Teema on suletud

KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri

(22-02-2017, 21:48 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  Arutlen siin oma majapidamise tulevase sauna üle.
Esivanemate aegses muidu suht viletsas seisus saunahoones on iseenesest täiesti kõva suurest paksu seinaga vaadist nn maasaunaahi, ehk siis selline kus käib tuli kivide vahelt läbi ja saab luugi kaudu peale kütmist leili visata.
See on ka ainus korralikus seisus osa selle vana sauna juures.
Nüüd ma siin mõtlen, kas koos sauna remondiga paigaldada selle asemele moodne saunakeris või vana saunaahi/keris uuesti üles laduda.
Oskab keegi sellise kerisetüübi eripärasid võrreldes tänapäeval üldlevinud metallist saunaahjudega võrrelda?
Enda tutvusringkonnas pole ühtegi sellise tüübi sauna ka, et saaks tunnet võrrelda...

Endal on ka olnud ainult korra au analoogses saunas käia, aga mingi kogemus siiski. Leil käis luugi kaudu ja suits läks korstnasse. Peremees nimetas seda nö. vene saunaks, lisaks rääkis loo, kuidas külas olnud soomlased vett valanud lihtsalt kerise peale ja kurtnud kehva leili üle.
Mäletan, et kütmine võttis tohutu aja, ikka kaks-kolm korda kauem kui tavakerise puhul. Leil ja kuumus olid mahedamad kui klassikalise sauna puhul. Enne sauna minekut loeti veel sõnad peale, et leili viskamise ajal pole just tark mõte luugist sisse piiluda.
Enda silmis on näen ainult ühte suurt miinust sellise kerise puhul ja see on kütmisele kuluv aeg, muus osas oli igati vinge saun.

Illustreerivat materjali ka

(23-02-2017, 09:37 AM)muska71 Kirjutas:  Kuidas kaitsta elektrimootorit maha põlemise eest kui too peaks jõu nappusel seiskuma ootamatult?siin ühes teises teemas soovitatud mootorikaitselüliti paraku ei kõlba kuna see lülitab voolu välja kui nt faas kaob või null kaob,nii seletas mulle asja elektri poes keegi kutseline elektrik.Tema soovitas mingi termokaitsme mootorile külge aretada ja termole taha nt uksekell,et nii kui temperatuur tõusma hakkab siis uksekell kukub mölisema ja kohe saab regeerida.
mida targemad soovitavad valida?googelmoogel annab suure valiku,aga enamusel pole isegi seda antud mis tempi pealt tööle rakendub.pesumasinate ja boilerite omi kodus on,aga ilmselgelt polemõtet lasta mootoril nii kuumaks minna ja enne põleb maha kui reageerib.
eile poodi junni küsides müüja pakkus kohe seda tavalist,aga hakkasin küsima,et kuidas töötab ja mida teha oskab ja siis kohe tuli välja,et antuud junn ei sobi kuna kodutöö oli tehtud.

See elektri müügi poes olnud kutseline elektrik oli ilmselt Moskva Lumbumba-nimelise rahvusvahelise ülikooli lõpetanud.  Cool Kas ta kõrgematest harmoonilistest ja fukoovooludest ka midagi rääkis?
Ksf! Rockeri poolt  eelnevalt mainitud mootorikaitselüliti kõhus on juba tehases külge aretatud termovabasti, mis peaks el. mootorit piisavalt kaitsma, kui ta on õigesti valitud ja paigaldatud-reguleeritud. Sinu juhtumi puhul oleks näiteks sobiv lüliti piirkonnaga 0,63 - 1 A (amprit)
http://www.elektroskandia.ee/hinnakiri/kood/370003004
hinnatundlikule isikule Tallinnas võib soovitada institutsiooni Elektrikaup, kus hinnad on poole odavmad, leiab googeldades, vb on seal valikus ka mootorikaitselüliti 0,67 A nimivooluga el. mootorile.
Mis seal mootoris siis toimub? Rootor jääb kinni või läheb koormus liiga suureks - mootori vool kasvab üle lubatud 0,67 A ja mähis kuumeneb liigsuure voolu toimel kuni isolatsioon rikneb ja asi läheb lühisesse või söestub muidu kätte ära... Mootorikaitselülitis olev bimetallelement soojeneb tekkiva liigvoolu toimel ja katkestab mootori toiteahela ja kui tõesti vaja, lülitab sisse uksekella või laseb valveoperaatorile elektrivoolu varvaste vahele, et too teaks kahtlustada, et midagi on kusagil valesti. Selleks on vaja lisakontakte või -releed. Lisaks on mootorikaitselülitis el. mgnetiline nn lühisvabasti, mis reageelib suuremate rikkevoolude korral. Antud juhul on tegu väikese mootoriga, väikeste vooludega ja see on mõneti problemaatiline...et kaitselüliti täpselt toimiks väikeste voolude korral, aga selleks neid mootorikaitselüliteid ikkagi toodetakse, et nad mootoreid kaitseksid, rääkigu kutselised elektrikud elektri poodides, mida iganes. Vb rääkisite poes ikkagi hoopis automaatkaitselülitist, mida ei saa täpsemalt reguleerida ja mis on kindlate standartsuurustega, näit 0,63, 1,0, jne?
Mootorite mähiste kaitsmiseks kasutatakse ka mahisesse sisseehitatud ternokaitsmeid, mille kontaktid lahutuvad mähise temperatuuri tõustes, aga see on tehaseseade ja seda Sa ise sinna sisse ei installeeri ja sel pole mõtet.
Olgu, Elektrikaubas on sobivad mootorikaitsmelülitid väidetavalt olemas
https://www.elektrikaup.ee/mootorikaitselulitid/

inimestel on imelikud küsimused.
no õnneks siiski küsitakse, seega lootust on veel.
Smile
keris on olemas. korralik. leil oli mõnus. kõik meeldis.
miks tuleb siis mõte asendada see mingi vanglatööstuse tehtud nikerdisega,
mis paari aastaga läbi põleb, kehvemat leili annab ja emotsioone ei paku.

kas korralikud kolme tollised (paksust pean silmas) põrandalauad asendad
püssi plaadi ja puitimitatsiooniga laminaadiga?

lp ksf kass jälle mõistlikku juttu vahepeal seie lisanud.
au ja kiitus.
tulistan puusalt, aga ähmase mälupildi järgi oli n liidus toodetud ap-del ja ae-del ja muudel taolistel termo kõigil sees
ja kenasti kruviga timmitav ka. kui mu mälupilt tõene juhtus olema, siis võib hinnatundlikum klient endale piisava
kaitselahenduse ka selliste vanamoodsate vahenditega tekitada.

pee-ess. mistahes kaitsmetest pole väga palju abi, kui nad asuvad mitmeidkümneid juhtmemeetreid eemal kaitstavast objektist.

Sellisel kerisel on üks puudus - ilusat (euro)sauna on raske säilitada. Mingil määral lendleb leiliaurus tahmaosakesi ja aastate jooksul määritakse pinnad peaaegu lootusetult ära. Igatahes mina enam seinu (puit ja mingi tundmatu asjaga üle lakitud või vähemalt kaetud) puhtaks ei saanudki. Tahm ja tuhk on keemiliselt agressiivsed ja reageerivad millegagi /sööbuvad sisse. Ja nagu suitsuliha ärakeelamise teemaski toodi välja - kõik kodanikud, kes sellises saunas käivad, surevad varem või hiljem vääramatult ära.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.

(23-02-2017, 10:14 AM)mihkelr Kirjutas:  
(22-02-2017, 21:48 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  Arutlen siin oma majapidamise tulevase sauna üle.
Esivanemate aegses muidu suht viletsas seisus saunahoones on iseenesest täiesti kõva suurest paksu seinaga vaadist nn maasaunaahi, ehk siis selline kus käib tuli kivide vahelt läbi ja saab luugi kaudu peale kütmist leili visata.
...
Oskab keegi sellise kerisetüübi eripärasid võrreldes tänapäeval üldlevinud metallist saunaahjudega võrrelda?
Enda tutvusringkonnas pole ühtegi sellise tüübi sauna ka, et saaks tunnet võrrelda...

Endal on ka olnud ainult korra au analoogses saunas käia, aga mingi kogemus siiski. Leil käis luugi kaudu ja suits läks korstnasse. Peremees nimetas seda nö. vene saunaks, lisaks rääkis loo, kuidas külas olnud soomlased vett valanud lihtsalt kerise peale ja kurtnud kehva leili üle.
Mäletan, et kütmine võttis tohutu aja, ikka kaks-kolm korda kauem kui tavakerise puhul. Leil ja kuumus olid mahedamad kui klassikalise sauna puhul. Enne sauna minekut loeti veel sõnad peale, et leili viskamise ajal pole just tark mõte luugist sisse piiluda.
Enda silmis on näen ainult ühte suurt miinust sellise kerise puhul ja see on kütmisele kuluv aeg, muus osas oli igati vinge saun.
...

Üks sellise ahjuga saun on siiani käigus. Nimetataksegi Vene tüüpi saunaks.
Tünni asemel on küll kividest laotud kogukas ahi ja leili viskad praeahju uksest. Sees on korralik kividest keris.
Kütmine algab hommikul 9 ajal, et 3-4.pm sauna saaks. 2-3 ahjutäit tavaliselt. Kütmiseks sobivad jurakamad puud, okslik kask jms, mis kaua põlevad.
Antud saunas üle 60-70kraadi naljalt sisse ei saa, aga tunne on nagu lahtise kerisega 80. Niiskus teeb oma.
Kõrvale tehti mugavuse ja kiiruse pärast lahtise kerisega "soome" ahi. Ja suurt pole enam aastaid keegi kütnud, mugavus -kiirus maksab ja ausalt öeldes, soome sauna äkilisem ja kuivem kuumus, istub mulle rohkem.
nn. Vene ahjud olid nõuka ajal kõigis linnasaunades.


(23-02-2017, 10:41 AM)diesel Kirjutas:  tulistan puusalt, aga ähmase mälupildi järgi oli n liidus toodetud ap-del ja ae-del ja muudel taolistel termo kõigil sees
ja kenasti kruviga timmitav ka. kui mu mälupilt tõene juhtus olema, siis võib hinnatundlikum klient endale piisava
kaitselahenduse ka selliste vanamoodsate vahenditega tekitada.

pee-ess. mistahes kaitsmetest pole väga palju abi, kui nad asuvad mitmeidkümneid juhtmemeetreid eemal kaitstavast objektist.

Kuna nüüd nuga haavas on jälle keeratud ja nooruspõlve õudused meelde tuletatud ksf! Dieseli poolt, siis ei saa kobisemata jätta, et ei olnud kõigil n-liidu automatkaitselülititel termovabasteid sees, ei olnud kõigi a.k.lülitite vabastid krutitavad ja kui olid, siis AE-del kippus see olevat (0,9 - 1,15) x nimivool ja naljalt n.liidu a.k.lülitit alla 1,6 A nimivooluga ei leia ja see ongi hea, sest eriti need väiksemavooluotsa n.liidu kaitselülitid suurt midagi ei kaitse (või siis just suurt kaitsevad, aga mitte seda, mis vaja) ja eelpool viidatud Elektrikauba kontoris on olemas variant ka hinnatundlikule kliendile.

(23-02-2017, 10:22 AM)kass Kirjutas:  Vb rääkisite poes ikkagi hoopis automaatkaitselülitist, mida ei saa täpsemalt reguleerida ja mis on kindlate standartsuurustega, näit 0,63, 1,0, jne?
Mootorite mähiste kaitsmiseks kasutatakse ka mahisesse sisseehitatud ternokaitsmeid, mille kontaktid lahutuvad mähise temperatuuri tõustes, aga see on tehaseseade ja seda Sa ise sinna sisse ei installeeri ja sel pole mõtet.
Olgu, Elektrikaubas on sobivad mootorikaitsmelülitid väidetavalt olemas
https://www.elektrikaup.ee/mootorikaitselulitid/

alul küsisingi mootorikaitselülitit ja tädi pakkus kohe https://www.elektrikaup.ee/mootorikaitse...gory_id=73 sellist.siis hakkasingi uurima,et mida too teha ka oskab ja samas seletasin detailselt mis puhuks mul vidinat vaja(mootor jõu nappusel seiskub,kuumeneb ja põleb maha ja just vaja sellist asja mis reageerib nimetatule mis iganes meetodil).
toosama elektrik rääkis ka sisseehitatud kaitsmetest.
hetkel veab üritust ringi tööstusliku õmblusmasina mootor 350w,eelmise-vana põletiga kiilus ka too mootor korra kinni ja olin kõrvalruumis ja kuulsin kui mootor seiskus.toosama mootori panin peale ja käigukastis oli teine käik sees ja ei jaksanud ringi ajada,keerasin tigu pisut tagasi ja esimene käik nagu tavaliselt töötab ja siis nagisedes vedas ilusti läbi ja toimetab kenasti,müra pisut suurem sellel mootoril,aga paremat hetkel pole.

Sellist nagu lingil toodud sul vaja ongi, reguleeritav vooluvahemik peab ainult sinu vajadustele vastama.

Võid panna ka otse mootorile katkestava bimetall lüliti, kui leiad koha kus kõige mõistlikum oleks seda kinnitada. paari eurine lugu ning saadaval erinevate aktiveerumistemperatuuridega. Ühest tolmuimeja remondist mäletan, et oli 70 kraadine juhtme vahel ning kui asi liiga kuumaks läheb on masin vakka kuni jahtuda saab.

(23-02-2017, 10:33 AM)diesel Kirjutas:  inimestel on imelikud küsimused.
no õnneks siiski küsitakse, seega lootust on veel.
Smile
keris on olemas. korralik. leil oli mõnus. kõik meeldis.
miks tuleb siis mõte asendada see mingi vanglatööstuse tehtud nikerdisega,
mis paari aastaga läbi põleb, kehvemat leili annab ja emotsioone ei paku.

kas korralikud kolme tollised (paksust pean silmas) põrandalauad asendad
püssi plaadi ja puitimitatsiooniga laminaadiga?

Kui  see kivi nüüd minu kapsaaeda mõeldud oli siis enne kivi tagasi viskamist pean ilmselt paari asja kordama.
Esiteks, kerise metallosa on korralik ja see on ka selle sauna ainumas osa mis peale paekiviseinte ja katuse tarbimist kannataks.
Teiseks, selle sauna ega ka ühegi teise analoogse kerisega sauna kasutamis ja tarvitamiskogemus puudub. Ei ole ka tutvusringkonnas kellelgi sarnast. Enamusel tuttavatel just see vanglatööstuse keris või analoogne.
Kolmandaks. Ei ole ütelnud et ei meeldi või et meeldis. Ei saa ütelda, sest pole omal nahal tunda saanud.
Sellepärast küsingi. Kas on rumal enne otsustamist teiste kogemusi uurida? Minu meelest mitte...
Lammutama ei kipu. Oma SAUNA tahan ehitama hakata.

Oma Saunata ilmakodanik.

(23-02-2017, 23:06 PM) pid=\416153' Kirjutas:Peipsiäärne on täis neid nn. Tünni ja korstnaga suitsusaunu. Kohalik nimetus on vene saun. Oma leililt on ta igatahes parim peale päris suitsusauna. Kütmise aeg sõltub kõigest, tavaliselt paar kuni enam tundi. Kui vähegi võimalik siis lao kolle uuesti ja ongi vägev saun olemas.

 

Stoveman on hirmus puudeõgard - efektiivsus on väike. Kui tava-ahju poole vaatad, vaata nt Kastori poole: hind on Stovemaniga samas klassid, aga jalavaeva on puude ettetassimisel (ja selle eel) hulka vähem.
Kui ruumi ja tahtmist on, ehitaks ma (ilmselt nn vana risu ei taaskasutaks - asjaliku remondi puhul tuleb ju niiehknaa välja rookida) kaks kerist - argipärane tavakeris ja nn pühapäevane vene ahi.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"

(23-02-2017, 23:06 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  Kui  see kivi ...
minu paha, vabandust.
mõte ikke laiemalt inimesi manitseda vanu ja toimivaid asju väärtustama.

Mina ka prooviksin nn vene tüüpi kerise säilitada.Oli mul ka maakodus selline.Kereks oli miski aurukatel ca 1,5m läbimõõtu ja
2m kõrgust.Needitud kokku.Ei tea needi läbimõõtu aga needipea oli umbes 3cm.poolkaar.Kolde lagi oli mingi linttraktori veotähik.
Kerisekivid sees korralikud 20-30cm läbimõõduga põllukivid.Korsten läks kerise pealt otse üles.Kütmine võttis aega umbes 4-5 tundi.
Talvel,et hea sauna saaks oli mõistlik saunapäevale eelneval õhtul sületäis puid ära kütta,et seinad soojeneks.Pärast kütmist söed koldest
välja,siiber kinni,lahmakas vett leililuugist sisse ja tund niisama seismist.
Aga see leil mida see keris andis selle kiitmiseks pole sõnu.Ma ei oska seletada mis selle nii heaks teeb aga see on teistmoodi.Sellist ei
saa ühestki soome kerisest.
Aga noh, puuduseks puude kulu ja kütmise aeg.Oli ka eespool juttu,et pidupäeva saunaks või nii ja soome keris kõrvale nö.igapäeva
kasutuseks.Muidugi kui ruum ise ja muud asjad võimaldavad.

(24-02-2017, 15:12 PM)Kivipurustaja Kirjutas:  Mina ka prooviksin nn vene tüüpi kerise säilitada.Oli mul ka maakodus selline.Kereks oli miski aurukatel ca 1,5m läbimõõtu ja
2m kõrgust.Needitud kokku.Ei tea needi läbimõõtu aga needipea oli umbes 3cm.poolkaar.Kolde lagi oli mingi linttraktori veotähik.
Kerisekivid sees korralikud 20-30cm läbimõõduga põllukivid.Korsten läks kerise pealt otse üles.Kütmine võttis aega umbes 4-5 tundi.
Talvel,et hea sauna saaks oli mõistlik saunapäevale eelneval õhtul sületäis puid ära kütta,et seinad soojeneks.Pärast kütmist söed koldest
välja,siiber kinni,lahmakas vett leililuugist sisse ja tund niisama seismist.
Aga see leil mida see keris andis selle kiitmiseks pole sõnu.Ma ei oska seletada mis selle nii heaks teeb aga see on teistmoodi.Sellist ei
saa ühestki soome kerisest.
Aga noh, puuduseks puude kulu ja kütmise aeg.Oli ka eespool juttu,et pidupäeva saunaks või nii ja soome keris kõrvale nö.igapäeva
kasutuseks.Muidugi kui ruum ise ja muud asjad võimaldavad.

Soome kerisega saab ka taolise leili, aga.... Selle juures selline aga, et ei tohi kütmine toimuda leili ruumist, kuna tuli kuivatab õhu ära.

(24-02-2017, 19:05 PM)Inri Kirjutas:  
(24-02-2017, 15:12 PM)Kivipurustaja Kirjutas:  Mina ka prooviksin nn vene tüüpi kerise säilitada.Oli mul ka maakodus selline.Kereks oli miski aurukatel ca 1,5m läbimõõtu ja
2m kõrgust.Needitud kokku.Ei tea needi läbimõõtu aga needipea oli umbes 3cm.poolkaar.Kolde lagi oli mingi linttraktori veotähik.
Kerisekivid sees korralikud 20-30cm läbimõõduga põllukivid.Korsten läks kerise pealt otse üles.Kütmine võttis aega umbes 4-5 tundi.
Talvel,et hea sauna saaks oli mõistlik saunapäevale eelneval õhtul sületäis puid ära kütta,et seinad soojeneks.Pärast kütmist söed koldest
välja,siiber kinni,lahmakas vett leililuugist sisse ja tund niisama seismist.
Aga see leil mida see keris andis selle kiitmiseks pole sõnu.Ma ei oska seletada mis selle nii heaks teeb aga see on teistmoodi.Sellist ei
saa ühestki soome kerisest.
Aga noh, puuduseks puude kulu ja kütmise aeg.Oli ka eespool juttu,et pidupäeva saunaks või nii ja soome keris kõrvale nö.igapäeva
kasutuseks.Muidugi kui ruum ise ja muud asjad võimaldavad.

Soome kerisega saab ka taolise leili, aga.... Selle juures selline aga, et ei tohi kütmine toimuda leili ruumist, kuna tuli kuivatab õhu ära.
tuli ei kuivata õhku!põlemine TARBIB õhku 1 kg puidu põlemiseks 10 m3 õhku tunnis.vot nii.

(24-02-2017, 19:21 PM)muska71 Kirjutas:  tuli ei kuivata õhku!põlemine TARBIB õhku 1 kg puidu põlemiseks 10 m3 õhku tunnis.vot nii.

Ok sõnastasin valesti, aga mõte jääb samaks. Vene keris on eelnevalt köetud = õhku ei tarbita sellistes kogustes leilitamise ajal.
 Soome keris (kütmine leiliruumis) = suur õhu tarbimine  mis samas kuivatab ruumis oleva õhu. Ei usu? Proovi erineva lahendusega saunu siis võrdle. Minu Taat on ehitanud ja andnud soovitusi mitmetele sauna ehitajatele ja siiani pole veel kellegil virisemist olnud. Samas igaühele ei meeldi niiske leil mis on omapärane just vene kerisetüübile ja kõrvalruumist kütmisele. Ja see VOT NII  jäta palun teinekord kirjutamatta. Ma võin ju lammas olla aga mu Taat on igasugu katelde ja ahjudega tegelenud 50 aastat ja ma veidike ole kõrvalt piilunud ka seda.

(24-02-2017, 19:58 PM)Inri Kirjutas:  
(24-02-2017, 19:21 PM)muska71 Kirjutas:  tuli ei kuivata õhku!põlemine TARBIB õhku 1 kg puidu põlemiseks 10 m3 õhku tunnis.vot nii.

Ok sõnastasin valesti, aga mõte jääb samaks. Vene keris on eelnevalt köetud = õhku ei tarbita sellistes kogustes leilitamise ajal.
 Soome keris (kütmine leiliruumis) = suur õhu tarbimine  mis samas kuivatab ruumis oleva õhu. Ei usu? Proovi erineva lahendusega saunu siis võrdle. Minu Taat on ehitanud ja andnud soovitusi mitmetele sauna ehitajatele ja siiani pole veel kellegil virisemist olnud. Samas igaühele ei meeldi niiske leil mis on omapärane just vene kerisetüübile ja kõrvalruumist kütmisele. Ja see VOT NII  jäta palun teinekord kirjutamatta. Ma võin ju lammas olla aga mu Taat on igasugu katelde ja ahjudega tegelenud 50 aastat ja ma veidike ole kõrvalt piilunud ka seda.

kui kerise kütmine leili ruumist siis keris PÕLETAB väga suure koguse õhku,kui õhu avad väiksed ja õhku piisavalt peale ei tule on tõesti saunas kehv olla ja selleks köetaksegi läbi seina teisest ruumist kerist.leiliruumis kuii õhuavad õiges kohas siis õhk liigub,keris suunab õhu üles ja värske õhuga saun loomulikult hoopis teise kvaliteediga.mina rohkem elan jäääugus ja praeguste ilmadega ujun meres rahumeeli 5 min,jões 3 min ja saunas rämedalt vastikult palav Sad
seleta palun rumalale kuidas see õhu kuivatamine saunas käib.

Panin vanale murutraktorile uue mootori.  Traktori pistikus on must, valge ja sinine juhe. 
MUST - maandus
Valge +12v
SININE ?

Mootori pistik
Must - lühis seiskamiseks.?
Oranz ja punane +12v
Sinist pole.

Mis selle sinisega teha saab? 
Kuidas käib laadimine?
Teema on suletud




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne