(10-07-2020, 01:34 AM)Janka Kirjutas: Kas saunas käiakse boilerist vett joomas või end pesemas?
Kuram, terve Tallinna linn tarbib Ülemistest tulevat keemiaga töödeldud vett otse ja toorest peast makku, nüüd maakatel ei sünni end pisut värvi muutnud veega pesata kah enam 
He-heh-hee!
Inimeste nõudlikkus/pretensioonikus ei ole alati otseses sõltuvuses geograafiast, vaid iseloomuomadustest. (Siinsamas eespoolgi näide olemas.) Kahju, et pole pilti pakkuda, jutt ei anna probleemi tõsidusest õiget ülevaadet. Igatahes laupäeval sauna küttes värvus kergelt heleroheline vesi tugevalt tumeroheliseks, seejärel ka pruunikaks, kuni lõpuks oli sellist värvi nagu afroaafriklane

Ja minu peen proua ütles, et tema sellise virtsaga oma pead ei pese. Ja kui mina seda virtsa kerisele lajatasin, oli metallimaitse suus.
(10-07-2020, 07:36 AM)qwerty009 Kirjutas: Kui te oma paagi ühekordse kangema lahusega olete läbi keetnud (katlakivist vabanenud), siis hilisemaks katlakivi ärahoidmiseks piisab teelusikast sidunhappest/äädikast30% paagi kohta (küttekorra kohta). Eeldan, et see paak on ca 60l.
Ja see ei tekita mingit maitset ega reageeri metalli ega muuga.
Tundubki, et "kange" kontsentratsioon pesi metalli küljest suurema saasta lahti. Lasin süsteemi tühjaks, loputasin läbi ja proovikütmisel vesi ilus selge. Täna (kirjutangi neid ridu ennast peale sauna jahutades) ilmnes, et natuke ringleb süsteemis siiski roostet, mis mustast metallist küttekeha puhul on paratamatu. Vesi on õrnalt pruunika tooniga (mis kedagi ei häiri). Samas, kui tuli kustunud ja tsirkulatsioon seisma jääb, on vesi ilus selge.
Mina olen ikkagi nii väikeste happekoguste suhtes skeptiline. Täna juba paistis, et paagi seintele tekib õrn katlakivikiht. Minu paak on 120l, paari teelusikatäiega asja ei paranda
Vahepeal hakkas keevitaja oltsberg keemikuks ja viis läbi mõned katsed. Kallas 420 ml majoneesipurki keeva vett ja lahustas seal 2 teelusikatäit sidrunhapet (maitse oli hapu, aga mitte eriti tugevalt). Ja siis pani sinna selle sama vasktoru küljest lõigatud jupikese, mis tal ka saunasüsteemis osaleb. Silmnähtavalt kiiresti eraldus torult rohekas laik. Torujupike jäi lahusesse pea ööpäevaks, välja võttes oli roosakat tooni. Lahuse värvimuutusi ei täheldanud.
Teine katse tsingitud plekiga. Milleks see? Sest süsteemis on ka tsingitud torud. Sel lihtsal põhjusel, et poes juhtus sobiva pikkusega tsingitud toru jupp olema. Tsingist jagu saamiseks kulus sama kontsentratsiooni ja algtemperatuuriga lahusel ca 3 tundi. Kõrvalepõikena: tsingist vabanemiseks olen siitsamast foorumist leidnud soovituse kasutada
sellist asja
Toime kiire ja tõhus.
Viimane katse kolme roostetanud naelaga. Rooste eraldus silmnähtavalt kiiresti. Algselt värvus lahus kollakaks, kuid hiljem muutus taas läbipaistvaks. Ja üks kogemata avastus: kui lahus sattus ilmastiku poolt halliks tõmbunud puidule, siis muutus puit taas ilusaks kollaseks.
Seega siis "keedab" sidrunhape metalli küljest igasugu olluseid lahti, kui kraam on piisavalt kange. Katlakivi osas tuleb veel katsetada.