Ikka ja jälle seda automaksu!

(28-03-2024, 14:48 PM)honkomees Kirjutas:  
(28-03-2024, 10:50 AM)maaks Kirjutas:  
(27-03-2024, 21:47 PM)13piisab Kirjutas:  ERR kalkulaator paistab aastat arvestavat ja vana kaubikut iga lisa-aasta eest +20eur summas karistava. Samas on seal maksimaalseks summaks 651eur:

https://www.err.ee/1609128527/uuendatud-...u-automaks
Minu sõidukitele annab ERR ja see codelab arvutus täpselt samad numbrid, aga viimases on lisaks eraisik/jur.isik valik, ehk siis see võib olla õigem Rolleyes
Automaksu kalkulaator (codelab.ee)
Ei saa neid usku, mul annab ERR 179 ja codelab 255, õiget kalkulaatorit vist polegi.
Mõlemas kalkulaatoris on vanade sõidukite aastamaksu arvutamiseks valem vigane. 

Mina võin saata tõsisele huvilisele Excelis tehtud tabeli, kuhu andmeid sisestades saab arvutada sellise sõiduki aastamaksu ja registreerimistasu, mille kohta puudub CO2 näit liiklusregistris. Sellega ei saa arvutada sellel sajandil valmistatud autode maksu suurust. 

Aga ma olen nõus seda tegema üks kord ja sellisele inimesele, kes oskab selle teha kättesaadavaks kõigile viisil, et valemid ei läheks katki ning seetõttu ei tekiks järgmist segadust tekitavat rakendust.
Vasta

Manuses on Indreku jagatud kalkulaator. Üldjuhis:

Tsitaat:Kõigepealt tuleb ülemises rohelises reas täita tehnilised andmed ja sealt saadud CO2 näit tuleb kanda alumisele rohelisele reale arvestusega, et üle 350 g ei tuleks (+ massikompnent M1 kategooriale).

muutsin ühtlasi foorumimanustena lubatuks kuni 3MB suurusega .xlsx ja .docx failid.


Manustatud failid
.xlsx Automaksu kalkulaator_ilma co2 Margus + Indrek.xlsx Suurus: 19.65 KB  Tõmbamised: 45

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

Ma ei imesta, kui varsti pead Tartust Tallinna jala minema, kuna ühistransport ei toimi, jalgrattast ei jöua pidada ning autosid ei ole. [Pilt: 1f603.png]

www.classiccar.co.uk
www.carandclassic.co.uk
www.classiccarsforsale.co.uk
Müüa 2140 1982
Tartu on muutumas drifti Päälinnaks, oma ringristmikudega. Big Grin

Vasta

(28-03-2024, 17:28 PM)13piisab Kirjutas:  Manuses on Indreku jagatud kalkulaator. Üldjuhis:

Tsitaat:Kõigepealt tuleb ülemises rohelises reas täita tehnilised andmed ja sealt saadud CO2 näit tuleb kanda alumisele rohelisele reale arvestusega, et üle 350  g ei tuleks (+ massikompnent M1 kategooriale).

muutsin ühtlasi foorumimanustena lubatuks kuni 3MB suurusega .xlsx ja .docx failid.
Juhin tähelepanu et aastamaksu sheetil on lahtris E18 (N1 sõidukitel) vale kirje "vanus(a)" , peab olema "valmistamisaasta".
Ehk rohelisse lahtrisse E20 tuleb sisestada tootmisaasta või hoopis reg. aasta? ja siis tekib sinisesse lahtrisse E21 vanus, mis läheb automaagiliselt valemiga arvutamisel arvesse.
Sisestasin rohelistele numbreid nagu juhendati ja sain müstilise CO2 ekvivalendi, midagi üle 10 000, natuke põhjalikumalt teisi tabeleid uurides sain aru, et tegu on näpukaga. Siis tekkis juba normaalne number 252.
Vasta

(28-03-2024, 22:32 PM)miniest Kirjutas:  Ma ei imesta, kui varsti pead Tartust Tallinna jala minema, kuna ühistransport ei toimi, jalgrattast ei jöua pidada ning autosid ei ole. [Pilt: 1f603.png]
Kas sul on vaja seal kàia? Pigem mine Riga.
Vasta

(28-03-2024, 22:32 PM)miniest Kirjutas:  Ma ei imesta, kui varsti pead Tartust Tallinna jala minema, kuna ühistransport ei toimi, jalgrattast ei jöua pidada ning autosid ei ole. [Pilt: 1f603.png]

Mis seal imestada kui peaks juhtuma et keegi kuskil elektrijuhtmed seinast tõmbab. Ei lae elektriautot ega tangi tummast tanklast kütust. Ainult mis sinna Tallinnasse siis veel minna?
Vasta

On rida tanklaid, kus on genekas, mis tanklapumba käima paneb.
Vasta

Niisama lällamisele vahele ka üks uudislink: https://www.err.ee/1609301673/pealtnagij...e-edetabel.
Vasta

Ikka nad jahuvad miskist müstilisest KIIMA eesmärkidest.

Maakeral moodustab CO2 vaid 0,04% ja kui me vähendaksime seda, 0,02% siis sureks juba taimestik välja. Kui meie osa sellest maailma 0,04% pidi olema 0.06% siis see teeb jalajäljeks tegelt 0,000024%

www.classiccar.co.uk
www.carandclassic.co.uk
www.classiccarsforsale.co.uk
Müüa 2140 1982
Tartu on muutumas drifti Päälinnaks, oma ringristmikudega. Big Grin

Vasta

Julgen arvata, et Kliima ja saastava autopargi teema on ikkagi hea ja seaduslik vabandus, maksu kehtestamiseks.
Vaatasin ise ka Pealtnägija saadet ning jäin mõtlema. Kui see oli vaid esimesed kümme suurimat maksumaksjat. Siis tegelikult jäid, sealt välja palju teisi erakollektsionääre.
Kellel on autod küll eraisiku nimel aga samamoodi peaksid üüratud summad aastas maksma? 
Mis on siis lahendused? Tegelikult rahandusminister ühtegi ei pakkunud ja läks kuidagi sujuvalt mööda oma jutuga. 
Ja ridade vahelt võis lugeda,et automaks ei puuduta justkui riigile kuuluvaid autosid ja autoparki? Seega tagasi Nõukogude liitu???

Ettevõtjate sisukohalt näen seda, et riik tahab jõuga saada makse ja eeldab, et kõik toodavad meeletult kasumit. Aga kui vaadata viimase aja käibe statistikat siis kõik on enam vähem languses v.a mõne erandiga. Seega pannakse sind ettevõtjana sund olukorda. Ehk kas lõpeta tegevus või koli ära, kui oled väike ettevõtja. Suur ettevõte saab ehk optimeerida ja paneb tootele ja teenusele hinda juurde. Edasi aga omakorda inflatsioon ja hinnatõus. Nagu näha saatest ükski ettevõtja seda maksu sellisel kujul ei pooldanud ja 
lisaks kõigele muule see ongi vara maks. 

Minu jaoks suurim küsimus on kas kogu see raha läheb ikka üüratu eelarve augu täiteks või nt Rail Balticu alla? Miks on selle ja igasugu muude maksude kehtestamisega järsku kiire?
Vasta

(04-04-2024, 01:11 AM)miniest Kirjutas:  Ikka nad jahuvad miskist müstilisest KIIMA eesmärkidest.

Maakeral moodustab CO2 vaid 0,04% ja kui me vähendaksime seda, 0,02% siis sureks juba taimestik välja. Kui meie osa sellest maailma 0,04% pidi olema 0.06% siis see teeb jalajäljeks tegelt 0,000024%
Vaata siin on selline nüanss, et need 0 koma kohad on mõnedes õrnades süsteemides tegelikult päris tähtsad.
Matemaatilise mudeli järgi pidavat siin mõnekraadisest maa keskmise temperatuuri tõusust piisama, et ookean aurustuks ja planeet elamiskõlmbamtu. Mis pole ka otseselt vale, sest kui jahtumist poleks, siis tekiks ilus kasvuhoonegaasi ahelreaktsioon. Õnneks üleval veel jahtub see kasvuhoonegaas maha, kondenseerub ja tuleb alla tagasi sama rõõmsalt. Veel.
Mis aga puutub automaksu vabandustesse, siis need pole kuidagi seotud ei veeauru ega co2 kartmisega, ei saa aru, kas valetatakse aind seepärast, et iseennast uksuma panna või siis sattuski sedakorda imbetsillide kamp sinna ülesse, kes päriselt ka usuvad, mida nad räägivad.

Nii DevilDeVille poolt kui ka minu poolt kui ka teiste poolt on öeldud, et hetkel on pretsedendi loomine. Selle tõestuseks saab tuua 30 ja 40 ala tekkimised kesklinnas - jah, ma olen teadlik, et omaviletsus on seda tegemas, mitte riik aga nagu erakond valitseb linna, valitseb ta ka riiki, vähemalt üritab ehk näite toomine õigustatud.
Nimelt nüüd juba räägivad, et kogu kesklinn 30 peale ja magistraalid 40 peale.
Juba selle kiirusepiirangu alguses oli näha, et rohepesukarud sinna suunas tüürivad. Sama läheb ka automaksuga, järgmine aasta 50, siis juba 75, sest hinnad juba teevad rallit tõususuunas jne jne jne, vabanduse leiab ikka.
Vasta

Olen nõus sellega,et ega see 50eur ei jää kehtima ja tulevikus annab seda uutesse kõrgustesse kruvida. Sisuliselt võib nii öelda uus roheline on vana punane.
Vasta

https://www.err.ee/1609301796/euroopa-ko...e-omanikke


Nu see rahandusministrilaadne toode on väsimatu - mõjuanalüüsis on kirjas, et täismahus realiseerudes tähendaks see automaksu nimeline roppus 0,1 (jah nullkomaühe) protsendilist muutust eesti CO2 emissioonis aga ega see ometi ei takista idiootlikku roheiba suukaudu väljutamast: 

"Võrklaev ei välistanud võimalust, et minnakse Euroopa Komisjoniga vaidlema, sest kirjas viidatakse aastate tagusele kohtuotsusele, aga vahepeal on Euroopa kliimaeesmärgid märkimisväärselt muutunud.

Registreerimismaksust täiesti loobumist ei pea Võrklaev mõistlikuks, sest siis kaoks keskkonnaeesmärk üldse ära ja automaks muutuks vaid riigikassa täitmise maksuks."

Seltsimehe debiilsest tekstist võib jääda mulje, justkui mingid kiimaeesmärgid muudaksid ilma liikmesriikide konsensuseta euroliidu aluspõhimõtteid.

_______________________
Koledate Kastikate Klubi
Vasta

Samal teemal:
https://virumaateataja.postimees.ee/7994...maksueurot
Vasta

Head hobikaaslased

Eesti Vanatehnika Klubide Liit on automaksu seadusega seotud seisukohtades tuginenud ka teiste riikide praktikale. Meil kõigil oli lootus, et riigi esindajad ka ise tutvuvad teiste riikide kogemuse ja praktikaga, kuid nüüdseks on selgunud, et seda ei ole siiski tehtud. Riigikogu liikmetele on kättesaadavad näiteks Transport & Environment (2022), The good tax guide: A comparison of car taxation in Europe või ACEA Tax Guide 2022. Paraku need ei sisalda vastuseid just hobisõidukitega seotud küsimustele.

Seetõttu palume kõigi asjatundlikku abi, mida palume kinnitada ka algallikaga, mitte kuulujuttude tasemel. Vanatehnika vaatenurgast on olulised järgmised küsimused iga Euroopa riigi kohta: 
1. Kas automaksu makstakse varamaksuna või üksnes sõiduki kasutamise aja eest? Mida tuleb teha, et mittekasutatava sõiduki eest ei peaks maksu maksma?
2. Kas automaksu määr on erinev füüsilisele isikule ja juriidilisele isikule?
3. Kas ja millises määras erineb M1 (M1G) automaks võrreldes N1 (N1G)?
4. Kas vanus vähendab maksu?
5. Milline on maksumäär 30+ autodele võrreldes uuemate autodega? Kas on mingi muu vanusepiir, millest maksumäär muutub või kaob?
6. Kas ajaloolise väärtusega sõidukitele (historic vehicle) on teistsugune maksumäär või maksuvabastus? Mis on sellise sõiduki kriteeriumid?

Teadmiseks EVKL senistes pöördumistes kasutatud meie lähinaabrite sisendid:

Läti – vanasõidukina registreeritud sõidukitel (VS-registreerimismärk) ei ole automaksu, samuti sõidukitel, mis on ajutiselt registrist kustutatud (allikas: Latvijas Antiko Automobilu Klubs ehk AAK – Valts Ceplevics)
Leedu – automaksu ei ole, kuid 2021. aastal algatatud maksuseaduse eelnõu menetlemisel olid vanasõidukite osas ette nähtud maksuvabastus. 2022. aasta kevadel võeti maksuseadus päevakorrast maha (allikas: Retromobile Ramunas Kardelis)
Soome – vanasõidukitel (museoajoneuvo – ca 30 000 sõidukit) ning registrist ajutiselt kustutatud sõidukid ei maksa automaksu, maks on ainult M- ja N-kategooria sõidukitele, kuid mitte mootorratastele (allikas: Suomen Ajoneuvohistoriallinen Keskusliitto ehk SAHK – Leo Belik).
Rootsi – mootorsõidukimaksust on vabastatud kõik vähemalt 30 aastat vanad sõidukid, mida ei kasutata ärilistel eesmärkidel ja sõidukid, mis on ajutiselt registrist kustutatud, tasumine kuu kaupaesmase registreerimise tasu ei ole vähemalt 30 aastat vanadele sõidukitele (allikas: Motorhistoriska Riksförbundet ehk MHRF – Jan Tägt)
Norra – enne 1984. aastat valmistatud sõidukitel on olulised maksusoodustused, maksu ei ole registrist ajutiselt kustutatud sõidukitel (allikas: Landsforbundet av Motorhistoriske Kjøretøyklubber ehk LMK)
Taani – vähemalt 35. aasta vanustel sõidukitel on maksumäär 25%, tasumine võimalik päevakaupa (allikas: Motorhistorisk Samråd ehk MhS – Johnny B. Rasmussen)
Vasta

Kõigile kuuele küsimusele vastamine nõuab natuke ettevalmistamist. Aga sellel lingil on vähemalt osasliselt püütud vastata neile küsimustele.
Info allika õigsuses ei oska kaasa rääkida.

https://mobire.ee/koik/automaks/
Vasta

(11-04-2024, 09:12 AM)Sm.Samajev Kirjutas:  Kõigile kuuele küsimusele vastamine nõuab natuke ettevalmistamist. Aga sellel lingil on vähemalt osasliselt püütud vastata neile küsimustele.
Info allika õigsuses ei oska kaasa rääkida.

https://mobire.ee/koik/automaks/
Aitäh saadetud lingi eest. Tegemist on autode renti pakkuva ettevõtte kodulehega, kus mootorsõidukimaksu alane teave on seisuga sügis 2023, st ei arvesta tegeliku seaduseelnõuga. Autorendiettevõtted on oma ärihuvidest tulenevalt automaksu pooldajad, kuna see toob neile kliente juurde. 

Abipalve oli esitatud saamaks teiste Euroopa riikide kohta teavet. Saadetud lingil on võrdlus vaid kahe välisriigiga - Läti ja Soomega, mis on juba teada ja argumendina kasutusel. Pealegi ei käsitle see viidatud ülevaade välisriikide praktikast mitte ühtegi esitatud küsimust. 

Meie enda Riigikogus olevat seaduseelnõud oskame me kõik ka ise lugeda, Balti- ja Põhjamaade õiguslik regulatsioon on juba läbi töötatud ning olulisem sellest ka samas postituses esitatud. Abipalve oli esitatud selle kohta, kuidas on teistes riikides lahendatud just esitatud küsimused. 

Vabandan oma järgneva seisukoha pärast, aga kui midagi öelda ei ole, siis on mõistlik olla vait. Kui on tahtmine vastata ja midagi arvata, kuid see nõuab ettevalmistust, siis valmistu ette ja vasta siis. Vabandan veelkord.
Vasta

Hispaania automaksude kokkuvõte

Hispaanias on autoomanikuga seotud kaks peamist maksu:
1. Impuesto sobre Vehículos de Tracción Mecánica (IVTM):
 • See on igal aastal kehtestatav munitsipaalmaks kõikidele Hispaanias registreeritud sõidukitele (sh elektri-, hübriid- ja bensiinimootoriga).
 • Maksumäär sõltub mootori võimsusest ja asukohast.
 • Mõned omavalitsused pakuvad teatud tüüpi sõidukitele soodustusi.
 • Maksuperiood on 1. jaanuarist 31. detsembrini, maksta saab aga tavaliselt aprillist juunini.
 • Maks makstakse kohalikule omavalitsusele.
2. Lõiv (IEDMT):
 • See on ühekordne maks, mida makstakse sõiduki esmakordsel registreerimisel Hispaanias, olenemata sellest, kas tegu on uue või kasutatud autoga.
 • Määra määravad sõiduki CO2-heited ja tüüp (autod, mootorrattad jne).
 • Mõned erandid võivad kehtida, näiteks kui impordite sõiduki elukoha Hispaaniasse kolimise korral.
Lisaks neile kahele maksule kehtivad Hispaanias ka teised autoga seotud tasud:
 • ITV (Inspección Técnica de Vehículos): See on kohustuslik perioodiline ülevaatus, mida kõik Hispaanias registreeritud sõidukid peavad läbima. Seda tehakse selleks, et tagada sõidukite ohutus ja vastavus keskkonnastandarditele.
 • Automaatne teemaks: Mõnedes Hispaania teedel ja tunnelites kehtib automaatne teemaks, mille saab tasuda krediitkaardiga või eelnevalt ostetud piletiga.
Hispaanias on automaksu tasumisel mitu erandit:

Täielikud maksuvabastused:
 • Elektri- ja hübriidautod: Need on vabastatud IVTM-ist esimesed 4 aastat pärast esmakordset registreerimist. Seejärel kehtib tavaline maksumäär, mis on tavaliselt madalam kui bensiini- või diislikütusel töötavatel autodel.
 • Invaauto: Invaautod, millel on kehtiv puudekaart, on täielikult vabastatud IVTM-ist.
 • Ajalooline sõiduk: Sõidukid, mis on vanuses 30 aastat või vanemad ja millel on ajalooline registreerimisnumber, on vabastatud IVTM-ist.
Osalised maksuvabastused:
 • Suuri perede autod: Peredele, kellel on 3 või enam last, kehtib IVTM-ile 50% soodustus.
 • Kerge veoautod: Kergetele veoautodele, mida kasutatakse kaubanduslikel eesmärkidel, kehtib IVTM-ile tavaliselt madalam maksumäär võrreldes sõiduautodega.
 • Maanteetranspordi sõidukid: Maanteetranspordi ettevõtted võivad taotleda IVTM-ile erisoodustusi.
Lisaks neile erandeid kehtib teatud asjaoludel ka muid soodustusi:
 • Sõiduki ajutine kasutusest kõrvaldamine: Kui kavatsete oma autot pikemat aega kasutusest kõrvaldada, võite taotleda IVTM-i ajutist peatamist.
 • Varastatud või hävinud sõidukid: Kui teie auto varastatakse või hävib, võite taotleda IVTM-i tagastamist.
Maksuerandid ja soodustused võivad erineda sõltuvalt asukohast ja omavalitsusest, sest maksu kogumisega tegeleb kohalik omavalitsus

Lisateabe saamiseks Hispaania automaksude kohta: vanasõiduki nõuded hispaanias siin lehel: https://www.dgt.es/nuestros-servicios/tu...historico/

siin lehel on ka veel ingliskeelne ülevaade, kus on ka mingil kujul erinevate piirhindade hinnataseme tabel: https://n26.com/en-es/blog/road-tax
Vasta

Automaks Taanis. 

Allikas: 
https://motorst.dk/en-us/individuals/veh...-and-rates

1. Kas automaksu makstakse varamaksuna või üksnes sõiduki kasutamise aja eest? Mida tuleb teha, et mittekasutatava sõiduki eest ei peaks maksu maksma?

Taani näitel, maksustatakse sõidukit eelkõige tema väärtuse alusel, kuhu sisse arvestatakse ka käibemaks. Otseselt pole öeldud, kas tegu on omandi/vara või kasutuse maksuga. Vastavalt sõiduki vanusele maksumäär muutub.
Maksu erandid ja erisused sõidukitele: https://info.skat.dk/data.aspx?oid=1947289 

2. Kas automaksu määr on erinev füüsilisele isikule ja juriidilisele isikule?
Ei ole otsest erisust füüsilisele ja juriidilisele isikule. Välja arvatud sõiduki registeerimise tasu osas.  

3. Kas ja millises määras erineb M1 (M1G) automaks võrreldes N1 (N1G)?
Sõiduautod [b]M1 (M1G)[/b]

 • 25% of DKK 67,800 (2023), DKK 70,200 (2024)

 • 85% of DKK 67,800-210,600 (2023), DKK 70,200-218,100 (2024)

 • 150% of the rest. 
[*]

Väike veoautod  N1 (N1G)
DKK 0 of the first DKK 78,100 (2023), 80,900 (2024)
50% of the rest.


Exemption: For open vans and trucks (pick-ups) and box vans with no window on the left-hand side behind the driver, with a permitted total weight of more than 3,000 kg, the tax may not exceed DKK 47,000.


CO komponent on väga marginaalne:

Private cars are subject to a surcharge added to the vehicle registration tax that is calculated on the basis of the number of grammes of CO2 the car emits per kilometre. 


[*][*]0-121 grammes CO2 = DKK 270 (2024) per gramme of CO2
121-155 grammes CO2 = DKK 539 (2024) per gramme of CO2
> 155 grammes CO2 = DKK 1,024 (2024) per gramme of CO2

[*]
[*]For vans and lorries, as well as motorhomes, the surcharge for CO2 emissions is calculated at the lowest rate of DKK 270 per gramme of CO2, irrespective of how many grammes of CO2 the car emits. 


4. Kas vanus vähendab maksu?


Jah, sest vanuse suurenedes auto jääk väärtus, turuhind muutub. Maks arvutatakse vastavalt sõiduki kommerts väärtusele Taani turul.
Siin on ametlik kalkulaator nii uute kui kasutatud autode jaoks: https://motorst.dk/en-us/individuals/veh...ration-tax


5. Milline on maksumäär 30+ autodele võrreldes uuemate autodega? Kas on mingi muu vanusepiir, millest maksumäär muutub või kaob?

Päris täielikult ei kao maksumäär aga kui sõiduk loetakse vanasõidukiks siis maks oluliselt väheneb. Samuti ka kasutatud autode puhul. Lisaks on ka palju erandeid.

Erand juhud, mitte maksustavatest sõidukitest Taani keeles.
https://info.skat.dk/data.aspx?oid=1947226
Erandid omakorda, jaotuvad alam katagooriatesse.

[*]Rule on tax exemption for vehicles ( IA1.3.1 )


[*]Vehicles for the royal house, the state, firefighting, rescue service, etc. ( IA1.3.2 )


[*]Passenger cars licensed for commercial passenger transport, which are used exclusively for this purpose ( IA1.3.3 )


[*]Buses ( IA1.3.4 )


[*]Cars with a permissible total weight of more than 4 tonnes ( IA1.3.5 )


[*]Crew cars ( IA1.3.6 )


[*]Other duty-free vehicles, etc. ( IA1.3.7 ).6. Kas ajaloolise väärtusega sõidukitele (historic vehicle) on teistsugune maksumäär või maksuvabastus? Mis on sellise sõiduki kriteeriumid?

Sõidukid, mis on rohkem kui 35 aastat vanad, määratletakse kui vanasõiduk, vastavalt Taani sõidukite registeerimise aktile (Registreringsafgiftsloven)

Selliste sõidukite registeerimise maks kalkuleeritakse vastavalt üldistele põhimõtetele kasutatud sõidukite puhul. 
Siiski maks ei tohi see ületada arvutuslikku baasi, mis on 75%(40% mootorrataste puhul) hinnast uuena müüdud sõiduki puhul Taanis, lisanduvalt käibemaksuga, kuid välja arvatud sõiduki registeerimise tasu. Vanasõidukiks ei loeta kommerts eesmärkidel kasutatavaid kasutatud sõidukeid olenemata vanusest.
Vasta

Taanis saad auto ekspordiks müües soetusmaksu tagasi muide.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne