Poldid ja mutrid

Liikuvat pilti poltidest

https://youtu.be/aw9ORETkBhY
Vasta

TJA põhimäärus
https://www.riigiteataja.ee/akt/112112019003?leiaKehtiv

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

(01-10-2020, 16:53 PM)MeelisV Kirjutas:  Liikuvat pilti poltidest

https://youtu.be/aw9ORETkBhY

4:39 on hea kaader. Need vist meie kaubandusvõrgu jaux Smile

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta

Mul tekkis selline küsimus. Ok, praegu poes müüdavad poldid, mutrid seda teemat lugedes on natuke ülejala tehtud. Kallibriga kontrollides ei ole asi õige.
Samas. Kui dünamomeetrilise võtmega polt temale lubatud pingutusmomendi niiöelda ära kannatab, siis kas reaalselt ikka liide kohe arvestatavalt halvem saab?
Natuke meenutab see teema treimist, kas kaks või kolm või hoopis neli kohta peale koma...
Vasta

Tegemist ei ole minu kogemusega, aga ühes viljandi ettevõttes valmistas minu tuttav mingit "pooltoodet" ja nende tööülesandeks oli ühele suurele ja ka paksule alumiinium plaadile sisse keerata pronksi karva polt.. Momentvõtit kasutades muidugi. Kui polt purunes sisse keeramisel siis välja seda sealt ei õngitsetud, visati see mitmekilone ja tõenäoliselt freesimise teel saavutatud tükk lihtsalt utiili. Ei loetud neid, ei tehtud polditarnijale reklamatsiooni. mine tea kuidas see asi nii ära tasus..
Mis jääb seal mõttekohaks, on just selle asja tugevuse pool, et kui mitu polti saavutasid oma vajaliku pingutusmomendi hetk ennem kui murduda jõudsid?

Mingise suva tükiga tegemist ei saanud olla, kui tootmis juhendi järgi murdunud polti uuega asendada ei kõlvanud..
Vasta

(01-10-2020, 19:42 PM)meli666 Kirjutas:  Mul tekkis selline küsimus. Ok, praegu poes müüdavad poldid, mutrid seda teemat lugedes on natuke ülejala tehtud. Kallibriga kontrollides ei ole asi õige.
Samas. Kui dünamomeetrilise võtmega polt temale lubatud pingutusmomendi niiöelda ära kannatab, siis kas reaalselt ikka liide kohe arvestatavalt halvem saab?
Natuke meenutab see teema treimist, kas kaks või kolm või hoopis neli kohta peale koma...

Vat seda ma ka enne üritasin küsida... Kuniks kõik keermeniidid võrdselt töötavad, ei saa halvem. Paraku ei saa me seda enne liite purunemist teada.

Juriidiliselt on vahe muidugi tohutu: ei vasta standardile. Ning täiesti tõsiselt, ilma mingi irooniata.
Vasta

Khm, treimisel kolm kohta peale koma on... noh...juhuse värk.
Kui tootja/edasimüüja on deklareerinud vastavust asjakohasele ISO normile siis kas toode peab vastama või mitte?.
Minuarust peab, ametniku arust ei pea.
Ametnik hetkel heidab mulle ette, et mina olen normi välja mõtelnud ja üritan sundida teda selle alusel tegutsema.
Fasteners.eu lehelt link tikkpoldile kus on keerme tolerantsid ka antud nii sissekeeratavale kui ka mutri poolele.
Mina ei ole neid välja mõtelnud.
http://www.fasteners.eu/standards/DIN/938/

Teen sarnasest tikkpoldist homme paar näitlikku pilti.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

V6sa, keermes ei kanna kõik niidid. Teooria ütleb, kui mälu ei peta, et kannab kolm niiti.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

(01-10-2020, 20:24 PM)M.R. Kirjutas:  V6sa, keermes ei kanna kõik niidid. Teooria ütleb, kui mälu ei peta, et kannab kolm niiti.

Tolerantsiväljadele vastavas liites, jah. Kaks või kolm, sõltuvalt materjali elastsusest. Õige meeldetuletus. Kui kõik liite niidid hakkavad kandma, on mõni juba plastses deformatsioonis.

Praeguse lõime kontekstis, kus poldid ja mutrid on tolerantsist väljas, ilmselgelt ei saa me seda eeldada. Tõenäoliselt mõni niit kannab rohkem ja see võib saada plastse deformatsiooni. Aga kuniks töötavate niitide summaarne ristlõikepind ületab liite koospüsimiseks vajaliku jõu, liide ka püsib.
Vasta

Kas pinnakatte siiski ei või seda vastavust kaliibrile ära nullida? Ehk siis polt vastab standardile, aga pinnakate on selline trehvamise teema?
Või tehaksegi natuke alammõõdulisem polt, et tsingikihi selga saades ikka mutter näpuga otsa keeratav oleks. Kui pole, siis on kisa rohkem.
Kuumtsingitud polt on ikka mõnuga teinekord keermeniitide vahelt tsingine ja muttergi kiilub näpuga keerates kinni. Seda vist keermekaliibriga üldse kontrollida ei saa?
Algatatud teema tegelikult igati õige. Kui paberil kirjas, et nii on. Siis peaks ka reaalsuses nii olema. Jõudu teemaalgatajale!
Vasta

V6sa, sinus tõstab pead ametnikuhing? Üritad õigustada tolerantsile mittevastavat keeret?
Seda teemat ei oleks olnud kui poldiputiigis oleks oldud ausad ja oleks selgelt väljendatud, et meie poldid/mutrid on.... kah mingid poldid/mutrid.
Ostad ja kasutas omal vastutusel. Vot oleks olnud asi selge ja konkreetne.
Ma ju lõppeks tegin vajamineva ise, tellijat teavitades ja aksepti saades.
Aga hetkel on ikkagi tegu klientide petmisega, ma ei räägi kitsalt ainult enda positsioonilt.
Siit tuleb ka välja miks F1 maksab niipalju, miks lennukid maksavad niipalju.
Raudteele minevad poldid/mutrid on jällegi oma standarti alusel.
Vaatan homme kas leian üles dokumendi ühe sagedusmõõtja remondi kohta kus on ära toodud konkreetsed nõuded remondile.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

Meli666, pinnakatte teema on käsitletud mõned postid tagasi. Vaata vast eelmist lehte.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

(01-10-2020, 20:48 PM)M.R. Kirjutas:  V6sa, sinus tõstab pead ametnikuhing? Üritad õigustada tolerantsile mittevastavat keeret?
Seda teemat ei oleks olnud kui poldiputiigis oleks oldud ausad ja oleks selgelt väljendatud, et meie poldid/mutrid on.... kah mingid poldid/mutrid.
Ostad ja kasutas omal vastutusel. Vot oleks olnud asi selge ja konkreetne.
Ma ju lõppeks tegin vajamineva ise, tellijat teavitades ja aksepti saades.
Aga hetkel on ikkagi tegu klientide petmisega, ma ei räägi kitsalt ainult enda positsioonilt.
...

Ei õigusta ma midagi. Ühtegi ametiühingusse ma ei kuulu.

Mind huvitab sisuliselt, milline on tolerantsile mittevastava keermesliite reaalne probleem tavakasutuses. Juriidilist probleemi ma adun selgelt. Nagu ka seda, et standardid on vabatahtlikud dokumendid (https://www.iso.org/standards.html), mida riik vaid talle sobivatel juhtudel seadusega kohustuslikuks teeb ja kõigil teistel juhtudel vaid soovituslikuna näitab. TJA riigiametina peab lähtuma seadusest, mitte arvamusest. Kõnealune ametnik on arvanud ja seega väärib nimelist esiletõstu, mida Sa mingil põhjusel teha ei soovi...

Hetkel on kõige suurem kurilane selles supis Eesti edasimüüja, kes müüb kvaliteetse kauba pähe ersatsi (ja isegi mitte eriti odavalt) ning irwitab veel selle juures üle leti. Jätame selle nüüd koos meelde, eksole. Ning järgmisel korral tasuks igaühel meist leti taga üle küsida, et kuidas nende tolerantsiväljadega ikka onWink
Vasta

V6sa, ma ju küsisin kohe alguses. Selgitasin, et mul on selline olukord kus peavad olema justnimelt sellise tolerantsiga poldid.
Üks ei saanud muffigi aru, aga kaastööline lõi kataloogi vajalikust kohast lahti ja näitas et justkui vastab. Vähemalt on deklareeritud.
Vestlus ametnikuga ei ole oma lõppu veel saanud. Saab lõpu siis ka tõenäoliselt avaldan ka ametniku nime ja ka kogu kirjavahetuse.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

Mitte küll teemasse aga siiski, kirjeldab hästi peast aktiivsete ametnikuhingede sisemaailma. Aeg 2015 aasta.
https://maaleht.delfi.ee/tasubteada/krop...d=71368353

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

(01-10-2020, 21:06 PM)M.R. Kirjutas:  V6sa, ma ju küsisin kohe alguses. Selgitasin, et mul on selline olukord kus peavad olema justnimelt sellise tolerantsiga poldid.
Üks ei saanud muffigi aru, aga kaastööline lõi kataloogi vajalikust kohast lahti ja näitas et justkui vastab. Vähemalt on deklareeritud.
Vestlus ametnikuga ei ole oma lõppu veel saanud. Saab lõpu siis ka tõenäoliselt avaldan ka ametniku nime ja ka kogu kirjavahetuse.
Ootan lõppu põnevusega.

Opel Manta B 2x 1980:Toyota Celica Supra 1983
Vasta

(01-10-2020, 16:06 PM)v6sa Kirjutas:  No eksitav on see standardile mittevastava kauba müümine standardikohase pähe kohe kindlasti.

...
Selle alusel olengi liigitanud müüjad töö ja mänguasjade kaubanduseks.
Kui tööriistapoe müüja/klienditeenindaja väidab, et nurgik-õhukiirliide-relakas(ei, mitte see 30€ vaid 100+€),, turvajalanõud vms ei ole mõeldud proffesionaalseks kasutuseks, vaid kodutarbijale, siis ei saa järgmisel korral leti ees küsimata jätta, ega selles letis juhuslikult mänguasjad müügis ei ole.


Vasta

(01-10-2020, 21:06 PM)M.R. Kirjutas:  V6sa, ma ju küsisin kohe alguses. Selgitasin, et mul on selline olukord kus peavad olema justnimelt sellise tolerantsiga poldid.
Me oleme rääkinud kujumõõtmete mittevastavusest deklareeritule, mida on suhteliselt lihtne tuvastada. Kuidas on lood tugevusnäitajatega? Kas need vastavad lubatule? Võibolla oleks mõttekas teha mõned tõmbeteimid ... ?

Tundub, et kujuhälbed ei mõju paljude jaoks eriti olulisena. Tõmbetugevuse erinevus lubatust peaks olema aga väga kõnekas kõigi jaoks. Kui ikka otsale on pandud 8.8 ja tegelik vastavus on nt 4.4 vms, siis sellest juba sõltub midagi. Isegi elud. Ja seda "omavaheliseks tsiviilvaidluseks" taandada peaks olema keerulisem. Probleem peaks selgemini minema sinna "avaliku huvi kaitsmise" alla, mis on TTJA põhimääruse prg 4 p 15 all kirjas.
Vasta

Allolevat pilti, mis kirjeldab kinnitusvahendi standardile vastavuse probleemi vähemalt ühe astme võrra madalamal tasemel, ei saa kohe mitte siia teemasse illustratsiooniks lisamata jätta:
[Pilt: 97095620_534163570797219_8401464542218944512_n.png&w=1]

Käesoleva teema lõpptulemus on kindlasti huvipakkuv, nii et edu asjaga tegelemisel!
Vasta

Juba vene ajal isa ütles, et kui tahad head polti mutrit saada pead mõne masina küljest maha keerama. Need mis riistakambris kastidega nurgas seisavad on puhad s...t. 
Kui nüüd neid riistakambri polte mutreid leiad oled või sees võrreldes nende poltide mutritega mis poes müüakse.

Aquila captas non muscas.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne