automoto.ee foorumid

Täisversioon: Abi puulõhkujaga
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tervist

Mure on siis puulõhkujaga millel on 5kw mootor, mingi lääne ühekangiline jagaja ja NZA-50 (DT-75 hüdropump). Natukene suuremat puud lõhkudes sureb mootor välja( mootor jääb seisma), ennem oli vene põka jagaja millega oli asi natukene hullem- isegi tühjalt silindrit tagasi tõmmates käis mootor vaevaliselt. Vahetasin siis jagaja, silindri, voolikud, lasin mootori uuesti mähkida, aga asi sama ja õli läheb ka kiirelt kuumaks. Ise mõttlesin et äkki asi pumbas kuna see liiga võimas ja tootlikus suur? Kas pumba NZA30-ne vastu vahetamisest võib abi olla?
Mootori pöörded liiga suured(2800 vast). Otsi reduktor vahele.Võtad pöördeid kolm korda maha võidad jõus 3 korda.Seega nagu 15 kw.
Pead ei julga anda, aga pöördeid oli 1450 vist.
5kw mootor natuke väike selliseks tööks.

Dad.
5kw ei ole mitte väike selliseks tööks. Meil on puulõhkujal 4kw mootor ja lõhub mistahes jässaka ära.
Reduktorit ära kindlasti pane. See ju lihtsalt lisatakistus.
Küll aga peavad olema mootori pöörded, silindri mööt ja pumba tootlikkus proportsioonis. Meil näiteks Ns' 10 pump ja 2800 pööret. Silinder liigub norm kiirusega.
Kuumeneda võib õli, näiteks, kui tagasivool takistatud.
Kõik on jah suhteline. Levinumail vene 40-tonnistel hüdropressidel mootor 3 kW/1500 p/min. , sellega peaks lõhkuma juba nii mõndagi. Pumba põhikarakteristikud tootlikus ja rõhk, pressimisel muidugi mängib rolli ka silindri jämedus. Aga kui pöörded tõesti 1500, siis on küll mingi jama lahti kui tühjalt kaei jaksanud liigutada (silindrit tagasi tõmmata), kas pumbal pole midagi viga või pinge nii hale?
Pinge haledus annab endast märku kõvasti. Peale ehitamist linnas proovides sai vabalt töötada 150 atiga. Maale põhitöökohta viies pidi reduktsioonklapi keerama 100 ati peale. Rohkemat sealne vool ei võimaldanud.
Pead ei anna, aga ka meil 4kw mootor peal.
Kas ajad pumpa ikka õigetpidi ringi. Pumpasid nii paremaid kui vasakuid.
Jah pump käib õiget pidi ringi, kontrollitud.
motamees Kirjutas:Pinge haledus annab endast märku kõvasti. Peale ehitamist linnas proovides sai vabalt töötada 150 atiga. Maale põhitöökohta viies pidi reduktsioonklapi keerama 100 ati peale. Rohkemat sealne vool ei võimaldanud.
Vot ma arvan et siit ongi vaja põhjust otsida. 50 pumba normaalne rõhk on 200 at ja siis jääb 5kW mootor lahjaks. Arvan et teema autor võiks jagaja klappi kontrollida. Tagasisõidul muidugi ei tohiks probleemi tekkida, tagasivool paaki peab ka vaba olema. Igatahes sai omal 5kW mootor 7 vastu vahetatud et oksliku kuusekrässi ka lõhki saaks. Lepakaikaid võib muidugi 100 at ja 4kW mootoriga lõhkuda.
Loomulikult nõus ka mota esimese postiga - Küll aga peavad olema mootori pöörded, silindri mööt ja pumba tootlikkus proportsioonis
tiit Kirjutas:Lepakaikaid võib muidugi 100 at ja 4kW mootoriga lõhkuda.
Masina katsetamise ajal vedasin koju sellised nässakad, mis teistel olid puulõhkumisest järgi jäänud. Lõhkudes tuli välja, et jõudu vähe. Meil oli ümbermähitud mootor, kuna 2800 pöördelist 4kw mootorit polnud leida. Kutsusin mähkija kohale, ta mõõtis voolud tühijooksul ja koormusega. Ütles, et mähib ümber. Ootamise ajal käis kälimees vaatamas ja arvas, et neid puid see masin küll ära ei lõhu....
....Kui mootor oli ümber mähitud, selgus, et kälimehel oli õigus. Ei lõhkunudki ära, vaid lõikas lihtsalt tükkideks. Cool Puud olid nii keerdus, et lõhestamise jälgede asemel olid lõikejäljed.
Ja palju siis neid lepakaikaid seal hunnikutes näha on? Ükski puu pole lõhkumata jäänud. Toungue
motamees Kirjutas:
tiit Kirjutas:Lepakaikaid võib muidugi 100 at ja 4kW mootoriga lõhkuda.
Masina katsetamise ajal vedasin koju sellised nässakad, mis teistel olid puulõhkumisest järgi jäänud. Lõhkudes tuli välja, et jõudu vähe. Meil oli ümbermähitud mootor, kuna 2800 pöördelist 4kw mootorit polnud leida. Kutsusin mähkija kohale, ta mõõtis voolud tühijooksul ja koormusega. Ütles, et mähib ümber. Ootamise ajal käis kälimees vaatamas ja arvas, et neid puid see masin küll ära ei lõhu....
....Kui mootor oli ümber mähitud, selgus, et kälimehel oli õigus. Ei lõhkunudki ära, vaid lõikas lihtsalt tükkideks. Cool Puud olid nii keerdus, et lõhestamise jälgede asemel olid lõikejäljed.
Ja palju siis neid lepakaikaid seal hunnikutes näha on? Ükski puu pole lõhkumata jäänud. Toungue
Ma pidasin silmas teemaalgataja masinat millel 50-ne pump. See kogus õli tuleb ju samas ajaühikus 200 at rõhu alla lüüa ja selleks ei piisa 4kW-st
Atte ei määra pumba suurus, vaid reduktsioonklapi vedru.
Oma puulõhkuja planeerimise juures sai uuritud netist õlipumpade kohta. Küsimus oli just, kui palju pöördeid võib panna hammasratas pumbale. Tuli välja, et kuni 6000p/min on lubatud. Jäime siis poolte pöörete peale. Arvutus näitas, et selliste pöörete juures on täiesti piisav väikene 10 õlipump. Sai välja arvutada kolvikäigu kiiruse ja survejõu. Nii saabki asjad omavahel klatti. Liiga kiire muutub töötajale ohtlikuks. Et kolb kiiresti tagasi tuleks (tühikäik) peaks olema säär võimalikult jäme.
1) Mootori võimsus määrab tootlikuse, ehk puude lõhkumise kiiruse.
Põhimõtteliselt saaks ka väga nõrga mootoriga suuri rõhke ja surveid, kuid nende tootlikus on väga väike.

Piltlik näide:
a) 0.1 KW käsipumbaga jõuad 1 puu tunniga tükkideks pressida.
b) 1 KW elektripumbaga jõuad 10 puud tunniga tükkideks pressida.
c) 10 KW elektripumbaga jõuad 100 puud tunniga tükkideks pressida.

2) Kui puu ei taha puruneda, siis tuleb vaadata suurema rõhuga, kuid väiksema tootlikusega pump ... või võtta suurema läbimõõduga hüdrosilinder.

Piltlik näide 1: Kui enne oli pump tootlikusega 4 liitrit / minutis ja rõhuga 50 atm, siis võiks võtta pumba tootlikusega 1 liiter /minutis ja rõhuga 200 atm .... mootori võimsus jääks samaks, kuid ta suudaks lõhkuda 4 korda tugevamat puud - tootlikus oleks kah 4 korda väiksem (lõhkuv tera liiguks 4 korda aeglasemalt).

Piltlik näide 2: Kui enne oli hüdrosilindri ristlõike pindala 10 cm2 (läbimõõt ligi 3.5 cm) ja panna suurema 40 cm2 ristlõike pindalaga hüdrosilinder (läbimõõt ligi 7 cm), siis suudab ta lõhkuda 4 korda tugevamat puud - kuid tootlikus oleks kah 4 korda väiksem (lõhkuv tera liiguks 4 korda aeglasemalt).Painduv lahendus oleks selline, kus saaks muuta pumba rõhku ja tootlikust - pehmeid puid lõhud kiiresti 50 atm rõhuga, kuid tugevaid puid lõhud aeglaselt 200 atm rõhuga.
xyzwt Kirjutas:1) Mootori võimsus määrab tootlikuse, ....
2) Kui puu ei taha puruneda, siis tuleb vaadata suurema rõhuga, kuid väiksema tootlikusega pump ...

Painduv lahendus oleks selline, kus saaks muuta pumba rõhku ja tootlikust - pehmeid puid lõhud kiiresti 50 atm rõhuga, kuid tugevaid puid lõhud aeglaselt 200 atm rõhuga.

1) Mitte ainult mootori võimsus ei määra tootlikkust, vaid ka pöörded.
2) Nagu juba mainisin, ei olene rõhk pumbast (enamuses).
Lihtpumpadel tootlikkust muuta ei saa. Küll aga saaks muuta pumba pöörete arvu kahe kõrvuti oleva, erineva läbimõõduga, rihmarattaga. Rõhu muutmine oleks lihtne.
Pole aga mõtet asja nii keeruliseks ajada. Toimiv lahendus ju täitsa olemas.
Lõhkusin ka ühe aasta puid eriliselt võimsa (andmete poolest)lõhkujaga. Seal oli 7kw mootor ja ja mingi 36se tootlikkusega pump. Pöördeid aga ainult 700. Mingi oksanässi sees jooksis mootor ikkagi kinni. Tal puudus reduktsioonklapp. Reduktsioonklapp tuleb reguleerida natukese väiksemale rõhule, kui mootori võimsus. Nii ei jookse el mootor kinni. Minu mäletamist mööda oli kolvi liikumise kiirus ühest äärmusest teise 7sek. See oli täiesti normaalne liikumise kiirus. Sama kiirus saigi võetud aluseks oma puulõhkuja projekteerimisel (kolvikäik 70cm).
Tuleb arvestada ka sellega, et vene voolikud ei tahtnud vist üle 125 ati survet saada.
Viimased jutud tunduvad õiged ja asjalikud!
Selle punkti 1) täpsustuseks Motamehele, et
mootori võimsus = pöörded X pördemoment, ehk tootlikuse suurendamiseks pöörete tõstmisega tuleb paratamatult võimsust tõsta, kui tahad pumbale rõhku järgi saada, aga eks ta teab seda isegi. Niiet tootlikuse ja rõhu määrab ikkagi pumba/mootori võimsus.
Nojah, siin ei oska Kassile vasta vaielda. Koolis olin palju aega koridoris. Tunniski ei viitsinud tähelepanelik olla. Meeldis ikka rohkem see, mis akna taga. Wink Minu tarkus on rohkem loogiline.
Ma lähtusin sellest, et 7kw mootor jaksab vedada 36 pumpa. No poole väiksem mootor peaks suutma vedada üle kolme korra väiksemat pumpa vabalt. Selleks, et saada ikkagi sama tootlikkus suurendasin pöörete arvu. Kogu moos. Paistab, et see loogika läks täkke.
Ja veel koolist.
Elus pole vaja paljusid asju, mida koolis õpetatakse (pidime lugema Bresnevi teoseid ja muud jura). Mida on aga väga tihti igapäevaselt vaja (vähemalt minusugusel mehel) on pii ärr ruudus, kaks pii ärri, pütagoruse teoreem, ... Huvitav, et need asjad on ka koolist meelde jäänud. Ju siis oli huvitav. Toungue
Praegune lahendus oleks, siis väiksema tootlikusega pump ja kaotada natukene kiiruses( mis ei ole tähtis)? Kas kellelgil on mõni netiaadres kus vene õlipumpade andmed on.
Lihtne lahendus oleks see, kui samale võllile-rihmale panna kaks erinevat õlipumpa:
1) 90% võimsusest võtaks väikese rõhuga, kuid suure tootlikusega pump (näiteks 50 atm ja 20 liitrit / minutis), millel oleks ülerõhu automaatne kaitse.
2) 10% võimsusest võtaks suure rõhuga, kuid väikse tootlikusega pump (näiteks 200 atm ja 0.5 liitrit /minutis).

Enamuse tööst teeb suure tootlikusega pump, mis purustab kiirelt pehme puu - suure rõhuga pump küll töötab, kuid õli tootlikus on tal väga väike.

Kui tuleb mingi raskem oksa koht, siis suure tootlikusega pump avab oma kaitseklapi ja ei osale edasises õli pumpamises silindrisse - nüüd jääb ainsaks suure rõhuga pump, mis aegamööda lükkab kirve oksakohast oma suure rõhuga mööda - seejärel rõhk langeb ja suure tootlikusega pumba kaitseklapp sulgub ja enamuse tööst teeb jällegi suure tootlikusega pump.


Õli pumpade kohta on kõige lihtsam andmeid vaadata mõnest Vene traktorite varuosi müüvast poest - karbi peal on kirjas õlipumba töörõhk ja tootlikus - samuti näeb nii ära pumba suuruse, kaalu ja hinna.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31