Töökoja valgustus
#1

Plaanis töökoda valgemaks muuta. Ruum on 7x12 meetrit ja hetkel valgustab seda 8 kahe toruga päevavalguslampi. Lambid on kaetud originaalis läbipaistva pleksiga, mis on muutunud ajaga kollakaks ja ei valgusta korralikult ka peale pesu. Ja määrduvad nad ka ikka väga kiiresti. Kui 1 toru tarbib 36 watti, siis kogu see kupatus 16x36 teeb 576 watti tunnis. Pika päevaga kogub juba päris hästi. Mida teha? Milliseid lampe kasutada, et kulutatud rahal oleks mõte sees. Rolleyes Sad
Vasta
#2

eile just vaatsi külapeal ühes laudas lampe. seal olivad justkui päevavalgustorud, aga tegelikult ledid.
valgust oli küll. võimsuse kohta küsisin, a ei mõistetud täpsemalt öelda. pleksivann oli neil ka ümmer. eks rokaseks läevad kõik lambid ühtemoodi.
Vasta
#3

Võimalik, et led lambid pakuvad ka juba ägedamaid lahendusi, kui led prožektorite poole ära vaata. Treppi võid sellise led lambiga valgustada, aga tööd selle all ei tee. (punkt valgus vs ruumiline valgus)

Kui mõeldakse välja led lamp, mis pakub ruumilist valgust nagu halogeen või luminofoor, siis ostan endale ka. (siiani pole kohanud, eriti pole otsida ka viitsinud)

Come to the dark side, we have cookies!
Vasta
#4

Interneedusest:
   
Andmeid torude kohta ei viitsinud otsida. Kõhutunde järgi on led ribad sama valgustugevuse juures 2x väiksema(vähemalt) voolutarbega. Tolmusesse kohta ei soovita veekindlaid ribasid. Neid kattev silikoonist "sült" on soojaga väga kleepuv, isegi sõrmejäljed jäävad paigaldamisel peale, puhastada võimatu. Külmaga on see aga kõva nagu klaas. Mitteveekindlad ribad soovitaksin katta millegagi, mis kaitseks niiskuse eest ja moodustaks sodi hülgava kihi, et oleks hea puhastada. Led ribade enda kleeplint ei ole riba üleval hoidmiseks piisav. Paigaldamisel on vaja kasutada täiendavat liimi, ntx "Momenti" või midagi selletaolist. Vastasel korral kooruvad ribad varsti maha. Kui mitte enne siis suvesoojaga kindlasti.

Iga töö tulemus on selle riista nägu, millega seda tehti.
Vasta
#5

Enda töökojas ühel päevavalguslambil (tänapäevasel) ütles üles elektroonikaplokk ja sai prooviks võetud LED toru T8 25W 1500mm.

Olen rahul ja edaspidi vahetan teised ka ümber. Halvem kindlasti pole kui luminofoor kuid ei julge öelda, et ka oluliselt parem (peale voolutarbe). Häireid küll vähem kui luminofooril aga enamusi see ei häiri. Lisaks ei ole vaja plokki vahele.

Vana toru siis 58W vs uus 25W.
Vasta
#6

(11-01-2015, 22:17 PM)phyl Kirjutas:   ... led prožektorite poole ära vaata ...
huvitav. mulle küll meeldivad. naabrimehele sai just töökoja lakke 4 viiekümne vatist proset ja ruum on valge küll. kõigile töödele, mida ilma prillita teha kannatab, jägub valgust. omalegi tellisin idast väikseid kümnevatiseid juurde aga need on kuskile teepeale ää kadunud ja ilmselt seie ei jõuagi. vaja uuesti tellida.
küll aga on spektritega neil kehvasti. vaja katsetada, aga keskmiselt saab hää, kui külmad ja soojad vaheldumisi panna.
Vasta
#7

(11-01-2015, 23:19 PM)diesel Kirjutas:  naabrimehele sai just töökoja lakke 4 viiekümne vatist proset

Kui need stokkerist pärit, siis võtta alla. Installi neli kruvi juurde ja pane olemas olevad korralikult kinni. Muidu kuumeneb kristall üle ja saad omale mingi imeliku täpi sinna lakke.
Võimalik, et ei ole ainult selle poeketi hädad, aga 25W prose mis oli soetatud Krauast oli korralikult tehtud.

Õnneks ise neid ei ostnud aga sain ühe ja nägin teist ka seest. Termopastaga koonerdatud ei ole aga kruve ei ole raatsitud kah panna ja need mis on, on lahti.
Sealtsamaast saada olnud 100W prose voolutarve muutus esimese tunniga 95W pealt 60W peale ja valgus kahanes võrreldes värske prosega.

Selline tore kaubandus meil siis.

Kui on raha, siis ostan bensiini ja sõidan tsikliga. Kui ei ole, siis sõidan ilma.
Vasta
#8

need olid hiinakad ja eaksa jebaist võetud. mõne nädalase põlemisega pole veel lahjemaks jäämist märganud.
Vasta
#9

Led torud tunduvad huvitavad. Uurides leidsin,et valik pole üldse lihtne. Esiteks kas soe või külm valgus? Kas läbipaistev või matt?
Lisaks erinevad luumenid ja muidugi hind. 1200 pikkusega on hinnad ikka väga erinevad. Millistest firmadest või markidest tuleks kauge kaarega mööda käia?
Vasta
#10

(12-01-2015, 11:10 AM)Meistrimees Kirjutas:  Led torud tunduvad huvitavad. Uurides leidsin,et valik pole üldse lihtne. Esiteks kas soe või külm valgus? Kas läbipaistev või matt?
Lisaks erinevad luumenid ja muidugi hind. 1200 pikkusega on hinnad ikka väga erinevad. Millistest firmadest või markidest tuleks kauge kaarega mööda käia?

Oleksin ka huvitatud nendest LED torudest. Mul samuti tüükojas 11 kahe 58W toruga kaasaegset luminofoori, prooviks täitsa selle LED toru ära, sealt tuleks arvestatav kokkuhoid.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#11

Idast tellida tundub kahtlane neid LED torusid. Ei tea kunagi, mitmes tükis jõuavad.. samas eesti kaupmeestel kipub üsna suur juurdehindlus olema selliste toodetega. Kogused vist nõnda väikesed veel.
Vasta
#12

(12-01-2015, 11:47 AM)saarrand Kirjutas:  
(12-01-2015, 11:10 AM)Meistrimees Kirjutas:  Led torud tunduvad huvitavad. Uurides leidsin,et valik pole üldse lihtne. Esiteks kas soe või külm valgus? Kas läbipaistev või matt?
Lisaks erinevad luumenid ja muidugi hind. 1200 pikkusega on hinnad ikka väga erinevad. Millistest firmadest või markidest tuleks kauge kaarega mööda käia?

Oleksin ka huvitatud nendest LED torudest. Mul samuti tüükojas 11 kahe 58W toruga kaasaegset luminofoori, prooviks täitsa selle LED toru ära, sealt tuleks arvestatav kokkuhoid.

Led toru on umbes 12w ja 1400lm, 116lm w kohta. Luminofoor on 58w ja 5400lm, seega 93lm w kohta. Kui luminofoori puhul võib andmeid uskuda, siis led lampidel ei vasta antud võimsused pea mitte kunagi tegelikkusele. Ühesõnaga kokkuhoid valguse hulga suhtes puudub, kuid siin tuleb mängu ledi kohtvalgustuse osakaal. Enamus tema toodetud valgusest tuleb otse alla, luminofooril aga kõikjale tema ümber, st lakke samapalju kui maha.

Edaspidine on kõva oletus ja arvude ümardamine, seega ärge täpsust sealt otsige.
Oletame, et ledi puhul peame saama sama valguse kätte poolte luumenitega, kuna kaod lakke puuduvad. Sellisel juhul oleks ühe 58w toru asemele vaja umbes 2x12w  1400lm led toru, mille koguvõimsuseks tuleb 24w. Puusalt tulistades, maksab korralik kvaliteetne led toru umbes 15euri (kindlasti saab odavamalt ka) Kokku seega 30 euri. Kw energiat maksab 0,13 euri. Kui ledid põlevad päevas umbes 8h, siis kuus hoiab kokku luminofooride arvelt umbes 6kw ehk 78 senti. Veelkorra kõvasti ümardades saame ledide tasuvusajaks kolm aastat, peale mida nad hakkavad alles kasumisse tiksuma. Seda juhul muidugi, kui nad peale kolme aastat kasutamist veel töötavad, milles ma kahtlen natuke Smile

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#13

Ma vaatasin, et osad asutused müüvad neid torusid 35+ euri ja pakuvad 3000 luumenit. Investeering nendesse torudesse ei paista veel praegu end ära tasuvat. Vanad lambikorpused ju ikka kollakad ja pole hermeetilised ka. Vaatasin, et müüakse ka uusi sisuta korpuseid hinnaga 24 euri . Kulu on suur aga kasu pole ju kindel
Vasta
#14

(12-01-2015, 11:10 AM)Meistrimees Kirjutas:  Esiteks kas soe või külm valgus? Kas läbipaistev või matt?
Palju on kinni kasutajas. Mõni ei tunnista üldse peale hõõglambi midagi. Külm valgus on sama voolutarbe juures pisut ergem(teine luminofoor) ja pisidetailid joonistuvad paremini välja. Ntx kruvi põrandalt otsides näeb paremini. Soe valgus on jälle silmale ja psüühikale meeldivam. Ledide puhul ei tasu päris matti või piimjat hajutit ette panna, valgus kipub niigi nõrgapoolne olema, liiga palju läheb kaotsi. On olemas spetsiaalsed krobelise pinnaga ledlambi hajutid, need on küll head. Sama tüüpi ja sama ledide arvu juures tundub valgustus parem. Pikkade valgustite puhul aga olgu kate pigem läbipaistev, arvan ma.

Iga töö tulemus on selle riista nägu, millega seda tehti.
Vasta
#15

Kui endale töökoda meisterdasin, siis uurisin ka LED valgust ja luminofoori. Olid siis voolutarbe ja luumeni suhted samad on ka nüüd aga hind on erinev.
Soovitan jääda ikka luminofoori peale, lihtsalt teatud aja tagant uued torud panna.
Ja kindlasti mängib väga palju rolli ruumi seinade ja lae värvitoon. Endal garaasis on seinad ja lagi valged ja töökojas sai seinad heleroheliks ja lagi helekollaseks. pole töökojas sellist valgust, mis garaasis, kuigi 1 ruutmeetri peale on suurem luumenite arv ja lae kõrguse vahe on ka kõigest paarkümend sentimeetrit.
Loomulikult mängib palju rolli lampide omapära(reflektorite; olemasolu, nurk, materjal) ja lampide asetus jne.
Vasta
#16

(12-01-2015, 17:08 PM)juss Kirjutas:  Ja kindlasti mängib väga palju rolli ruumi seinade ja lae värvitoon. 
+1 Nii on.

Iga töö tulemus on selle riista nägu, millega seda tehti.
Vasta
#17

Olles just hiljuti mõelnud led torude peale ja peale ühe prooviks ostmist läks isu üle.
Esiteks kui neid tasuta ei saa puudub majanduslik mõte.
Teiseks hoolimata reklaamist ei ole ikka seda valgust mis luminofoori torul.
Seega sai päevake tellinguga turnitud, pestud lambid ja pandud uued torud.
Nüüd ruumis selline valgus et pane või üle ühe põlema.
Uskumatu vahe on ikka sees kui panna ühte lampi kõrvuti vana ja uus toru.
Kui lampidel on klaasid peal ja ruum on ikka üle 3,5m kõrge ma jätaks klaasid peale panemata.
Lambi puhastamine on lihtsam, kuna toru tõmbad märja lapiga üle ja on puhas.
Kuplil aga saab kuidagi ikkagi mustust sisemisele poolele ja seega puhasta torud ja siis kuppel ka mõlemalt poolt.
On keegi ka Haliidlampi proovinud?
Oleks sel kohtvalgusena mõtet?


Muidugi mitte nii karmi asja.
Vasta
#18

Ja testi videos viib läbi noor Richard Hammond Big Grin

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#19

Kas on mõni firma, mille päevavalgustorusid peetakse teistest paremaks. Mul praegu kasutuses ja mõni varuks sellistelt firmadelt nagu Philips ja Tungsram. 
Vasta
#20

Viimased Philipsid läksid väga kergesti sisse keerates katki. Osramitega pole probleemi olnud. Üldiselt võta üks ja viska teisega.
Metallhaliidi olen mõtelnud, aga lambid on suhteliselt kallid ja pirnid ka küllaltki. Suuremad prožektorid annavad muidu päris hästi valgust. Alla 100w pole proovinud.
Led on rohkem moehaigus. Reaalselt on kvaliteetne led kallis ja seega kaob ära näiline sääst. Odav ei kesta ja on viletsa valgusega. Odavad prosed on liiga sinised, et neid siseruumides töö tegemiseks kasutada. Lisaks tekitab led teravaid varje ja muudab ruumi väga kirjuks.
Optimaalne lahendus on ikkagi torud. Soojem valge ühtlane üldvalgus ja lisaks töökohtade juures kohtvalgustid, mis võivad olla natuke külmemat tooni. Pirnid ei maksa eriti palju, annavad oma võimsuse kohta hästi valgust ning lampe on samuti võimalik kommiraha eest kuulutuste peale osta. Et pool valgust ei läheks lakke, tuleb lambid laest alla riputada, kasutada reflektoriga lampe ja värvida vähemalt ülemine osa garaaži valgeks. Alumise otsa toon on maitse asi. Kohtvalgustina on ka laiemad reflektoriga hõõglambid täiesti omal kohal. Eralduv soojus läheb meie kliimas garaaži kütmiseks, mitte ei ole maha visatud raha.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne