Gaz M1 EMKA

(11-09-2020, 20:24 PM)volvo Kirjutas:  See aknatõstuk on kahtlaselt GAZ 51 aknatõstuki nägu Smile
 Ega siin midagi imestada pole. GAZ 51 hakati tootma 1946, kui M1 kerega M11-d veel tootmises olid. Võidi vabalt üle võtta. Kui uste lukkude augud on kõik mujale puuritud, siis aknatõstukite ümberehitust ei paista kuskilt ja selline versioon tõendab ka nende mehhanismide head seisukorda. 51 omi oli arvatavasti jalaga segada.
Vasta

Olen M1-le varuosasid otsides vaadanud läbi tohutult palju Fordi osade müügiportaale ja katalooge. Kui GAZ A vorbiti maha praktiliselt Model A Fordi mudelist, siis GAZ M1 eeskujuks oli aastatel 1932 - 1934 tootmises olnud Model B, kuid mitte enam nii üheselt. Kere eeskujuks võeti Model B sedan ja ka seda on muudetud. Transmissioon, kuigi venelased kiidavad, et nõukogude inseneride töö, on maha tehtud Buick 1932 a mudelilt (võeti eeskujuks ZIS 101 loomisel), ainult tiba vähendatud ja lihtsustatud kujul. Paistab, et ainult ühepoolsed hoobamortisaatorid on venelaste enda leiutis, selliseid nendel aastatel Buicki ega Fordi varustuses polnud. Mis muidugi ei välista, et need mujalt maha vehiti. Ja nüüd need reduktoritega pööratavad õhutus aknad. Selliseid pole kohanud ühelgi autol. Paistab et kellegi geniaalne leiutis, mille eest sai võibolla isegi Stalini preemia. Tuleb välja, et Model B on USA restauraatorite hulgas palju ebapopulaarsm, kui Model A, mille igasugu osasid liigub kordades rohkem, kui B osasid. Kuna B modifikatsioone tehti nendel kolmel aastal paarikümne ringis, siis väga raske on selles orienteeruda ja vähesed sobivad varuosad välja noppida. 1-1-le sobivaid asju on väga vähe, mis teeb M1 taastamise väga raskeks. Venemaal on paar pisiettevõtet, kes tegelevad mingite juppide tootmisega aga nende kvaliteedi ja hinna suhe on väga paigast ära. Muidugi on ka M1-de turg praktiliselt olematu. Kuskil eelnevalt sai mainitud, et säilinud on kusagil 100 masinat, neist võibolla pooled on üle 50% originaalsed. Kui aastad tagasi tegelesime Loa saamisega, et tuua Ukrainast välja minu M1, siis Ukraina autoregistrist öeldi, et neil on arvel terve riigi peale 8 M1-te. Noh jäi 7. Neist 2 on restaureeritud, Ülejäänud on lihtsalt arvel või ei kuulu taastamisele. Mul tuttav Igor ostis ühe, juba mõni aasta tagasi aga pole seni suutnud alustada, kuigi sai minult originaalse mootori. Eestis peaks olema vist 4 M1-te, neist 2 minul. mõlemad momendil veel X staadiumis. Aga ma pole allaandja tüüp.
Vasta

Varasematest ei tea, kuid 30date löpupoole oli paljudel usa autodel seesugune vändaga öhutusakna avamine, nö  reduktoriga(cadillac,buick) Ehk kasutati ka varasematel ja jätkati sama disainiga? Googelda neid ja ehk saad aimu, millepealt tiblad selle maha viksisid. Ise pole nad peale augu baranka sees midagi veel tänini leiutanud...

Karateturbo-kolm purki ja tiguWink
Vasta

Vähemalt sodiläkkidel olid koonrite tarbeks need pisivändaga asjandused käibel kuuekümnendateni, võibet ka hiljem. Ei oskaks imestleda, kui ka karvamütsimarkidel.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta

Täna lasin jälle vanast harjumusest läbi mõned Vene autojuppide müügi portaalid. Kuna nimekiri puuduolevatest detailidest on veel küllalt pikk. Silma jäi Retrodetaili kuulutus - pakutakse müügiks tagavararatta kapslit või kohvrit - ei oskagi õiget Eesti keelset nime pakkuda. Autol teine selline:
   
Hind rublades, esimese hooga lõin kalkulaatorisse ühe nulli vähem - sain hinnaks 160.-€, mõtlesin noh sobib kah, hakka selle raha eest teda ise tegema. Süvenesin täpsemalt ja tohoh, üks 0 rohkem, st. küsitakse 1600.-€ . Selle eest saab juba sõidukorras auto. Pole lihtsalt sõnu.
   
   
Vasta

Lõpuks saabus päev, kui tõukasin originaalse M1V8 töösse. Kõigepealt muidugi liivaprits. 80 aastat on muidugi oma jälje jätnud aga auto, mis ostes oli sõidukorras ja pealt küllaltki sile osutus pahtli plönniks. Kohati tuli ikka sm paksusi plönne maha. Present katus oli asendatud plekiga ja imede ime, polnudki keevitatud vaid paarisaja väikse kruviga lihtsalt plaat peale pandud ja siis üle pahteldatud. Alt kõik originaal, kuigi mingit niiskust ikka vahele läinud ja mõned augud sisse roostetanud. Aga mitte midagi hullu. Tagumised sisemised porikoopad suht armetud, vaja uued teha. Põhi 50-50. Kuna kasutusel oli Gaz 24 tagasild, siis oli spetsiaalsed pesad amortide jaoks ehitatud. Kun mul on 3 M1 keret, siis see teeb asja lihtsamaks, sest mõni  detail säilinud ühel, mõni teisel. Eks tuleb selle kerega Replikale järele jõuda, siis saab paralleelselt mõlema projektiga edasi minna. Eks surve ka peal, kuna Replika on tellitud Moskva muuseumisse.  Muidugi mina kutsun teda Replikaks aga tegelikult on ta ikka originaalne M1. Mudel M1V8 on tänapäevane tinglik kasutus aga 30-ndate lõpus oli salastatuse huvides nad kõik M1-d. Ainult mootori vahe + 15 hj, mis tänapäeval ei ole praktiliselt mingi vahe aga tookord küll. Kuna keevitustööd toimuvad Võrus, CarRestaurationis, siis saab paremini tegemistel silma peal hoida ja muidugi ka tihedamini kommenteerida.
   
   
   
   
   
   
Vasta

see kruvitud katus tundub nagu väga hea uudis, arvestades et alternatiiv oleks olnud gaasiga igas miljonis dimensioonis kõveraks lastud plönn
Vasta

Kuna auto on nüüd keevitus stendil ja juurdepääs parem, siis mõni pilt veel.
   
   
   
   
Vasta

Kuna käsile sai võetud originaalse M1V8 kere, siis sai kriitilise pilguga üle vaadatud ka kerest vabanenud raam ja kogu käiguosa. Ja midagi pole teha. Kõik mis 2017 a. suure vaimustusega sai tehtud ja seoses enda teadlikkuse ja nõudmiste kasvuga osutus sõna otseses mõttes jamaks. Ühesõnaga kogu käiguosa ja raam läheb ümber tegemisele. Nüüd siis jälle mootor maha ja kõik algosadeks. Alustasime amortisaatoritest, mis kunagi sai Ukrainast soetatud ja pidid olema renoveeritud. Ainus häda, õli tilkus pika seismise jooksul välja. Tegu teatavasti ühepoolsete amortidega.
   
   
Vasta

Võrus, Car Restaurationis asuti ka tõsisemalt M1 kere kallale. Eks tuleb hakata essust saia tegema. Teisel M1-l Tartus on see töö ammu tehtud ja on momendil ootel, kuna saabuvad poritiivad USA-st. Paistab, et seda sel aastal ei juhtu.
   
   
   
   
   
Vasta

Täna siis läks töö edasi tagumiste rattakoobaste kallal. Minu arust asjad sujuvad päris kenasti. Piltidelt kindlasti kõige paremini näha.
   
   
   
   
   
   
   
   
Vasta

Nädal viimasest postitusest möödas ja asi edeneb. Meistrimees sai hiljuti papaks ja tänapäeval saavad mehed ka puhkust raskest tite tegemisest, siis järgmisel nädalal töid M1 kallal ei toimu.
   
   
   
   
   
Vasta

Sisemine koobas mingi puidust rakise peal väljataotud?

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta

(30-10-2020, 23:45 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Sisemine koobas mingi puidust rakise peal väljataotud?
 Võibolla seltsimehed Gorki autotehases kunagi ammustel aegadel tagusid ka neid puupaku peal välja aga arvan, et nad said USA-st ikka stantsid, millega neid teha. Mina nägin, et meil poisid rullitasid need valmis ikka mingi valtsimis pingi all.
Vasta

(31-10-2020, 00:40 AM)Formika Kirjutas:  
(30-10-2020, 23:45 PM)DevilDeVille Kirjutas:  Sisemine koobas mingi puidust rakise peal väljataotud?
 Võibolla seltsimehed Gorki autotehases kunagi ammustel aegadel tagusid ka neid puupaku peal välja aga arvan, et nad said USA-st ikka stantsid, millega neid teha. Mina nägin, et meil poisid rullitasid need valmis ikka mingi valtsimis pingi all.
No lõpp arusaadavalt inglise ratta all aga algne vorm?

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta

Plekitöö saab teha kahte moodi, ühed kes üritavad anda kuju alguses seda vasaraga taguda, teine viis on juba alustada pleki voolimist inteligentsel viisil. Meile meeldib see viimane. Mida rohkem voolida seda täpsemaks detail muutus. Algmõõdud tulevad muidugi vanast detailist.
Vasta

Kuna vahepeal mõlgutasin mõisniku mõtteid ja plaan oli teha valmis 3-4 GAZ M1 - 11 seeria autot, siis sai neid juppe igalt poolt kokku otsitud. Elu tõi maa peale tagasi ja GAZ 11-40 ja GAZ 11-73 projektidest loobusin ja müüsin kogu kupatuse Venemaale. Keskendusin siis paralleelselt kahe KGB M1 tegemisele. Sai kunagi Venemaalt komplektne, müüja jutu järgi renoveeritud, 100% originaalne  esisild ostetud. Kuna ost toimus fotode alusel, siis lendasin täiega peesse. Eks vanasõna ütleb ka, et loll ja raha tulevad teineteisest lahutada. Eks hakkan nüüd esisilda taastama. Nagu ka amorte. Mõned pildid eluohtlikest kohtadest, muidugi ei kannata kriitikat ka piduri süsteemi ehitus ja üldse kogu kupatus.
   
   
   
   
   
   
Vasta

Vist sai tehtud viga, kui otsustasin mõlemate Emkade taastamise ühte teemasse panna. Nüüd on, kui ühte meie klassikut tsiteerida kõik sassis nagu Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul. Aga mis mul nüüd muud üle jääb kui raputada tuhka pähe ja öelda, hilja seltsimees, hilja. Eks ma proovin vähemalt alati mainida, millega tegu. Niisiis M1V8 replika seisab Tartus ja ootab poritiibu ja jääb veel 2 kuuks vähemalt ootama. Sellest niipea juttu ei tee. Originaal M1V8 aga on Võrus ja see nädal tuli plekksepp jälle tööle. Kuna TV3 käis minu KGB autosid filmimas, siis taheti ka muidugi näha nende autode taastamist, ehk avaldati soovi filmida midagi suurt. Kaks päeva oli aega ettevalmistusi teha ja otsustasime tagumise osa põhja uue ehitada. Peaks ju olema pirakas tükk. Vana põhi oli igast otsast lapitud ja sellega polnud mõtet jamada.
   
   
Niisiis tahvel plekki kätte ja .....
   
   
   
   
Igatahes palju parem kui enne, igatahes.
Vasta

Piltidelt pole näha aga auto põhi on hõre mis hõre. Valgus paistab läbi ja tegemist rohkem sõela kui normaalse põhjaga. Lihtsam on uus ehitada, kui vana lappida. Liigume siis tagant poolt ettepoole. Originaalist säilib ainult kardaani tunnel ja midagi ka põranda esiosast, aga eks tegemise käigus selgub.
   
   
   
   
   
Vasta

Sisemised ja välimised küljekarbid, põhi, ratta koopad ja poritiivad on nii läbi, et lähevad kõik praktiliselt välja vahetamisele. Alles jääb vast sellest kõigest 5%.
   
   
   
   
   
   
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 30 külali(st)ne