Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

(11-03-2019, 19:55 PM)maisalup Kirjutas:  See nostalgia dolmar oli metsameeste suus 254 järel paremuselt teine saag. Aga vaadates vibratsiooni, siis pea 2x tänapäevastega võrreldes. Uskuge mind, algul ei saa aru, aga kui päevi lasta, siis randmed/sõrmed löövad tuld välja. Minu käed seda vibraatorit ei kannataks. Echo paneb ka pika päeva lõigates kätele korraliku põntsu

Mul sama häda, lõhkusin käed ühte suuremat alulaeva siledaks tehes ja epopahtlit nühkides ära. Ehk ma võtan seda värinavärki päris tõsiselt. Ma tean päris hästi, mida see tähendab... ja paistab,et kogenud väidavad sama. 
Dolmari juhendis on nii kirjas ja mul mingid uued "juhtmed" sees ehk vereringehäired (jäsemete ateroskleroos) täiesti olemas:

Tsitaat:Kui vereringehäirete all kannatavad isikud puutuvad liiga tihti kokku vibratsiooniga, võib see esile kutsuda veresoonte või närvisüsteemi kahjustuse. Vibratsioon võib põhjustada järgmisi sümptomeid: sõrmede, käte või käeliigeste suremine, sügelus, valu, pisted, naha värvi või seisundi muutused. Nimetatud sümptomite ilmnemisel tuleb pöörduda arsti poole. Et vähendada Raynaud' sündroomi tekke ohtu, hoidke käed soojas, kandke kindaid ja kasutage teravaid saekette.

Ehk seda vibratsiooninumbrit tasub vaadata küll. See uute Husqide 2,5 / 3,2 on ikka väga väike vibra, Dolmari 420 3,6 / 3,2 on ka väike. Too Dolmari "metsameheunistus" aga omab juba 5,9 / 5,2 vibrakoefitsenti. Ja testitud Sõbra Echo 5,4 / 6,2 mida on vist päris omajagu. 
Näiteks headel Husqi võsakatel on vibra veel väiksem, 2,1 / 2,3.
Vasta

Olen märganud,et kui ikka mingid kindada saagimisel käes,ei käi niipalju see vibra kätele. Palja käega on vahe tuntav. Õnneks ei pea ju iga päev saage peos hoidma vaid siis kui vaja on.

T.
Vasta

Mis asi on huinjaa? 

Kui sul on käes tutikas 254 ja sammud metsapoole, siis kõik ülejäänud ongi huinjaa. 


Eks see oleks väike meene mulle endale sellest ajast, kui üks väike algklasside poiss metsas palke laasis ja nagu 90ndatel ikka, samblaga kände kattis ja oksi põletas, sest sanitaarraiest oli asi tavaliselt asi väääga kaugel. Olid ajad. Esimene isiklik saag oli Taiga, neid terve riiul täis. Kui aeg edasi liikus ja 254 sain, siis alles õige elu läks lahti. 

500€ täiesti uue 254 eest annaks kohe ja kinnisilmi, ei loodagi nii odavalt saada...      
Tänapäevaseid uusi ja moodsaid, väikseid ja suuri mootorsaage on kasutuses igasuguseid, aga näedsa, hing ihkab ikkagi midagi muud. 

Miks just 254...       ...sest mulle meeldib puit.  Rolleyes

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

Ise olen korra selle legendaarse 254-ga kokku puutunud. Naabrimehel nimelt see on olemas ja tahtsin siis lihtsalt korra käima panna ja ühest palgist paar küpsist lõigata, et aimu saada, mis asjaga tegemist on.  Halb asi oli vähemalt tema mudelil see, et polnud dekompressiooni nuppu.  Sikutasin oma 20 korda, nii et pulsi tõmbas täitsa üles ja isegi higi sain lahti, kuid käima ikka ei läinud. Mingi süüte viga oli. Kahjuks jäigi hääl kuulmata. Eks ta kaalu poolest juba tänapäevaste saagidega võrreldes natuke raske võitu kipub olema, sellepärast eriti ei õhkaks tema järele isegi kui uue ja pakendis saaks. 
Mugavusele mõeldes oleks ikkagi tarvis 2 saagi, üks väike 40-45 cm3 ja teine siis juba üle 60cm3 saag. Ma ootan praegu müüki stihlilt esimest sissepritsega mudelit 500i. 80cm3, kaal 6.3 kg ja võimsus 5kw. Selle hind aga tõotab tulla üpris kirves, ma pakun, et vähemalt 1300 euri kanti.
Vasta

vibra ilmselt on täitsa oluline teema.
tõenäoliselt tasub arvestamist igal juhul.
aga kõige olulisem on sae kaal.
ja siis kerge käivitumine.
mootori maht või võimsus või muu sarnane on täiesti teisejärguline.
Vasta

Tsitaat:aga kõige olulisem on sae kaal.
ja siis kerge käivitumine.
mootori maht või võimsus või muu sarnane on täiesti teisejärguline.

https://www.farron.ee/mootorsaag-ms-201-c-m.html


Kaal 3,9 kg ja võimsust 1.8kw. Paraku hind on 669 euri. Hall-lepikus oleks see saag küll kunn.
Vasta

Seda ms 201 ilastasin ise ka pikalt ennem dolmari ostu. Kuna dolmar tuligi eesmärgiga väiksemaid puid lõigata ja võsa eemaldada. Vahepeal oli ka shindaiva samasugune pikkimootoriga saag kaalukausil. Aga nende kahjuks rääkis kehv töökindlus lumes ja märjaks saades. Need siiski pigem puuhooldajatele mõeldud aparaadid.
Vasta

(11-03-2019, 23:18 PM)diesel Kirjutas:  vibra ilmselt on täitsa oluline teema.
tõenäoliselt tasub arvestamist igal juhul.
aga kõige olulisem on sae kaal.
ja siis kerge käivitumine.
mootori maht või võimsus või muu sarnane on täiesti teisejärguline.

Siiski on oluline kaalu-võimsuse suhe mingi hinna juures. Ehe näide legendaarne, aga seda halvemas mõttes, P351  Big Grin  Odav(100€), raske ja jõuetu. Aga ma olen sellega ära teinud mituteist aastat kütet ja metsa puhastanud + maja ja kõrvalhoone ehitanud.  Remondita, ainult raamivedrude kuluga, siiani paugupill ja käivitumine on tõesti kerge. Ma jäin mõtlema, et küünal on äkki veel originaal, vahetanud olen lisaks vedrudele veotähiku, lati ja palju kette. 35cm3, 1,3kW, vibra 7,4 / 4,2, kett 3/8 1,3mm ja sellega ketikiirus 18,5 m/s, kaal plaadi-keti-vedeliketa 4,7 kg, mis numbriliselt polegi raske.  

Aga üldiselt kaaluga nõus. Kui oled ikka kerget ja ülikerget aga võimekat saagi proovinud peenema tegemisel, et taha mingit 6-kilost käe otsa. Nii viskasin kiirelt pilgu peale odava otsa kodusaagidele ja Husqu 120Mark II oma 179€ letihinnaga tundub juba täiesti äge peene lepa jaoks: 1,4kW, 4.7kg koos komplekti 14-tollise lati-ketiga ja olematu vibratsioon 2,1 / 2,7, ketikiirus on küll tsipa aeglane 16,3 m/s. Sestap on Husqu 135 vähe parem, hinda pole niipalju rohkem. Selle peaks "saagides" 200 eest kätte saama. Pisut "häirib" ühe mutriga latikinnitus... pigem võiks juba olla kiirkinnitus/pingutus. Siis on juba Stihli MS 180 C-BE igati konkurentsis. 

Ja siis võtad lahti seesinase Echo aga CS-352ES ja see ületab kõiki teisi entry-leveli kvaliteetsaage. Nii karm, kui see ka pole, siis omas klassis jällegi konkurentsitult parima hinna-võimsuse-kaalu suhtega pill, kus seesinane vibra on ka kontrolli alla saadud 3,8 / 4,6. Kaal 4 kilo + latt-kett-vedelikud on tegija! Nagu jaapani asjadel ikka, on seal mingid omapärased vead nagu imelik keeruliselt avatav paagikork jms aga muus osas super. 249 letis peaks "saagimisega" samamoodi 200 peale saama. Kõigi nende puhul peab kahjuks leppima 3/8 ja 1,3 milli ketiga. Aga suur kett, 2 kilojavatti ning 15lbs/6,8kg saagimiskaalus on ju olemas jämedamate tegemiseks. 
Hakka nüüd kevadel kahte saagi ostma...masendus, 500€ pole üleliia kahjuks. Vahepeal peab veel poisi fairplay auhinna HPG (kahtlustan seda asja) mingi sae ka käima panema ja ära proovima. 4 kettsaagi peres on äkki liiga palju? Võsakas kõiksepealt.

PS: mägieestis on müüki paisatud "ketiga metsaveotraktor" elik Stihl MS039 täiesti mõistliku hinnaga.
Vasta

(11-03-2019, 23:04 PM)raulp Kirjutas:  Ise olen korra selle legendaarse 254-ga kokku puutunud. Naabrimehel nimelt see on olemas ja tahtsin siis lihtsalt korra käima panna ja ühest palgist paar küpsist lõigata, et aimu saada, mis asjaga tegemist on.  Halb asi oli vähemalt tema mudelil see, et polnud dekompressiooni nuppu.  Sikutasin oma 20 korda, nii et pulsi tõmbas täitsa üles ja isegi higi sain lahti, kuid käima ikka ei läinud. Mingi süüte viga oli. Kahjuks jäigi hääl kuulmata. Eks ta kaalu poolest juba tänapäevaste saagidega võrreldes natuke raske võitu kipub olema, sellepärast eriti ei õhkaks tema järele isegi kui uue ja pakendis saaks. 
Mugavusele mõeldes oleks ikkagi tarvis 2 saagi, üks väike 40-45 cm3 ja teine siis juba üle 60cm3 saag. Ma ootan praegu müüki stihlilt esimest sissepritsega mudelit 500i. 80cm3, kaal 6.3 kg ja võimsus 5kw. Selle hind aga tõotab tulla üpris kirves, ma pakun, et vähemalt 1300 euri kanti.

Saagi lüüakse käima, hoiad starteri käepidemest kinni ja lööd sae raskusega alla käima.On lihtsam kui maas tõmmata selg küürus, nagu mõned teevad.Ja tahavadki nii teha....vaba maa .vaba valik

Kasutatud ja uued jupid enamus uutele ja vanadele  ka väga vanadele husqvarna,stihli,jonsered ja partner saagidele.5297816
Vasta

Ma ei mõista, nahhui teil on vaja seda saepuru toota?? Mida annab teile 1.5 või 1.6 keti soon? Minu ümbruses kasutavad kõik profid 1.3 ketti, sest neile on oluline kütusekulu ja lõike kiirus mitte õhtuks kokku kraabitav saepuru kogus....
Vasta

(12-03-2019, 12:46 PM)maisalup Kirjutas:  Ma ei mõista, nahhui teil on vaja seda saepuru toota?? Mida annab teile 1.5 või 1.6 keti soon? Minu ümbruses kasutavad kõik profid 1.3 ketti, sest neile on oluline kütusekulu ja lõike kiirus mitte õhtuks kokku kraabitav saepuru kogus....

Jah,õigus võib ju sul olla aga olen täheldanud,et mida kitsam soon seda kiiremini plaadi otsatähik laiali lendab. Viga muidugi selles,et plaadid pehmekesed ja venitab lihtsalt otsa laiali. Sellepärast olengi ise kasutanud võimalikult laia soont.
Vasta

Ja mida nürim on kett (ja saagija), seda kiiremini tähik ikaldub. Toungue

Palju saagivatel loeb valmis tehtud nottide kogus, mitte läbisaetud kuupmeetrite hulk.

Saagi "käima kukkuda lastes" on suurepärane võimalus endale jalga susata, kui miskit peaks peeti minema. Mitte, et ma seda ise liiga tihti tegema ei kipuks... Reie alt tõmmata tundub  kuidagi ohutum.

Peaasi, et õige ots oleks kubemes:
   
Vasta

Kui juba sae käimatõmbamine selja läbi võtab tuleks ehk veidi sisekaemusega tegeleda.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta

No mul juba 12 aastat kõik plaadid 1.3, kasutan õiget ketiõli ja ei kurda otsatähikute ikaldumist. Pigem kulub plaadi soon nii laiaks, et hakkab kett tölla-mölla lõilama mitte enam otse. Isegi 620 echo annab ameerikamaal originaal plaadi sooneks 1.3 ja jutud käivad, et husq uued profid tulevad ka tehasest 1.3ga välja. Aeg on edasi läinud, hooldage plaate ja kasutage selleks ette nähtud õli ning ei juhtu selle otsatähikuga miskit....
Vasta

sae leht on ju nii odav, et selle võib välja vahetada, kui laiali peaks minema Rolleyes
Vasta

