegi säärast kasutajapoolset hoolimatust oma toote projekteerimisel ette näinud, eksole.

Kolmnurktera on ette nähtud peene võsa ja jämeda heina töötlemiseks. Mitte peene muru ega noore küttepuu tampimiseks.
Vasta

Ei saa aru miks kettakaitse minema tuleb visata? Dolmar on disaininud selle nii, et ei piira lõikesügavust ning väga harva poeb mõni oks sinna vahele Rolleyes
Vasta

(25-02-2019, 00:33 AM)Ants80 Kirjutas:  ...
Ketta kaitse viska sealt üldse miema.
...

Ja gaasitriklikaitse lülita välja ja mõttetu valjaste kiirvabastus keevita ka kinni.

Krt, kaitsevahendid on teie enda kaitseks, mitte Töökaitseinspektori rahuldamiseks. Sad

Pealegi on kaitse vastu toetades hea pundist üksikuid tüvesid säästa. Ole nii kõva tursk, kui tahes, aga 2+ kW mootor keerab kiildumisel sae käest labaselt ära. Ja kiildub AINULT selle tüve juures, mida plaanisid säästa, see on üsna kindel.
Vasta

(25-02-2019, 12:19 PM)v6sa Kirjutas:  
(25-02-2019, 00:33 AM)Ants80 Kirjutas:  ...
Ketta kaitse viska sealt üldse miema.
...

Ja gaasitriklikaitse lülita välja ja mõttetu valjaste kiirvabastus keevita ka kinni.

Krt, kaitsevahendid on teie enda kaitseks, mitte Töökaitseinspektori rahuldamiseks. Sad

Pealegi on kaitse vastu toetades hea pundist üksikuid tüvesid säästa. Ole nii kõva tursk, kui tahes, aga 2+ kW mootor keerab kiildumisel sae käest labaselt ära. Ja kiildub AINULT selle tüve juures, mida plaanisid säästa, see on üsna kindel.
ma väikest viisi pusin saagesid teha ja peamine küsimus on see et nahhui seda ketipidurit vaja on või milleks trimmeripea kaitse? Näitan oma enda peal saadud haavu siis tahetakse küll  et ole hea ja tee asi nii kuidas peab

Veel pole maha löödud
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne