Garaazi kütmine

PlyVal64
Tänan nende pikkade vastuste eest.
Palju infot saan.

Ütleme siis nii.
Nädala sees väga aega pole käia garaažis.
Mõni reede õhtu.
5h või laupäeval 8h umbes.

Pühapäeval väga ei käi.
Hetkel on nii.
Iga laupäev natuke.

Võib tekkida päevi, kus on plaanis olla seal kauem ja mitu päeva.




Ma siis teen katsetust.
Ostan 1 infrapuna Sinu lingilt.

Siis teen teise variandi diislipuhuriga, see punane klassikaline, mis siit läbi käis fotol.

Siis 1 radiaatori, mingi 12-15 ribaga
Teen soojusvaheti, nagu videos.
Panen selle kõik töölaua juurde.

Ja hakkan võrdlema.
Panen infrapuna selja taha näiteks ja mingid meetrid eemale töökohast.
Ja vaatan kuidas tunne on.





Selle soojahoidja võin vabalt üles panna.
Näis kas annab midagi.
Neid saaks ka 2 või 3 üles panna
Vasta

Harva kasutava puhul on elektriküte ilmselt kõige efektiivsem, soetuskulu väike, paigaldus ja muud lisakulud väiksed, ainult hetke elektrikulu.

Tegelt on Eestis omamaised ehituspoed ka veel olemas....

Do'nt panic
Vasta

Infrapunakiirgurid on omal kohal halvasti soojustatud, väga suurtes, kõrgetes kohtades.
Hetkel meie Põhja-Tallinna koopas umbes selliseid kiirgureid 4tk seintel. Kiirgurid kolme "toruga", iga toru 500W.

https://lens.google.com/search?ep=gsbubu&hl=et&re=df&p=AbrfA8qup2hAwCuZH1HDCfMROBvEseMbq-2ZpreOiEGGxy3zzzV6mBMKKbYr605DYYL6ScmbAW1KxUJKod6_FRJOHsckRWKvSX7f8KR2Zt-rzXI2AAx64uefirGeF1rtWWBi4wAA_gFXp-v-1yhNZIWidByT-wVI7dtFAy8Ei1bztVqVij1mD7C3HZM0FspEKDhkU938f0bga-BgMQ%3D%3D#lns=W251bGwsbnVsbCxudWxsLG51bGwsbnVsbCxudWxsLG51bGwsIkVrY0tKRFk1TlRrMll6SmlMV0ZtWTJJdE5HTmxPQzA0T1RFeUxXUXhZelprTldFMk5HTXdZeElmVVRoUlFtSkNjbHBLZFZsU05FWXpjRVF5ZGpoaFkzTlBSR3RtVjNaU1p3PT0iXQ==

Espakist sain, suht soodne hind oli, mugav majandada ja astmeliselt reguleeritav.
Lülitamine käib nöörist tõmmates ehk kiirgurid saab panna käeulatusest märksa kõrgemale. Lähed tõmbad nöörist sellel kiirguril, mille all töötad ja nii mitu korda, kui mitut "toru" järele tahad lülitada.

Lisatud pildil näha 2tk ühel seinal. Teisel küljel on sama. Üldiselt hakkab jube palav, kui kõik 6kw järele panna aga värvimise ajal, kui uksed-aknad lahti on, siis on täitsa mugav.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta

Eraldi mitut "külmavalvurit" osta on suht mõttetu (minu arvamus), sama funktsioon (* või siis +5°C) on enamusse radiaatoritesse sisse ehitatud.
Ma sinu asemel viskaks aeg-ajalt okidokisse/ börsi pilgu peale! Kasutatud el.radiaatorid ei maksa midagi :-)
radiaator (okidoki.ee)
Selliselt "varda otsas hõõguv" junn on garaažis natuke ohtlik - ma ise katsuks ta ikkagi seinale või siis lakke kinnitata.
On ka natuke madalamal temperatuuril kiirgureid:
HS-AL kohtküttepaneelid - Heasoojus või võimsamad sealtsamast SC-seeria.
Vasta

Kui seal just väga rariteetseid sõidukeid või muud kraami ei hoiustata, siis pigem ise panustaksin suurele küttevõimsusele selle asemel, et pidevalt +10 hoida. Et laupäeva hommikul garaazi minnes saaks esimese 20 minutiga juba piisavalt ruumi soojaks, et siis jope pealt ära visata ning oleks mõnusam edasi töötada. Kui veel niivõrd eraldatud hoonega on tegemist, siis kaaluksin vanaõliahju. Reeglite järgi küll antud kütet kasutada ei tohiks, aga vanaõli on aitäh eest lademetes saada.
Vasta

Isandpauk

Palju elektrit läheb kuus nende peale ?
Kas tõesti soojendavad nii hästi?
Kui suur see ruum on?
Soojustatud pole jah?
Paekivi näen


Auto (mitte just rariteet otseses mõttes, aga ligilähedane) seisab garaažis küll.

Talvel väga ei taha teda välja ajada.
Vasta

(17-11-2023, 19:29 PM)jaan mmc Kirjutas:  Keegi gaasianalüsaatoriga vanaõliahju heitgaase pole mõõtnud ? Täitsa huvitav, mis numbrid sealt tulevad.

Hästi jämedalt: kui näed suitsu, on väga koledad. Kui näed ainult vinet, siis pole väga viga. Ehk nagu tavalise kolde puhul, saab samast vanaõlipõletist kätte nii maailmalõpu kui täiesti loodusele talutava tulemuse.

Mõõtmistulemusi ei ole ette sattunud. Küll on praegu end Kliimaministeeriumiks tituleeriv asutus kunagi tellinud uuringu kütusesolkijate kohta, mille lugemsel tekib kamõningane aimdus, mida sealt korstna otsast oodata on. Ja midagi ilusat sealt ei tule kuidagiSad

https://kliimaministeerium.ee/media/5334/download

Kui mõõtmised ka tehakse, siis tuleb aru saada, et numbrid kehtivad siis AINULT sellele ahjule ja õlile. Paned teise kokteili ja saad teistmoodi koledad numbrid. Paned teise põleti ja saad teised numbrid.
Vasta

https://www.navast.com.ua

Noh, nii õrritamiseks või sedamoodu, et igasugune tatinämmutamine otsustusvõimet veelgi rohkem segaks  Big Grin
Vasta

(17-11-2023, 19:52 PM)A.V.S.K Kirjutas:  Isandpauk

Palju elektrit läheb kuus nende peale ?
Kas tõesti soojendavad nii hästi?
Kui suur see ruum on?
Soojustatud pole jah?
Paekivi näen


Auto (mitte just rariteet otseses mõttes, aga ligilähedane) seisab garaažis küll.

Talvel väga ei taha teda välja ajada.

Elektrit kulub nii palju, kui kulutad ja kulu ju sõltub sellest, mida sa tahad saavutada.
Näide.
Täna oli töökojas 11-12 kraadi. Oli vaja käia korduvalt sees ja väljas, olin õueriietes, kiirgureid sisse ei pannud. Igati soe. Kulu = null.
Teine päev pole väljas jooksmist, viskan jope maha, panen kw või paar järele ja on soe toimetada ilma, et ma peaks tonnide kaupa paekivi, betooni ja tööriistu sooja õhu abil toatemperatuurini kütma. Kulu = töökojas viibitud tundide arv * järele lükatud võimsus * elektrihind.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta

Isandpaugu olevad kiirgurid on ka minul olemas. Motonetis maksid a 25 eurot vist. Kasutan värvitud detaili kuivatamiseks imehea odav lahendus võrreldes värvipoes müüdava 500 eurose ir kiirguriga.
Vasta

Ma olen kehva lugeja ning silmad juba petavad. 

Mis on kõnealuse ruumi lae kõrgus?
Vasta

Lae kõrgus 3.4m
Pikkus 8.3m
Laius 5.7m
Vasta

Soojuskiirgur(id) kohtsoojendajana on paras kaup sellisesse enamjaolt kütmata ja kasutuseta seisvasse soojustuseta  kiviruumi, nagu A.V.S.K. töökoda hetkel on. Kiire ja täidab hädapärase vajaduse ära.
See, et tahetakse soojusvahetiga hiinakat-radikat kokku paaritada - no ma ei tea... Paljast tahtmisest ei piisa. Kui tig keevitus ja selle kasutamise oskus puudub, läheb projekt üsna kalliks maksma. See on tubli päevatöö (oma kogemus) + materjal + tööraha. Mina teenusena alla 200.-€ seda pada küll kellelegi ei teeks. Asi peab ju lekkekindel ka saama.
Hea küll, soojusvaheti ehitamise juures saab kasutada ka jämedamaid torusid (näiteks 16mm 10-ste asemel), aga ka nende poolautomaadi ja traadiga kinnisiristamine on isegi keevitusega igapäevaselt tegelejale üsna õiglane väljakutse.
Vasta

Kuskohast Te Janka üldse võtsite need 10mm torud?
Tavalisi mustast metallist eestis keegi ei paku.

Roostevabad on mõnes kohas müügis, 10mmja sein siis 1mm.
Aga jube defitsiit ikka.
Vasta

(18-11-2023, 19:42 PM)A.V.S.K Kirjutas:  Kuskohast Te Janka üldse võtsite need 10mm torud?
Tavalisi mustast metallist eestis keegi ei paku.

Roostevabad on mõnes kohas müügis, 10mmja sein siis 1mm.
Aga jube defitsiit ikka.

Küsi lähimatest hüdraulikaga tegelevatest butiikidest. Näiteks Hydroscandis kataloogis alates 4 mm välisläbimõõduga tõmmatud hüdraulikatoru ja nomenklatuuris nii "mustad", tsingitud kui ka roostevabad variandid.
Vasta

(18-11-2023, 12:50 PM)A.V.S.K Kirjutas:  Lae kõrgus 3.4m
Pikkus 8.3m
Laius 5.7m

Maal on sarnaste mõõtudega garaaz ning kuna puud põhimõtteliselt tasuta käes, siis köetakse nendega. Läksin täna mõne miinuskraadiga garaazi (sees 0 lähedane temperatuur), tegin üsna lahjale, ca 6,5kw eluruumidesse mõeldud puudega köetavale kaminale (tasuta saadud, sellepärast kasutusel) tule alla ja ca tunniga oli juba 10 kraadi sees. Garaaz ise ehitatud 200 aerocist, seest-väljast viimistlemata. Laes 40mm sänkar ja 10cm kivivilla. Korralikuma ahjuga saaks ilmselt kiiremini ja suurema temperatuuri sisse.
Vasta

(21-11-2018, 01:39 AM)hulgus (ammu kunagi) Kirjutas:  
(01-01-2018, 22:40 PM)v6sa Kirjutas:  
(27-12-2017, 23:07 PM)hulgus (aasta tagasi) Kirjutas:  Küsimus võimsuse vajaduse kohta...
 

Loodetavasti on vahpealsed väga asjakohased Cool  rehkendused toonud valgust ja saame peatselt teada, millise tootja kui võimas katel puidufirmat (sest ma ei kujta ette ühtegi garaaži, milles toimuva remondi tulemusene tekiks kuupmeetrite kaupa saepuru ja höövlilaastu Toungue ) peatselt soojendama hakkab.
Kuna sügis saabus ootamatult ja külmad rõsked ruumid hakkasid elu segama, siis umbes kuu tagasi sai sihiks soojamajandus. '
Viadrus 9 ribi, 2m3 akupaak, purmo radikad, esialgu on köetavat pinda ca 200m2 400-st. seadmed asjad komplektina second hand, torud ja elutähtsad vidinad poest.
Süsteemis 2400l vett, kui kõik harud lõpuks valmis, siis vahetab mingi osa antifriisiga.
Mingeid muid arvutusi suurt ei teinud. radikad on paigaldatud -mõõdetud tunde järgi. trasside algus 1" teras, väheneb 20mm al-pex peale..
Kütteks peenemad puidujäägid, pinnad ja küttepuu. Laast on liiga kallis et põletada...
Paaki küttis 0-st üles 6h, peamine tsirkulatsioonipump andis saba ja asendus jääb nii lahjaks, et vaid liini esimesed paar radikat lähevad soojaks. uus pump on ehk homme paigas. radikate ja trassi pesuks ja õhutamiseks läks käiku veeautomaat, mis täitmisel ka abiks oli. Tulemus hetkel rahuldav, ruumides talutavalt soe +10c, aga katlaruumi vahet käimist ikka on.....

ps. tõmme on vägev...

(21-11-2018, 09:12 AM)muska71 Kirjutas:  
(21-11-2018, 01:54 AM)olli Kirjutas:  Viadruse puhul vägev tõmme alati hea ei ole. Suitsugaaside termomeeter toob selguse majja. Normaalne on temp hoida 300 kraadi ringis või natuke siia-sinna. Kui aga õhku kõvasti peale anda, nii et ahjus vilistab, viskab üle 500 kraadi korstnasse nagu nalja. See pidavat palju puid raiskama.

ka see 300 on puude raiskamine,oleneb situatsioonist ja korstnast 150 -200 on ok,tuleb soojusvaheti taha panna kui sellest üle läheb.õhku tuleb põlemiseks anda ja tõmme peab normaalne olema vajadusel regulaator vahele. kes õhku ei anna siis korstnas sendine tahmakiht aastaga.
Vahepeal mitu aastat mööda läinud ja palju asju muutunud. Töökoda sai uue vammuse, 10cm peno ja uute uste kujul, mõned vimaseed vanad aknad asendusid ka 3-se paketiga. Kütteüsteem on suuremate muudatusteta, vaid 100+m2 ruumid said radikad seina. kuna neis ruumides on vaja kiirelt sooja saada, siis sai sinna veetud torud enne akupaagi ühendust, ehk radikad saavad kuuma eelisjärjekorras, öeldi küll, et nii ei saa, aga toimib, pool tundi ja tuba soe.
Peale soojustamist hakkab tunduma, et see 9 ribiga viadrus on mööndustega piisav kui 12-15c soojast piisab, saaks ka rohkem, aga see eeldab igpäevaselt kütmist ja pikki tööpäevi. Hetkel piisab (300m2/400-st) ülepäevasest 6h kütmisest, väljas -2c ja temp kukub paari kraadi jagu. Ainus tingimus, et kütms peab korraliku kuiva puuga. Ehitusjäägid ja "põhkpuit" (remmelgas, pärn vms) ei päde. Korstnasse läheb kütmise ajal  +/-300c, kui korralikult alustada, siis ka korraks +500... termomeetrid üle aasta ei kesta. Süsteem on peaaegu elektri ja elektroonika vaba, vaid 1 tsirkulatsioonipump ja ladomat´i termostaat+pump, elekter käib vahelduva eduga ja süsteem tsirkuleerib ka täistulega pumbavabalt.


Vasta

(18-11-2023, 12:50 PM)A.V.S.K Kirjutas:  Lae kõrgus 3.4m
Pikkus 8.3m
Laius 5.7m

See on võrdlemisi väike pind. Üks auto, töölaud koos tööriistadega, mõni tööpink ja muu minimaalne, mis garaažis vajalik ning ongi ruum täis. Tegelikult teame ju kõik, et garaažis ei ole kunagi piisavalt ruumi. 

Kui paigaldad sinna veel soojusvahetid (nt. radiaatorid seintele), torud ja/või põrandapealse kütteseadme, siis väheneb pind oluliselt. Tahke-vedelkütteseadme puhul pead arvestama põrandapinna ja täiendavate ohutuskujadega. Läheb ikka väga kitsaks juba. No ja kütust (nt puit ja isegi vedelkütus) tuleb ka kuskil hoiustada.

Kui just infrapunakiirgurit ei kasuta, siis on (häda)vajalik sunnitud õhuringlus ruumis, et seda vähegi soojaks saada. Ruum ei ole ju soojustatud ja meeletu soojust neelava massiga igas küljes ning peal ja all. Radiaatoritest ja kesise võimsusega kütteseadmest on selles ruumis vähe kasu. Kui radiaatorid asendada kalorifeeridega, siis on tulemus juba parem. 

Garaaž on töökoht, kus on mitmeid ohutegureid (tekkiv värvi- ja lihvimise tolm, põlevmaterjalid, kemikaalid, aurud, sõidukid jms). Ei ole mõtet särki rebida ja mõelda et teistel ei ole juhtunud ning ega minul ka ei juhtu. Ahjud, pursuikad, isoleerimata korstnatorud jms tuleb tööruumist eemal hoida. Kui tahad, paned eraldi ruumi need. Punane kukk ei küsi...

Kuna tegemist on hobiga, siis odavaim ja kõige ebamugavam lahendus ei ole teemaks. Sa lähed sinna tööle oma vabast ajast, mida on niigi vähe? Sa lähed sinna tööle, mitte ahju kütma? Seal on hoiustatud sinu hobisõiduk, millele ei meeldi niiskus ja pidevad suured temperatuurikõikumised? Sa soovid ka ise seal inimese moodi olla ja ennast mugavalt tunda? See ruum on pisut ka au asi, kuhu julgeksid sõbrad kutsuda ja keskenduda sellele mida seal teed?

Hea on ruumi juures see, et lagi on mõnusal kõrgusel - täna on lahendusi, mille saad kenasti lae alla ära panna ja mis kasulikku ruumi ei neela. 

Kui tahad väikest alginvesteeringut ja vähegi töötavat lahendust ilma ruumi modifitseerimata, siis minu silmis peale infrapuna soojuskiirguri sõelale midagi ei jää. Väike soetusinvesteering, kuid üsnagi arvestatav energiakulu. Tasuta lõunaid ei ole. Minu silmis mõtekas siis, kui sul on see konkreetne rendipind võetud 1-2 aastaks. Ma korraks astuks läbi õhkpumpade müügiga tegelevast salongist ja räägiks mure ära. Peamine oleks teada saada, kas mõni ca 1500€ õhksoojuspump suudab sellise neelava massiga ruumis toimetada, kui ruttu seal mõistliku töötemperatuuri saavutab ja kui palju elektrienergiat tarbib. 

Kui sul on see ruum rendis ja kavatsed seda tarbida järgmised 5a, siis tee endale väike teene ja investeeri. Kui raha hetkel ei ole piisavalt, tee osadena ja säästa. Võta appi paar-kolm sõpra. Visake seinaäärsed tühjaks (pool päeva). Reikad seintesse ja lakke nii et kerge õhuvahe välisseintega jääb (1-2 päeva, max.100€ materjalidele), kips ühes või kahes kihis peale (1 päev, alus (150m2) kipsi 400€, sellega teeb ruumi 1 korda vabalt üle). Kui rahakott lubab, reikade vahele kipsi alla pisut soojustust (+100...150€). Vuugid pahteldate kinni, armeerite, lihvite, värv peale (alla 100€ materjalidele). Paljalt kipskast tagab garaaži kohta mõistliku soojusisolatsioonivõime. Kui sinna minimaalse soojustuse ka vahele saad, siis on juba superluks. Sellisel juhul õhk-õhk pump sisse. Sul on ruum 24/7 soojapoolne kui ära oled ning kerge vaevaga töövalmis, kui ise kohale tuled. Täisautomaatne juhtimine, ohutu, muretu, ei haise ega lärma. Oled valge inimene ja tunned mõnu oma hobist. Kulutad talvekuudel ehk 0,5kW tunnis elektrienergiat kui ära oled ning gramm rohkem kui kohal oled. Soojuskiirgur võtab sellises (ilma kipskastita) ruumis ca 10x enam. 

Soojuskiirguri ja õhksoojuspumba kasuks räägib see, et kui kunagi sealt välja kolid, siis võtad aparaadid kaenlasse ja lähed. Õhksoojuspumba puhul küll pead korraks tegija kohale kutsuma, kuid see on minimaalne väljaminek. Ehk annab hoone omanik ka sulle mõned tasuta kuud, kui sa ise tema ruumi pisut "kaasa aitad". 

Maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse.
Kümme korda mõõda ja üks kord lõika - samas pea meeles, mis sajandil me elame  Wink

Jõudu ja edu garaažiga. Väga loodan, et tulemus saab omanikule meelepärane.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 9 külali(st)ne