Omavalmistatud biomassi põleti(saepuru,hake pellet)

Tervist.

 Vasktorud ja boiler teemal niipalju , valtsisin vasktorude otsad roostevabast terasest otsaplaadi külge kasutades "kopfmacheriks" suurt kuullaagri kuuli , mille pihta siis vasaraga koputasin , torude otstele  treisin treipingis astmed , nende vastu toetus otsaplaat ja et kooslus hermeetiline saaks , siis said otsad veel üle kõvajoodisega tinutatud.
Vasta

Tere.
Lihula ots siis tehtud ja see katel jäi minust sinna. Ootame paremaid pakkumisi ja ikka pealtlaetava katla kohta. Kuidas Teil tänase ilmaga hakke kulu ka kujunenud on? Endal hetkel töötab katel neid jändrikke kännuotsi läbi mis muidu lõhuvad puulõhkujat, Vaatasin oma hakkesutsakat ja eeldasin, et see metsast jala pealt hakitu on kamplaks külmunud aga tegelikult täitsa pudisev materjal
Vasta

Mul läheb hetkel hake puudega pooleks, lisaks hoiavad mehikesed narvast väikest õ-v soojuspumpa käimas. Ainult hake ei suudaks selliste numbritega(hommikul oli -15) mingit mõistlikku kraadi majas hoida. Aga tolku tast ikka midagi on, ei pea nii pingsalt puude allaheitmise graafikut jälgima.
Täna sain gaasigeneka südamiku kätte ja kui veel kuskilt lisavidinaid leian, siis peaks kunagi selle puugaasi värgi ära proovima, et kas ikka on nii hea, kui räägitakse.

Ja näed kuluosa kirjutamine ununes niisama pläägutamise kõrval ära. Ma pakun, et hetkel läheb haket nädalas kuskil 1,5-2 kanti. Puid sinna mõni suurem sületäis peale.
Vasta

kulu võib olla tsipa suurem,aga midagi märkimisväärset küll mitte.ühest hoidlas 3/4 alles ja teine hoidla puutumata.igati rahul.
Vasta

Mis kujul need hoidlad on üldse? Või kuidas üldse oleks mõistlik haket hoiustada? Lihtsalt suures hoones hunnikuna? Ega hoidlas vist eriti kuivamist enam nagunii ei toimu. Ja kuidas hoidlast hake edasi punkrisse saab?
Vasta

(21-02-2018, 18:17 PM)edvard Kirjutas:  Tervist.

 Vasktorud ja boiler teemal niipalju , valtsisin vasktorude otsad roostevabast terasest otsaplaadi külge kasutades "kopfmacheriks" suurt kuullaagri kuuli , mille pihta siis vasaraga koputasin , torude otstele  treisin treipingis astmed , nende vastu toetus otsaplaat ja et kooslus hermeetiline saaks , siis said otsad veel üle kõvajoodisega tinutatud.

Tänud
Kui jämedatest torudest jutt käib?
Mul jäi silm DEPO riiuli 2 tollistele vasktorudele.  Need on õhukese seinaga, treida ei saa.
Suurematel boileritel justkui ei joodeta ka, valtsitakse toru seestpoolt pingesse otsaplaadi avasse. 
Vot seda tahakski teada täpselt, et kuidas ja kes oleks seda ise teinud. YT kõiki saladusi ei näita.
Vasta

(23-02-2018, 09:43 AM)olli Kirjutas:  Mis kujul need hoidlad on üldse? Või kuidas üldse oleks mõistlik haket hoiustada? Lihtsalt suures hoones hunnikuna? Ega hoidlas vist eriti kuivamist enam nagunii ei toimu. Ja kuidas hoidlast hake edasi punkrisse saab?

minul nt on ca 4x4 m ruum kus ca 2 m kõrguselt täis.hakin siis kui aega ja kiht peale õhk käib läbi ja tuuldub ja kuivab.mullu sui läks päris märg hoidlasse,hallitab nats,aga külmund pole järelikult kuivas ära.teine hoidla vana veneaegne poolhaagis mis 2,5 lai ja ca 6 pikk ja mingi 1,5 m kõrgelt täis.teraskatus peal sellel(ilmselt vana turbaveo haage)seal juba teine talv seisab.naabri maadel tehti metsa ja otse traktori teedelt sai korjatud ja läbi uhatud kottidesse.kotid kallasin õues kilele hunnikusse ja kuivas nii.haagisesse samuti kiht kihilt peale ja häda midagi.langilt sai mõne õhtuga kena portsu korralikku kvaliteetset kütet reservi.
big bag kotti hakin,tõstukiga tõstan koti õhku rippu ja alt jookseb ise välja vanni ja poiss tõstab kõrvale hoidlasse ja naine tütrega laotab hoidlase laiali.nii saab kiirelt tehtud.
Vasta

hoidlad siis pildil.vanadest ustest vahesein vahel ja kärab küll.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
               
Vasta

Tere.
Lõpuks sai tehtud katsetused. Viimase 48 tunni hakkekulu arvestades läheks minul nädalas kuskil 3, 5 kuupi haket.
Sellise koguse põhjused on lihtsad.
1. märg hakke otse metsast
2. katlamaja asub majast eemal ( ca 70m)ja seal eralduv soe lendub loodusesse, samas need 20 aastat vana eelpõleti ja katel mida ei saa nii lihtsalt villaga soojustada ja kuna plaanin ikka veel leida kuskilt MOLLE tüüpi katla siis eriti ei pinguta ka selle isoleerimisega.
Vähemalt sain selgeks, et praegu hakitud hakke ei külmu kamplaks
Vasta

(23-02-2018, 20:51 PM)amatöör1 Kirjutas:  Vähemalt sain selgeks, et praegu hakitud hakke ei külmu kamplaks

Juhul kui sa külmaga hakkisid, siis pudiseb kenasti, aga kui sulaks läheb ja uuesti külmub, võib kokku küll jäätuda.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Tere.
Hakke valmistasin jah siin miinus kraadide juures ja seni pudiseb ilusasti. Hakkemahuti on õues ja sealt siis tigu veab törtsu kaupa katlasse. Muidugi oleks hea hake suvel kuivatada ja siis kasutada, aga see kuivatamine ikka parasjagu töömahukas, kühvelda mitu korda, vajab suuremat panipaika. Ilmselt lähen seda teed, et otse metsast, õigemini kraavipervelt katlasse. Seda võsa ikka väga palju ja järjest tuleb peale.
Vasta

Ok võsast tehtud hakke puhul saan aru aga tegelikult tekkis küsimus kui palju elektrit tuleb enne sinna puu sisse panna kui sellest küte saab võrrelda siis haket, pellett või halu.
Vasta

(25-02-2018, 10:31 AM)nootsii Kirjutas:  Ok võsast tehtud hakke puhul saan aru aga tegelikult tekkis küsimus kui palju elektrit tuleb enne sinna puu sisse panna kui sellest küte saab võrrelda siis haket, pellett või halu.

võsa lõikame noorel kuul siis ei jõua toodangut ära kütta Big Grin


ei tea kuidas teistel,aga mul vas max paarkümmend liitrit vedelat aasta jooksul.no pellet ja halupuu tahavad ju ka elektrit ja eriti halupuuga mässamine,hakkega palju mugavam.
Vasta

Masin on 7,5Kw-se mootoriga. Koos muu jamaga kulub 2,5-3m3 hakke tegemiseks umbes tunnike-kaks.
Palju oleneb sest, kas saab ilma viperusteta läbi, või tuleb vahepeal terad üle käia, ummistusi likvideerida vms. Elektrikulu on seega marginaalne, arvestus käib pigem kopikates ,kui rublades.
Minul võsa pole ja aparaatuse lemmikuks on kujunenud staabeldusliistud, mida teinekord kuskilt puidupoodidest olen hulgi ostnud. Keskeltläbi 20-30€ tihedam ruumimeeter või kuhugi sinnakanti, oleneb kuidas kaubale saab. Haket saab sellisest asjast kuskil 1/4-le. Kel materjal omast käest võtta, sel asi ikka suisa muidu ehk oma töö eest käes, linnamees peab kahjuks maksma, õnneks mitte eriti palju.
Vasta

(25-02-2018, 11:48 AM)alfredo Kirjutas:  Kel materjal omast käest võtta, sel asi ikka suisa muidu ehk oma töö eest käes, linnamees peab kahjuks maksma, õnneks mitte eriti palju.

no kraavikaldaid ju kõik kohad täis,samuti elektriliine ja nendest kohtadest on materjal ise prii,aga transport margiaalne.
Vasta

Julm... 


Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Miks julm? Selline peabki üks õige tööriist olema!

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Kõik õige, loomulikult peab aga julmalt lahe aparaat on ikkagi Big Grin. Sibulad paugutavad sellega kuiva tamme juppideks, vesi jookseb terale, et jahutada. Nati mootor veab asja ringi, läbi mingi tundmatu reduktori. Väga hästi läbi mõeldud ja kuradi võimas.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta

Vaevalt seal midagi üldse läbi mõeldi. Üks stjopa hanguga jääkide kallal, teine seltsimees vahib midagi seal mootori juures, käsi masinas. Ilmselt läheb valmistoodangu käsikäruga äratassimiseks jne. Kuigi võimas konstrui on küll. Ju neile see väljatulev fraktsioon sobib, enamusel pole sihukese lagaga jällegi midagi pihta hakata. Silmaringi loomulikult arendab.
Vasta

Tere.
Eelpool videos masin järab läbi sellist puitu mis paras halgudeks teha. Toodang ka selline ebaühtlane ja meenutab juba pliitapuud, seda saab tõesti katlasse vaid kühvliga ajada. Sai nädalavahetusel veidi asjale teaduslikult lähenetud ja ajaliselt võetud palju siis reaalselt ka mingi operatsiooni jaoks aega kulub:
1. Kohalesõit, traktori käivitamine, oksahunniku juurde viimine ja auto koos kärguga kõrvale ca 35 min
2. Hakke valmistamine (kuna puud olid pikalt välja toodud siis laasimine ka kaasa arvatud) ca 1,5 tundi ja 1,5 kuupmeetrit haket
3. Masinate kokkupakkimine ja kojusõit jälle 35 minutit
4. Hakke kühveldamine mahutisse ca 40 minutit
Viimast aega annaks tunduvalt lühendada kui ehitada transportöör mis viib hakke ca 1,8m kõrgusele mahutisse. Auto käru pealt sinna kühveldamine on ikka üsna tüütu ja piisavalt kehva töö. Neljandast punktist edasi toimetas juba tigu hakke eelpõletisse ja soe tuli elamisse. Kui nüüd mõelda halupuude peale siis neid toiminguid on tunduvalt rohkem.
1. metsas puud langetada ja oksad jäävad metsa risustama (loomulikult see langetamine oli ka hakke jaoks vajalik aga oksad olid nö. kõrvalsaadus).
2. tüved kuidagi koju toimetada(seni on naabrimees oma metsaveoga selle ära teinud aga natuke läheb raha ikka)
3. tüved juppideks sagida.
4. puulõhkujas halgudeks lasta.
5. riita laduda.
6. riidast kuuri laduda
7. kuurist ahju viia
Piltidel olev hakkur on veel koleda välimusega, kuna tahan teha enne värvimist korralikud katsetused, et saaks teostada vajalikud parandused ja keevitused, ilmad ilusaks läevad võib juba mõelda värvipurgi peale ka. Sissesööte kolule vaja natuke pikendust teha, pikka oksa hakkides pead ladvast hoidma üleval muidu hakkur ei vea sisse. Erilist vajadust etteveo jaoks ei näe kuna plaanin siiski sellist võsa ja tooreid oksi hakkida, veab ilusasti sisse ja kui hoiad ladva poolt siis ei põruta käsi ka. Seda ladva peenet luuaosa ei viska tagasi vaid veab järgmise oksaga läbi hakkuri. Ei näe, praegu küll, et peaks hakkima ilma oksteta kuiva kaigast mis põrutab käsi ja tikub viimase otsa tagasi viskama.
Hakkuril ülekanne 1/3,7 põka tuksub alla keskmiste pöörete ees. Peab hakkuripoolse rihmaseibi ära vahetama. Praegune 100mm sai valitud just seepärast, et tekkis kartus, et ei puhu haket välja. Vabalt võiks panna mingi 120 - 130 mm. jämedam oksaga võtab hetkel põkal natuke tuure maha, siis jõudu rohkem ja võib lasta nii keksmiste pööretega tuksuda. Rihmasi peab ka nii kom või neli olema, praegu nad ikka väga pillikeeled ja niiviisi ei kesta kaua. Tükk aega ei saanud hakkurit haket välja puhuma aga lolli vanainimese viga, lisaõhu ava oli vale koha peal. Hetkel puhub natuke liiga palju ja tikub üle käru ääre lennutama.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
           
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne