I: esirumm EHB, umbes 1940.a.
#1

Profiililt on ta peaaegu üksüheselt identne sõjajärgse Riia ratta esiratta rummudega (kardan, et sealt on Riia tehase konstruktorid snitti võtnud, pildi Riia rummust leiad siit). Firmamärk - kolm tähte EHB - asetseb külgsuunas väljavenitatud rombi sees. Kodaraauke on 32 - sakslasele omapärane, sest (erinevalt inglastest) armastasid nad ka esirattal kasutada 1930ndatel aastatel tüüpiliselt 36 kodarat. Ma ei olegi vist näinud ühtki Saksa selle ajastu 32 auguga esirummu, 32ne esiratas näis olevat inglaste monopol tollal.

Niisugune 32ne EHB rumm oli monteeritud jalgrattatehases Kiir (endine ARE, nimetati ümber peale natsionaliseerimist novembris 1940) tõenäoliselt 1941. aasta algul valmistatud jalgrattale. Oli selgelt näha, et rataste koosteliinil ei oldud 32 kodaraga harjutud, sest toorikvelje sisse 32 augu puurimine oli olnud jalgrattatehase Kiir (endine ARE) töölistele raske pähkel. Veljering on nimelt jaotatud 32 osaks valesti. nii et mõned kodaravahed on jäänud aukude puurimisel palju suuremad kui ülejäänud. Seevastu tagaratta velg tüüpilise 36 kodaraga on jaotatud ühtlaselt (tõenäoliselt oli selle jaoks tehases mingi matriits/rakis). Märkasin seda anomaaliat siis, kui ratastest kodaraid välja võtma hakkasin.

Siit küsimused kaasfoorumlastele:

- Kas keegi on ka peale minu trehvanud nägema EHB-markeeringuga esirummu? Kui jah, siis kas 32- või 36-augulist?

- Kas siin foorumis on jalgrattaomanikke, kelle omanduses on jalgrattatehase ARE või Kiir toodangut, millel on all enda esimene ratas? Kui jah, siis milline esirumm on kasutusel?

- Kui siin foorumis on varasemate ARE rataste omanikke, mille esiratas/rumm on algne, siis oleks huvitav teada nende esirummu marki ja kodarate arvu (Arnol peaks olema nt Sport).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#2

Ma olen Sinu kollektsioonis ka ETK naiste rattal sellist tähist näinud. endal kahjuks selline rumm puudub.
Vasta
#3

(25-01-2010, 18:39 PM)illi123 Kirjutas:  Ma olen Sinu kollektsioonis ka ETK naiste rattal sellist tähist näinud. endal kahjuks selline rumm puudub.

Vaat nüüd ei saa ma Sinust aru, millist ratast Sa silmas pead. Mul on kolm naisterahva ETK Originali (kõik üksteisest erinevad!) ja üks naisterahva ETK Eteka ja mina küll ei tea, et ühelgi neist EHB-esirumm küljes oleks.

Vanim neist, arvatavasti veel 1939.a. lõpul valmistatud 6262 omab Unioni esirummu, nii nagu minu 1940.a. ETEKA nr 7111-gi. Veidi uuemal 1940.a. Original'il nr 7344 on all aga PWB-esirumm (PWB asetseb kuusnurga sees).

Jääb üle ainult minu kõige noorem naistehva ETK-Original raaminumbriga 8418 (ka 1940.a.). See asetseb oma purunenud vända ja neljavedrulise Lepper Corona sadulaga juba ligi 10 aastat teistest eraldi hoones lakanurgas ning mingeid pilte sellest mul senini kahjuks pole. Niipalju, kui mina mäletan, uurisite Te seal kolmekesi peamiselt vaid raaminumbrit (mina sinna nurka mööda seda prussi koos teiega tookord ei roninudki). Või vaatasite ka esirummu ja see oli tõesti EHB? Mina ei ole seda ratast ise pikki aastaid lähemalt uurinud... alati on olnud teisi projekte, mida enne seda ratast ette võtta...

Ega EHB ja PWB pole omavahel sassi läinud?

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#4

Peale Arno Spordi ei tea jah ühtegi enam-vähem komplektset (ratastega) Are ratast. Mudel Sport teatavasti tuli 40-ndal aastal, Arno rattal on õige tagaratas, esimese kohta kahjuks ei mäleta, midagi oli kahtlast, kas porilaud või velg vms oli teist värvi, eriti ei usu, et esiratas 32 kodaraga oli aga mürki ei võta.
Ehk Arno läheb nüüd magamistuppa ja vaatab ise oma silmaga esiratta üle ? Smile
Vasta
#5

tunnistan oma järjekordset eksimust.
Vasta
#6

(26-01-2010, 19:25 PM)kass Kirjutas:  Peale Arno Spordi ei tea jah ühtegi enam-vähem komplektset (ratastega) Are ratast. Mudel Sport teatavasti tuli 40-ndal aastal, Arno rattal on õige tagaratas, esimese kohta kahjuks ei mäleta, midagi oli kahtlast, kas porilaud või velg vms oli teist värvi, eriti ei usu, et esiratas 32 kodaraga oli aga mürki ei võta.
Ehk Arno läheb nüüd magamistuppa ja vaatab ise oma silmaga esiratta üle ? Smile
Magamistoas käidud,midagi kahtlast ei olnud sest esiratas 36 kodaraga sama sinise triibuga nagu taga(äärtes valge kitsad)esirummul U täht,porikas ka ees sama aga musta värviga üle võõbatud.Nii ära tee midagi minu Sporti mahaBig Grin
Vasta
#7

Teen mis oskan ! Cool
Vasta
#8

(26-01-2010, 20:18 PM)Armex Kirjutas:  ... esirummul U täht...


Selge, Unioni töö, nagu minu kahel ETK rattalgi.

Tänud teabe eest!

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#9

(26-01-2010, 20:29 PM)valdo Kirjutas:  
(26-01-2010, 20:18 PM)Armex Kirjutas:  ... esirummul U täht...


Selge, Unioni töö, nagu minu kahel ETK rattalgi.

Tänud teabe eest!


(26-01-2010, 01:07 AM)valdo Kirjutas:  ... minu kõige noorem naistehva ETK-Original raaminumbriga 8418 (ka 1940.a.) ... Mina ei ole seda ratast ise pikki aastaid lähemalt uurinud...

Nüüdseks on selgunud, et ka sellel nr 8418 ETK Originalil on 36 kodaraga Union (kilbi sees olev U-täht). Nii et minu neljal ETK naisterattal on esirummudeks üks PWB ja kolm Unioni.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#10

(25-01-2010, 17:18 PM)valdo Kirjutas:  - Kas keegi on ka peale minu trehvanud nägema EHB-markeeringuga esirummu? Kui jah, siis kas 32- või 36-augulist?


Teema on juba väga vana ja nüüd on piisavalt aega võetud, et vastus poleks kergekäeliselt kaalumata. Niisiis- ka üks EHB rumm, ei tea mis selle otsas on veerenud aga auke on 36.
       

Diagnoos: ahvivaimustus. Sümptomid: põhjendamatu optimism.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne