Akudest tibake.

Enam-vähem suvalise alalisvoolu toiteallikaga (mobiili laadija, ruuteri adapter, arvuti usb pesa vms) võib vähehaaval proovida voolu sisse ajada, protsessi pidevalt jälgides. Reguleeritav laboritoitekas on muidugi kõige mugavam, saab jälgida et voolutugevus madalal püsiks. Aga vähetõenäoline, et asja saab.

PS. Korralikul liitiumakul isetühjenemine põhimõtteliselt puudub. Mul seisab uusi elemente 2012 aastast alates, mille pinge on kukkunud vähem kui 0,1V selle ajaga. Eks see annab juba vihje antud aku kvaliteedi osas.
Vasta

Siinkohal rõhutame eelkõneleja sõnapaari: pidevalt jälgides.

Surnud asja wägiwaldsel elustamisel on väga võimalik soovitatute suitsusõnumite saatmine.
Vasta

See on 14,4 voldine Makita
Vasta

Ju selle sisemine elektroonika siis aja jooksul elemendid tühjaks tõmmanud. Põhimõtteliselt samad asjad kehtivad, kui leiad toiteka millega nii suurt pinget anda saab. Võid ka lahti võtta ja elementidele ükshaaval läheneda. Teoorias tuleks nagunii iga elemendi pinget eraldi jälgida laadimise ajal, aga see vajadus tekib alles siis kui natuke aega juba laaditud ja osad elemendid võivad hakata täis saama, samas kui kõrval võib mõni surnud element endiselt 0V olla. Aga väga suurt mõtet sellel jandil ei näe, pakuks, et 90% tõenäosusega on osad elemendid jäädavalt kutud. Ja mu kogemus näitab et isegi kui 0V element uuesti elu sisse võtab, siis mahtuvus on pärast seda tuntavalt väiksem.
Vasta

Seal võib viga ka aku kontrolleris olla mis kipub lukku minema originaalidel. Jällegi, infot on aku kohta nii jõhkralt palju antud, et ei teagi mis sellga peale hakata. Väga raske on nii suure infotulva alt midagi soovitada. Aga noh, ehk läheb täppi https://www.aliexpress.com/item/18V-Batt...47229.html

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

On ilmselt saabunud õige hetk kiidelda oma väheste teadmistega Big GrinBig Grin
Nimelt saabusid värsked andmed Kuubalt. Mul on oma mees Havannas, temal on oma mees sealses Makita esinduses. Liitiumakudes on kontroller, mis valvab elementide võrdsuse järgi. Paraku tarbib kontroller ühe elemendi energiat, seega mõned kuud kasutamata seistes on selline olukord, et endatarbitud energiast tühjakstõmmatud element on tema arvates vigane ja ohtlik ning keelab laadimise. Kas kontroller keelab laadimise lõplikult (midagi läbi põletades) või aitaks aku avamine ja ühe elemendi ettevaatlik eraldi laadimine, see on järgmise missiooni teema.
Tere tulemast tänapäeva!
Resümee tavatarbijale - ärge jätke akusid kauaks vedelema!

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

(01-02-2019, 18:51 PM)Marko Kirjutas:  On ilmselt saabunud õige hetk kiidelda oma väheste teadmistega Big GrinBig Grin
Nimelt saabusid värsked andmed Kuubalt. Mul on oma mees Havannas, temal on oma mees sealses Makita esinduses. Liitiumakudes on kontroller, mis valvab elementide võrdsuse järgi. Paraku tarbib kontroller ühe elemendi energiat, seega mõned kuud kasutamata seistes on selline olukord, et endatarbitud energiast tühjakstõmmatud element on tema arvates vigane ja ohtlik ning keelab laadimise. Kas kontroller keelab laadimise lõplikult (midagi läbi põletades) või aitaks aku avamine ja ühe elemendi ettevaatlik eraldi laadimine, see on järgmise missiooni teema.
Tere tulemast tänapäeva!
Resümee tavatarbijale - ärge jätke akusid kauaks vedelema!

Eks siis läheb see aku ka koolirahaks koonerdamise pärast. Kasutusel on kaks trelli kolme akuga ja üks sai jäetud reservi. Nüüd siis avastasin karbi laua alt koos selle aku ja teise uue laadijaga. See aastake on ikka kuradi lühike aeg kui midagi teha. Sai nagu just pandud sinna.
Vasta

(01-02-2019, 18:51 PM)Marko Kirjutas:  On ilmselt saabunud õige hetk kiidelda oma väheste teadmistega Big GrinBig Grin
Nimelt saabusid värsked andmed Kuubalt. Mul on oma mees Havannas, temal on oma mees sealses Makita esinduses. Liitiumakudes on kontroller, mis valvab elementide võrdsuse järgi. Paraku tarbib kontroller ühe elemendi energiat, seega mõned kuud kasutamata seistes on selline olukord, et endatarbitud energiast tühjakstõmmatud element on tema arvates vigane ja ohtlik ning keelab laadimise. Kas kontroller keelab laadimise lõplikult (midagi läbi põletades) või aitaks aku avamine ja ühe elemendi ettevaatlik eraldi laadimine, see on järgmise missiooni teema.
Tere tulemast tänapäeva!
Resümee tavatarbijale - ärge jätke akusid kauaks vedelema!

Markol on õigus. Seda havannat leiab veebist küll. Ülalkirjeldatud jutt käib just 3.0AH Makita 18V akude kohta. Uemad 5.0AH peaks olema sellest veast vabad. Makita laadija arvates 'surnud' BL 1830 3.0AH akusid saab n-ö käsitsi laadida mõne smartloaderiga, töötavad kah. USAs vahetati kõik BL 1830 3.0AH akud mis olid läbinud alla mõnesaja tsükli tasuta välja. Arvake ise, kas meil ka.
Vasta

(01-02-2019, 19:20 PM)hydrofoil Kirjutas:  
(01-02-2019, 18:51 PM)Marko Kirjutas:  On ilmselt saabunud õige hetk kiidelda oma väheste teadmistega Big GrinBig Grin
Nimelt saabusid värsked andmed Kuubalt. Mul on oma mees Havannas, temal on oma mees sealses Makita esinduses. Liitiumakudes on kontroller, mis valvab elementide võrdsuse järgi. Paraku tarbib kontroller ühe elemendi energiat, seega mõned kuud kasutamata seistes on selline olukord, et endatarbitud energiast tühjakstõmmatud element on tema arvates vigane ja ohtlik ning keelab laadimise. Kas kontroller keelab laadimise lõplikult (midagi läbi põletades) või aitaks aku avamine ja ühe elemendi ettevaatlik eraldi laadimine, see on järgmise missiooni teema.
Tere tulemast tänapäeva!
Resümee tavatarbijale - ärge jätke akusid kauaks vedelema!

Markol on õigus. Seda havannat leiab veebist küll. Ülalkirjeldatud jutt käib just 3.0AH Makita 18V akude kohta. Uemad 5.0AH peaks olema sellest veast vabad. Makita laadija arvates 'surnud' BL 1830 3.0AH akusid saab n-ö käsitsi laadida mõne smartloaderiga, töötavad kah. USAs vahetati kõik BL 1830 3.0AH akud mis olid läbinud alla mõnesaja tsükli tasuta välja. Arvake ise, kas meil ka.

Mul on jutt 14,4 voldisest 2 Ah must-valgest akust.
Vasta

See plaadike seal aku sees, mille lingi ma viskasin, läheb lukku/katki, peale mida ei saa enam akut laadida. Varem või hiljem, lähevad kõik makita akud lukku nende orig plaadikestega. Võta kätte ja vaheta see ära. Ühe hooga, kui aku laiali on, kontrollid ka elemendid üle. Nendel aftermarketi plaatidel on lukustus ära jäetud täielikult ja sellega üks suur probleem kõrvaldatud. Mitte küll tootja jaoks, kes sulle uut akut tahab müüa, vaid just tarbija jaoks.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Tegelikult kaitseb see plaadike ka võimaliku laadimisel tekkiva tulekahju eest....
Kas hiinlane ka seda oskab?

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

(01-02-2019, 20:57 PM)Marko Kirjutas:  Tegelikult kaitseb see plaadike ka võimaliku laadimisel tekkiva tulekahju eest....
Kas hiinlane ka seda oskab?

Suitsuandur on selle jaoks laes. Aga viimased on enamjaolt jah hiinast pärit, seega oskab küll Big Grin

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

(01-02-2019, 20:04 PM)viplala Kirjutas:  ...
Nendel aftermarketi plaatidel on lukustus ära jäetud täielikult ja sellega üks suur probleem kõrvaldatud. Mitte küll tootja jaoks, kes sulle uut akut tahab müüa, vaid just tarbija jaoks.

Väga kasulik ja mitmeti majandust elavdav featuur. Mõneti ka genofondi puhastava toimega...
Vasta

(04-02-2019, 13:07 PM)v6sa Kirjutas:  Väga kasulik ja mitmeti majandust elavdav featuur. Mõneti ka genofondi puhastava toimega...

Eks inimesel on ikka tähtsam oma ihu ligi olevad püksid kui majanduse elavdamine Smile Genofondi puhastusega ei ole aku lukustusel aga mingit seost.

Juhul kui Makita aku on liiga tühi või on seal paar elementi läbi, ei hakka laadija laadima akut. Kui seda tegevust proovida 3 korda, lüüakse aku lukku ilma lahtilukustus võimaluseta, seal põletatakse mingi kivi läbi, mis ideaalis tähendab seda, et inimene peab selle ära viskama ja uue ostma kalli raha eest. Õnneks on hiinlastel lahendus asjale ja mina küll ei näe mis selles halba on. Makita akudel saab tavaliselt otsa kaks esimest elementi. 

Makita akudes on kasutusel Sony Konion 18650 elemendid. https://www.nkon.nl/rechargeable/18650-s...0vtc6.html Sama lehe alt saab valida akule juba eelpaigatatud klemmidega, sel puhul jääb endal tinutuskolviga mässamine ära aku otste peal, mis ei ole eriti tervislik akule kuna tinutuskolb tahes tahtmata kuumutab akut. Loomulikult saab teha üsna lihtsalt endale nn kontaktkeevituse (all olev juutuubi video) ja ise klemme peale keevitada, aga kes seda ikka viitsib teha ühe/kahe aku jaoks.

Juhul kui selline töö ette võtta, oleks tungivalt soovitatav osta endale ka üks laadija, millega saab elementi maha ja täis laadida ning mis näitab ära elemendi mahtuvuse. Opuse oma on üks hea variant selleks.
https://www.aliexpress.com/item/2015-BT-...01154.html

https://www.instructables.com/id/Makita-...ry-Repair/


Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Aku lukustusel mitte.

Küll võib nüüdisaegse moodsa plastviimistlusega disainmööblil suure sisemise põlemisega laadimisest uhkusest hõõguva elemendi tekitet suitsukattele regeeriva suitsuanduri hädine piiksumine osutuda mittepiisavaks eksperimenteerimisest väsinud pioneeri õigeaegseks äratamiseks.

Lühidalt: mul puudub igasugune usaldus sealmaal toodetud odavate "modifitseeritud" elektroonikalülituste vastu. Neid võib pruukida ainult see, kes teab, mida ta on tegemas.

Nutikas laadija on tegelikult päris kaval asi ja soovitan kõigile - nii saab kiiresti jälile loodritest elementidele ja nendega saab personaalseid arenguvestlusi ka  pidada. Mul on Liitokala oma ja see on paar NiMh elementi suutnud täitsa viisakalt tööle panna, mis tavalise juhmlaadija järelt lahjalt esineda tavatsesid.
Vasta

(04-02-2019, 14:53 PM)viplala Kirjutas:  Opuse oma on üks hea variant selleks.
https://www.aliexpress.com/item/2015-BT-...01154.html

Ei saanud mitte vaiki olla. Opusest paremat laadijat pole mina veel näinud. Umbes kaks aastat olen kasutanud ja ikka veel vaimustuses sellest aparaadist.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta

on üks vähe parem...  https://www.aliexpress.com/item/Newest-Miboxer-C4-LCD-Smart-Battery-Charger-for-Li-ion-IMR-ICR-LiFePO4-18650-14500-26650/32934987125.html?spm=2114.search0604.3.1.29fc69dbIMAKSo&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10307_10820_10821_537_10303_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=827aa523-b18c-40a5-bc85-07ab91ee3a53-0&algo_pvid=827aa523-b18c-40a5-bc85-07ab91ee3a53
Vasta

ostnud rahvas ei arva nii. Ei hulgalt, ega ka kvaliteedilt... Rolleyes
Vasta

(04-02-2019, 22:11 PM)vanapagan Kirjutas:  on üks vähe parem...  


Parem mille poolest?
Vasta

No ega seal palju vahet ole aga mulle meeldib miboxer rohkem ja tundub juba kättevõtmisel kuidagi kvaliteetsem. displeil ka parem ülevaade olukorrast ja ta on mul elustanud mõne seisnud aku mida opus ei taha laadida.

https://www.youtube.com/watch?v=Itjul35fDyA
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne