Mootorsaag - hooldus ja remont ning turg

(10-09-2019, 10:42 AM)v6sa Kirjutas:  
(10-09-2019, 10:28 AM)Xtreme Kirjutas:  Aspen on mõeldud vast nendele kes paar korda aastas sae kätte võtavad. Ainult mootorsaagi kasutades talvel kuluks minul vähemalt 2000€ aspeni peale Big Grin

650+ liitrit talve peale tähendab kanistrit (ehk kuut-seitset paagitäit) igal päeval, kui pidada talveks kolme kuud... Ma julgen arvata, et säärase kütusetarbega inimesi on Eestis paarkümmend järel. Enamus metsamehi ja arboriste teeb neli-viis paaki päevas pika perioodi peale.

Tegelikult on neid päris palju, sest ainuüksi RMKl on paljudes kümnetes saemehi siiani alles ja harverile ette ja järel langetamist on omajagu. Pluss võsasae tööd. Ja on ka eraärides veel saemehi ja liinipuhastused jne. Ma just olin Saaremaa ühe RMK-saemehega kaks päeva Luual tuba jagamas ehk sain sinna "riiki riigis" ka kerge sissevaate (mis on pigem ilus ja äge, v.a. töö hinnad ja seesinane bensuga mürgitamine). 50+ mees lasebki keskmsielt 10 paaki päevas, seda nii kettsaega kui võsakaga. Selleks, et ÜLDSE palka teenida... aga see on teine jutt! Mina ei viitskis tekki ka peal ära lükata 140-150 €/Ha võsatöödeks... Aga 10 paaki lased saega lõdvalt läbi kui jõuetu tehnika järelt selliseid meetriseid haabasid lased  Big Grin 

Aga nõus, tehes nii ODAVALT tööd, ei peagi suutma enda tervist ja Loodust hoida! SORRY vennad, kes Te Aspenit osta ei jäksa! Ega Te ei pea ka värsket toitu sööma ega midagi - suure allahindlusega tähtaja ületanud toitu on igas poes saadaval! Teate kui palju aastas läheb värske kvaliteetse ja TERVISLIKU toidu peale??? Ja nüüd SOLVUGE kõik rivis! Üks-kaks... ja algas solvumine!
Vasta

(10-09-2019, 10:59 AM)PlyVal64 Kirjutas:  Tegelikult on neid päris palju, sest ainuüksi RMKl on paljudes kümnetes saemehi siiani alles ja harverile ette ja järel langetamist on omajagu.
...
Aga 10 paaki lased saega lõdvalt läbi kui jõuetu tehnika järelt selliseid meetriseid haabasid lased  Big Grin 

Ma olen aru saanud, et igapäevaselt nad ikka ei lase 11 kuud@10 paaki päevas, vaid sekka tuleb ka paaripaagiseid "puhkepäevi".

Aga ma tegelikult ei tea. Palju üldse RMK-l on sääraseid saemehi palgatud?
Vasta

(10-09-2019, 10:59 AM)PlyVal64 Kirjutas:  [quote pid='483685' dateline='1568101360']
(10-09-2019, 10:28 AM)Xtreme Kirjutas:  Aspen on mõeldud vast nendele kes paar korda aastas sae kätte võtavad.
...
Aga nõus, tehes nii ODAVALT tööd, ei peagi suutma enda tervist ja Loodust hoida! SORRY vennad, kes Te Aspenit osta ei jäksa! Ega Te ei pea ka värsket toitu sööma ega midagi - suure allahindlusega tähtaja ületanud toitu on igas poes saadaval! Teate kui palju aastas läheb värske kvaliteetse ja TERVISLIKU toidu peale??? Ja nüüd SOLVUGE kõik rivis! Üks-kaks... ja algas solvumine!
[/quote]

solvutud.
170 ka solvus, kui talvel 98 peale tehtud segu kogemata sisse valasin. suitses, lörises ja enne ei leppinud, kui seda va peenemat vedelikku pruukis.
Seda va paagitäite lugemist on suht keeruline võrrelda, 170 v. 280/360 paagid ja kulu on täiesti erinevast suurusjärgust. Suurematele 5l mõne tunniga läbi kõrvetada ei oleks probleem, kui vaid ise jaksaks.


Vasta

(10-09-2019, 12:42 PM)hulgus Kirjutas:  ...
Seda va paagitäite lugemist on suht keeruline võrrelda, 170 v. 280/360 paagid ja kulu on täiesti erinevast suurusjärgust. Suurematele 5l mõne tunniga läbi kõrvetada ei oleks probleem, kui vaid ise jaksaks.


Ma tahaks näha seda meest, kes meil pruugitavate väikeste (50+ kuubikut on maailma mastaabis väike mootor) saagidega viieliitirise kanku normaalses seades saega suudab läbi kütta päevade kaupa. Rõhutan: normaalses seades, mitte ülirikka seguga tahmava katlaga. Ja päevade kaupa, mitte ühel hoogtööpäevakul kolme kuu peale.

Mul on pruukida isa Huski 353, kuhu näikse mahtuvat 0,6 l kütust. Mul on harva vajadust sellega järjest uhada, aga vahelduvas metsatöös saab lahja tunni läbi. Vahepeal ju koondad-mõõdad-liikled ka, mitte ei sõida põhjagaasiga mööda tüve edasi-tagasi. Viieliitrisest kankust saab üheksa paagitäit ja törts jääb kümnenda põhjaks ka. Olen kuue-seitsme tunniga (= max 7 paagitäit) nii küps, et saagi ei julge enam kätte võtta see päev.
Vasta

(10-09-2019, 12:55 PM)v6sa Kirjutas:  Ma tahaks näha seda meest, kes meil pruugitavate väikeste (50+ kuubikut on maailma mastaabis väike mootor) saagidega viieliitirise kanku normaalses seades saega suudab läbi kütta päevade kaupa...
Olen kuue-seitsme tunniga (= max 7 paagitäit) nii küps, et saagi ei julge enam kätte võtta see päev.

"10-paaki päevas" tegelased kasutavad 560XP ja 555FXT tüüpi puidutöötlemisvahendeid  Big Grin Sain Vello ka pildile, kui vana kastanit tegime. 

Mis normaalset seadet puudutab: ega jõud tuleb vaid kütusest ja pöörded X töömaht on asja iva. Seesinane 560 annab kütusekuluks 494 g/kWh ehk siis 1729 g/h, kui tõsiselt tööd teha. See siis 1,2 l/h ehk peaaegu 2 paaki tunnis. Ma tankisin kooli samase sae enne eksamit ära ja peale kabedama kuuse langetust, laasimist ja tükeldamist oli üle poole läinud. Kuna paak on 0,65l, siis pool liitrit kuusk algajale. Proff laasija kulutab veel rohkem, seal saag "vait" ei jäägi. Mina vahepeal hingeldasin ja panin sae suisa seisma...

Suurt jalakat tehes kulus mul kokku 5 paaki + teise sae (Echo) 2 paaki. 11:00 tõmbasin sae käima ja paari tõstuki ümberajamise pausiga lõpetasime 15:40. Digipilt oma kellaajaga on ikka jube hea värk! Kaasas oli värske Aspeni kankutäis hinnaga 22.90€ Tööriistamarketist ja sinna jäi veel natuke sisse. Et nüüd oli bensukulu rahas 20 eurot OHTLIKU PUU langetamisele??? Millest me kurat üldse räägime??? Et kui ma teeks selle töö teenusena suvakundele, ei küsiks raha? See 20€ on vaat et esimene konkreetne sisend töö hinna arvutusse. Teine on kas tõstuki rent või arboristivarustus otstega ronimiseks. Ja siis kõik muu, ajast ketiterituseni... ehk "laelambi meetod".
Vasta

5L päevas saagija saab alkülaadi kätte tavabensiiniga võrreldes 2x hinnaga ehk siis hinnavahe tuleb 7 eur/päev. Arvatavasti on kuu jooksul ikka puhkepäevi ka hinnavahe tuleb vahemikku 100-150 eur/kuus. Ja palju tihusid selle kuu ajaga (5L/päev) ära saeb ja palju see kütuse hinna erinevus tihu hinda mõjutab...?
Vasta

Mina tegelen talvel küttepuudega ja järkan metsas 50cm-ks. Alguses tegin tavabensuga, kuid lõpuks hakkas hetigaas niivõrd vastu, et läksin aspeni peale üle ja tagasi pole vaadanud. Minu jaoks on alkülaatbensiin parim asi, mille viimasel ajal avastanud olen. Tavabensuga ma sellisel viisil küttepuud ei kannataks teha, siis peaks 3m tegema ja läbi halumasina laskma, kuid lisatehnika peale kümneid tuhandeid ei kannata kuidagi välja käia. Pealegi mulle üldiselt meeldib metsas saega täiesti mõttevaba küttepuu järkamine. Kevadel otsustasin metsastunud heinamaad natuke ülekasvanud pajuvõsast puhastada ja lasin 6 potti aspenit stihl 241-st läbi. Igast peened pilpad lasin ka 50cm ja kui kokku sai kogutud, siis tuli ca 45 rummi riitade mõõduks. Riidad on muidugi megaõhulised, aga sauna tarvis sai kütet päris pikaks ajaks.
Vasta

(10-09-2019, 12:55 PM)v6sa Kirjutas:   Olen kuue-seitsme tunniga (= max 7 paagitäit) nii küps, et saagi ei julge enam kätte võtta see päev.

Mõni mets väsitab isegi kiiremini kui teine. Kui ikka mingid värdialikud toomingad ja muud väädid pidevalt jalge ees ristuvad, võib julgelt paar tunnikest kiiremini ära väsida. Ma olen tähele pannud, et väsimusest hakkavadki esimesena märku andma jalad. Pidevalt hakkad komistama ja jalad hakkavad takerduma maas olevate tõkete taha. Siis kui taoline asi juhtuma hakkab, ma tavaliselt korjan oma kodinad kokku, sest sealt edasi muutub töö tiba ohtlikuks ja hakkab vaikselt pinda käima.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Pyl, kuidas sul läheb, pidid minema raudhobu katsetama, kuidas katsetused läksid, ning kuidas tulemused reaalsetes oludes?
Vasta

Rikas ma ei ole aga piisavalt laisk, et enda elu keeruliseks teha. Linnamaja krunt ca 1000 ruutu ja niidetavat pinda vast ca pool ehk 500 ruutu ja juba viimased viis aastat käib ka tavaline muruniiduk meie majas Aspen2 ga. Muruniiduki ühe paagitäiega saab niita ca 3 korda. Suvine kulu kindlasti alla 10 liitri ja seda siis muruniiduki trimmeri ja mootorsae peale kokku. Kogu naispere (ämm, õde, naine ja kass) teavad, et kütuseks käib punane kanister nurgast ja seda võib igale poole toppida. Ei ole sihilikult Aspen 4 ostnud kuna enam kui kindel, et varsti see trimmeri paagis ja kolb kinni. Üks mootori remont maksaks ka rohkem kui suudaksin tankla bensu ja õliga 10 aasta jooksul kokku hoida. Iga aasta kevadel olen ostnud kaks viiest plänni nurka ja on jätkunud kuni järgmise aastani. Säilib ja riided pärast tööd ei haise nagu naftabaasi operaatoril. Smile
Vasta

(10-09-2019, 21:33 PM)Mart69x Kirjutas:  ... niidetavat pinda vast ca pool ehk 500 ruutu ... Suvine kulu kindlasti alla 10 liitri ja seda siis muruniiduki trimmeri ja mootorsae peale kokku ....
maa-elamise trimmeriga niidetav ala aga umbes 10x suurem ehk pool hektarit, ülejäänud 1,5 ha saab traktoriga niita, ja bensiini kulub ka umbes 10x rohkem elik 70-90 l, seda koos lehepuhuriga, mis on üks eriti janune elukas. Talvine saekulu on teine teema, sõltub palju puid see aasta teha on plaanis, pole ju metsamees. Aga Aspen käib vaid saagidesse siis, kui on plaan pikemaks ajaks seisma jätta ja vahel 4T MIX võsakasse, kuna see millegipärast vahel jukerdab tavabensuga, tuleb paar paagitäit ravikuuri teha või karpat läbi pesta.
Vasta

Ma lasin ka sellel suvel muruniidukist ja trimmerist aspenit läbi. Kankud jäid ehitajatest järgi(neil oli vaja sees saagida ja kasutasid aspenit) ja tavabens sai garaasist otsa. Krt midagi pole öelda,aga murukas mis vahetevahel jukerdas käimaminemisel ei teinud seda sellel aastal kordagi. Ja ega see väike õli seal aspeni sees vist halba ei tee muruka mootorile? Nüüd just garaasi koristades mõtlesin,et peaks talveks lumepuhurile ka aspeni sisse panema.

Kõik abistavad tegevused orkide arvukuse vähendamiseks. 4x4 ja muude vajalike autode korrastamine ning kõiksugu eriprojektid.
MTÜ Toeta Ukrainat EE522200221082095744 Swedbank`is ja märgusõnaks (Autod Viimsist rindele)
Vasta

Kuna teab mida tanklates 98 pähe müüakse, siis olen oma murutraktorile 98-sse pannud tavalist 2 taktilise seguõli. Vahel sõidan üldse sae seguga ringi 1:50le. Mis enda tervise kohta pole just hea (päev otsa suitsuvingus olla). 

Küsin sellist asja kas keegi on kasutanud sellist asja nagu Oregoni Powersharp? [Pilt: PS1.jpg]
Lihtsalt huvipärast küsin!!!!

Veel pole maha löödud
Vasta

(11-09-2019, 08:52 AM)JaakH Kirjutas:  Kuna teab mida tanklates 98 pähe müüakse, siis olen oma murutraktorile 98-sse pannud tavalist 2 taktilise seguõli. Vahel sõidan üldse sae seguga ringi 1:50le. Mis enda tervise kohta pole just hea (päev otsa suitsuvingus olla). 

Küüsin sellist asja kas keegi on kasutanud sellist asja nagu Oregoni Powersharp? [Pilt: PS1.jpg]
Lihtsalt huvipärast küsin!!!!

Täitsa toimiv abinõu.Teritab küll sipsa teistmoodi ,tera pealt.Kuna minu saagimised nn.hobikorras siis väga mugav värk.PS kui kunagi tellisin ,tuli neid 2 tk. Niiet üks saadaval. Samas ,minu husqvqrna latil ei olnud seda tihvti auku ,tuli ise puurida.
Uus omanik leitud.Muu info tulevastele kasutajatele.
Vasta

(10-09-2019, 21:26 PM)huvi5 Kirjutas:  Pyl, kuidas sul läheb, pidid minema raudhobu katsetama, kuidas katsetused läksid, ning kuidas tulemused reaalsetes oludes?

Pidin aga tervis vedas korra alt ja siis oli juba suur kevad käes. 
Aga mõte taob peas ikka ja ei anna rahu! Lihtsalt on Raudhobu selgelt ebanormaalne hind ülimalt normaalse asja eest väga suur vaimne takistus. Isegi kasutatud Rootsis on arutu hinnaga - mis näitab jällegi nende headust. See läheb raudselt 2-3Keurini. Aga paned sellise kõrvale või mõne muu analoogse mikroforwarderi...ja eeliseks jääbki O1 haagisel liigutamise võimalus, UUS garantiiga ja äkki liisingu variant. Nõus, Raudhobu jalajälg maapeal on ka väiksem, efektiivsus ka väiksem. 
Saab songarivi korda, saab jälle aktiivsemalt vehkida, tegeleme edasi. Suvi otsa teinud metsatöid ja saaginud, vaevahigi otsaees. Ja kuivas kõrges männikus teeb zafiirik metsatraktori tööd koos paadihaagisega ka heaste Big Grin  
Samas on ikkagi mul kuiva jämedat sangleppa pehmepeal, Järvamaa metsas oleks ideaalne... Ja ikka paned lindi ja hinna kõrvuti ja saad ägeda asja. Skogis on jube äge!!! Aga need vajavad ikkagi teelaadset moodustist, Raudhobu fenomen ongi "suvalisest kohast sisse ja välja", samas mingi päris tõsise kaaluga "noti" võtab kaasa ka.

Edit: näed, alles veel - eriti cool riist, kus saab lapsi (ja Naisi) metsatööle rakendada! Trolle Lunnare, radiojuhitav Raudhobu  Toungue See on Tegija pill ja omajagu odavam. 

Vasta

(11-09-2019, 08:52 AM)JaakH Kirjutas:  Kuna teab mida tanklates 98 pähe müüakse, siis olen oma murutraktorile 98-sse pannud tavalist 2 taktilise seguõli. Vahel sõidan üldse sae seguga ringi 1:50le. Mis enda tervise kohta pole just hea (päev otsa suitsuvingus olla). 

Küsin sellist asja kas keegi on kasutanud sellist asja nagu Oregoni Powersharp? [Pilt: PS1.jpg]
Lihtsalt huvipärast küsin!!!!


Unusta parem see käkk ära.
Vasta

Ma ju mainisin ,et puhta hobikasutaja riist ,kes saeviiilist kottigi ei tea.Aga toimib ju .Või on vastuväiteid.
Vasta

(11-09-2019, 19:37 PM)Xtreme Kirjutas:  Unusta parem see käkk ära.

Ei tasu nii ülbeks ka minna. Pealt teritatud kett on hulga parem asi, kui lihtsalt nüriga sussida. Hobikasutajale abiks asi.
Vasta

(11-09-2019, 21:37 PM)v6sa Kirjutas:  
(11-09-2019, 19:37 PM)Xtreme Kirjutas:  Unusta parem see käkk ära.

Ei tasu nii ülbeks ka minna. Pealt teritatud kett on hulga parem asi, kui lihtsalt nüriga sussida. Hobikasutajale abiks asi.

See kett saeb VÄGA HÄSTI! Just - ei tasu ülbitseda. Sellisel ketil on täiesti oma koht - aku-kettsaag autol pakiruumis, milelga siis kevadel äkki ka mõni viljapuu oks maha võetakse. Alati terav! Tegelikult üliterav. 
Kas nüüd seda ketti/teritajat eraldi bensusaele osta? Siin võib vaielda - nõus. Aga Oregoni elektrisaele sobib nagu rusikas silmaaku!
Vasta

Siin käib jutt kas sellega tasub tavasae ketti teritada mille teritamine käib üldse teistmoodi kui Oregoni Powersharpi ketil. Kaua see tavasae kett vastu peab kui seda väljapoolt teritada?

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 11 külali(st)ne