Garaaži ehitamine

Nii, õhk enda jaoks enam vähem selgeks tehtud, küsiks nüüd elektri kohta. Kas keegi võiks viidata või lahata kehtivaid normide tööstus ja tavavoolu kaablite paigaldusele ning kaitsmetele. Plaanis panna 6 tööstusvoolu pesa 16A ehk siis seina otstesse ja keskele mõlemas seinas (seina pikkus 8,5m). Igale pesale kaitsmest oma kaabel 5x2,5mm2. Küsimus on, kuidas oleks mõistlik need pesad kaitsmete alla jaotada? Millised kaitsmed valida (Peakaitse hetkel C 16A). Statsionaarseid pinke pole peale puurpingi ning kompressori. Kasutan veel co2 keevitust. Kompressorile läheb nagunii oma kaitse ja kaabel. Samuti 220v - kas tuua tööstusvoolu pistiku alt välja või siis vedada igale pesale samuti oma kaabel eraldi kaitsmete alla? Valgusega vast küsimust pole. Led lambid läbi lülitite 6A kaitsme alla.
Vasta

    Targutan veidi veel. On olemas ka nn kombi pesad kus 16amprisel kolme faasilisel istub kukil tava 230 v pesa.

vabal ajal painutan kaablit...
Vasta

Ma panin need tööstusvoolu pistikud jadasse ühe juhtme peale, kuna üksinda oma garaazis toimetades ei suuda ka parima tahtmise juures mitut neist korraga kasutada. 
Kompressor on muidugi eraldi
Kuidas seadus seda näeb, on muidugi iseasi

Karateturbo-kolm purki ja tiguWink
Vasta

Suvel installisin  garaagesse kilbi paika. Panin 3x25 peakaitsmest jadamisi 3x16 ja 3x20 kaitsmed. Sillad tegin 2,5 ruudusest juhtmest. Värvid faaside järgi paigas ja puha.
Juhtumisi trehvasid elektrilevi mehed nädala pärast õue peale kuna kaugloetav arvesti keeldus keskusega suhtlemast. 
Nemad arvasid, et kõik on nagu peab. Nii tehaksegi. 
Küsimuse peale, et kas 2,5 ruutu juhe peeneks ei jää sain toreda vastuse. "Ei jää. Aga kui jääb siis on näha. Juhe läheb sulama. Siis pane jämmem juhe. Aga kuni juhtmeid otse kokku ei pane, ei jää"

Aquila captas non muscas.
Vasta

(07-10-2020, 11:42 AM)sugraM Kirjutas:   Plaanis panna 6 tööstusvoolu pesa 16A ehk siis seina otstesse ja keskele mõlemas seinas (seina pikkus 8,5m). Igale pesale kaitsmest oma kaabel 5x2,5mm2. Küsimus on, kuidas oleks mõistlik need pesad kaitsmete alla jaotada?
Kaablit kulub megapalju, kui nii vedada.
Enda garaažis tõmbasin kilbis asuvast kaitsmest mööda redelit tööstusvoolu lae alla ja sealt edasi läbi redelile kinnitatud harukarpide mööda lage ja seinasid kahele poole alla tagasi.
Tööstusvoolul mul vaid üks kaitse, sest korraga kõik masinad nagunii tööd ei tee.
Peakaitse garaažis 32A, tööstusvoolu pistikutele üks 25A kaitse. Kuus pistikut kokku.

   
Vasta

Ehk siis piisaks, kui vedada kahel pool seinal kaabel, mille külge harukarpidega samal liinil tõmmata alla pistikupesadesse. Kombi pistikupesa on ka hea mõte, eks kui jääb puudu, saab hiljem lisada kõrvale lisa pesi.
Vasta

Tuhnisin omades arhiivides ja leidsin, et jõupistikutesse jookseb mul viie soonega neljaruudune kaabel. Sellega piisab täielikult.
Tavalisel 220v on vaid 2,5 ruudune kaabel.
Vasta

(06-10-2020, 12:57 PM)sugraM Kirjutas:   Õlitaja teeks samuti nagu regulaatori - vahelepandava. Saab kasutada parasjagu seal kus vaja.

Selline mõte - õlitaja väljundis peaks olema voolik ilma kiirliiteta kõvasti kinni. Ükskõik kui nähtavalt tähistad või meeles katsud pidada neid voolikuid, lõpuks on ikka õline voolik värvipüstoli küljes Smile

Kombipesa on asjalik soovitus.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

(07-10-2020, 12:51 PM)Daff Kirjutas:  Küsimuse peale, et kas 2,5 ruutu juhe peeneks ei jää sain toreda vastuse. "Ei jää. Aga kui jääb siis on näha. Juhe läheb sulama. Siis pane jämmem juhe. Aga kuni juhtmeid otse kokku ei pane, ei jää"
 Nii ei saa küsida tegelikult, ilma juhtme pikkust arvestamata;
-kui juhtme pikkus oleks üle 600m ei lööks ta 25 A kaitsetki välja 230V juures;
-kui 5% takistust/kadu @25A juhtmele lubada siis võib ta olla natuke üle 33 meetri;

Samas, kumb on harju keskmise isetegija garaazi juures tõenäolisem?

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta

Asi ei ole ainult juhtme ristlõikes ja tarbitavas voolus. Asi on ka selles, kas sulle sobib, kui ühe lühise pärast näiteks kõikidest pistikutest vool kaob. Kas sa tahad, et pistikuid saaks kapist eraldi välja lülitada või kas sa tahad mõnd näiteks RVK taha panna ja mõnda jälle ei taha.

Ükski juhtme ristlõige ei ole vale, kui ees on sobilikult valitud ülekoormuskaitse. Kui seal ees on näiteks 3x63A ja sa kavatsed selle kõik ära tarbida läbi samaaegselt ühendatud tarbijate, siis 2,5mm2 juhe ei ole õige valik, samas 3x16A kaitse puhul võid laduda pistikuid ritta palju ise tahad - nagunii üle 16A pikaajaliselt tarbida ei õnnestu.
Vasta

(07-10-2020, 13:30 PM)sugraM Kirjutas:  Ehk siis piisaks, kui vedada kahel pool seinal kaabel, mille külge harukarpidega samal liinil tõmmata alla pistikupesadesse. Kombi pistikupesa on ka hea mõte, eks kui jääb puudu, saab hiljem lisada kõrvale lisa pesi.
olen täheldanud, et tänapäeval enam harukarpidega väga ei panda elektrit, aga oma tarbeks ise tead kuidas teed

Pähkliajude hirm
Vasta

pane ühte seina üks 2,5mm kaabel ja teisele teine, eraldi kaitsmete alla. 400v kombi-pistikud paned kaablile vahele - vali sellised, kus on 2 kaabli auku - ühest kaabel sisse, teisest välja. Harukarpi pole nii vaja, ühendused teed pistikus olevatel klemmliistudel
220V jaoks pane eraldi pistikud ainult sinna, kus tõesti vaja on, näiteks töölaua mõlemale küljele sest mujal on sul ju kombipistikud...

... ja kui kombipistikust jääb pisut puudu, saad kasutada 400V pesas seda:
https://www.tööriistamarket.ee/et/adapter-16a-400v230v

Kui jääb palju 220V pesasid puudu, siis kasuta seda:
https://www.tööriistamarket.ee/et/adapte...00v-3x230v

Kui 400V seadmed peaksid gravitatsiooni mõjul libisema ühe pistiku juurde kokku, kasuta seda:
https://www.tööriistamarket.ee/et/adapte...00v-3x400v

Üks hea asi on sinale kinnitatav pikendus - näiteks selline:
https://www.tööriistamarket.ee/et/pikend...0-automaat
... sest väga sageli ei ulatu ketaslõikuri juhe niikuinii lähimast seinakontaktist objektini. Soovitan paigaldada ukse lähedale, siis saab sama asjaga õues ka toimetada ilma eraldi pesunööre vedamata.

Ühtlasi soovitan peakaitsme järele panna kontaktori ja ukse kõrvale seda lülitava lüliti - saad ühest nupust lasta terve garaazi pimedaks ja pistikud tummaks. Mul omal ei olegi eraldi valgustuse lüliteid, ainult erinevad valgustite read eraldi kaitsmete all. lükkan need kaitsmed sisse, mis tahan ja kõik ülejäänud käib ühest lülitist.
Lülitil on väike valgus sees, isegi pimedas leian kõige olulisema lüliti üles.
Muidugi kontaktorist eraldi peaks ka mingi liin olema, mida kasutada akulaadijate, külmkappide jms. jaoks st. peaks olema pidevalt järel (läbi kaitsmete muidugi) sõltumata kontaktorist.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Kombipistiku hinna eest saab vist vähemalt 3 + 3 komplekti küll tavalisi 400 ja 230V pistikuid osta.
Vasta

Igasuguste rullis pikendustega (https://www.tööriistamarket.ee/et/pikend...0-automaat) peab arvestama sellega et tarbija tervise huvides on 
kasulik lõpuni lahti kerida+tavaliselt on ristlõige 1,5mm.
Vasta

(07-10-2020, 11:42 AM)sugraM Kirjutas:  Nii, õhk enda jaoks enam vähem selgeks tehtud, küsiks nüüd elektri kohta. Kas keegi võiks viidata või lahata kehtivaid normide tööstus ja tavavoolu kaablite paigaldusele ning kaitsmetele.
Dimensioneerimise vaates ei ole eraldi tööstusvoolu ja tavavoolu. Ühe puhul on lihtsalt faasid kolmekaupa.

Kaitse kaitseb tema järel olevat kaablit. Vase jäme reegel on 10A/mm2. Sobiv kooslus on 16A kaitse ja 2,5mm2 ristlõige. C-karakteristik on garaažis mõistlik.
Sul on peakaitse kõigest 16A - kilbist igale pistikule eraldi kaabli vedamine on tarbetu liialdus. Su peakaitse ei võimalda isegi ühte kaablit koormusega sulama panna, rääkimata viiest paralleelsest Wink
Su 16A peakaitse hakkab muidugi alati koos grupikaitsmega välja käima. Kui just kaabel nende kahe kaitsme vahel ei ole väga pikk (ütleme 100+m. Siis peaksid juba selle jupi ristlõiget suurendama, et peakaitse tööd saaks teha). Aga võid end rahustada sellega, et lühise korral suudavad üldiselt mõistliku pikkusega liinil niikuinii kõik teel olevad kaitsmed välja minna - olenemata, mis voolule töötab ja mis ajaga (B või C karakteristik) rakenduma peab.

Halb disain on panna suure kaitsme järele peenike juhe. Nt valgustus - LED vajab vähe ja võib olla kiusatus kasutada nt 2x0,5mm2 kaablit 10A valgustigrupi kaitsme järel. Sh ka lähimast pistikugrupist peene kaabliga "varastades". Sama on lugu küttetermostaatide ja küttekollektori kaablitega. Seal on võimsused mõni vatt ehk kaabel vaikimisi 2x0,5mm2.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

Kompressor tahab käimise aeg edasi tagasi jalutada vooliku kinnitus piirides,kas aitab kui alla panna kummimatt. Põrand on betoon ja kompressoril on kaks kummiratast ja kaks kummipatja.
Vasta

(07-10-2020, 19:24 PM)tungla Kirjutas:  Kompressor tahab käimise aeg edasi tagasi jalutada vooliku kinnitus piirides,kas aitab kui alla panna kummimatt. Põrand on betoon ja kompressoril on kaks kummiratast ja kaks kummipatja.
Oled kindel,et tegu kompressoriga ega vibraator pole?Korras kompressoril võiks-peaks vibrtsioon minimaalne olla.
Vasta

Tavaline 50L paagiga 2 silindriline kompressor.Kuna õhusurvet tekitab siis ei ole vist vibraator.
Vasta

Keera ankrud põrandasse ja pane ketti see kompressor, kui jalutama tükib.

Seintel asuvatest 220v pistikutest veel niipalju, et nüüd targema peaga rehkendaks midagi ka töölaua kohale rippesse. Siinile jooksma. Oleneb muidugi, millega ses töötoas tegeletakse, aga isiklik kogemus kinnitab ühe sõbra hilinenud nõuannet -
põrandat puudutavad kaablid pole sagedaste rauatööde juures just kõige lõbusamad asjad. Ikka kipub relakaga lõigates see viimane magus raske tükk maha pudenedes kaablit lõikama ja samuti pole juhtmetele hääd igasugused sädemejoad. Tekitavad neid siis kas relakas või keevitus, vahet pole. Samuti on pikendusjuhtmed jalus, kui vaja miskit rasket ümber transportida, kahveltõstukiga ühest tare otsast teise sõita, et toormaterjali teisaldada, näiteks, jne...
Vasta

+1 ideele juhtmed-voolikud laest rippu lasta.
Mul küll pistikud ja õhuliited seinal, aga pikendus ja õhuvoolikud lae all üle torude rippu lastud. Põrandal niigi ruumi vähe ja need pidevalt sassis juhtmed voolikud ei lähe mitte.

Mõte igale pistikule eraldi kaabel vedada on... pisut priiskav? Kui just mitu inimest korraga ei tööta siis 2-3 kaupa grupis on ok.


Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne