automoto.ee foorumid
Projekt: MTZ-80--->82 - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanem Rasketehnika (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Teema: Projekt: MTZ-80--->82 (/showthread.php?tid=43451)

Lehed: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 02-09-2013

(02-09-2013, 20:00 PM)Envir Kirjutas:  
Tsitaat:voolikut painutad käte vahel


Nii ja naa. Väljavõtte taha viimisel ei ole erilist probleemi voolikuga viia jah, ruumi on piisavalt. Kui otsad on lihtsad (otse-otse, otse-nurk), on lihtne. Kui otsad on nurk-nurk ja nurkade vaheline pööre peab õige olema, siis võib juba jamaks minna, sest kui pööre on vale, siis telgsuunas ei pööra voolikut enam midagi käevahel. (OK, natuke pöörab Smile) Ja kangevõitu voolikut painutades saab nurkadevahelise pöörde teada alles kohapeal - niiet minu usk on see, et viga teha on täiesti võimalik.

Siin ongi vahe: toru teed oma kodus sulle sobivate mõõtude ja kujuga. St saad mõõta, proovida ja töö käigus passitada. Voolikut on vaja (enamusel inimestel) lasta teha mõõdu järgi kohe töökojas valmis. Mõõtsid valesti, hindasid nurka valesti, ongi kõik.

Ja see toru painutamine ning jootmine on lihtne: gaasikeevitus on ikka väga paljudel olemas, hiina painutaja maksab mõni EUR. Jootmine tahab harjutamist, aga on lihtsam kui keevitamine: kõva-joodet saad ümber joota, räbusti tardub klaasjaks massiks, mis on hiljem uuesti sulatatav. Joodis on olemuselt lekke-tihe. Torupainutamine on samas traktori kõrval tehtava tööna kontrollitav ja selle tõttu lihtne.

Aga olgu, vabandan - olen millegi pärast suureks torufänniks saanud Smile

Asjalik vastus, ei ole millegi pärast vaja vabandada!


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - KristjanT - 03-09-2013

Kogemus näitab, et hüdraulikatarvete hind sõltub ikka väga palju konkreetse kliendi näost. Nii maksab kahekihiline 1/2" voolik (miski 280 bari) olenevalt kliendist ja ostukohast talle 3,5-7 eurot jooksev meeter. Kui rasketehnikat ikkagi rohkem kui üks eksemplar hallata, tasub mingis kindlas kohas soojad suhted hoida, hinnavahed on suured.

Kui vähegi võimalik, tasub loomulikult liikumatutesse kohtadesse panna hüdrotorustik. Pole nende valmistada laskmine hüdraulikatöökodades nii kulukas midagi. Pärast seda süda aastaid rahul.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - v6sa - 03-09-2013

(02-09-2013, 20:00 PM)Envir Kirjutas:  ...
Aga olgu, vabandan - olen millegi pärast suureks torufänniks saanud Smile

Vabandada pole vaja, argumendid on õiged.Cool

Aga siin teemasid lugedes tundub, et paljud ei valda lihtsamaidki võtteid, kui seda on gaasiga jootmine või terastoru painutamine kodustes oludes.

Pika vooliku korral ei ole telgsuse probleeme, kui voolik just liig täpne ei saanud. Lühikeste voolikujupside puhul võib küll tekkida olukord, kus vajalik painderaadius läheb liiga väikeseks (voolikut ikka 50 mm peal 90 kraadi ei keera Rolleyes ).

Pikk toru nooleküljel või käruraamil on üks asi. Ruumiliselt väänatud toru sokutamine kabiinialusesse ruumi on hoopis teine asi. Kes pole proovinud, võiks katsetada. Uskuge, saate unustamatu kogemuseBig Grin

Unustasin eile arvelt vaadata, kuid mälu järgi läks minu kaks 2,2 m voolikut, 4 üleminekustutsi, peotäis seibe ja ja kaks kuulklapipaari kokku maksma umbes tuhat vana raha Hydroskandi leti taga.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 03-09-2013

(03-09-2013, 08:25 AM)v6sa Kirjutas:  Pikk toru nooleküljel või käruraamil on üks asi. Ruumiliselt väänatud toru sokutamine kabiinialusesse ruumi on hoopis teine asi. Kes pole proovinud, võiks katsetada. Uskuge, saate unustamatu kogemuseBig Grin

Unustasin eile arvelt vaadata, kuid mälu järgi läks minu kaks 2,2 m voolikut, 4 üleminekustutsi, peotäis seibe ja ja kaks kuulklapipaari kokku maksma umbes tuhat vana raha Hydroskandi leti taga.

Jah, sellele ma mõtlesin kohe alguses, et kuidas selle originaaltoru paigaldamine välja võiks näha. Teoreetiliselt on mul plaanis niikuinii putka maha tõsta, sest on plaanis vähe suurem remont ette võtta, aga praegu kohe ma seda veel ajapuudusel tegema ei jõua hakata. Vaja lihtsalt torud ära vedada, et kevadel saaks juba kasutada.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - KristjanT - 03-09-2013

(03-09-2013, 08:25 AM)v6sa Kirjutas:  Pika vooliku korral ei ole telgsuse probleeme, kui voolik just liig täpne ei saanud.
Oleneb voolikust. Olen paigaldanud kolmekihilist tollist neljameetrist voolikut, kus mõlemad otsad pööratud. Ja kui ühte otsa vaja natukenegi keerata, on probleem juba käes.

Aga tuhat krooni sellise träni eest (sain aru, et 4,4 meetrit voolikut hülsside ja otstega, stutserid, kaks paari kiirühendusi ja USIT tihendusseibid) on isegi mõistlik hind, soodustega arvutasin selle kompoti hinnaks praegu kuskil 50 euro kanti. Muidugi Hydroscand on ka üks kallimaid kohti, kust osta (kui tuttav nägu või koostööleping olemas pole).

MTZ-del on vist M20 ühendused kasutusel, aga üldiselt on võimalik voolikuid ka ise koostada, kui kasutada keeratavaid hülsse. Kui voolik kuskilt järele annab, on hea kohe metsas või põllu peal asi põlve otsas ära lappida. Need, kes ütlevad, et keeratavad hülsid ei kesta... MTZ-i 180 (?) bari taluvad vabalt. Kasutatud ka kõrgemate survetega ja pole viga midagi. Tähtis on asi korrektselt koostada.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - Harrastaja - 03-09-2013

Ise vedasin samuti torude asemele voolikud, mis üle olid, sel põhjusel et torud lekkisid ja olid ka kümneid kordi joodetud ja lapitud. Samas võib vedada sinna ka venes toodetud voolikud, mida saab ka päris odavalt kätte näiteks AKK-st.
Muidugi kui toru peab, siis on ta parem.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 30-09-2013

Kas keegi teab öelda, mis mõõdus laagrid on MTZ esisilla pooltelgedel ja püstvõllidel (mõlemad paaris)?. Minu kataloog on selle kohapeal natuke kehvakese pildiga, numbrist ei saa jagu, oleks nagu 97507 (aga sellist mõõtu pole Tartu ühe parima laagripoe andmetel olemas, on olemas mõõdud 97506 ja 97508). Võibolla keegi saaks enda kataloogist või mälusopist järgi uurida.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - deeremees - 30-09-2013

Ma ei tea kas sellest abi on.Smile





http://mtz80.kzsolt88.fotoalbum.hu/ Sellel lingil terve kataloog.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - deeremees - 07-10-2013

Kas mtz hüdrosüsteemi pumpa on võimalik panna ka valesti, nii et see tööle ei hakka. Oleks vaja teada kuna sai ühel russil pump vahetatud. Kas pumba peal olev kiri peab jääma õigetpidi.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - mlsluik - 07-10-2013

(07-10-2013, 18:33 PM)deeremees Kirjutas:  Kas mtz hüdrosüsteemi pumpa on võimalik panna ka valesti, nii et see tööle ei hakka. Oleks vaja teada kuna sai ühel russil pump vahetatud. Kas pumba peal olev kiri peab jääma õigetpidi.


Pumpa valesti panna ei saa aga vale pumba saab küll panna. On vask ja parempoolse pöörlemisega Nś pumbad.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 09-10-2013

Nii. Saab vaikselt hakata jälle teemakohast sillajuttu ajama. Kas keegi on kursis, kui suur lõtk peab olema MTZ-82 jaotuskasti kardaanivlantsi kinnikeeramisel? Ehk siis kui tugevalt keeratakse kinni joonisel 2 olev mutter ja kas vlantsil 4 peab jääma pikkisuunas võllile ka teatav lõtk?
[attachment=45220]


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - Tuningman - 09-10-2013

vale pumpa saab panna jah. papsi töö 82-l pandi vale tootlikkusega pump. nii kui traktori käima panid hakkas üks hulgumine pihta. hüdro ei toimetanud nii nagu vaja ja õli kuumenes ka üle. käskisin ära vahetada. peale seda toimis asi normaalselt.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - reljo86 - 09-10-2013

Oma masinatel olen sele võlli mutrid mõlemalt poolt pooletollise löökkeerajaga täiega kinni lasknud ja ikka venitanud niikaua kuni splindi saab sisse panna. Kui lahti jätta siis logistab nuudid ära ja mõned isegi murrab võllilt lahti.
Kõikide kardaaniflantside vahele olen pannud ka veidi hermeetikut, et õli välja ei ajaks.
Youtubes: Техническое обслуживание тракторов Беларус МТЗ 80 и МТЗ 82
47:15 näitab onu kuidas asi käibSmile


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 09-10-2013

Tänud hea vastuse eet, eeldasin ise ka, et asi peaks ikka kinni olema! Sellest tulenevalt üks lisaküsimus on veel. Nimelt, jaotuskasti sain ma ilma selle kardaani vlantsita, viimane asi on tihend ja sealt väljaulatuv võll. Kas vlantsi alla käib ka mõni distants seib (joonisel justkui oleks seal midagi?) Praegu on nii, et kui keeran mutri korralikult kinni, siis jääb splint praktiliselt mutri viimase piiri peale või peaaegu juba mutrist väljapoole. Püüan pildimaterjali ka tekitada. Vabandust lolli küsimuse pärast, aga see esisilla süsteem on minu jaoks täiesti uus teema.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - Daff - 10-10-2013

See jaotuskasti teema on ka mulle peavalu tekitanud. Panin kasti külge ja kardaan jäi lühikeseks. Flantsi taha panin distants seibi, nii paksu kui võimalik oli, et splint veel sisse läks ja ka siis oli probleem. 4 mm. jäi ikkagi puudu. Nüüd on kardaani ja flantsi vahel ka veel seibid. Tekkib küsimus: kidas selline asi võimalik on? Kas metsaveo vints on traktori pikemaks venitanud? Või on probleem varuosana ostetud vahepukis?


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 10-10-2013

(10-10-2013, 07:39 AM)Daff Kirjutas:  See jaotuskasti teema on ka mulle peavalu tekitanud. Panin kasti külge ja kardaan jäi lühikeseks. Flantsi taha panin distants seibi, nii paksu kui võimalik oli, et splint veel sisse läks ja ka siis oli probleem. 4 mm. jäi ikkagi puudu. Nüüd on kardaani ja flantsi vahel ka veel seibid. Tekkib küsimus: kidas selline asi võimalik on? Kas metsaveo vints on traktori pikemaks venitanud? Või on probleem varuosana ostetud vahepukis?
Samad küsimused ka minul! Seega panen ka seibi ikkagist sinna vahele. Olin sama meelt, et mida kinnipoole vlantsi keeran, seda pikemat kardaani mul läheb ju vaja. Ainult, et kardaanid on ühepikkused! Kui kellelgi on veel kogemusi, jagage julgelt!


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - reljo86 - 10-10-2013

Võtsin hommikul kahel silla väljavõttel flantsid ära ning ei olnud kummalgi mingit seibi. Võibolla kunagi ära jäetud, kuid kõik sobib ilusti kokku. Nendel mis traktorite küljes on, pole kah meelde jäänd, et seal midagi oleks. Flantsi ja mutri vahel käib 3mm terasest spets seib. Mõlemal masinal on jäigad pukid ja siis pole kardaani pikkustega probleemi kah.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 10-10-2013

Okei, selge! Tänud abi eest!


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - saarrand - 14-10-2013

Proovisin pühapäeval kündmisega alustada. Tasase mullamaa peal polnud hullu, aga kui vähe künklikuma ja savisema põllu ette võtsin, siis jätsin selle tegevuse õige pea katki. Sellele vaatamata sai ca 2ha ära tehtud.
Siis vaatsin, et tuleb hakata millegi muuga hetkel tegelema. Võtsin jälle vedava esisilla kätte. Viimati jäi kevadel töö katki seal kohas kus probleemiks osutus esisilla prussi küljest sillatala lahti võtmine, st kaks sõrme olid totaalselt kõvasti kinni roostetanud. Võtsin ühendust siinse kasutajaga tammetonu ja asi sai mõne tunniga lahenduse. Kuigi lihtne asi ei olnud, rooste oli mõnuga omaks võtnud ikka selle sõrme sinna. Algul mõtlesin, et ka teatav kulumise rant segab (umbes nagu lindipoldid on väntvõlliks kulunud), aga kulunud polnud sisuliselt üldse. Nüüd vaja kesmine reduktori osa veel üle käia ja siis saab sila kokku ära laduda. Paigaldamise jaoks sai Roccla ka muretsetud, et see protsess paremini sujuks.
Muide, kellel Lõuna-Eestis on vaja erinevaid metallitöid teha, siis soovitan kasutada ksf! tammetonu nõu ja jõudu. Mehel on kodus olemas mitmeid väga korralikud masinad, tegemaks väga erinevaid metallitöid!

Siit veel küsimus, ega kellelgi ei ole juhtumisi tutvusi mõnes MTZ varuosadega tegelevas poes, letihindasi kokku lüües tuleb ca 400€ kerge shoping teha.


RE: Projekt: MTZ-80--->82 - v6sa - 14-10-2013

(14-10-2013, 13:11 PM)saarrand Kirjutas:  ...
st kaks sõrme olid totaalselt kõvasti kinni roostetanud.
...

Kui sõrmed näpu vahel, lase kohe teha ka tõmmits. Sõrme sees on keere olemas, kuid ma ei tea selle mõõtu.

Minu hübriidrussil oli lõtk selles mõõdus, et sõrmed tulid koormusest vabastamise järel kruvikeerajaga tõmmates välja...Big Grin