No ma ka ei mõista. See pole mingi kulu. 20 eurone plaat on lõiganud hetkel 200tm materjali ja veel pole laiali minekust märkigi. Kuigi on metsameeste hulgas pask tootja toodang. Saag reeglina kestab max 1000 tm. Võrreldes sae hinnaga on plaadi/keti kulu olematu
Vasta

(12-03-2019, 01:04 AM)raulp Kirjutas:  
Tsitaat:aga kõige olulisem on sae kaal.
ja siis kerge käivitumine.
mootori maht või võimsus või muu sarnane on täiesti teisejärguline.

https://www.farron.ee/mootorsaag-ms-201-c-m.html


Kaal 3,9 kg ja võimsust 1.8kw. Paraku hind on 669 euri. Hall-lepikus oleks see saag küll kunn.
Tegelikult on päris hea tööriist, kerge ja võimas. Jämedat metsatööd pole sellega teinud, küll aga rannaniitusid kadakatest vabatahtlikult vabastanud eeskujulikul hulgal. Parimatel päevadel oli õues +33 ja saeketid hakkasid pidevalt välja venima, maha jooksma jne. Teritasid, pigutasid, saagisid, pingutasid ja pingutasid, kuni polnud enam midagi pingutada. Sae hooldajatelt tuli pärast info, et kergel sael samuti kallis Light juhtplaat, mis andiski kuumas järele ja hakkas trikitama. Hiljem asendati korralike raudsete juhtplaatidega ja probleemid lakkasid. Üks nüanss selle saega - sumbuti asub tavapäratus kohas, sae küljel. Korralikult madalalt lõigates tuleb kuum heitgaasi pilv kenasti näo juurde.
Vasta

(12-03-2019, 22:52 PM)speedsta Kirjutas:  Jämedat metsatööd pole sellega teinud, küll aga rannaniitusid kadakatest vabatahtlikult vabastanud eeskujulikul hulgal. 

KAKS küsimust rannaniidu omanikult: Mis need kadakad halba on teinud, et neid peaks maha lõikama??? Sama teema rabade "taastamisega"...
Teine: miks Te kohe normaalset võsasaagi ei ostnud selleks tööks??? Ehk legendaarne reklaam sebrast ja lüpsilehmast: miks Sa ei küsinud??? 
Vasta

(12-03-2019, 12:39 PM)diselist Kirjutas:  ---
Saagi lüüakse käima, hoiad starteri käepidemest kinni ja lööd sae raskusega alla käima.On lihtsam kui maas tõmmata selg küürus, nagu mõned teevad.Ja tahavadki nii teha....vaba maa .vaba valik

Kutseeksamil oled läbi kukkunud.
Väiksema sae tõmbad nii käima, aga näiteks minu ms250 omab lolli kommet tugevalt tagasi lüüa ja seda on isegi põlve all s--t käivitada. dekompressi pole. Nööre läheb aasta tagant.


Vasta

Mul õnnestus soetada kaks uut viimase otsa 254 XPG mudelit hiljuti ja ise väga rahul selle mudeliga. Olen proovinud erinevate tootjate saage, kaasaarvatud Husqvarna uuemaid mudeleid ja ei ole midagi ihaldusväärset. Tunnistan et, saagimisega elatist ei teeni, aga siiski nädalas mitu päeva saab seda tööd tehtud ja ei saa aru sellest "värina" jutust, ju pole ma veel piisavalt haige. Isal metskonna aegadest alles ka üks antud mudeli 300 juubeli versioon ja too alles peale aastakümneid tööd k.a. igapäevast, hakkas väsimuse märke näitama ning sai uueväärse sama mudeliga asendatud. Leiab ka väga korralikke saage, kui silmad lahti hoida. Tegu on praeguseks vana mudeliga loomulikult ning kellele tähtis värinateema, heitgaasid ja kes ajab taga kaaluvõitu, siis igas valdkonnas leiab midagi paremat ehk tõesti. Töökindluse poolelt.. mul pole vaja siia midagi kirjutada, saag on juba enda eest rääkinud.
See saag on hinnas hea põhjusega ja seda nostalgia alla kanda, on ääretult rumal. Kui ma pensionär olen, võibolla siis hakkan ka kergust ja vähest vibratsiooni igatsema, sinnamaani saen 254-ga.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 5 külali(st)ne