#41

(03-02-2018, 23:59 PM)Formika Kirjutas:  Nii õhtu käes, aeg põhku pugeda aga suure ringi küsimusele, kas Eestis ka mõni GAZ A leidub, jäigi vastus saamata. Loodan et homne päev või ülehomne toob selgust. Äkki on siin meie hulgas mõni autoregistri töötaja, kes saaks natuke piiluda vastavasse registrisse ja kas või eraviisiliselt privas teada anda. Ega ma midagi konkreetset ei taha, lihtsalt kas on või ei ole. Suure tõenäosusega, kui on, on masin ajutiselt registrist kustutatud ja musta numbri kanditaatide hulgas sellist isendit minu teada ei ole.

Aktiivse registri statistikat (kajastab ka ajutiselt arvelt maha võetud ja peatatud registrikandega sõidukeid) saad ju ise ARK lehelt vaadata.

Edit, vaatasin ise: M1;GAZ;A;LAHTINE;1934;Bensiin;3285;31;;Harju Maakond;Määramata;1

Seega vastus on: JAH! Eestis on peale 2001. aastat olnud arvel vähemalt üks GAZ-A, mida pole riigist ka välja registreeritud. Füüsiliselt ei pruugi muidugi enam alles olla.
Vasta
#42

(04-02-2018, 00:19 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Leidsin midagi enda filtri taolist ka. See oli küll rubriigis "tehnika uudised maailmast". Aga pärast ei leiaks seda enam üles niiet panen siia ka...
1934 septembri Za Ruljomist...

[Pilt: filter_1.png]
[Pilt: filter_2.png]
 Vaata, vaata hakkab tulema. Vägagi meenutab sinu filtrit. Ja aasta ka klapib 1934. Fordil oli siis juba tootmises Mudel B V8 mootoriga. Sinna ta ei sobiks
Vasta
#43

(04-02-2018, 00:21 AM)zazik Kirjutas:  Aktiivse registri statistikat (kajastab ka ajutiselt arvelt maha võetud ja peatatud registrikandega sõidukeid) saad ju ise ARK lehelt vaadata.

Edit, vaatasin ise: M1;GAZ;A;LAHTINE;1934;Bensiin;3285;31;;Harju Maakond;Määramata;1
 Ja ongi olemas. Huvitav mis kondentsioonis, Oleks väga põnev omanikuga juttu puhuda.
Vasta
#44

Leidsin sellise elektriskeemi. Ma nüüd ei mäleta et ma oleks kuskil juhtmete värve varem näinud. Siin, nagu ma aru saan, on vist värvid ka ära tähistatud?

[Pilt: Juhtme_varvid.png]
[Pilt: juhtme_varvid_2.png]
Vasta
#45

Seal Za Ruljomis on 1933 a. numbrites järjest juttu Ford-A ja AA puudustest (huvitav, et neid ei nimetata GAZideks). Aprilli numbris kirjutati õhupuhasti vajadusest, see Karakumi sõit oli vist alles juulis. Arvata võib, et Venemaa teed olid nii kohutavad, et pidev vibratsioon ja tolm andsid tunda.
Nagu aru sain, siis 33.a. GAZidel ei olnudki klaasipuhasteid. Nagu ka eelnevast viitest paistis, siis 34 ilmselt juba oli.
Vasta
#46

(04-02-2018, 00:49 AM)Raivo Kirjutas:  Seal Za Ruljomis on 1933 a. numbrites järjest juttu Ford-A ja AA puudustest (huvitav, et neid ei nimetata GAZideks). Aprilli numbris kirjutati õhupuhasti vajadusest, see Karakumi sõit oli vist alles juulis. Arvata võib, et Venemaa teed olid nii kohutavad, et pidev vibratsioon ja tolm andsid tunda.
Nagu aru sain, siis 33.a. GAZidel ei olnudki klaasipuhasteid. Nagu ka eelnevast viitest paistis, siis 34 ilmselt juba oli.

Kui sa pead silmas seda et elektriskeemil pole kojameest, siis see on sellepärast et neil oli minuteada kõigil alarõhu ajamiga nagu Gaz 51-l...
Vasta
#47

(04-02-2018, 00:54 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Kui sa pead silmas seda et elektriskeemil pole kojameest ...

Ei pidanud silmas.
Mingis 33.a Za Ruljomis oli jutuks, et kojameest pole ja siin teemas, postis 35 on mainitud, et 34.a masinatel juba on.
Vasta
#48

(04-02-2018, 01:06 AM)Raivo Kirjutas:  
(04-02-2018, 00:54 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Kui sa pead silmas seda et elektriskeemil pole kojameest ...

Ei pidanud silmas.
Mingis 33.a Za Ruljomis oli jutuks, et kojameest pole ja siin teemas, postis 35 on mainitud, et 34.a masinatel juba on.

Okei sorry et nii arvasinSmile Aga ma arvan et Fordist räägitakse sellepärast et, kui ma ei eksi siis Nizni Novgorodi ajal pandi enamasti imporditud juppidest neid kokku. Gorki ajal hakati juba ise ka midagi tegema. Nizni Novgorodi aegsed on minu arust enamasti 28-29 Model A baasil. Sama lugu AA-ga
Vasta
#49

1935 aasta alguses kirjutab Za Ruljom kojamehe ajamist. Ja ongi selline mis käib sissepoole klaasi. Niiet hr.Formika saab enda oma mulle ära äridaBig Grin

[Pilt: gaz_a_kojamees1.png]
[Pilt: gaz_a_kojamees_1_1.png]
[Pilt: kojamees_2_1.png]
[Pilt: gaz_a_kojamees_2_2.png]
Vasta
#50

(04-02-2018, 01:08 AM)Taaviw126 Kirjutas:  
(04-02-2018, 01:06 AM)Raivo Kirjutas:  
(04-02-2018, 00:54 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Kui sa pead silmas seda et elektriskeemil pole kojameest ...

Ei pidanud silmas.
Mingis 33.a Za Ruljomis oli jutuks, et kojameest pole ja siin teemas, postis 35 on mainitud, et 34.a masinatel juba on.

Okei sorry et nii arvasinSmile Aga ma arvan et Fordist räägitakse sellepärast et, kui ma ei eksi siis Nizni Novgorodi ajal pandi enamasti imporditud juppidest neid kokku. Gorki ajal hakati juba ise ka midagi tegema. Nizni Novgorodi aegsed on minu arust enamasti 28-29 Model A baasil. Sama lugu AA-ga
 Taavi, kui sa kusagil komistad kuskil sellisele informatsioonile, et millised osad siis, ütleme 34-l aastal valmistati Gorkis ja mis imporditi USA-st. See kergendaks tunduvalt asjade otsimist. 100% on kindel, et GAZ A tootmise lõpuni st. 1936 a alguseni imporditi piduri süsteemid, amortisaatorid, osaliselt roolimehhanism, uste lukustus mehhanismid, esiklaasi raamid koos kõigi juurde kuuluvate vidinatega, kas midagi veel?
 Lugesin ka GAZ AA kohta. Seal mainitakse küll otse, et kohe tootmise algusest hakati paigaldama õhu filtreid
 АА сошёл с конвейера Нижегородского автозавода (НАЗ) 29 января 1932 года. Уже к концу года завод, переименованный вслед за городом в Горьковский автомобильный, выпускал по 60 грузовиков ГАЗ-АА в сутки. В отличие от американского Форд модели АА, на советском ГАЗ-АА был усилен картер сцепления, рулевой механизм, установлен воздушный фильтр
Vasta
#51

(04-02-2018, 01:21 AM)Taaviw126 Kirjutas:  1935 aasta alguses kirjutab Za Ruljom kojamehe ajamist. Ja ongi selline mis käib sissepoole klaasi. Niiet hr.Formika saab enda oma mulle ära äridaBig Grin

 Taavi sa eksid, vaata pilti, mul just selline, mis käib väljapoole.
Vasta
#52

(04-02-2018, 01:39 AM)Formika Kirjutas:  
(04-02-2018, 01:21 AM)Taaviw126 Kirjutas:  1935 aasta alguses kirjutab Za Ruljom kojamehe ajamist. Ja ongi selline mis käib sissepoole klaasi. Niiet hr.Formika saab enda oma mulle ära äridaBig Grin

 Taavi sa eksid, vaata pilti, mul just selline, mis käib väljapoole.
  Huvitav, mis aastal ta sissepoole kolis. Algselt toodi need USA-st. Ja seal olid nad väljas.
Vasta
#53

(04-02-2018, 01:39 AM)Formika Kirjutas:  
(04-02-2018, 01:21 AM)Taaviw126 Kirjutas:  1935 aasta alguses kirjutab Za Ruljom kojamehe ajamist. Ja ongi selline mis käib sissepoole klaasi. Niiet hr.Formika saab enda oma mulle ära äridaBig Grin

 Taavi sa eksid, vaata pilti, mul just selline, mis käib väljapoole.

Mul ongi seda vaja mis käib väljapoole. Kui seda Za ruljomi artiklit uskuda siis Gaz A-l peaks sissepoole käima?? Toru on lülitist vasakul. Kui seda väljapoole käivat vaadata lülitipoolt, siis oleks toru paremal jne. Mul sai täna 21 tundi töökojas möllatud niiet võin väga pange ka pannaBig Grin
Vasta
#54

(04-02-2018, 00:11 AM)Formika Kirjutas:   Gaz 6 seeriasse võtmine oli soov -unelm.

Kas kirjaviga?

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#55

(04-02-2018, 02:59 AM)Marko Kirjutas:  
(04-02-2018, 00:11 AM)Formika Kirjutas:   Gaz 6 seeriasse võtmine oli soov -unelm.

Kas kirjaviga?
 Mis sa Marko selle kirjavea all mõtled?
Vasta
#56

On õnnestunud hankida ka komplekt ajastule vastavaid küünlaid aastatest 1934 - 1936, ehk täpselt Gaz A/AA ajast.
   
Eks 80+ aastat on nende kallal tööd teinud aga paistab, et pole kasutatud.
Vasta
#57

(04-02-2018, 02:59 AM)Marko Kirjutas:  
(04-02-2018, 00:11 AM)Formika Kirjutas:   Gaz 6 seeriasse võtmine oli soov -unelm.

Kas kirjaviga?
 Kui sa Marko mõtled GAZ 6-t kirjaveaks, siis nii see ei ole. Tõesti oli selline masin olemas. Üritati teha Vene oludesse paremini sobituvat kinnist keret, välja tuli aga nagu alati. Fordi pealt ka matti võtta ei saanud, kuna neil sellist keret tootmises ei olnud, vaid neid valmistati eritellimuse kohaselt teistes firmades. Kui kõige odavam Ford Pikup maksis 250$, siis 4ukseline lisadega Faeton 500$, aga eritöökojast tellitud täiskerega Sedaan juba 1000$. Alljärgnevalt sellest ka kirillitsas natuke juttu
Уже вскоре после того, как автомобили марки ГАЗ-А стали поступать потребителям, выяснилась малая пригодность открытого кузова «фаэтон» для эксплуатации даже в регионах с умеренным климатом, не говоря уже о северных. Особенно неудобны открытые автомобили без багажника оказались для работы в такси крупных городов, низкая их комфортабельность вызывала нарекания также и у сотрудников партийных и государственных органов, получивших ГАЗ-А в качестве служебных машин. В результате 21 августа 1933 года вышло постановление Совнаркома об обеспечении всех выпускаемых легковых автомобилей закрытыми кузовами.
Между тем, исполнение его в отношении ГАЗ-А оказалось далеко не простым делом, причём заключённый с американской стороной Договор о технической помощи помогал мало, поскольку сама фирма «Форд» на тот момент не занималась выпуском закрытых четырёхдверных кузовов, вместо этого заказывая их у сторонних кузовных ателье Murray и Briggs. В результате Горьковскому заводу пришлось разрабатывать закрытый кузов полностью самостоятельно, хотя и с оглядкой на Ford Model A Fordor Sedan (заводское обозначение 155/165) и, в особенности, двухдверный Tudor Sedan (55B), документация на который была передана вместе с чертежами фаэтона. Проектирование его было поручено конструктору Юрию Наумовичу Сорочкину.
За основу закрытого кузова была взята кабина от грузовика ГАЗ-АА, включая проём лобового стекла с козырьком и имевшие цельнометаллическую конструкцию двери. Задняя часть кузова была спроектирована по её образцу, причём крышу пришлось выполнить в виде деревянного каркаса с обтяжкой брезентом — технологические возможности завода ещё не позволяли штамповать металлические детали такого размера. Технология изготовления автомобиля вообще была полукустарной — так, из-за отсутствия штампов заднюю часть кузова сваривали из нескольких деталей, полученных выколоткой на деревянных оправках с использованием ручного пневмоинструмента и последующей подгонкой по месту. Это делало производство медленным и значительно увеличивало себестоимость автомобиля, что не позволило ему получить широкое распространение
Vasta
#58

(03-02-2018, 23:39 PM)sfinks Kirjutas:  Selle neil mootoritel oligi olemattu resurss, vist maksimaalselt 10 000 km.

Siin seltsimees räägib, kuidas ta 5e aastaga sõitis 300.000km ilma kapitaalremondita, säästes nii riigile 25.000 rubla.
Vasta
#59

Mulle on mingist vanast raamatust meelde jäänud, et ilma õlifiltrita mootoritel vahetatakse õli iga 700-800 km järel, väga tolmustes tingimustes aga iga 200 km tagant. Huvitav, mida GAZ A tehasemanuaal selle kohta ütleb?

Aga et mingi vana GAZ või ZIS mootoriga ilma kap. remondita mitusada tuh. km läbi sõita - no miks ka mitte, kui on korralik juht, kes esiteks kohe uuest peast mootori pulkadeks võtab, kolvigrupi, hooratta ja igasugu muud pudinad täpselt tasakaalu ajab ja kõik mutrid-poldid dünamomeetrilise võtmega keerab kinni täpselt nii nagu ette nähtud; teeb õigel ajal ennetavat remonti (mitte ei sõida seni kuniks juba kolin taga) - ehk ühesõnaga hoolitseb riigi masina eest nii nagu enamus inimesi ei viitsi isegi oma isikliku auto eest hoolitseda. Paneme siia veel juurde õigeaegsed õlivahetused, mootori korraliku soojendamise enne sõituminekut, auto ülekoormamise vältimise, rahuliku ja sujuva sõidustiili - miks ei peaks siis mootor kestma? Omaaegsete veomasinate ja busside mootorite lühiealisuse "saladus" peitubki üldjuhul sügavas pohhuismis - riigi käru ja tühja temaga. Lendab laiali, küll riik uue annab. Mäletan nt. üht GAZ 52, mis oli kohaliku sovhoosi seemendustehniku ametiauto. Ainus veos, mida sellega veeti, oli see va külmapütt ehk piimanõu suurune vedela lämmastiku anum pullispermaga, mida mees hoidis kabiinis põrandal. Kastiga vedas ainult kodu lähedaselt heinamaalt oma lehmadele suviti heina, vahel metsast küttepuid ka. Ja auto kestis probleemideta. Samas üks teine samasugune 52 oli ühes teises asutuses ehitajate käsutuses, tollega veeti igasugu kaevurõngaid jm. betoonkolakaid; et kast vastu peaks, oli see seest poolt suures osas pea poole cm paksuste raudplaatidega vooderdatud. Seega võib arvata, et ainuüksi juba tühi kast kaalus vast ligi 2x rohkem kui harilik GAZ 52-04 puitkast. Seega pidevalt mitu tonni ülekaalu seljas. Kindlat juhti ka autol polnud, ehitusbrigaad koosnes noortest nolkidest, üks hullem šuumahher kui teine. Sõitis see, kes parasjagu kõige kainem oli. Õli vahetati mootoris kap. remondi käigus, muul ajal hea, kui keegi õlirõhu tule süttides juurdegi viitsis valada. Pole siis ka ime, et mootor mitu korda aastas auto pealt maas käis.

Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta
#60

(04-02-2018, 13:01 PM)Raivo Kirjutas:  
(03-02-2018, 23:39 PM)sfinks Kirjutas:  Selle neil mootoritel oligi olemattu resurss, vist maksimaalselt 10 000 km.

Siin seltsimees räägib, kuidas ta 5e aastaga sõitis 300.000km ilma kapitaalremondita, säästes nii riigile 25.000 rubla.
 No see rohkem propaganda värk. See oli ikka kohutav läbiajamine noil aastatel, olematutel teedel. Ei tea kuna tal selleks kõigeks aega jätkus. Ega tolleaegsed kummid ka ei hiilanud suure vastupidavusega. Isegi 70-ndatel ei pidanud mu Mosse kummid rohkem vastu, kui 10 000 km. Mehhaanilised pidurid, pidev mootori, käigukasti ja tagasilla pesu. õlivahetused. Ega need vanad autod nii töökindlad ka .polnud, pidevalt olid käpad õlised.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne