automoto.ee foorumid

Täisversioon: Vanad bussid, osa 3
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Tadzhikistan vms, ühel vanal pildil, mis mu arvutis on, on väga sarnane isend ja embleem ka sama. Pildi avalikustamisõigust mul kahjuks pole.
Sellise teema leidsin ka, seal suht sarnane objekt vaatluse all, kindlat vastust ei leitud.
Arvan samuti, et varasem Tadžikistan (mis põhines KAG-3 joonistel ja dokumentatsioonil). Kuigi see kolhoosibussimaailm on nii segane, et võib ka Tadžiki ninaga KAG olla:..Toungue
RCForumis on kolhoosibusside teema 1. osas ka kuskil sellest 1960te koostööst leedukate ja keskaasialaste vahel juttu, täpsemalt pole aga praegu aega otsida.
http://www.rcforum.ru/modules.php?name=F...&start=105
http://www.rcforum.ru/modules.php?name=F...&start=120

Neil lehtedel on esimese generatsiooni Tadžikistani pilte (arvan, et andres22-l on samuti üks nendest piltidest). Välised erinevused algse KAG-iga on vaid kaks esiklaasi ja muudetud iluvõre.

Ja paar Tadžikkide välist küsimust samuti vanematele siinviibijatele:

- kas Eestis on nähtud või olnud ka Vorošilovgradis (praegu Lugansk) toodetud busse VOEZ "Gorizont" (vt http://denisovets.narod.ru/remz/remzpages/gorizont.html )
- kas kangelaslikul Nõukogude armeel oli ka Eestimaal kasutada Ida-Saksamaal, Berliini lähedal Königs-Wusterhauseni linnas toodetud busse "Progress" (baasmasinaks GAZ-veoautod, tootja samanimeline punaväe autoremonditehas). Mudeleid oli kolm:
* 1960te hakul ninaga Progress-5 (http://denisovets.narod.ru/remz/remzpage...ress5.html)
* 1960te lõpust 1970te keskpaigani vagunkerega Progress-8 (http://denisovets.narod.ru/remz/remzpage...ress8.html)
* 1970te keskpaigast 1989. aastani (mil tehas suleti) Progress-35 ja 35A (http://denisovets.narod.ru/remz/remzpage...ess35.html)
PAZ-652 Pärnumaal looduslikult kaunis kohas:

[Pilt: 122030003.jpg]
[Pilt: 122030029.jpg]
[Pilt: 122030137.jpg]
[Pilt: 122030175.jpg]
[Pilt: 122030200.jpg]
[Pilt: 122030225.jpg]
[Pilt: 122030376.jpg]
Ajalehe POSTIMEES sõidukikuulutuste rubriigis

Põdrala vallavalitsus müüb 18. VI 2007 kl 1* suulise enampakkumise korras bussi KUBAN (V-a 1990) alghinnaga 5000 kr....
Tundub taastamiseks sobiv eksemplar olevat, väga palju pole õnneks puudu, isegi esisild näib all olevat. Kuidas tal mootori ja tagasillaga lood on? Alles või ärandatud juba?

Asp

Potsataja103 Kirjutas:PAZ-652 Pärnumaal looduslikult kaunis kohas:
Täisformaadis pildid siin:
Tartumaal on ka üks siledate külgedega isend. Kuid Eestis on olemas vähemalt 2 rihvelkülgedega keret, ühest alles ainult kere, teisel vist sillad ka. Üks asub Valgamaal, teine Viljandimaal. Üks väga kehvas olukorras rihvelkülgedega kere oli ka Järvamaal, kuid see on vist kadunud.
Aspelund Kirjutas:Tundub taastamiseks sobiv eksemplar olevat, väga palju pole õnneks puudu, isegi esisild näib all olevat. Kuidas tal mootori ja tagasillaga lood on? Alles või ärandatud juba?

Asp

Kuna mul oli pildistamiseks kolm minutit aega (ja ka siis sai territooriumi valvanud koerale kätteantud vorstitükk otsa), jään esialgu vastuse võlgu. Aga ehk satun sinna veel.
Üritaks siinset rahvast edasi valgustada vene haruldaste busside teemal; esmalt veel paar RCForumi linki:

http://www.rcforum.ru/modules.php?name=F...&start=960
http://www.rcforum.ru/modules.php?name=F...&start=945

Neil lehtedel on juttu Engelsis (Saraatovi oblast) asuva, rohkem trollide poolest tuntud tšekistikomissar Uritski nimelise tehase (ZiU) autobussidest ZiU-6 (mitmete eri lisadega). Soov oli 1950. aastate lõpus saada suure mahutavusega linnaliinibuss (tollase NL-i suurim buss LAZ-695 mahutas tipptunnil ca 65 reisijat, aga uus katsemudel-trollibuss TBU-1 tervelt sada.
1958 valmis NAMI-s TBU-1 baasil nö liikuv makett, mille jõuallikaiks kaks järjestikühendusega ZiL-164 mootorit! Aastake hiljem valmis sarnase veoajamiga ka esimene ZiU-6, baasmudeliks sel troll ZiU-5. Veoajam nägi välja umbes selline: kaks 164 mootorit asusid järjestikku teljevahes vasaku külje ääres, nende vahel oli ZiM-i hüdromuhv. Teisest mootorist läks kardaan vahekasti ja sealt omakorda sidur+käigukast agregaati ning lõpuks tagasilda. Samuti olid vahekastiga ühendatud kompressor ning ventilaatorid (näha ka esimesena toodud lingil oleval skeemil). Käigukast pärines MAZ-ilt ja selle juhtimine oli viidud elektropneumaatilisele kontrollerile. Sellel veoajamil polnud keerukuse tõttu aga pikka iga, väidetavalt tehti sellega vaid mõni üksik katseeksemplar.
Hiljem konstrueeris NAMI uue R6 diiselmootori spetsiaalselt ZiU-le ning sellega tehti ka mõni katseeksemplar indeksiga ZiU-6-2. Ka sellest projektist ei saanud asja, kuna Jaroslavli tehas keeldus (taaskord tiblastani plaanimajandus...) neid mootoreid valmistamast. Tšehhi (Praga? Škoda-LIAZ?) mootorid ei sobinud ning Ikaruse omad olid liiga kallid.
1960. aastate lõpus valmistati ca 70 eksemplaris ka mudeli ZiU-6-2M katsepartii, mille jõuallikas Raba-MAN. Katsetati neid Saraatovis ja Moskvas ning 1971. aastal valmis katsetuste tulemusena moderniseeritud mudel ZiU-680. Tootmisse see mudel ei jõudnud, kuna tšekistikomissari nimeline tehas arendas siis juba uut trollimudelit ZiU-9 (mudel -5 oli seks ajaks juba vananenud), samuti olid hakanud massiliselt liinidele tulema liassikud (677).
Viimane teadaolevalt säilinud ZiU-6 olevat alles mullu Engelsis vanarauaks veetud.
Mõni aeg tagasi Smuuli teel.
[Pilt: img8541dn9.th.jpg]
motoroto Kirjutas:
fic Kirjutas:Hiiumaal PAZ 672 veab veel lapsi ka kooli ja koju Smile
Igastahes, viimase pildi peal on Buraan, kas seda ei saaks Järva-Jaani ?
Hiiumaal peaks olema isegi Kaitseliidul korras PAZ
Kaitseliidu oma olen ise ka näinud aga kui mõtlesite sõitva PAZi all Emmaste koolibussi siis see minuteada enam koolibuss pole...
reymo1995 Kirjutas:
motoroto Kirjutas:
fic Kirjutas:Hiiumaal PAZ 672 veab veel lapsi ka kooli ja koju Smile
Igastahes, viimase pildi peal on Buraan, kas seda ei saaks Järva-Jaani ?
Hiiumaal peaks olema isegi Kaitseliidul korras PAZ
Kaitseliidu oma olen ise ka näinud aga kui mõtlesite sõitva PAZi all Emmaste koolibussi siis see minuteada enam koolibuss pole...

Emmastes ja ka Kärdlas on pisikesed Neoplanid nüüd.
Muidu Emmastes oli ikka kaks PAZ 672'te ühte alles hiljaaegu nägin. Alles nad peaks kindlasti olema. Hiiumaalt veel viidi vana Tiit Liinide PAZ 3205 Tartusse. Teine sinise värvilahendusega oli aasta tagasi Heltermaal veel koolilastel vastas,mis praegu saanud on ei tea.
oxygen Kirjutas:Mõni aeg tagasi Smuuli teel.
[Pilt: img8541dn9.th.jpg]

Sellest bussist siin varemgi juttu olnud, teenindab mingisuguseid rahvapidude atraktsioone. Ise nägin teda viimati Keila päevadel paar nädalat tagasi.
Selles bussis batuut,karusell ja mingi kiik.Nägin mõni aeg tagasi küla kokkutulekul.
Denisovetsi lehele on nüüd jõudnud taaskord D.Dementjevi kirjutatud Uraletsi ajalugu. Katsun seda nüüd kah sarnaselt varasematele kolhoosibussilugudele refereerida, kui see muidugi kaasfoorumlastele huvi pakub Wink
Tehase ajalugu võib lugeda juba 19. sajandi esimesest poolest, mil Nižni Tagilist 40 km kaugusel (praegu Sverdlovski oblast) avastati suured kulla- ja plaatinavarud. Seal avati aastal 1837 Aurora nimeline sunnitöölaager. 1920. aastatel nimetati laager Krasnõi Uraliks (ja veel hiljem Kirovskiks). Hiljem kuulus laager ka GULAG-i süsteemi, seal oli väljaehitatud iseseisev infrastruktuur. Nende seas oli ka erinevad mehaanikatöökojad, mis pärast 1953. aastal toimunud sunnitöölaagri sulgemist jäid asula ainsaiks tööandjaiks (nimi: Kirovski mehaanikatöökojad; venekeelne lühend KMM).
1954 allutati KMM NSVL Värvilise metalli tööstuse ministeeriumi trustile "Zolototrans". Toodanguks said GAZ-, MAZ- ja ZiS-autode varuosad ning GAZ-51 baasil väliselt PAZ-651 meenutavad autobussid. Mingit konkreetset tähistust need bussid ei omanud.
1950. aastate lõpus vahetus veelkord tööstuse haldaja, selleks sai Sverdlovski oblasti rahvamajandusnõukogu (Sovnarhoz). Ettevõtte nimeks sai Autoagregaaditehas "Uralets". 1962 saadi sõjaväelt suurtellimus ZiL-157 furgoonide (vn.k. lühend KUNG) ja MAZ-200 baasil erikerede jaoks (ka JJVV MAZ-200 kere on seal valmistatud). Neisse MAZ-idesse paigaldati hapnikutootmisjaamasid ADS-50 ja AKDS-70.
1965 vahetus järjekordselt tehase haldaja, selleks sai NSVL kaitseministeerium. Asuti ka otsima tehase toodangust huvitatuid ja üheks neist oli NSVL kultuuriministeerium. Sama aasta lõpus viidi tehas (mille nimeks oli vahepeal saanud mehaanikatehas "Uralets") VNFSV Kultuuriministeeriumi trusti "Roskultprombõt" alluvusse.
1966. aastal töötati välja ning 1967 läks tootmisse vagunkerega autobuss Uralets-66, baasmudeliks GAZ-51A. Kuna Kultuuriministeeriumile kuulus ka Krasnodaris Kubani tehas, siis kujunes välja nii, et Uraletsi toodangu lõviosa läks Siberi, Uuralite ja Kaug-Põhja regioonidesse ning Kubanid põhiliselt planeedikuuendiku Euroopa-ossa. Arvatavasti ka seetõttu sattuski Uraletse Eestisse nii vähe (siin foorumis on liikunud numbrid 6 ja 9). Parimatel aastatel väljus tehasest kuni 1200 bussi. 1970. aastate esimesel poolel läbis Uralets-66 moderniseerimise ja indeksiks tuli Uralets-66AS (JJVV Uralets on aastast 1969). 1970. aastate alguses valmistati ka ca 500 eksemplari moderniseeritud kujundusega autobussi Uralets-70.
Uralets-66 tootmine kestis aastani 1979, mil NSVL Autotööstuse ministeeriumi organiseeritud katsetel buss läbi põrus - nimelt polnud neil kahekontuurilist pidurisüsteemi ja katsete tulemused olid kehvad.  
Pärast bussitootmise lõpetamist hakati seal tootma miskeid atraktsioone, praegu on tehas Nižni Tagili metallurgikombinaadi tütarfirma, toodetakse eeskätt mööblit.
Täpset toodetud Uraletside arvu pole teada.

Link Denisovetsi lehele: http://denisovets.narod.ru/remz/remzpage...alets.html
Üks Emmaste valla Paz 672 oli nädalavahetusel täitsa liikvel,käis mudilastega mandril laulu- ja tantsupeol. Ilmselt too on siis varubussiks kui Neoplaniga miski häda või kui on vaja vedada rohkem inimesi kui ühte bussi mahuks.
Kärdlas veel kaks PAZ-672 ja kaks Kubani metsa all säilinud.
Kärdlas veel kaks PAZ-672 .

On tegu 672M-i või puhta 672-ga?
See, millel taguots näha, see peaks 672 M olema, aga teine?
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43